Článek

Sněmovna podpořila předlohu návrhu o evidenci skutečných majitelů, která podle kritiků nahrává Babišovi

 
Poslanecká sněmovna dnes v úvodním kole podpořila návrh nového zákona o evidenci skutečných majitelů. Podle některých kritiků nahrává však premiéru Andreji Babišovi (ANO) ve sporu o střet zájmů, informují Lidovky.
07.07.2020 20:30 |

podobné články

Podobné články

Poslanci vyškrtli část zákona o evidenci skutečných majitelů. Mohla nahrávat Babišovi

 
Sněmovna dnes vyškrtla z vládního návrhu zákona o evidenci skutečných majitelů ustanovení, které mohlo podle části opozice pomoci premiérovi Andreji Babišovi (ANO) ve sporu o střet zájmů. Pasáž se týkala svěřenských fondů. Její vynětí prosadili lidovci hlasy 93 z 99 přítomných poslanců včetně zákonodárců ANO. Předloha, která vychází z evropské směrnice, nyní zamíří k posouzení senátorům.
19.11.2020 19:20 |

podobné články

Kabinet se vrátí k novele, která podle kritiků nahrává premiérovi

 
K návrhu zákona o evidenci skutečných majitelů, který podle kritiků nahrává premiérovi Andreji Babišovi (ANO) v jeho sporu ohledně střetu zájmů, se na pondělním zasedání vrátí kabinet. V březnu vláda projednávání přerušila. Ustanovení ohledně svěřenských fondů, které by se týkalo i Babiše, kritizují opoziční strany či Rekonstrukce státu a Transparency International (TI). Podle ministerstva spravedlnosti se jedná čistě o zákon, který do českého práva přenese požadavky unijní směrnice proti praní peněz či financování terorismu. Od březnového vládního odkladu resort materiál neupravoval.
31.05.2020 06:20 |

podobné články

Sněmovna vyškrtla část zákona, která mohla nahrávat Babišovi

 
Sněmovna ve čtvrtek vyškrtla z vládního návrhu zákona o evidenci skutečných majitelů ustanovení, které mohlo podle části opozice pomoci premiérovi Andreji Babišovi (ANO) ve sporu o střet zájmů. Pasáž se týkala svěřenských fondů.
19.11.2020 18:55 |

podobné články

Vláda přerušila projednání novely, která by nahrála Babišovi ve sporu o střet zájmů

 
Vláda v pondělí přerušila projednávání kritizovaného návrhu zákona o evidenci skutečných majitelů firem. ČTK to sdělilo tiskové oddělení vlády. Novela zákona by podle organizace Transparency International (TI) mohla pomoci premiéru Andreji Babišovi (ANO) ve sporu o jeho údajný střet zájmů. Zařazení bodu na jednání v době řešení krize kolem epidemie koronaviru kritizovala opozice. Babiš kritiku odmítl.
16.03.2020 19:45 |

podobné články

Ani oblečená, ani nahá! Zákon, co pomůže Babišovi, změníme, hlásí KDU-ČSL

 
Vládní kabinet včera schválil návrh o evidenci skutečných majitelů, který může podle kritiků pomoci Andreji Babišovi (ANO) ve sporu o střet zájmů. Ten toto tvrzení odmítá. ČSSD předpis nepodpořila. Dnes se pak k návrhu vyjádřil předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.
02.06.2020 13:55 |

podobné články

Osobnosti: Marian Jurečka (772 článků)

Sněmovna podpořila vznik rejstříku skutečných majitelů firem

 
Poslanci v prvním čtení podpořili vládní návrh novely zákona proti praní špinavých peněz, která kromě jiného zřizuje rejstřík skutečných majitelů právnických osob a svěřenských fondů. Vládní předloha počítá také s tím, že se nynější Finanční analytický útvar ministerstva financí stane samostatným správním úřadem nezávislým na ministerstvu.
31.05.2016 22:25 |

podobné články

Sněmovna bude schvalovat zákon o majitelích nebo náhradní výživné

 
Sněmovna by měla dnes schvalovat návrh zákona o evidenci skutečných majitelů, jež by podle části opozice mohl ve vládním znění nahrávat premiéru Andreji Babišovi (ANO). Ve finále je také zavedení náhradního výživného na děti za neplatiče alimentů a předloha o prověřování zahraničních investic.
13.11.2020 08:01 |

podobné články

A komu patří Agrofert? Pirát Michálek znovu zatápí Babišovi. U soudu

 
Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek zaslal na Městský soud v Praze dotaz na skutečného majitele společnosti Agrofert. Soud by měl informaci poskytnout na základě přímého účinku evropské směrnice, která požaduje přístup veřejnosti do evidence skutečných majitelů firem. Vláda veřejný přístup do rejstříku skutečných majitelů firem stále nezajistila, přestože lhůta pro provedení směrnice uplynula již před více než půl rokem.
14.07.2020 14:30 |

podobné články

Vláda „šije“ zákon Babišovi na míru, tvrdí neziskovka i Piráti. ČSSD ho smetla

 
Vláda v pondělí schválila návrh zákona o evidenci skutečných majitelů firem. Novelu zákona proti praní špinavých peněz řešila už v březnu dle některých zástupců opozice „pod rouškou koronaviru“. Po kritice ji Babišův kabinet zametl pod koberec. A zákon „nevoní“ ani koaliční ČSSD, která návrh na jednání vlády nepodpořila. Podle kritiků má totiž pomoci premiérovi v jeho údajném střetu zájmů. Právně by se mohl stát majitelem svěřenských fondů, ale ne majitelem Agrofertu. Podle ministerstva spravedlnosti má zákon do českého práva pouze zanést unijní požadavky.
01.06.2020 15:35 |

podobné články

Sněmovna v prvním kole podpořila vládní návrh o referendu

 
Sněmovna podpořila v prvním kole projednávání vládní návrh zákona o pravidlech celostátního referenda. Přes kritiku to podpořila i část opozice, chce ale před dalším schvalováním normu předělat podle svých představ. Předlohou, kterou kabinet vyslal do sněmovny už před rokem, se nyní bude zabývat sněmovní ústavně právní výbor.
26.03.2013 20:20 |

podobné články

Vláda chce narychlo měnit pravidla střetu zájmů, pomůže Babišovi? Silný žaludek, zuří opozice

 
Vláda zařadila dodatečně na program své pondělní schůze návrh zákona, který by podle organizace Transparency International (TI) mohl pomoci premiéru Andreji Babišovi (ANO) ve sporu o to, zda je ve střetu zájmů. Uvedl to na svém facebookovém profilu spolek Milion chvilek. Podle nové předlohy o evidenci skutečných majitelů firem by Babiš byl považován za vlastníka svěřenských fondů, do kterých vložil skupinu Agrofert, ale nikoliv za vlastníka holdingu, uvedla už dříve TI. Ministerstvo spravedlnosti tehdy zdůraznilo, že zákony nepřipravuje tak, aby nahrávaly konkrétním lidem. Aktuální vyjádření úřadu ČTK shání.
15.03.2020 10:45 |

podobné články

ON-LINE: Sněmovna řeší snížení daní. To už je můžete zrušit, vytkl Hamáček Schillerové

 
Zákonodárci ve čtvrtek večer jednají o novele daňového zákona, která by měla zrušit superhrubou mzdu. Na normě se neshodnou vládní strany ANO a ČSSD, každá přišla s vlastním návrhem. Poslanci už během dne rozhodli o prodloužení nouzového stavu a vyškrtnutí bodu ze zákona o evidenci skutečných majitelů, který mohl nahrávat premiérovi Andreji Babišovi. Novinky jednání dolní komory sledují živě a v on-line reportáži.
19.11.2020 07:20 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (21724 článků)

Bartoš (Piráti): Chceme odstranit legislativního šotka šitého na míru Babišovi

 
Zákonodárci STAN, Pirátů a KDU-ČSL připravili pozměňovací návrhy k novele o evidenci skutečných majitelů, které ze zákona vypouští zbytečnou výjimku šitou na míru premiérovi Andreji Babišovi.
17.06.2020 10:05 |

podobné články

Sněmovna podpořila snahu TOP 09 zlepšit situaci studujících matek

 
Sněmovna přes námitky vlády podpořila návrh poslanců z TOP 09, aby matky vysokoškolačky neplatily za prodloužení studia kvůli mateřské a rodičovské dovolené. Novela jim má zachovat také studentské výhody. Předlohu před dalším schvalováním projedná podle dnešního rozhodnutí dolní komory její školský výbor.
20.06.2012 19:10 |

podobné články

Sněmovna podpořila návrh na omezení imunity zákonodárců

 
Sněmovna v úterý podpořila poslaneckou ústavní předlohu o omezení imunity zákonodárců a ústavních soudců. Novela ruší doživotní imunitu. Trvala by jen po dobu mandátu. Ústavní novela míří do ústavně-právního výboru. Nyní se poslanci zabývají prakticky stejným senátním návrhem.
23.10.2012 17:35 |

podobné články

Sněmovna podpořila návrh na omezení imunity

 
Sněmovna v úterý podpořila poslaneckou ústavní předlohu o omezení imunity zákonodárců a ústavních soudců. Novela ruší doživotní imunitu. Trvala by jen po dobu mandátu. Ústavní novela míří do ústavně-právního výboru. Nyní se poslanci zabývají prakticky stejným senátním návrhem.
23.10.2012 17:45 |

podobné články

Sněmovna odmítla návrh Senátu dát 300 korun na občana krajům

 
Kraje nedostanou ze státního rozpočtu příspěvek 300 korun na obyvatele jako náhradu za výpadek daňových příjmů. Sněmovna dnes odmítla příslušný pozměňovací návrh Senátu. Senátoři ho chtěli vložit do návrhu zákona o výplatě příspěvku podnikatelům, kterým vláda v důsledku epidemie omezila nebo znemožnila podnikání. Sněmovna tuto předlohu stvrdila v původně schváleném znění a nyní ji dostane k podpisu prezident. Sněmovna kvůli koronaviru upravila pravidla insolvencí.
10.11.2020 20:55 |

podobné články

Poslanci vyšli vstříc komunistům a zdanění církevních restitucí

 
Stát možná bude zdaňovat peněžité náhrady, které posílá každoročně církvím za majetek nevydaný v restitucích. Sněmovna předlohu KSČM ve středečním úvodním kole navzdory odporu ODS, KDU-ČSL a TOP 09 podpořila. Kritici tvrdí, že by se danila náhrada za ukradený majetek a že návrh je protiústavní. Předlohu nyní projedná rozpočtový a ústavně-právní výbor.
28.02.2018 12:35 |

podobné články

Sněmovna podpořila návrh o slučování dluhů. Bude exekutor podle bydliště a tříletá lhůta?

 
Dlužníci, kteří čelí více exekucím, by mohli mít do budoucna jednoho exekutora. Věřitelé by hradili zálohu na náklady vymáhání dluhu. Předpokládá to vládní novela, kterou ve středečním úvodním kole podpořila Sněmovna. Dolní komora dala zároveň šanci také poslaneckému návrhu na zavedení místní příslušnosti exekutorů. Rovněž tato předloha předpokládá slučování exekucí. Někteří experti jsou proti návrhu.
06.11.2019 22:40 |

podobné články