Článek

Spisovatel: U nás máme rozum. Nemlátí nás za názory. Ale je tu srovnání, děsivé příklady

 
ROZHOVOR „Hlubší srovnání Orwellovy katastrofické vize s dneškem by vydalo na zajímavou diplomovou práci. Útěchou nám budiž, že zatímco myšlenková policie užívala pro očistu „provinilce“ brutální fyzické násilí, dnešní „myšlenkově nečistí“ jsou pouze uvrženi ve všeobecné opovržení, nepřijímáni do společensky významnějších funkcí a zdiskreditováni na akademické půdě. Pro své názory mají asi tolik prostoru, jako měli protestanti po Bílé hoře,“ všímá si spisovatel Josef Hausmann. „Proč je nejvyšší koncentrace zdravého rozumu právě v bývalých komunistických státech (včetně NDR) by stálo za samostatnou úvahu. Její nadpis by zněl: „Lidé zas tak krátkou paměť nemají,“ konstatuje.
15.07.2020 06:15 |

podobné články

Podobné články

Mě tu nikdo nemlátí, já nikoho nemlátím. Ale je tu hlučno. Babišův náměstek o práci s ministrem i Kalouskově zakázce

 
ROZHOVOR. Hospodaří stát se svým majetkem lépe než v minulosti? Náměstek ministra financí, právník Ondřej Závodský, který má na starosti hospodaření s majetkem státu a dohled nad loteriemi, tvrdí, že všechno dnes běží mnohem rychleji a už je vidět v mnoha oblastech znatelný pokrok. A vyjádřil se také k informacím o napětí, které podle médií panuje mezi ministrem a jeho prvním náměstkem Lukášem Wagenknechtem. „Já jsem u žádných osobních sporů mezi ministrem a náměstkem nebyl, natož u nějakých facek. Mě nikdo nemlátí a já také nikoho nemlátím. Myslím, že se některé věci dost přehánějí,“ řekl Ondřej Závodský v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.
04.05.2015 09:51 |

podobné články

VELKÉ SROVNÁNÍ: Máme stejný plat jako v Caracasu nebo Limě!

 
Tohle srovnání možná mnoho lidí zarazí. Ve venezuelském Caracasu, peruánské Limě, kolumbijské Bogotě či v malajsijském Kuala Lumpuru berou lidé téměř stejnou mzdu jako v Praze. Tedy alespoň při srovnání té hodinové. Ačkoliv to vypadá, že na tom nejsme ve srovnání s těmito exotickými zeměmi příliš dobře, vězte, že Varšavané či obyvatelé Budapešti jsou na tom ještě hůř.
18.09.2014 06:00 |

podobné články

Marek Benda uklidňuje: Máme se jako prasátka v žitě. Ve srovnání se zbytkem východní Evropy. Ve srovnání s Afrikou a Asií vycházíme nejlépe

 
ROZHOVOR „Vícerychlostní Evropa funguje takto v reálu dlouhodobě už od okamžiku rozhodnutí, že některé země přijmou euro a jiné nikoliv,“ říká poslanec Marek Benda (ODS). Podle něj je jasné, že stupně rychlosti existují. Ve srovnání s ostatními státy, které byly součástí sovětského impéria, se však máme jako „prasátka v žitě“. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz zdůraznil, že jsme zemí klidu a míru tak, jako se nám to dlouho nepodařilo.
20.10.2017 13:35 |

podobné články

Osobnosti: Marek Benda (589 článků)

Spisovatel Vondruška: Opravdu demokracie? Jsou nám předkládány již hotové názory. A kdo má jiný...

 
Čím méně používáme rozum a zkušenosti z praxe, čím hůře ovládáme jazyk a známe jen hesla, tím méně rozumíme světu, který nás obklopuje, říká historik a spisovatel Vlastimil Vondruška. Je toho názoru, že hranicemi našeho světa jsou právě hranice našeho jazyka. V komentáři pro Mladou frontu Dnes píše, že dnešní společnost se proto nedokáže shodnout na většině elementárních postojů, jelikož díky jazyku a schopnostem jim různí lidé přisuzují různý obsah. V kontextu s tím zmiňuje pojem demokracie nebo klimatickou změnu. A zamyslel se nad tím, proč si vysloužil přízvisko „Babišův pohůnek“.
08.02.2020 08:56 |

podobné články

Osobnosti: Vlastimil Vondruška (127 článků)

„Hon na jinak smýšlející, na jiné názory!“ Emigrant, který podepsal Chartu, odhalil, co se děje některým lidem ve Švédsku v souvislosti s imigranty. A hrozí to i nám

 
ROZHOVOR "Povýšenost a věrozvěstování jedné pravdy, deklasování jiných názorů bývá podhoubím diktátu. Na to je ten venkovský selský rozum lidí, kteří se dnes a denně musí rvát o živobytí, citlivý," říká Otto Černý, který se po podpisu Charty 77 musel vystěhovat do Švédska. I po návratu do ČR tamní dění sleduje. Upozorňuje na spolek, který loví a nahlašuje nesprávné názory na sítích. "Výsledkem je blokování úspěšných lidí, například úspěšné spisovatelky Kateřiny Janouchové. Byla i pracovně postižená, její knihy některé obchody blokují, auto jí kdosi poškodil. Je to regulérní hon na jinak smýšlející, na odlišné názory," uvádí k situaci v severské zemi.
10.02.2018 15:40 |

podobné články

Osobnosti: Kateřina Janouchová (16 článků)

Nepravdy KSČM v přímém přenosu

 
Zdá se, že KSČM v posledních době využila mediální prostor a komplikovanou světovou situaci ke znovu oživení svých agitek a šíření nepravd.  Propaganda současných komunistů se od té předrevoluční příliš neliší, snad jen v tom, že nás za jiný názor už nemlátí obuškem. Není to ale dostatečný důvod, proč se zdržet kritiky. 
15.09.2014 12:40 |

podobné články

Kateřina Mátlová má divné modřiny

 
Zpěvačka Kateřina Mátlová (33) je momentálně k vidění na spoustě společenských akcí jako moderátorka. Při jedné z nich odhalila na ruce obří modřinu. Hned se začalo spekulovat, zda ji nemlátí milenec. Kateřina to ale rezolutně popřela.  
18.09.2012 13:00 |

podobné články

Osobnosti: Kateřina Mátlová (108 článků)

Takhle vypadá po ránu? Jak se vám líbí Jitka Čvančarová bez hodiny před zrcadlem a v tričku XXL?

 
Herečka Jitka Čvančarová  (35) se nikdy netajila tím, že když to není nutné, nevěnuje příliš času líčení. Důkaz o tom, že nemlátí prázdnou slámu a opravdu netráví hodinu před zrcadlem, i když ví, že ji čeká focení, podala, když brzy dopoledne dorazila na charitativní akci dětského fondu UNICEF. Ale nikdo z přítomných médií se jí nelekl, jak se obávala.
20.03.2014 06:00 |

podobné články

Osobnosti: Jitka Čvančarová (827 článků)

Nalévají restaurace dětem? Stačilo by je na dva dny zavřít, míní odborník

 
Když lékaři a odborníci mluví o ohrožení české mládeže alkoholem a cigaretami, nemlátí prázdnou slámu. Průzkumy jasně říkají, že české děti a hlavně studenti jsou v Evropě v čele žebříčků nejen v užívání marihuany, ale i v pití alkoholu a v kouření tabáku.
28.06.2014 05:15 |

podobné články

Premiér Petr Nečas: Ženy nemlátí! Ani na Velikonoce!

 
Petr Nečas (46) je už léta známý tím, že křesťanské svátky tráví výlučně s rodinou a nenechává si do diáře vepsat žádné oficiální povinnosti. Nejinak tomu bude i letos. Svoje první premiérské Velikonoce totiž bude trávit s manželkou Radkou (45) a čtyřmi dětmi.
23.04.2011 12:15 |

podobné články

Osobnosti: Petr Nečas (9353 článků)

Víte, že se andělsky krásná Peštová potýká s domácím násilím?

 
Nelekejte se! Nádherou Danielu Peštovou  (41) naštěstí její životní partner Paľo Habera  (49) nemlátí. Topmodelka pouze aktivně podporuje charitativní projekt, který je zaměřen na boj s domácím násilím.
07.12.2011 18:20 |

podobné články

Osobnosti: Daniela Peštová (443 článků)

Týden v Ulici očima odborníka Novotného: Světlana se vrací, co jsem komu udělal? A proč už ji Pavel k mé potěše nemlátí?

 
*Šéfredaktor eXtra Pavel Novotný, který všechno ví a všechno zná, glosuje každý pátek dění v Ulici, kterou sleduje manželka, a on se už roky po návratu z práce nadšeně přidává...*
20.09.2013 13:20 |

podobné články

Osobnosti: Pavel Novotný (1115 článků)

Odhalené soukromí královských rodin: Bije Alžběta prince Philipa? A kdo je ten andílek na horách?

 
Domácí násilí v britské královské rodině? Skoro to tak vypadá. Obří monokl a pohmožděné ucho prince Philipa (93) by mohly vzbudit pochyby, zda ho náhodou jeho žena Alžběta II. (88) za silnými zdmi Buckinghamského paláce nemlátí!
25.02.2015 12:15 |

podobné články

Máte zdravý selský rozum? Vyzkoušejte si tento jednoduchý test

 
Zdravý selský rozum se neměří vzděláním a tituly. Zdravý selský rozum buď máte, nebo ne. Stačí na to totiž jen průměrná inteligence. Vyzkoušejte si tento jednoduchý test a budete hned vědět, jak jste na tom.
01.06.2016 08:05 |

podobné články

Poradce prezidenta Jindrák o Vystrčilově sólojízdě: Volají mi z Berlína, jestli máme rozum. Kroužková to hodně těžko rozdýchávala

 
Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) je na Tchaj-wanu a čínský ministr zahraničí vzkázal, že je to „krátkozraké chování a politický oportunismus a Vystrčil za to zaplatí vysokou cenu“. Česká strana to odsoudila a rozhořčení už tlumočila čínskému velvyslanci. O tom, zda je chování čínské diplomacie za hranou, v pořadu Interview na ČT24 promluvil ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák. „Že děláme politiku tohoto typu, není v pořádku. Volají mi i z Berlína, jestli máme rozum,“ prozradil. Snažně vyvracel, že by si Čína dovolila příliš právě kvůli velké náklonnosti prezidenta Zemana ke své zemi, jak mu předhazovala moderátorka Barbora Kroužková.
31.08.2020 21:50 |

podobné články

Osobnosti: Barbora Kroužková (13 článků) , Miloš Zeman (25452 článků)

Budou vyhlášeny nejlepší a nejhorší příklady otevřenosti úřadů

 
Nejlepší a nejhorší příklady otevřenosti státních úřadů nebo radnic vůči veřejnosti v České republice dnes budou vyhlášeny v Praze. Soutěž pořádá sdružení Otevřená společnost, letos vybírala z 83 ověřených nominací. O svém vítězi mohla kromě odborné poroty rozhodnout i veřejnost prostřednictvím webu pořadatele.
01.10.2012 07:10 |

podobné články

Informační den k výzvě Operačního programu URBACT III pro příklady dobré praxe se koná příští týden

 
Informační den k blížící se výzvě Operačního programu URBACT III pro příklady dobré praxe se uskuteční 12. 12. 2016 od 13:00 v budově Ministerstva pro místní rozvoj, Na Příkopě 3, Praha 1.
06.12.2016 12:30 |

podobné články

Senátorský klub ODS: Stavební zákon a zákon o kybernetické bezpečnosti jsou příklady nekvalitní práce současné vlády

 
Novela stavebního zákona a novela zákona o kybernetické bezpečnosti, kterými se dnes na své schůzi zabývá Senát, jsou typickými příklady nekvalitní práce současné vlády. Senátorský klub ODS považuje obě tyto novely za vadné a v současné fázi legislativního procesu v zásadě za neopravitelné.
07.06.2017 22:40 |

podobné články

Národní památkový ústav: Dva příklady dobré praxe reprezentují v celostátní soutěži Liberecký kraj

 
Do celostátního kola třetího ročníku soutěže o Cenu NPÚ Patrimonium pro futuro postoupily z Libereckého kraje dva příklady dobré praxe: Nález reliktů gotického kostela sv. Alžběty v Jilemnici a Celková obnova výtopny v železniční stanici Kořenov. Nominované můžete podpořit v online hlasování o cenu veřejnosti Památky děkují.
21.07.2017 10:05 |

podobné články