Článek

Snížení platů státních zástupců bylo zákonné, rozhodl Ústavní soud

 
Ústavní soud (ÚS) ve čtvrtek odmítl, že by snížení příjmů státních zástupců v roce 2010 nebylo v souladu s Ústavou. Vláda Jana Fischera kvůli úsporným opatřením vzala žalobcům z mezd čtyři procenta. Ustanovení zákona bylo dočasné, platilo do konce roku 2010. Verdikt ÚS oznámil jeho předseda Pavel Rychetský.
14.07.2011 09:50 |

podobné články

Osobnosti: Jan Fischer (1746 článků)
Podobné články

ÚS odmítl stížnost státních žalobců na snížení jejich platů

 
Ústavní soud zamítl stížnost státních zástupců na snížení jejich platů o čtyři procenta. Platy byly sníženy v roce 2010 za vlády premiéra Jana Fischera. Ta v rámci úsporných opatření odebrala žalobcům čtyři procenta. Ustanovení zákona o platu platilo jen do konce roku 2010. Pokud by byl paragraf zrušen, žalobci by mohli žádat o zpětné dorovnání platů.
14.07.2011 09:40 |

podobné články

Osobnosti: Jan Fischer (1746 článků)

Skupina státních zástupců se kvůli snížení platu obrátila na soud

 
Skupina státních zástupců napadla u soudu snížení svých platů o čtyři procenta. Chtějí doplatit ušlou mzdu, a požadují, aby se opatřením zabýval Ústavní soud. Uvedl to Pavel Uhl, který ve čtvrtek návrh podal u Obvodního soudu pro Prahu 5. K žalobcům se chtějí připojit i soudci.
11.02.2010 13:05 |

podobné články

Ústavní soud obdržel návrhy proti snížení platu státních zástupců

 
Obvodní soud pro Prahu 5 vyhověl návrhům skupiny státních zástupců a napadl u Ústavního soudu (ÚS) letošní čtyřprocentní pokles platů žalobců. K Ústavnímu soudu již doputovalo sedm obsahově téměř shodných návrhů.
29.03.2010 11:05 |

podobné články

Ústavní soud se žalobců nezastal. Ponechal v platnosti loňské snížení mezd

 
Loňské snížení platů státních zástupců nebylo protiústavní, rozhodl dnes Ústavní soud. Žalobci kvůli úsporám přišli o čtyři procenta mzdy. Opatření platilo jen do konce loňského roku.
14.07.2011 10:50 |

podobné články

Snížení platů soudců je protiústavní, rozhodl ÚS

 
Ústavní soud v pátek zrušil snížení soudcovských platů o čtyři procenta. Krok označil za protiústavní. Platy se soudcům snížily na začátku roku a opatření mělo trvat rok. ÚS také naznačil, že odmítne i plánované další snížení platů o pět procent.
10.09.2010 08:45 |

podobné články

Ústavní soud potvrdil postoj Ministerstva spravedlnosti odmítnutím zpětného dorovnání platů soudců

 
Ústavní soud dnes vyhověl stížnosti České republiky, kterou se domáhala zrušení části rozhodnutí Nejvyššího soudu týkajícího se nároku na zpětné doplacení sníženého platu soudce z trojnásobku na dvouapůlnásobek průměrné měsíční mzdy fyzických osob v nepodnikatelské sféře. Záměrem podané ústavní stížnosti bylo konečným rozhodnutím Ústavního soudu definitivně uzavřít soudní spory o zpětném dorovnání platů soudců.
09.08.2016 17:15 |

podobné články

Ústavní soud zrušil čtyřprocentní snížení platů soudců

 
Ústavní soud (ÚS) zrušil čtyřprocentní snížení platů soudců. Šlo o protiústavní krok. Změna zákona dopadla na mzdy soudců obecných soudů na začátku letošního ledna a měla platit do konce roku.
10.09.2010 10:00 |

podobné články

Státní zástupci si stěžují na pokles platů. Posoudí je Ústavní soud

 
Ústavní soud se bude zabývat prvním z návrhů Obvodního soudu pro Prahu 5 proti letošnímu čtyřprocentnímu poklesu platů státních zástupců.
14.04.2010 16:00 |

podobné články

Klaus podepsal novelu o snížení platů ústavních činitelů

 
Prezident Václav Klaus v pátek podepsal vládní novelu, podle níž se platy představitelů státu včetně soudců a státních zástupců sníží v příštím roce o pět procent. Oznámil to ředitel tiskového odboru prezidentské kanceláře Radim Ochvat. Snížení mezd se týká i hlavy státu a je jedním z úsporných opatření ke snížení schodku státního rozpočtu.
17.12.2010 16:35 |

podobné články

Osobnosti: Václav Klaus (9191 článků)

Státní zástupci napadli snížení platů u soudu

 
Skupina státních zástupců napadla u soudu snížení svých platů o čtyři procenta. V žalobě se na Městském státním zastupitelství v Praze domáhají doplacení mzdy za leden.
11.02.2010 15:25 |

podobné články

Státní zástupci bojují: Nechceme snížení platů!

 
Skupina státních zástupců napadla u soudu snížení svých platů o čtyři procenta. V žalobě, kterou za ně podal u soudu pro Prahu 5 jejich právní zástupce Pavel Uhl, se domáhají doplacení mzdy za leden.
11.02.2010 15:35 |

podobné články

Vláda schválila snížení platů politiků a soudců

 
AKTUÁLNĚ: Vláda schválila návrh na snížení platů ústavních činitelů včetně soudců a státních zástupců. Podle předloženého návrhu se mají mzdy politiků do roku 2014 snížit oproti současnosti o pět procent. U soudců mají klesnout pouze pro příští rok.
06.10.2010 11:45 |

podobné články

Schvalte snížení platů politiků ještě letos, tlačí koalice na Senát

 
Koaliční poslanci vyzvali Senát, aby ještě do konce roku schválil předlohu o snížení platů politiků, soudců a státních zástupců. Sněmovna o návrhu novely rozhodne tento pátek. Pokud by novela neprošla do konce roku, platy ústavních činitelů by v lednu skokově narostly.
09.12.2010 17:00 |

podobné články

Vláda navrhla srazit čtyři procenta z platů ústavních činitelů

 
Vláda projednala srážky na platech ústavních činitelů. Ti včetně soudců a státních zástupců by měli mít mzdy příští rok o čtyři procenta nižší, shodla se v pondělí vláda. Návrh původně počítal se snížením platů ústavních činitelů až o 20 procent. Návrh na snížení platů poslanců, soudců a dalších činitelů vláda pošle do Sněmovny souběžně s takzvaným Janotovým balíčkem úsporných opatření.
21.09.2009 11:55 |

podobné články

Paroubková se unáhlila se stížností na karikaturu, řekl Ústavní soud

 
Ústavní soud (ÚS) odmítl pro předčasnost stížnost Petry Paroubkové ve sporu o omluvu za její karikaturu v časopisu Reflex. Paroubková stížnost podala příliš brzy - ještě předtím, než Nejvyšší soud rozhodl o souběžně podaném dovolání. "Ústavní stížnost byla podána předčasně, pročež ji Ústavní soud jako nepřípustnou odmítl," uvedl v usnesení soudce zpravodaj a předseda ÚS Pavel Rychetský.
29.12.2010 11:45 |

podobné články

Osobnosti: Petra Paroubková (494 článků)

Opakované hlasování ve sněmovně bylo velmi sporné, říká ústavní expert

 
Páteční opakované hlasování poslanců o snížení spotřební daně z benzinu a nafty bylo podle experta na ústavní právo Václava Pavlíčka velmi sporné. Pokud bude podána ústavní stížnost, Ústavní soud by měl zvážit, dokdy poslanec může hlasování zpochybnit, řekl Pavlíček. Důvodem ke změně jednacího řádu sněmovny ale páteční událost není, dodal.
25.07.2014 17:21 |

podobné články

Zdeněk Jemelík: Ústavní soud ke kauze Shahrama Zadeha

 
Dne 4. května 2018 vyhlásil Ústavní soud ústavní nález z 24. dubna 2018 k ústavní stížnosti obž. Shahrama Abdullaha Zadeha, která je od r.2014 v pořadí již sedmá, vztahující se k uvalení vazby na něj. Ústavní soud ji zčásti zamítl, zčásti odmítl.
06.05.2018 09:30 |

podobné články

Koalice navrhne snížení platů ústavním činitelům

 
I přes rozhodnutí Ústavního soudu, že snížení platů soudcům je protiústavní, tak chce koalice příští týden návrh na snížení podat.
18.09.2010 11:20 |

podobné články

Snížení platů poslanců prý stálo za pučem i vládní krizí

 
Když si poslanci odhlasovali desetiprocentní snížení platů, netušili, že společně se zdaněním náhrad budou mít na svých výplatních páskách v únoru méně o 25 procent. Proto hledají cestu, jak peníze do svých rodinných rozpočtů opět dostat. Podle poslance za Věci veřejné Josefa Novotného totiž razantní snížení příjmu poslanců rozpoutalo jarní vládní puč. "Neměli najednou peníze na běžné platby, a tak přišla nabídka Víta Bárty na možné půjčky. No a jak to dopadlo, všichni víme," řekl poslanec ParlamentnímListům.cz.
25.05.2011 11:00 |

podobné články

Osobnosti: Josef Novotný (189 článků) , Vít Bárta (2829 článků) , Josef Novotný (189 článků)