Článek

Španělská chřipka a koronavirus. Podobnost čistě náhodná?

 
Historie se opakuje. Když před více než 100 lety udeřila španělská chřipka, leckde ji brali na lehkou váhu.  Vlády ujišťovaly, že jsou na ni připraveny. Ukázalo se, že nejsou. Zaskočila je stejně jako letos koronavirus.
02.04.2020 10:35 |

podobné články

Podobné články

Seriál COVID-19: Koronavirus vs. španělská chřipka. Jako nevlastní bratr a sestra s rozdílem 100 let

 
Kdyby nešlo o viry, možná by se o nich mluvilo jako o nevlastní sestře a nevlastním bratrovi. Když před více než 100 lety udeřila španělská chřipka, stejně jako koronavirus brali nákazu leckde na lehkou váhu. Vlády ujišťovaly, že jsou na ni připraveny. Jenže pravda je, že španělská chřipka svět zaskočila stejně jako teď koronavirus. Měla mnohem drtivější dopady. I když oba pocházejí z rodiny respiračních virů, jsou odlišní...
07.05.2020 07:00 |

podobné články

Medik radí - 10. díl - Chřipka a ledová čísla

 
Víte, že chřipka je jednou z nejnakažlivějších nemocí vůbec? Chřipka může být dokonce i smrtelné onemocnění?Co to chřipka vlastně je? A co vše o ní víte? Čtěte dál a znásobte své znalosti o této nemoci. Chřipka je závažné onemocnění respiračního systému postihující celou vnímavou populaci. Její výskyt je datován již od středověku. Tehdy, ale nebyl výskyt tak velký(malá populace). V současnosti však již můžeme sledovat výskyt skutečné chřipky, nikoliv jiných viróz, které jsou často mylně laiky za chřipku vydávány. Pro chřipku je typický náhlý výskyt, který postihuje dsopělé i děti. Postihuje celé skupiny, vesnice a města, všichni mají stejné potíže. Typický je náhlý začátek, 18-48hodin po nákaze, s prudkým vzestupem teplot 38-41° C, zimnice, malátnost, bolest kloubů a svalů, výrazná bolest hlavy a suchý dráždivý kašel. Zásadně se v této fázi neobjevuje rýma! Chřipka sice může probíhat nekomplikovaně, ale u dětí a starých osob se komplikace objevují. Jsou to různé pneumonie, střevní potíže nebo záněty průdušek. Ty vyvolávají dýchací potíže. Může také dojít k otoku plic a zhoršení oběhových funkcí. Na následné bakteriální záněty plic a oběhové komplikace starší nemocní i umírají. (V ČR se jedná zhruba o 1000 úmrtí ročně). Rovněž tak může dojít i k postižení srdečního svalu či postižení mozku virem. Často se jedná i o poruchy krevní srážlivosti. Chřipku proto nemůžeme považovat za banální onemocnění. Zvláště pak u dětí a starších osob. -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
08.09.2009 07:20 |

podobné články

Rýma, zarudlé oči, kašel... Letní chřipka není chřipka!

 
I nyní, v panujícím teplém počasí, nás může přepadnout horečka, ucpaný nos, bolesti celého těla, zkrátka něco jako chřipka. Snad pro podobnost příznaků s tou opravdovou se pro takové obtíže vžilo označení »letní chřipka«. O skutečnou chřipku se však nejedná.
05.06.2014 05:15 |

podobné články

Izrael a Československo: Podobnost čistě náhodná?

 
Dohodnou se mocnosti s Íránem a zruší embarga uvalená na islámskou republiku? Předpovědi se různí. Trhy nicméně s dohodou počítají. A tak je na čase zrekapitulovat podobnost současného Izraele a Československa v roce 1938 a položit si otázku - je to náhoda?
05.03.2015 22:31 |

podobné články

Pojďte se radši válet!

 
Připomíná vám to hlášku z nějaké pohádky? Podobnost je čistě náhodná, ale "pohádkové válení" zažít můžete, jen si vybrat tu správnou sedací soupravu nebo postel. Vybavení bytu je čistě osobní záležitost a na výběru nábytku záleží, jak pohodlně se vám bude žít a jakou si vytvoříte doma atmosféru. Při výběru proto poslouchejte svůj vnitřní hlas a nedělejte kompromisy.
11.08.2013 09:05 |

podobné články

Koronavirus versus chřipka: Jaká nemoc je zákeřnější a jaké jsou příznaky?

 
Chřipková epidemie z Česka pomalu mizí, zatímco nový koronavirus se k  nám blíží. Hlavně kvůli rapidnímu nárůstu nakažených v Itálii, kteří roznášejí koronavirus dál po Evropě i mimo ni. Zatímco chřipka si tuto sezonu vyžádala v Česku už několik mrtvých, případy koronaviru tu zatím nemáme. Jak se chřipka od koronaviru liší?
04.02.2020 10:10 |

podobné články

Koronavirus zabil milovanou učitelku (†44): Je třikrát smrtelnější než chřipka, tvrdí vědci

 
Koronavirus způsobující nemoc covid-19 je podle nové studie publikované ve vědeckém časopisu Lancet Respiratory Medicine třikrát „vražednější“ než chřipka, výsledky tohoto výzkumu protiřečí tvrzení například amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten několikrát uvedl, že koronavirus je stejně nebezpečný jako chřipka, nebyl sám, kdo prosazoval tento názor. S nákazou v současnosti bojuje celý svět, eviduje se přes 75 milionů nakažených a 1,6 milionu obětí. Nejhůře postiženou zemí na světě jsou Spojené státy, kde počet zemřelých překročil hranici 310 tisíc. Jednou z posledních obětí nemoci je oblíbená učitelka Philamena Beloneová (†44) z Nového Mexika.
18.12.2020 20:50 |

podobné články

Osobnosti: Donald Trump (5706 článků)

Název prasečí chřipka mizí, přichází nová či mexická chřipka

 
Čeští komunisté se ve středu připojili ke státům a institucím, které brojí proti používání názvu prasečí chřipka pro nemoc, kterou vyvolává kmen viru A/H1N1. Navrhuje název mexická chřipka. Důvodem podle KSČM je to, že název by mohl v lidech vyvolat hysterii, snížit konzumaci vepřového a potažmo způsobit problémy chovatelům prasat.
29.04.2009 13:01 |

podobné články

Františka: Šmajda, Schiffer, Nedvěd: Podobnost čistě náhodná?

 
Co má společného finalista SuperStar Miro Šmajda s topmodelkou Claudií Schiffer? S fotbalovým šampiónem Pavlem Nedvědem?
05.12.2009 14:05 |

podobné články

Osobnosti: Pavel Nedvěd (191 článků)

Paroubek a Topolánek: Padli kvůli ženám?

 
V průběhu tří let, které od minulých k nynějším volbám uplynuly, si Jiří Paroubek a Mirek Topolánek vypěstovali slušný kult osobnosti. Také se rozvedli a s mladými ženami založili rodiny. Začali nový život, který nabral nečekané obrátky. Oba dopadli v politické kariéře špatně. Je ta podobnost čistě náhodná?
01.06.2010 05:15 |

podobné články

Osobnosti: Mirek Topolánek (2338 článků) , Jiří Paroubek (4084 článků)

Havlík (Občané.cz): Podobnost čistě náhodná?

 
V pátek 1. dubna jsme s přítelem Janem Hnízdilem uvedli do života Výzvu NEO 2011. Jde o záměr, který se stává platformou pro rozumné síly občanského vzdoru.
05.04.2011 13:00 |

podobné články

Hollywood po česku: Podobnost čistě náhodná

 
Kdekdo jim říká, že vypadají jako světové krásky. Že se podobají exotické Salmě Hayek, atraktivní Angelině Jolie, smyslné Marilyn Monroe nebo třeba charismatickému Hughovi Lauriemu, tedy doktoru Houseovi z populárního seriálu. Blesk magazín se nespokojil s konstatováním, že si jsou hvězdy podobné, ale rovnou je tak nafotil.
24.09.2011 05:15 |

podobné články

Osobnosti: Salma Hayek (259 článků) , Angelina Jolie (2241 článků) , Hugh Laurie (62 článků) , Marilyn Monroe (443 článků)

Seďa (ČSSD): Podobnost Gorily s Kubiceho zprávou čistě náhodná?

 
Jako člen Výboru pro obranu a bezpečnost jsem se v roce 2006 účastnil projednávání takzvané Kubiceho zprávy.
20.02.2012 10:05 |

podobné články

Koskuba (ČSSD): Podobnost čistě náhodná?

 
Z poslaneckého deníku XIX.
14.04.2012 11:10 |

podobné články

Čeští dvojníci světových celebrit: Uhodnete, komu jsou podobní?

 
Podobnost následujících dvojic je čistě náhodná - ale nedá se přehlédnout. Dali jsme dohromady české a zahraniční hvězdy, které jako by si z oka vypadly. Podívejte se!
06.03.2013 06:10 |

podobné články

Vtipná parodie na Miloše Zemana: Zvířata z animovaného filmu Madagaskar utíkají před projevem prezidenta

 
Slavný animovaný film se dočkal nového zpracování díky českým vtipálkům, kteří v něm na lemuřího krále Jelimána povýšili prezidenta "Miloše Zemana":http://www.extra.cz/tema/milos-zeman. Podobnost to není čistě náhodná, neboť Zeman jako pravý Jelimán nejen mluví, ale i vypadá a chodí.
07.10.2013 10:55 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (25587 článků)

Zuzana Hejnová je podruhé mistryní světa! Jak se liší její tituly?

 
Joooooo! Přesně tak si ulevila překážka Zuzana Hejnová (29), když se jí včera podařilo obhájit titul mistryně světa. Podobnost mezi oběma zlatými závody není čistě náhodná. Od Moskvy uplynuly dva roky, během nichž Zuzka poznala i odvrácenou tvář atletiky. Vždyť celou loňskou sezónu prostonala.
27.08.2015 05:10 |

podobné články

Osobnosti: Zuzana Hejnová (152 článků)

Zuzana Hejnová je podruhé mistryní světa! Jak se liší její tituly?

 
Joooooo! Přesně tak si ulevila překážka Zuzana Hejnová (29), když se jí včera podařilo obhájit titul mistryně světa. Podobnost mezi oběma zlatými závody není čistě náhodná. Od Moskvy uplynuly dva roky, během nichž Zuzka poznala i odvrácenou tvář atletiky. Vždyť celou loňskou sezónu prostonala.
03.09.2015 11:14 |

podobné články

Osobnosti: Zuzana Hejnová (152 článků)