Článek

SPOLU: Vláda musí urychleně řešit osud tlumočníků v Afghánistánu

 
Koalice SPOLU vyzvala před jednáním Bezpečnostní rady státu k pomoci tlumočníkům, zaměstnancům české ambasády a spolupracovníkům v civilním sektoru.
15.08.2021 06:45 |

podobné články

Podobné články

Epicentrum: Osud českých tlumočníků v Afghánistánu. Postaráme se o všechny, co nám pomáhali včas?

 
Druhý vládní speciál, který z Afghánistánu evakuuje další lidi do Česka, by měl za nedlouho přistát ve Kbelích. Situace na letišti v Kábulu se ale stále zhoršuje a znepřehledňuje. Na pomoc přitom podle spolku Vlčí máky stále čekají další tlumočníci. Přišla pomoc z Česka včas a jaký osud čeká překladatele, kteří v Afghánistánu pomáhali spojeneckým armádám? To bylo téma úterního Epicentra s bývalým šéfem speciální jednotky vojenské policie, který působil kromě jiného v Afghánistánu, Lumírem Němcem.
17.08.2021 10:50 |

podobné články

ÚOHS: Sdružení tlumočníků a překladatelů porušovala soutěžní právo

 
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vydal ve správních řízeních ukončených s využitím procedury narovnání dvě rozhodnutí z oblasti zakázaných a neplatných rozhodnutí sdružení soutěžitelů. V obou případech Úřad rovněž provedl šetření na místě v sídlech účastníků řízení, v rámci nichž zajistil důkazní dokumenty. Účastníky řízení byly spolek Jednota tlumočníků a překladatelů a Česká komora tlumočníků znakového jazyka, z. s.
08.07.2018 21:20 |

podobné články

Část rodin afghánských tlumočníků, kteří pomáhali Česku, je stále v Kábulu

 
Nejméně pět rodin tlumočníků, kteří podle spolku Vlčí máky v Afghánistánu pomáhali českým vojákům, stále zůstává v Kábulu a ukrývá se v blízkosti letiště. Tálibán pouští pouze ty, pro které si přijde armáda. Dvě děti při čekání zkolabovaly, napsal spolek na Facebooku.
17.08.2021 17:20 |

podobné články

Drsný osud afghánských tlumočníků. Bez pomoci čelí pomstě Tálibánu

 
Spolupracovali s cizí armádou a tím si podepsali rozsudek smrti. Tisíce afghánských tlumočníků se po odchodu koaličních vojsk ze země ocitly bez ochrany. Pro mstící se Tálibán jsou snadným a lákavým cílem.
18.11.2016 22:30 |

podobné články

Afghánistán: Dělal NATO řidiče. Zmasakrován. Dusno kolem tlumočníků

 
Situace kolem afghánských tlumočníků, kteří spolupracovali s českou armádou, eskaluje. Hnutí Tálibán rychle postupuje zemí a tito lidé spolu s jejich rodinami jsou tak v přímém ohrožení života. Hrůzný příběh afghánského řidiče. Tálibán mu vyhrožoval a pak mu poslal magnetickou bombu. Na českém twitteru se objevily i fotografie. Český ministr ujišťuje, že se o ně postaráme.
15.08.2021 19:35 |

podobné články

Pospíšil chce sankce pro soudní znalce a tlumočníky

 
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) seznámil v úterý novináře s novelou, která zpřísňuje podmínky činnosti soudních znalců a tlumočníků. Za nekvalitní práci jim budou hrozit desetitisícové pokuty a za recidivu nebo závažné porušení zákona mohou být i vyškrtnuti ze seznamu soudních znalců a tlumočníků. Novela také zavádí povinnost mlčenlivosti a stanovuje lhůty, během nichž musí být posudek vyhotoven.
28.12.2010 13:35 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Pospíšil (2149 článků) , Jiří Pospíšil (2149 článků)

Pokud by se na mě obrátil nějaký terorista... Šéfka soudních tlumočníků o nesnázích své profese a návrhu zákona

 
ROZHOVOR Co se týká České republiky, za poslední dva roky poptávka stoupla, a to hlavně po komunitních tlumočnících z arabštiny v souvislosti s běženci. Nicméně i soudní tlumočníci a překladatelé mají více zakázek z obchodní sféry. To říká Eva Gorgolová, předsedkyně představenstva Komory soudních tlumočníků České republiky. Pro ParlamentníListy.cz se ale rozpovídala o mnoha dalších tématech.
25.09.2016 17:35 |

podobné články

Pokud by se na mě obrátil nějaký terorista... Šéfka soudních tlumočníků o nesnázích své profese a návrhu zákona

 
ROZHOVOR Co se týká České republiky, za poslední dva roky poptávka stoupla, a to hlavně po komunitních tlumočnících z arabštiny v souvislosti s běženci. Nicméně i soudní tlumočníci a překladatelé mají více zakázek z obchodní sféry. To říká Eva Gorgolová, předsedkyně představenstva Komory soudních tlumočníků České republiky. Pro ParlamentníListy.cz se ale rozpovídala o mnoha dalších tématech.
25.09.2016 17:45 |

podobné články

Těžká práce pro EU: Stovky tlumočníků makají, aby si europoslanci rozuměli

 
V Evropském parlamentu existuje až 552 jazykových kombinací pro tlumočení. Každý poslanec má totiž právo mluvit ve svém rodném jazyce, a proto instituce zajišťuje překlady i tlumočení všech hlavních jednání. V souvislosti s tím zaměstnává 315 tlumočníků a další desítky si najímá. Mezi nimi je i sedm českých pracovníků, kteří většinou umí až pět jazyků. Blesk.cz exkluzivně nahlédl i do tlumočnické kabiny.
14.02.2017 06:05 |

podobné články

Veřejný ochránce práv: Soudních tlumočníků, překladatelů a znalců ubývá, jejich odměna je nedostatečná

 
Odměna soudních tlumočníků a překladatelů a soudních znalců je nedostatečná, neodpovídá odborným předpokladům, ani odpovědnosti, kterou tito odborníci nesou.
21.09.2020 17:15 |

podobné články

Tálibán už zajal jednoho z tlumočníků, který pracoval pro Česko, tvrdí spolek

 
Tálibán unesl jednoho z tlumočníků, který v minulosti pracoval pro českou armádu. Další se s rodinami skrývají. Na Facebooku to uvedl spolek Vlčí máky, který je součástí iniciativy Zachraňme tlumočníky.
16.08.2021 12:20 |

podobné články

Tálibán unesl jednoho z tlumočníků, který spolupracoval s českou armádou

 
Islamistické hnutí Tálibán podle spolku Vlčí máky unesl jednoho z tlumočníků, který v minulosti pracoval pro českou armádu.
16.08.2021 12:50 |

podobné články

Předseda SPD se obává, že přijmutí tlumočníků z Afghánistánu je bezpečnostním rizikem pro české občany

 
Tomio Okamura na sociální síti varuje, že mezi tlumočníky z Afghánistánu by mohli být i atentátníci. „Premiér Babiš přijímáním Afghánců hazarduje s bezpečím českých občanů. Pokud Afghánci někoho napadnou, zavraždí či znásilní, ponese plnou odpovědnost premiér Babiš a politici Pirátů-STAN a koalice SPOLU, kteří jejich přijímání také podpořili“ uvedl Okamura.
04.09.2021 08:05 |

podobné články

Osobnosti: Tomio Okamura (2754 článků)

Autobusy na letiště nezvládají příval cestujících: Praha musí urychleně najít řešení

 
Cestující na letiště se často nevejdou do autobusů. Například do linky AE (Airport Express) se do třetiny sledovaných spojení někteří lidé vůbec nedostanou. Praha tak musí urychleně tuto situaci řešit, než bude kritická. Tři návrhy řešení však naráží na vážné problémy a celý systém je tak v tuto chvíli ohrožen. Chybí nejen řidiči, ale také by musela být změněna legislativa. Podle předpokladů by příští rok mohlo letiště odbavit až o dva miliony lidí více – a to by však pražská MHD nemusela zvládnout.
16.05.2017 21:20 |

podobné články

Ženíšek (TOP 09): SPD a jejich trapné výmluvy stran tlumočníků v Afghánistánu

 
Komentář na facebookovém profilu k tlumočníkům v Afghánistánu a postoji SPD.
31.07.2021 12:20 |

podobné články

„The situation is na pi*u“. Tlumočníci v Afghánistánu volají o pomoc, ministerstvo jim chce nejprve nabídnout peníze

 
Zatímco ministerstvo obrany řeší finanční pomoc afghánským spolupracovníkům české armády, samotní Afghánci se stále více bojí o život. „Prosím pomozte, v Afghánistánu zuří válka a nevinní tlumočníci jsou popravováni. České úřady ale jen tiše přihlížejí,“ píše jeden z tlumočníků podle redaktora Respektu Jaroslava Spurného.
12.08.2021 20:10 |

podobné články

Úřad vlády: Předsednictvo Bezpečnostní rady státu jednalo o vývoji v Afghánistánu

 
Předsednictvo Bezpečnostní rady státu (BRS) projednalo na svém zasedání v sobotu 14. srpna 2021 vývoj situace v Afghánistánu a evakuaci české ambasády v Kábulu. Dále rozhodlo o evakuaci zaměstnanců české ambasády z řad místních sil a afghánských tlumočníků. Schůzky se účastnil předseda vlády a ministři zahraničních věcí a obrany.
15.08.2021 13:35 |

podobné články

V Afghánistánu jde do tuhého: Babiš svolal předsednictvo Bezpečnostní rady státu

 
Evakuaci českých diplomatů, místních pracovníků ambasády nebo tlumočníků pomáhajících české armádě zajistí z Afghánistánu česká vojenská letadla. Stát by se tak mělo v těchto dnech, řekla ČTK Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení ministerstva obrany. Bližší podrobnosti o probíhající operaci nebudou české úřadu kvůli bezpečnosti sdělovat. V sobotu ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) rozhodl o evakuaci diplomatů z české ambasády. Česko slíbilo pomoc i místním zaměstnancům velvyslanectví a tlumočníkům české armády, kteří o to požádali.
15.08.2021 17:15 |

podobné články

Uškrtili, podřízli, usekli hlavu. Osudy „našich“ tlumočníků v Afghánistánu

 
Česká vláda se rozhodla pomoci afghánským tlumočníkům, kteří pracovali pro českou armádu. Hrozí jim smrt. Tálibán se s tím nepáře. Střílí, seká hlavy i škrtí. Čeští vojáci nejsou proti, aby muži přesídlili do České republiky, ale… „Nepokládám se za havlistu, musí se integrovat!“ říká jeden z nich. Na záchranu údajně čeká 20 až 30 lidí.
08.08.2021 20:55 |

podobné články