Článek

Sněmovna odmítla zrychleně projednat zákon o covid pasech

 
Poslanci ve středu odmítli projednat v legislativní nouzi návrh zákona, který je podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) potřebný kvůli covid pasům. Těmi by se měli lidé od 1. července prokazovat při cestování po Evropské unii. Opoziční poslanci ve Sněmovně argumentovali mimo jiné tím, že je nadbytečný.
09.06.2021 16:25 |

podobné články

Osobnosti: Vojtěch Adam (1364 článků)
Podobné články

ÚOOÚ: K vládnímu návrhu zákona o covid pasech

 
Úřad pro ochranu osobních údajů zaslal Poslanecké sněmovně Parlamentu své vyjádření k návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „návrh zákona o covid pasech“) – sněmovní tisk 1231 – z pohledu ochrany osobních údajů.
09.06.2021 16:00 |

podobné články

Komplikace pro „covid pasy“: Sněmovna odmítla delší legislativní nouzi, projednávání se protáhne

 
Sněmovna dnes odmítla potvrdit trvání stavu legislativní nouze, v němž měla zrychleně projednat vládní novelu o vydávání certifikátů o očkování proti covidu-19, negativním testu nebo o prodělané nákaze. Předloha se stala terčem opoziční kritiky i kvůli tomu, že úřady by mohly podmínit certifikátem účast lidí na veřejných i soukromých akcích nebo jejich vstup do různých provozoven. Prokazovali by se organizátorům, provozovatelům či pověřeným osobám.
25.05.2021 16:25 |

podobné články

Otisky prstů v pasech i pro malé děti. Poslanci hlasovali pro

 
Sněmovna v závěrečném čtení schválila návrh, který stanoví, že otisky prstů v cestovních pasech budou mít děti až od šesti let.
06.05.2009 11:30 |

podobné články

Ivo Valenta: Covid pasy prozatím dostaly stopku

 
Poslanci odmítli projednat zákon o covid pasech. Je to důkazem toho, že tlak na vládu, který byl dnes navíc podpořen také demonstrací v blízkosti sněmovny, se vyplácí.
10.06.2021 07:30 |

podobné články

Michálek (Piráti): Vláda odmítla projednat pandemický zákon, který by nahradil nouzový stav

 
Vláda porušila slib občanům. Odmítla projednat pandemický zákon Pirátů a STAN, který by nahradil nouzový stav a zaručil kompenzace občanům či lepší ochranu práv i svobod.
15.02.2021 20:20 |

podobné články

Děti do šesti let nemusí mít v pasech otisky prstů, rodná čísla v OP zůstanou

 
Přestože některé země Evropské unie stanovují, že otisky prstů musí mít děti v cestovních pasech již od tří let, čeští poslanci schválili zavést tuto povinnost až pro děti ve věku šesti let. Jednotný předpis EU v tomto ohledu neexistuje. O vládním návrhu zákona budou jednat senátoři. Poslanci také ve středu poslali do Senátu novelu o povinných údajích v občanských průkazech. Rodná čísla mezi nimi zřejmě zůstanou.
06.05.2009 11:35 |

podobné články

Genderová revoluce: Nepál uznal třetí pohlaví v cestovních pasech

 
Nepál umožňuje svým občanům vyplňovat do kolonky pohlaví v cestovních pasech jiné než mužské a ženské. Vyjadřuje je písmeno „O“ znamenající „other“ (jiné).
11.08.2015 07:55 |

podobné články

Zákon o covid pasech má mouchy, ale schválit lze, potvrdil ÚOOÚ

 
Návrh zákona zavádějící takzvané covid pasy pro cestování v EU, kterým by se měla ve středu zabývat Sněmovna, má některé procedurální nedostatky, ale není v rozporu s právem EU ani ústavním pořádkem ČR. Ve svém stanovisku k zákonu to v úterý uvedl Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Podle úřadu procedurální nedostatky nebrání tomu, aby byl návrh novely schválen jedním čtením.
08.06.2021 16:15 |

podobné články

Sněmovna odmítla návrh Senátu dát 300 korun na občana krajům

 
Kraje nedostanou ze státního rozpočtu příspěvek 300 korun na obyvatele jako náhradu za výpadek daňových příjmů. Sněmovna dnes odmítla příslušný pozměňovací návrh Senátu. Senátoři ho chtěli vložit do návrhu zákona o výplatě příspěvku podnikatelům, kterým vláda v důsledku epidemie omezila nebo znemožnila podnikání. Sněmovna tuto předlohu stvrdila v původně schváleném znění a nyní ji dostane k podpisu prezident. Sněmovna kvůli koronaviru upravila pravidla insolvencí.
10.11.2020 20:55 |

podobné články

Senát zřejmě přepíše pandemický zákon. Do konce nouzového stavu se ale změny asi nestihnou

 
Senát pravděpodobně upraví pandemický zákon v návaznosti na pondělní verdikt Ústavního soudu, podle něhož musí být protiepidemická opatření řádně zdůvodněna a kompenzována. „Mezi senátory na tom panuje shoda,“ řekl novinářům pirátský senátor Lukáš Wagenknecht. Senát má zákon projednávat ve středu. Senátní úpravy by musela znovu projednat Sněmovna. Hrozí tak, že zákon nebude přijat před sobotním ukončením nouzového stavu.
22.02.2021 14:55 |

podobné články

Sněmovna by měla projednat zprávu komise k privatizaci OKD

 
Sněmovna by měla dnes projednat závěrečnou zprávu vyšetřovací komise k privatizaci těžební společnosti OKD. Poslanci by také měli pokračovat v debatě nad zřízením jiné komise, která by se zabývala vlivy autoritářských režimů na dění v Česku. Na programu jsou také pravidelné interpelace na členy vlády, uvedla ČTK.
30.01.2020 07:50 |

podobné články

Koalice chce večer projednat církevní restituce a nižší valorizace důchodů

 
Koalice chce v úterý ve sněmovně projednat nové rozpočtové určení daní, církevní restituce i zmrazení penzí. Kontroverzní normy, které pravidelně kritizuje opozice, navrhl projednat v úterý Zbyněk Stanjura. Na tento krok koalice upozornil před jednáním sněmovny šéf klubu ODS Zbyněk Stanjura. Ještě před začátkem schůze se ale oslovení koaliční poslanci k plánu vůbec neměli.
05.06.2012 14:55 |

podobné články

Osobnosti: Zbyněk Stanjura (299 článků)

Epicentrum: Covid pasy jsou za dveřmi. Dzurilla o tom, jak budeme od července cestovat

 
Evropský parlament posvětil unijní dohodu o covid pasech. Z hlediska Evropské Unie je tedy vše připraveno k tomu s aplikací od července vycestovat. Co se týká české strany, stále zbývá schválit novelu zákona o ochraně veřejného zdraví. Jak bude aplikace fungovat a je nebo není diskriminační? To bylo téma Epicentra Blesku s vládním zmocněncem pro informační technologie a digitalizaci Vladimírem Dzurillou.
09.06.2021 14:55 |

podobné články

Osobnosti: Vladimír Dzurilla (24 článků)

Bum. Sněmovna odstřelila kontroverzní zákon, který měl být narychlo protlačen

 
Sněmovna dnes odmítla schvalovat vládní předlohu o vydávání takzvaných covidových certifikátů navzdory naléhání ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) zrychleně ve stavu legislativní nouze. Podle většiny opozice je novela nadbytečná; část poslanců v čele s SPD ji zcela odmítá. Podle Ministerstva zdravotnictví je uzákonění vydávání certifikátů nezbytné kvůli evropskému nařízení o zavedení Digitálního zeleného certifikátu, který má usnadnit cestování mezi členskými státy.
09.06.2021 17:30 |

podobné články

Osobnosti: Vojtěch Adam (1364 článků)

Sněmovna jednotně odmítla ruskou anexi Krymu

 
Sněmovna odmítla násilnou anexi ukrajinského Krymu Ruskem, podle poslanců jde o porušení mezinárodního práva. Poslanci taky podpořili vládu v jednáních o společném postupu v Evropské unii a NATO při řešení situace na Ukrajině. Sněmovna naopak nepodpořila návrh, aby vláda prosazovala v EU i zavedení ekonomických sankcí, ani výzvu k navýšení českého rozpočtu na obranu.
25.03.2014 16:15 |

podobné články

Sněmovna by mohla jednat o osudu neziskových nemocnic a penzích

 
Poslanci by se dnes měli vrátit k takzvané malé důchodové reformě. Zákon předkládá ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Ten ji naplánoval na základě výroku Ústavního soudu tak, že lidem s nejnižšími příjmy penze neklesnou, těm s vyššími se naopak zvednou. Rozdíl se vybere u zhruba 70 procent důchodců s průměrnými důchody. Sněmovna by mohla projednat i koaliční návrh, který má zrušit zákon o neziskových nemocnicích.
10.05.2011 08:50 |

podobné články

Osobnosti: Jaromír Drábek (1079 článků)

Pelikán: Nový zákon o žalobcích by vláda mohla projednat v srpnu

 
Vláda by mohla projednat nový zákon o státním zastupitelství na začátku srpna. Ministerstvo spravedlnosti nyní dokončuje vypořádání připomínek k normě, která mimo jiné navrhuje zrušit vrchní státní zastupitelství. V červenci by se ještě mělo o zákonu jednat na politické úrovni. Novinářům to dnes řekl ministr Robert Pelikán (ANO).
26.06.2015 14:21 |

podobné články

Osobnosti: Robert Pelikán (436 článků)

Sněmovna potvrdila zrychlené projednání voleb v karanténě

 
Sněmovna podle očekávání potvrdila stav legislativní nouze, v němž dnes má rozhodnout o distanční výuce ve školách a způsobech hlasování pro voliče v karanténě. Nad rámec navrženého programu se bude zabývat také situací v Bělorusku. Na návrh ODS má navíc projednat novelu rozpočtových pravidel.
19.08.2020 14:20 |

podobné články

Nesvéprávnost v občankách nebude. Komunisté nadávají na kolegy

 
Poslanecká sněmovna zamítla zákon, jimž chtěli komunisté změnit některé údaje v občanských průkazech. Jedná se především o údaje o nesvéprávnosti, které zákon o registrech, který sněmovna schválila před prázdninami, na občanských průkazech ruší. Sněmovna zákon zamítla, protože koalice ve sněmovně nepřijímá opoziční návrhy.
26.10.2011 19:40 |

podobné články