Článek

Šimral (Piráti): Praha žádá ministra Plagu o nasazení PCR testů a zrušení rotační výuky

 
Jménem hlavního města Prahy byl ministru školství Robertu Plagovi odeslán dopis s žádostí o plošné nasazení PCR testů, které zaručí bezpečnější prostředí ve školách a školských zařízeních, jak již bylo dříve avizováno v dopisech zaslaných začátkem března a v polovině dubna.
05.05.2021 09:10 |

podobné články

Podobné články

Mladší gympláci se budou testovat PCR metodou, Praha koupila 9 tisíc testů. „Děti je lépe snáší,“ říká radní

 
Pražský magistrát koupil 9000 PCR testů pro testování dětí na covid-19 v nižších ročnících víceletých gymnázií. Cena jednoho testu je 155 korun a pro město děti testuje společnost EUC laboratoře. V pondělí to řekl pražský radní Vít Šimral (Piráti). Představitelé města chtějí, aby děti byly testovány PCR testy, nikoliv těmi antigenními jako doposud. Magistrát rovněž usiluje o zrušení rotační výuky na školách. Město plánuje nakupovat další PCR testy.
10.05.2021 16:45 |

podobné články

155 korun za kus. Praha sehnala pro školy PCR testy v ceně antigenních

 
Hlavní město ve svých projektech testování školáků na covid-19 domluvilo PCR testy v ceně 155 korun za kus. Nasazení citlivějších PCR testů by podle radního Víta Šimrala (Piráti) mělo dovolit opuštění rotační výuky.
13.05.2021 09:15 |

podobné články

Anketa: Část dětí se vrátila do škol, rodiče si oddechli, ale jsou na nervy z rotační výuky

 
Část dětí se po několika měsících domácí výuky mohla konečně vydat do školy. Vláda totiž od pondělka povolila návrat do lavic prvnímu stupni základních škol, a to za přísných opatření. Každá třída je například rozdělena na půl a vyučuje se rotačním systémem, kdy se obě skupiny střídají ve škole po týdnu. Redaktoři eXtra.cz se vydali do Masarykovy základní školy v Klánovicích, kde se ptali rodičů na jejich názor ohledně otevření škol a rotační výuky. Všichni dotázaní se shodli, že jsou rádi za znovuotevření škol. Střídání distanční výuky s prezenční ale už tolik nadšení nevyvolalo.
13.04.2021 11:55 |

podobné články

Epicentrum: Je rotační výuka zlo? Psycholog Mertin o rekordní absenci dětí ve škole

 
Pandemie covidu-19 zasáhla české školství obzvláště tvrdě. Ve srovnání se zbytkem Evropy české děti totiž zůstaly doma nejdéle. Od pondělí 3. května se do základních škol sice vrátili v rámci rotační výuky i žáci druhého stupně, ale to jen v šesti krajích a v Praze. Další děti mají do lavic usednout 10. května. Jak se s těmito změnami vyrovnávají ti nejmenší, ale i jejich rodiče? Jaký dopad na psychiku dětí mají distanční a rotační formy výuky? To bylo tématem čtvrtečního Epicentra s psychologem Václavem Mertinem.
06.05.2021 14:50 |

podobné články

Pražským školám mohou 10. května dojít antigenní testy, varuje magistrát. Sám je nakupovat neplánuje

 
Většině škol v Praze dojdou zásoby státem dodaných antigenních testů asi 10. května. Konkrétní počty testů, které jsou ve školách k dispozici, by měli ředitelé škol v metropoli nahlásit prostřednictvím dotazníku, který dnes do škol rozeslal odbor školství magistrátu. Nákup antigenních testů do škol Praha neplánuje. Zvažuje se případné používání PCR testů, řekl ČTK radní Vít Šimral (Piráti).
28.04.2021 20:50 |

podobné články

Praze hrozí nedostatek antigenních testů pro školáky. Vypíše tendr na PCR testy ze slin

 
Pražský magistrát vypíše veřejnou zakázku na testování žáků na covid-19 na víceletých gymnáziích a taneční konzervatoři pomocí PCR testů. Vybraná firma by měla dodat nejen testy, ale i systém přihlášení se k němu, nakládání se vzorky a vyhodnocení. Jedním z důvodů je nedostatek antigenních testů, kterými jsou nyní školáci testováni, uvedl v pondělí radní Vít Šimral (Piráti). Magistrátní odbory veřejných zakázek a školství chystají veřejnou zakázku v hodnotě do dvou milionů korun.
03.05.2021 16:20 |

podobné články

Testování školáků v Praze: Používejme PCR testy, jsou spolehlivější, žádá město. Chce i školy v přírodě

 
Zástupci hlavního města zaslali ministerstvu školství dopis, v němž žádají při návratu žáků do škol testování na covid PCR testy namísto antigenních. Důvodem je vyšší senzitivita PCR testů. Zároveň chtějí řešit obnovení škol v přírodě, a to za dodržení přísných pravidel. Novinářům to v pondělí řekl radní Vít Šimral (Piráti). Dopis podepsalo 31 zastupitelů Prahy a městských částí. Kvůli špatné epidemiologické situaci jsou všechny školy zavřeny. Výjimku mají školy a školky, do kterých chodí děti záchranářů a dalších nezbytných profesí.
08.03.2021 16:35 |

podobné články

Návrat dětí do škol: Pražským městským částem došla trpělivost, podávají žalobu na ministerstvo

 
Praha 9 dlouhodobě podniká kroky k co nejrychlejšímu návratu všech dětí do základních i mateřských škol. Od února testuje na svých základních školách PCR testy a k této iniciativě se přidaly i sedmá a třetí městská část. Po dvou měsících je zřejmé, že tato metodika je funkční a dostačují na ni i kapacity testovacích laboratoří. Městské části proto 13. dubna zaslaly otevřený dopis ministru zdravotnictví Petru Arenbergerovi (ANO) s žádostí o povolení PCR testování ve školách a zrušení rotační výuky. Ministerstvo na výzvu nereagovalo, proto se městské části rozhodly podat žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu.
21.04.2021 15:40 |

podobné články

Antigenní testy odhalily 10 tisíc nakažených Čechů. Ministerstvo změní výpočet skóre PES

 
 Lidé v Česku podstoupili více než 350.000 antigenních testů na covid-10, odhalily 10.000 pozitivních. Podle ministerstva zdravotnictví bude kvůli rostoucímu počtu testů tohoto typu nutná změna v hodnocení epidemiologických ukazatelů a systému PES. Pokud by se započítávaly, byla by ČR ve čtvrtém stupni teprve třetí den, nikoliv od 6. prosince, řekl na tiskové konferenci po jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Od úterý 15. prosince bude úřad zveřejňovat dvě hodnoty PES - první se bude vypočítávat z PCR testů a druhé nově z PCR testů i testů antigenních. Podle výsledků se metodika změní do 22. prosince. Ministerstvo o tom dnes informovalo v tiskové zprávě.
14.12.2020 17:00 |

podobné články

Šimral (Piráti): Jsme pro plošné nasazení PCR testů ve školách

 
Praha přišla s návrhem, jak usnadnit dětem jejich návrat do škol. Dopis s 31 podpisy starostů, radních a zastupitelů poslala ministru Plagovi.
08.03.2021 15:35 |

podobné články

Mají pražští učitelé zájem o respirátory? Vláda pověřila Plagu, aby to zjistil

 
Vláda vedená premiérem Andrejem Babišem (ANO) v pondělí pověřila ministra školství Roberta Plagu (ANO), aby u pražských učitelů zjistil, zda chtějí od státu respirátory. s jejich pomocí by se mohli chránit a nemuseli v případě výskytu covidu-19 na škole do karantény, takže by nedošlo k narušení výuky.
07.09.2020 17:35 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (21851 článků)

Maláčová: Ošetřovné bude i při rotační výuce. Za dny učení na dálku

 
Rodiče mladších dětí, které budou mít po otevření škol tzv. rotační výuku, budou moci pobírat krizové ošetřovné. Budou ho dostávat za dny, kdy budou s potomky doma kvůli jejich vyučování na dálku. Na Twitteru to v pondělí oznámila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Při rotační výuce se žáci ve škole střídají, část dnů se učí distančně, část ve třídách.
30.03.2021 10:45 |

podobné články

Psycholog o rotační výuce i obézních dětech. Co při tvorbě opatření politici nedomysleli?

 
Dětem jsme rozbořili pravidelnost a řád. Rotační výuka není ideální, ale je lepší než nic. Podle psychologa Václava Mertina bude rok rekordní školní absence dětem chybět, vymlouvat se na to v osmdesáti ale už nebudou. V pořadu Epicentrum hovořil také o tom, proč by testoval děti doma, jak rotační výuka zatěžuje rodiče a učitele i v čem by se mělo české školství zlepšit.
07.05.2021 05:35 |

podobné články

AntiCovid tým: Rotační výuka na 1. stupni je faul na děti, učitele i na rodiče

 
Rotační výuku pokládá AntiCovid tým za dočasné a neúplné řešení. Tento režim nadále velmi zatěžuje rodiče, děti i pedagogy. Proto je zapotřebí zejména na 1. stupni základních škol rotační výuku ukončit a udělat maximum pro to, aby se žáci do škol začali v normální režimu vracet.
10.05.2021 04:35 |

podobné články

Za týden skončí rotační výuka pro první stupeň, někde i pro druhý

 
V pondělí 17. května skončí rotační výuka ve všech krajích pro žáky prvních stupňů základních škol, rozhodla na pondělním jednání vláda. V Praze, Královéhradeckém, Karlovarském, Plzeňském, Libereckém, Středočeském a Pardubickém kraji skončí k tomuto datu také rotační výuka i pro 2. stupeň základních škol.
10.05.2021 16:20 |

podobné články

Školy v přírodě budou od 31. května s PCR či antigenními testy

 
Školy v přírodě se budou po epidemii koronaviru moct rozběhnout od 31. května. Rozhodla o tom vláda, informoval ministr školství Robert Plaga (za ANO). Podmínkou pro účast na nich bude předložení negativního PCR testu z laboratoře, nebo antigenního testu ze školy. Výsledek PCR testu by neměl být starší než 72 hodin. Pokud škola používá antigenní testy, měla by podle návrhu zajistit otestování žáků v den odjezdu a potom každých 72 hodin na škole v přírodě.
17.05.2021 17:50 |

podobné články

Sdružení soukromých škol podporuje ministra Plagu. Nechme laciná gesta, jde o budoucnost národa

 
„S hlubokým znepokojením dnes sledujeme průběžné informace z médií, ze kterých vyplývá, že se pan premiér Babiš chystá odvolat dva ministry své vlády, a to ministra zdravotnictví Blatného a ministra školství Plagu. Z pohledu našeho Sdružení soukromých škol Čech, Moravy a Slezska musíme konstatovat, že postojem pana premiéra, jakožto navrhovatele tohoto odvolání, jsme velmi překvapeni,“ uvedl Vladimír Kolder, předseda Sdružení soukromých škol Čech, Moravy a Slezska.
06.04.2021 21:00 |

podobné články

Osobnosti: Vladimír Čech (158 článků) , Vladimír Čech (159 článků)

Ať se děti učí v přírodě, žádá Plagu petice. A zmiňuje rizika uzavřených tříd

 
Lidé v petici žádají ministra školství Roberta Plagu (za ANO), aby bylo možné děti po znovuotevření škol vyučovat i v přírodě. Podle nich je to vhodnější než v uzavřené třídě, současná nařízení počítají jen s výukou na školních pozemcích. Od pondělí 11. května začíná nepovinná výuka pro žáky 9. tříd, děti z prvního stupně by se měly vrátit do škol 25. května, ovšem jen ve skupinách po 15 žácích. Školy byly kvůli epidemii nového typu koronaviru uzavřené od poloviny března.
10.05.2020 12:15 |

podobné články

Šimral (Piráti): Metropolitní program pro zvýšení úrovně cizích jazyků

 
Rada hl. m. Prahy schválila Metropolitní podporu středoškolské jazykové výuky 2020, která má kontinuálně nahradit současný Metropolitní program podpory středoškolské jazykové výuky. Tato podpora se týká středních škol zřizovaných hlavním městem Prahou v gesci odboru školství, mládeže a sportu.
04.08.2020 06:45 |

podobné články