Článek

Správa jeskyní ČR: 13. Ďábelský Výpustek bude v sobotu 3. a v neděli 4. prosince 2022

 
Do jeskyně Výpustek u Křtin v Moravském krasu přijdou o prvním prosincovém víkendu Mikuláš, anděl a čerti.
21.11.2022 10:10 |

podobné články

Podobné články

Správa jeskyní ČR: Krasové hudební léto s J. Svěceným pokračuje v jeskyni Výpustek

 
Série koncertů houslisty Jaroslava Svěceného v trojici moravských zpřístupněných jeskyní připomene letošní Mezinárodní rok jeskyní a krasu 2021 – International Year of Caves and Karst (IYCK). Správa jeskyní České republiky (SJ ČR) do něj vstupuje s mottem „Pečujeme o jeskyně, abyste je mohli poznávat, porozumět jim a společně s námi chránit“.
09.08.2021 07:45 |

podobné články

Osobnosti: Jaroslav Svěcený (87 článků)

Správa jeskyní ČR: Jeskyní Výpustek v Moravském krasu provádí děti Medvěd Bruno

 
Medvěd Bruno provází nově děti od čtyř do deseti let jeskyní Výpustek u Křtin v Moravském krasu na Blanensku. Třičtvrtěhodinovou interaktivní zábavně-vzdělávací prohlídku jeskyně, kterou se prohnalo čtyřicet tisíc let historie, připravil divadelní režisér Jiří Liška.
08.07.2022 21:30 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Liška (45 článků) , Bruno Bruno (41 článků) , Bruno Bruno (41 článků)

Ministerstvo životního prostředí: Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní již odstartovala

 
Správa jeskyní České republiky pečuje o čtrnáct zpřístupněných jeskyní, které se nacházejí v podzemí Čech, Moravy a Slezska. Všechny jsou součástmi zvláště chráněných území podle zákona o ochraně přírody a krajiny. Každoročně jeskyně navštíví přes půl milionu turistů z domova i zahraničí. V roce 2015 vzrostla návštěvnost všech jeskyní zhruba o 10 %. Jeskyně jsou také často vyhledávaným objektem filmařů pro natáčení pohádek, dokumentárních pořadů, nezřídka poskytují důstojné prostředí kulturním akcím.
06.04.2016 08:40 |

podobné články

Správa jeskyní ČR: Čeští jeskyňáři pomáhali zhodnotit potenciál unikátního krasového podzemí Gruzie

 
Několikaměsíční práce expertního týmu ze Správy jeskyní České republiky (SJČR), který v rámci projektu České rozvojové agentury (ČRA) pomáhal v Gruzii zhodnotit potenciál využití jeskyní na západě země, úspěšně skončila s koncem listopadu.
12.12.2019 14:30 |

podobné články

Do Výpustku s čelovkou a po kolenou: Jeskyňáři nabídli novou zážitkovou trasu

 
Ojedinělý zážitek si mohou nově dopřát lidé, kteří seberou odvahu, nasadí čelovky a po kolenou s průvodcem prozkoumají jeskyni Výpustek v Moravském krasu. Jeskyňáři totiž nabízejí nový prohlídkový okruh v délce 690 metrů. První desítky milovníků tajemna v prostorách, které místní lidé objevovali od 17. století, si užily 80 minut trvající prohlídku o víkendu.
13.02.2022 12:25 |

podobné články

V jeskyni v JAR byl objeven 100.000 let starý umělecký ateliér

 
Sto tisíc let starý umělecký ateliér odhalili archeologové v malé jeskyni Blombos v Jihoafrické republice. Jeskyni experti zkoumají již řadu let a v minulosti v ní našli kupříkladu historicky nejstarší šperky. Podle článku v dnešním vydání časopisu Science nový nález dokládá, že lidé dokázali myslet abstraktně dříve, než se doposud předpokládalo.
16.10.2011 08:25 |

podobné články

Jaký je život mimo systém? Farma v jeskyni řeší v Doxu fenomén hikikomori

 
Soubor Farma v jeskyni představil v Doxu multimediální scénickou kompozici s názvem Odtržení/Disconnected, která je součástí projektu zaměřeného na zkoumání fenoménu hikikomori. "Jedná se zpravidla o hypersenzitivní jedince, kteří se nedokážou vrátit do zaměstnání nebo do školy, přestože chtějí. Nejsou schopni žít ve společnosti a ‚obstát‘ v systému,“ vysvětluje šéf souboru Farma v jeskyni a režisér Viliam Dočolomanský.
03.02.2016 12:10 |

podobné články

Jaký je život mimo systém? Farma v jeskyni řeší v Doxu fenomén hikikomori

 
Soubor Farma v jeskyni představil v Doxu multimediální scénickou kompozici s názvem Odtržení/Disconnected, která je součástí projektu zaměřeného na zkoumání fenoménu hikikomori. "Jedná se zpravidla o hypersenzitivní jedince, kteří se nedokážou vrátit do zaměstnání nebo do školy, přestože chtějí. Nejsou schopni žít ve společnosti a ‚obstát‘ v systému,“ vysvětluje šéf souboru Farma v jeskyni a režisér Viliam Dočolomanský.
03.02.2016 12:15 |

podobné články

V Mexiku objevili nejdelší podvodní jeskyni na světě. Měří 347 kilometrů

 
Archeologům a potápěčům se na Yucatánském poloostrově v Mexiku podařilo objevit průchod mezi dvěma podvodními jeskyněmi, díky kterému se tak staly nejdelší nepřetržitě zaplavenou jeskyní na světě. O objev se zasloužili členové projektu Gran Acuífero Maya, kteří se zkoumání jeskyní při pobřežním městě Tulum věnovali několik let.
18.01.2018 18:10 |

podobné články

Správa jeskyní ČR: Všechny zpřístupněné jeskyně jsou pod přísným dozorem

 
Správa jeskyní ČR pečuje o 15 jeskynních systémů, z nichž 14 je zpřístupněno veřejnosti. Všechny zpřístupněné jeskyně (pouze zpřístupněné!) jsou pod přísným dozorem Obvodních báňských úřadů a podle předpisů jsou pro ně vypracovány tzv. havarijní plány. V nich jsou variantní řešení všech možných druhů havárií v podzemí, obdobně jako je tomu na příklad pro doly.
15.07.2018 16:50 |

podobné články

NP České Švýcarsko: Instalace mříží na vstupech vybraných jeskyní v NPR Kaňon Labe

 
Správa Národního parku České Švýcarsko počátkem listopadu uzavřela vstupy do dvou suťových jeskyní v Národní přírodní rezervaci (NPR) Kaňon Labe, konkrétně Dámské jeskyně a jeskyně Přátel přírody. K opatření správa přistoupila především kvůli ochraně zimujících netopýrů, po vyhodnocení účinnosti dřívějších opatření k jejich ochraně.
24.11.2020 19:40 |

podobné články

Správa jeskyní ČR: Zážitková trasa bude od 1. července opět v provozu

 
Spodní patra Sloupsko-šošůvských jeskyní se opět otevírají pro zvídavé níávštěvníky, kteří se tak mohou vydat po stopách průkopníka speleologie z 18. století, matematika, kartografa, přírodovědce a autora prvního speleologického spisu J. A. Nagela.
23.06.2020 07:40 |

podobné články

ČSSZ: Přelom roku posune výplatu důchodů

 
Vánoce přinesou důchody dříve. Ty, které mají být vyplaceny na Štědrý den, tj. v pondělí 24. prosince, budou vyplaceny již v pátek 21. prosince. Důchody s termínem výplaty 22. prosince vyplatí Česká správa sociální zabezpečení (ČSSZ) o dva dny dříve, tj. ve čtvrtek 20. prosince, důchody s výplatním termínem 20. prosince o den dříve, tedy ve středu 19. prosince. Důchody s termínem výplaty 2. ledna mohou být v některých případech připsány na účet až o den později ve čtvrtek 3. ledna.
14.12.2018 17:50 |

podobné články

Správa jeskyní ČR: Příjezdová silnice k Jeskyni Na Špičáku je v rekonstrukci

 
Vzhledem k rekonstrukci silnice mezi obcemi Supíkovice a Písečná je tato část silnice II. třídy č. 455 do odvolání uzavřena pro motorovou dopravu.
03.06.2018 19:50 |

podobné články

Správa jeskyní ČR: Historická provozní budova Jeskyně Na Špičáku omládla

 
Historická turistická chata při Jeskyni Na Špičáku (JNŠ) u Supíkovic na Jesenicku prošla v uplynulých měsících rozsáhlou omlazovací kúrou.
20.05.2021 16:20 |

podobné články

Správa jeskyní ČR: Koněpruské jeskyně letos bez Mikulášské

 
Oblíbená Mikulášská akce v podzemí Koněpruských jeskyní na Zlatém koni u Berouna se letos, v prosinci 2021, bohužel nebude konat.
31.10.2021 21:25 |

podobné články

Správa jeskyní ČR: Zbrašovské aragonitové jeskyně zdobí „světelná“ výstava DNA

 
Prohlídkový okruh Zbrašovských aragonitových jeskyní (ZAJ) v Teplicích nad Bečvou i letos v létě doplňuje výtvarná instalace. Tentokrát oživili krasové podzemí vymodelované kyselkou tři zástupci nejmladší generace sklářských výtvarníků: Filip Dobias, David Gábera a Jakub Petr.
19.07.2022 20:50 |

podobné články

Osobnosti: Filip David (16 článků) , David David (1461 článků) , David David (1096 článků)

Začíná ďábelský 66. ročník filmových Benátek

 
Nejstarší filmový festival na světě, který začíná 2. září na benátském Lidu, slibuje na svůj „ďábelský“ 66. ročník mimořádný program. V porovnání se slabšími lety je ta zářijová sklizeň bohatší, představí řadu mezinárodně očekávaných titulů, celebrity typu George Clooneyho a Sylvestera Stallona či sympozium k výročí sta let od narození Kurosawy.
02.09.2009 10:30 |

podobné články

Osobnosti: George Clooney (820 článků) , Sylvester (16 článků)

„Ďábelský plán,“ bouří polská opozice. Parlament schválil reformu volebního zákona

 
Polský parlament ve čtvrtek pozdě večer schválil reformu volebního zákona, která omezuje při dohledu nad hlasováním pravomoci ústřední volební komise a posiluje pozici ministra vnitra a parlamentu. Informovala o tom dnes agentura AFP. Opozice krok podle agentury Reuters označila za „ďábelský“. Ohrozí podle ní demokracii. Nový zákon by mohl zvýšit napětí mezi Varšavou a Bruselem.
15.12.2017 18:05 |

podobné články