Článek

Síkela odhaduje náklady na úsporný energetický tarif mezi 16 až 24 miliardami korun

 
Náklady státního rozpočtu na úsporný energetický tarif, který by měl ulevit českým domácnostem od vysokých cen elektřiny a plynu ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) odhaduje mezi 16 až 24 miliardami korun. Lidé by mohli mít část spotřeby levnější o 15 až 20 procent. Síkela to dnes sdělil ČTK. Podrobné informace k úlevám českým občanům kvůli drahým energiím poskytl v dnešním rozhovoru pro Právo.
28.05.2022 21:15 |

podobné články

Podobné články

Poslanci schválili úsporný tarif na elektřinu, plyn a teplo

 
Sněmovna zrychleně v legislativní nouzi schválila energetický úsporný tarif, který má domácnostem pomoci s vysokými platbami za elektřinu a plyn. Poslanci původní návrh rozšíříli ještě o teplo. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) ve čtvrtek tarif představil. Uvedl, že výše příspěvku bude fixní, nemá tak jít o procentuální pomoc. Na úsporný tarif by mohla vláda vyčlenit přes třicet miliard korun. Detaily budou podle ministra známy později.
14.07.2022 18:30 |

podobné články

Záchrana? Úsporný tarif pro domácnosti: Jak bude vypadat a kolik můžete ušetřit

 
Na pomoc firmám a domácnostem s energiemi pro nadcházející topnou sezonu vyhradí vláda 66 miliard korun. Zavede úsporný tarif, jeho přesnou podobu představí až v dalších týdnech. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) po dnešním jednání vlády pouze uvedl příklady slev, které se ještě mohou změnit. Vláda zruší pro firmy a domácnosti poplatek za obnovitelné zdroje. Opatření bude platit od října a po celý příští rok. Rozpočet to vyjde na 23 miliard Kč, uvedl dnes Síkela po jednání vlády. Vládní úsporný tarif pro domácnosti postižené zdražováním energií mezitím nabývá konkrétnějších obrysů. Koho všeho by se měl týkat a kolik budou moci lidé ušetřit?
22.06.2022 17:20 |

podobné články

Senát schválil úsporný tarif u energií, půjde o fixní částku bez ohledu na spotřebu

 
Takzvaný úsporný tarif, který má domácnostem pomoci snížit účty za energie, bude představovat fixní částku bez ohledu na spotřebu domácnosti. Čím méně která domácnost spotřebuje, tím větší část spotřeby příspěvek státu pokryje. Vláda chce takto motivovat domácnosti k úsporám, řekl v Senátu ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) při debatě o schvalování novely energetického zákona, která tento úsporný tarif zavádí. Senát návrh schválil beze změn v podobě, v jaké přišel ze sněmovny. V účinnost má vstoupit den po vyhlášení ve sbírce.
27.07.2022 15:10 |

podobné články

30 miliard. Až 16 tisíc na domácnost. Síkela veze záchranu

 
Vláda podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) vyčlení 30,6 miliardy korun na úsporný tarif, který zmírní vysoké ceny energií pro české domácnosti. Díky pozměňovacímu návrhu se úsporný tarif bude týkat i domácností s vlastními kotelnami nebo centrálním vytápěním z tepláren.
14.07.2022 13:55 |

podobné články

Ministr Síkela: Poslanecká sněmovna schválila úsporný tarif, který pomůže domácnostem

 
Poslanecká sněmovna schválila na návrh Ministerstva průmyslu a obchodu novelu energetického zákona, která zavádí úsporný tarif jako opatření na pomoc domácnostem s vysokými cenami energií.
15.07.2022 11:30 |

podobné články

Ministr Síkela: Navrhujeme, aby byla pomoc přes úsporný tarif vyplacena nadvakrát

 
Úsporný tarif: Návrhy nařízení vlády k novele energetického zákona jsou v mezirezortním připomínkovém řízení
15.08.2022 12:25 |

podobné články

Těšíte se, že vám pomůže úsporný balíček vlády? Netěšte. Havlíček vytáhl proč

 
Ve čtvrtek poslanci na návrh vlády schválili úsporný energetický tarif. Pomoc, kterou domácnostem přinese, bude však velmi nízká, říká v rozhovoru pro Novinky.cz exministr průmyslu Karel Havlíček (ANO). Tento tarif je podle něj chaotický a nemotivační.
16.07.2022 12:45 |

podobné články

Vláda vydá na úsporný tarif přes 50 miliard

 
Vláda je připravena vydat na úsporný tarif na energie z rozpočtu víc než 50 miliard korun. V pořadu České televize  Otázky Václava Moravce  to v neděli řekl ministr školství Petr Gazdík.
12.06.2022 16:15 |

podobné články

Osobnosti: Petr Gazdík (1213 článků) , Petr Gazdík (1202 článků)

Ministr Síkela: Vláda schválila válečný balíček na pomoc firmám a domácnostem

 
Vláda schválila na návrh Ministerstva průmyslu a obchodu novelu energetického zákona, která zavádí úsporný tarif jako opatření na pomoc domácnostem s vysokými cenami energií. Domácnosti mohou získat slevu až 16 tisíc korun. Tarif by měl platit pro nadcházející topnou sezonu. Zároveň vláda v rámci pomoci firmám i domácnostem schválila, že jim budou odpuštěny poplatky za obnovitelné zdroje energie. Celkem vláda na opatření v tzv. válečném balíčku poskytne až 66 miliard korun.
24.06.2022 05:45 |

podobné články

Vládní tarif. Dobrá pomoc, míní odborník. Ale když ceny porostou...

 
Odborník na energetiku Martin Sedlák tvrdí, že vládní úsporný tarif bude pro domácnosti výraznou pomocí. Pokud ale ceny elektřiny a plynu dále porostou, bude podle něj muset vláda tarif upravit. „Uvidíme v následujících měsících, jestli bude potřeba systém vlády doplňovat ještě o nějaká jiná opatření,“ prohlásil programový ředitel Svazu moderní energetiky.
24.08.2022 15:40 |

podobné články

Sněmovna schválila úsporný tarif u energií pro domácnosti: Kolik lidé dostanou?

 
Domácnostem má pomoci snížit účty za elektřinu a plyn úsporný tarif, jehož základní obrysy dnes schválila Sněmovna. Proti původnímu vládnímu návrhu rozšířila možnost příspěvku ze státního rozpočtu i na dodávky tepla do bytů. O konkrétní podobě tarifu, kdo ho dostane a kolik bude příspěvek státu činit, bude rozhodovat vláda. Podrobnosti stanoví pravděpodobně na přelomu července a srpna.
14.07.2022 18:10 |

podobné články

Prezident Zeman podepsal zákon o úsporném tarifu pro domácnosti

 
Prezident Miloš Zeman podepsal zákon zavádějící takzvaný úsporný tarif, který má pomoci domácnostem snížit účty za elektřinu, plyn i teplo. ČTK o tom informoval jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Úsporný tarif bude mít podobu dotace ze státního rozpočtu, určené dodavatelům energií, kteří pak o tuto dotaci sníží domácnostem platby. Podepsaná novela energetického zákona má vstoupit v účinnost den po svém vyhlášení ve Sbírce zákonů. Vláda pak přijme nařízení, ve kterém stanoví podrobnosti, například výši příspěvku.
01.08.2022 19:35 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (28084 článků)

"Hora porodila myš": Vládní úsporný tarif cupují experti, odbory i hejtmani. Jde o kolaps, říká Kuba

 
Úsporný tarif, který schválila tento týden vláda a který má za cíl pomoci s rostoucími cenami energií, je terčem kritiky nejen od opozice a odborů, ale i části ekonomů a hejtmanů. "Vláda přišla po několikaměsíčním snažení s drahým a neefektivnim řešením, místo toho, aby využila mnou navrhovaný zákon o cenách a regulovala cenu elektrické energie, na kterou jedinou má vliv," komentoval pro eXtra.cz vládní kroky předseda odborů Josef Středula. "Vzhledem k velikosti problému by ale měla vláda lépe svoji pomoc cílit a neplýtvat zdroje na pomoc těm, kteří ji nutné nepotřebují," uvádí pak ekonom Jan Bittner.
26.08.2022 18:15 |

podobné články

Úsporný tarif v prosinci skončí. Původně byl plánován do příštího října

 
Když Rusko přikročilo k invazi na Ukrajinu, v důsledku čehož začaly ceny energií růst ještě rychleji než dosud, vláda Petra Fialy (ODS) přislíbila, že připraví tzv. úsporný tarif, který lidem pomůže nárůst cen energií zvládnout. Zastropování cen elektřiny a plynu, což navrhovali opoziční poslanci ANO i SPD, vláda odmítala jako špatný nápad, který by jen neúměrně zatížil státní rozpočet a tím i peněženky všech občanů. Dnes se zdá, že bude všechno jinak. Ceny elektřiny i plynu budou zastropovány a s úsporným energetickým tarifem se do budoucna nepočítá.
09.10.2022 10:50 |

podobné články

Osobnosti: Petr Fiala (6464 článků)

Úsporný tarif v prosinci skončí. Původně byl plánován do příštího října

 
Když Rusko přikročilo k invazi na Ukrajinu, v důsledku čehož začaly ceny energií růst ještě rychleji než dosud, vláda Petra Fialy (ODS) přislíbila, že připraví tzv. úsporný tarif, který lidem pomůže nárůst cen energií zvládnout. Zastropování cen elektřiny a plynu, což navrhovali opoziční poslanci ANO i SPD, vláda odmítala jako špatný nápad, který by jen neúměrně zatížil státní rozpočet a tím i peněženky všech občanů. Dnes se zdá, že bude všechno jinak. Ceny elektřiny i plynu budou zastropovány a s úsporným energetickým tarifem se do budoucna nepočítá.
10.10.2022 14:02 |

podobné články

Osobnosti: Petr Fiala (6464 článků)

Síkela: Letos domácnostem tarif ušetří 2000 Kč

 
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) navrhuje vyplatit letos domácnostem přes úsporný tarif 2000 korun. Při započítání odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje dosáhne pomoc u domácností s nejvyšší spotřebou až zhruba 6000 Kč. Zbytek podpory vyplatí stát začátkem příštího roku.
24.08.2022 11:35 |

podobné články

Strop na elektřinu? „Výrobci by odešli.“ Síkela vysílal a vrátilo se mu to

 
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela se na sociálních sítích pokusil vysvětlit, že mýtus o tom, že by k vyřešení vysokých cen elektřiny stačilo „zastropovat cenu u výrobce“, připravit tak o zisky velké firmy a snížit tak výdaje spotřebitelů, je nesmysl. Výrobci elektřiny by podle něj odešli z ČR. A vrátilo se mu to. „Je to jenom o tom, že ti politici zjevně nejsou schopni a ochotni jít proti energetickým výrobcům. Pan ministr Síkela zjevně není ministrem průmyslu a obchodu, ale je ministrem energetických společností. Nic víc, nic míň,“ říká pro ParlamentníListy.cz energetický expert Pavel Janeček s tím, že ministrův příspěvek je jen dílem marketérů a odborně je to naprostý nesmysl. Padla i vážnější myšlenka: Síkela se jako kandidát na eurokomisaře chce blýsknout.
24.01.2024 04:55 |

podobné články

Osobnosti: Pavel Janeček (41 článků)

„Fakt tragédi!“ Havlíček prohlédl obrysy úsporného energetického tarifu vlády. Je v šoku

 
„Tragédi,“ bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) sepsul svého nástupce Jozefa Síkelu (za STAN) pro úsporný energetický tarif, jehož podrobnosti dnes představil a který nyní míří na vládu. Až tak úsporný podle Havlíčkova výpočtu prý však není, nemyslí na firmy a značnou část domácností.
16.06.2022 22:50 |

podobné články

Kdo nemá na energie, dostane tarif, představí vláda. Jenže bude to stačit? Zde odpověď

 
Vláda připravuje speciální tarif na energie. Má pomoci nízkopříjmovým rodinám a vybraným provozům s rostoucími náklady na energie a zároveň motivovat k úsporám při spotřebě. Měl by mít totiž motivační prvky, kdy po spotřebě určitého množství energie by začal platit opět standardní tarif. ParlamentníListy.cz se v anketě zeptaly, zda je to správné řešení, nebo by mělo být nějaké jiné.
22.06.2022 17:40 |

podobné články