Článek

Sluneční králové se vrací do Egypta: Artefakty za miliardu odcestovaly z Národního muzea do Káhiry a Gízy

 
Kdysi by egyptského faraona asi nikdy nenapadlo, že se jeho předměty jednou ocitnou v srdci Evropy a budou si je prohlížet davy návštěvníků. Celých 216 dní byly v Národním muzeu v rámci světové výstavy Sluneční králové k vidění vzácné artefakty staré několik tisíc let. Za více než rok je vidělo téměř 120 000 návštěvníků. V úterý večer vyrazily exponáty na dlouhou cestu zpět do muzeí, odkud pocházejí.
13.10.2021 06:55 |

podobné články

Podobné články

Egypt v Praze. Miliardová výstava Sluneční králové v Národním muzeu se otevírá. Co zde uvidíte?

 
Pro Národní muzeum je výstava Sluneční králové důležitý mezník. Na pojistku zapůjčených předmětů vynaložilo cca 1 miliardu korun. V prostorách muzea se nachází téměř 300 historických předmětů ze starověkého Egypta starých až 5000 let. Samotní představitelé muzea a egyptského státu prozradili, že Egypt ještě nikdy do zahraničí nezapůjčil takové množství významných artefaktů. Expozice se otevírá návštěvníkům od 31. srpna do konce října. A co je k vidění?
30.08.2020 16:15 |

podobné články

Před 130 lety se otevřely brány Národního muzea. Prostory od začátku kritizovali muzejníci, chyběly depozitáře

 
Budova Národního muzea v horní části Václavského náměstí v Praze byla slavnostně otevřena 18. května 1891. Národní muzeum bylo založeno 15. dubna 1818 jako Vlastenecké muzeum. Tehdy vzniklo z iniciativy několika významných příslušníků české šlechty, zejména Kašpara ze Šternberka, nejvyššího purkrabího hraběte Františka Antonína Kolovrata a hraběte Prokopa Hartmana. Organizačně se muzeum sestává z pěti odborných složek: Historického a Přírodovědeckého muzea, Knihovny Národního muzea, Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur a Muzea české hudby. Příspěvková organizace ministerstva kultury zaměstnává zhruba 500 osob. Generálním ředitelem je od roku 2002 Milan Lukeš.
18.05.2021 07:10 |

podobné články

Osobnosti: Milan Lukeš (3 články) , František Lukeš (4 články)

Miliardová výstava Sluneční králové končí. V Národním muzeu ji vidělo 120 tisíc lidí

 
Výstava Sluneční králové, která v Národním muzeu (NM) ukazovala archeologické nálezy z Egypta, přilákala téměř 120 000 návštěvníků, uvedla Kristina Kvapilová z Národního muzea. Výstava končí ve čtvrtek vpodvečer, všechny vstupenky s časem vstupu jsou vyprodané. Několik let připravovaný výstavní projekt začal loni koncem srpna, kvůli pandemii koronaviru ale výstava byla opakovaně uzavřena. Počtem návštěvníků se expozice řadí k nejúspěšnějším výstavám v Česku.
30.09.2021 15:15 |

podobné články

Miliardový poklad v Národním muzeu! Tisíce let staré nálezy z Egypta hlídaly po cestě samopaly i vrtulník

 
Splněný sen! Tímto souslovím popisoval ředitel Národního muzea Michal Lukeš převoz egyptských artefaktů z Káhiry do Prahy, které se stanou základem dlouho očekávané a chystané výstavy Sluneční králové. Tisíce let staré sošky, sochy, reliéfy či papyry nevyčíslitelné hodnoty v pátek konečně dorazily.
14.08.2020 19:25 |

podobné články

Národní muzeum a Národní rada osob se zdravotním postižením ČR podepsaly memorandum o spolupráci

 
Národní muzeum a Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, z. s., podepsaly 16. května 2016 memorandum o spolupráci, které je zaměřeno na co největší zpřístupnění objektů a expozic Národního muzea pro návštěvníky s omezenou schopností pohybu a orientace. Nejbližší společné aktivity se budou týkat zejména konzultací při tvorbě komplexu nových expozic Národního muzea, které budou otevřené pro návštěvníky po celkové rekonstrukci Historické budovy Národního muzea a jejím propojení s vedlejší Novou budovou Národního muzea.
16.05.2016 12:20 |

podobné články

IPR Praha: Okolí Národního muzea se promění již tento rok

 
Rada hl. m. Prahy dnes schválila kroky vedoucí ke zpříjemnění okolí Národního muzea. Hlavní úpravy čekají prostor mezi historickou a novou budovou Národního muzea. Dále se plánuje nové napojení na tramvajovou trať ve Vinohradské a Škrétově ulici. Změny proběhnou ještě letos. Podklad pro celkovou vizi okolí Národního muzea vypracoval Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR Praha).
23.01.2018 18:00 |

podobné články

Národní muzeum nabídne předměty z Egypta staré i 5000 let. Pojistná hodnota je miliarda

 
Na výstavě Sluneční králové budou moci návštěvníci Národního muzea spatřit téměř 300 historických předmětů ze starověkého Egypta starých až 5000 let. Výstava se veřejnosti otevře v pondělí, potrvá do 7. února a mimo jiné představí i nejvýznamnější objevy českých vědců v egyptské lokalitě Abúsír.
30.08.2020 13:00 |

podobné články

Národní muzeum: Navštivte výstavu Sluneční králové bez čekání

 
Mezinárodní unikátní výstava Sluneční králové se od svého otevření 31. srpna 2020 i přes protiepidemická opatření těší velkému zájmu veřejnosti. V současnosti je kapacita omezena na 25 %, proto se Národní muzeum rozhodlo umožnit svým návštěvníkům zhlédnout výstavu Sluneční králové také mimo běžnou otevírací dobu.
10.12.2020 18:15 |

podobné články

Park u Národního muzea čeká proměna za 7 milionů: Nové zídky, chodníky i zeleň

 
Oprava jihovýchodní části Čelakovského sadů v Praze 2 nedaleko Národního muzea vyjde na zhruba 7,1 milionu korun. Opraveny budou zídky či chodníky a obnovena bude zeleň. Rekonstrukce by mohla začít ještě v letošním roce, uvedla mluvčí Prahy 2 Andrea Zoulová. Radnice vybrala v tendru firmu Gardenline, která práce provede. V minulosti byla při rekonstrukcí budovy Národního muzea opravena část sadů rozkládající se v Praze 1. Opraven byl také prostor mezi starou a novou budovou muzea, bývalým Federálním shromážděním.
15.10.2021 11:10 |

podobné články

Osobnosti: Park Park (87 článků)

Výstavy Sluneční králové a Rembrandta prodlouženy

 
Výjimečné výstavy Sluneční králové a Rembrandt: Portrét člověka byly prodlouženy. Sice se ještě neví, kdy budou opět výstavní síně otevřeny, přesto vedení Národního muzea a Národní galerie Praha vyjednávala se zahraničními i tuzemskými zapůjčiteli, aby lidé mohli obdivovat vystavená díla hned, jak to půjde.
29.01.2021 12:17 |

podobné články

Dvě stě let Národního muzea. Budova, kde se natáčely filmy o hitlerovském Německu skrývá některé skutečně bizarní artefakty včetně lidské kůže

 
ČESKÉ OSMIČKY Kůže stažená z člověka a destičky s napnutou kůží zdobenou různým tetováním. I takové podivné exponáty lze najít ve sbírkách Národního muzea v Praze. Ostatně muzeum mělo v dějinách ke shromažďování svých sbírek dost času. Bylo přece založeno už 15. dubna roku 1818. A zajímavé je, že v obou dvou jeho dnešních budovách se natáčely filmy o nacismu.
22.04.2018 12:00 |

podobné články

Národní technické muzeum zve na den otevřených dveří v chomutovském depozitáři Železničního muzea

 
Ve dnech 24. až 26. června 2016 a 26. až 28. srpna 2016 bude pro veřejnost opět otevřen železniční depozitář Národního technického muzea v Chomutově. Pouze v sobotu 27. srpna 2015 v rámci tradiční akce nazvané „Z muzea do muzea“ vypraví České dráhy z Muzea ČD v Lužné u Rakovníka do Chomutova zvláštní vlak.
24.06.2016 15:15 |

podobné články

Národní technické muzeum zve na Den otevřených dveří v chomutovském depozitáři železničního muzea

 
Ve dnech 26. až 28. srpna 2016 bude pro veřejnost opět otevřen železniční depozitář Národního technického muzea v Chomutově.Pouze v sobotu 27. srpna 2016 v rámci tradiční akce nazvané „Z muzea do muzea“ vypraví České dráhy z Muzea ČD v Lužné u Rakovníka do Chomutova zvláštní vlak.
22.08.2016 21:05 |

podobné články

Plameny otevření Národního muzea nezpozdí. Podívejte se do epicentra požáru

 
Páteční požár v historické budově Národního muzea v Praze nezpozdí rekonstrukční práce, a nebude tak mít vliv na plánované otevření muzea na podzim roku 2018. V pondělí to řekl ředitel muzea Michal Lukeš. Plameny poškodily zhruba 70 metrů čtverečních půdních prostor.
15.02.2016 19:40 |

podobné články

Na minerály do Národního muzea: Otevírá staronovou výstavu, v historických vitrínách ukáže 4000 kousků

 
V Historické budově Národního muzea se od středy mohou lidé přijít podívat do Sálu minerálů. Otevírá se tak první část budoucích přírodovědeckých expozic. Minerály z muzejní sbírky jsou vystavené v původních historických vitrínách tak, jak tomu bylo před uzavřením muzea kvůli jeho kompletní rekonstrukci, řekla mluvčí muzea Lenka Boučková. Sbírka minerálů je tou nejstarší v Národním muzeu. Muzeum je několik týdnů otevřené po koronavirové pauze a do neděle do něj platí poloviční vstupné.
10.06.2020 11:05 |

podobné články

Miliardová výstava prodloužena! Sluneční králové zůstanou v Národním muzeu do konce září

 
Národní muzeum prodlouží do konce září egyptologickou výstavu Sluneční králové, která měla skončit 6. června, sdělila mluvčí muzea Šárka Bukvajová. Na výstavu, o niž je velký zájem, je možné přijít jen se vstupenkou z on-line rezervačního systému na konkrétní den a čas. On-line prodej vstupenek na první měsíc, tedy do 6. července, začal dnes v 11.00. Další termíny bude muzeum přidávat v závislosti na aktuálně platných protiepidemických opatřeních.
31.05.2021 11:55 |

podobné články

Nejdražší mince světa poprvé v České republice! Na výstavě v Nové budově Národního muzea

 
Národní Pokladnice ve spolupráci s Národním muzeem představí ve dnech 9. až 12. února 2016 v Nové budově Národního muzea unikátní minci Flowing Hair Dollar. Tato jedinečná mince z roku 1794, v hodnotě více než 10 milionů dolarů, je vůbec nejdražší mincí na světě, která se kdy objevila na světových aukcích. Návštěvníci budou moci vedle této vzácné mince zhlédnout také bostonskou originální kopii Deklarace nezávislosti USA. Výstava v Nové budově Národního muzea bude přístupná zdarma.
07.02.2016 09:45 |

podobné články

Stopy po střelbě okupantů ze srpna 1968 zůstanou na fasádě Historické budovy Národního muzea jako memento

 
V neděli 21. srpna 2016 uplyne 48 let od srpnové okupace vojsky Varšavské smlouvy. Tehdy způsobili sovětští vojáci ostřelováním Historické budovy Národního muzea četné škody. Útokem na muzeum došlo k poškození na omítce, reliéfech, sochařské výzdobě budovy i v interiérech. Po dokončení generální rekonstrukce Historické budovy Národního muzea zůstanou na fasádě veškeré filuňky tvořící náhradu za části poškozené střelbou, které budou spolu s pamětní deskou tuto významnou událost připomínat.
21.08.2016 18:50 |

podobné články

Odtud vládne šéf Národního muzea: Z kanceláře má nejkrásnější výhled na Prahu

 
Za svou kariéru ředitele Národního muzea vystřídal Michal Lukeš dvě kanceláře. V roce 2009 vyměnil, jak poznamenal, »taneční sál« za menší pracovnu v Nové budově Národního muzea. Víme, jak vypadá a co je na ní nejlepší.
16.01.2017 07:30 |

podobné články