Článek

Šichta sestřiček z ARO: Je to masakr! Pečují o šest infikovaných koronavirem na plicní ventilaci

 
Lidé o nich říkají, že pracují v první linii. Málokdo si ale umí představit, co zdravotníci, kteří se starají o nakažené koronavirem, prožívají. Jak vypadá směna sester z kliniky ARO Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze, které pečují o šest nakažených pacientů připojených na plicní ventilaci?
31.03.2020 17:25 |

podobné články

Podobné články

Plicní ventilace některým pacientům škodí? Mezi experty se rozhořela debata

 
Musíme nakoupit více umělých plicních ventilací, ať jsme připraveni na nápor pacientů s nemocí covid-19, urgoval začátkem března ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Koronavirus totiž zasahuje plíce a může způsobit vážné problémy s dýcháním, se kterými se bojuje právě plicní ventilací. Ale opravdu tento přístroj pomáhá? Zahraniční lékaři začínají upozorňovat, že u některých pacientů s covid-19 je plicní ventilace spíše kontraproduktivní. Dat ještě nemají dostatek, ale jejich zkušenosti stojí za pozornost.
19.04.2020 06:35 |

podobné články

Osobnosti: Vojtěch Adam (1354 článků) , Adam Vojtěch (1054 článků)

Plicní ventilaci ohlídá tomograf, ale v českých nemocnicích jsou jen dva

 
Stovky pacientů v těžkém stavu s covidem-19 jsou u nás napojeny na plicní ventilaci. Přitom lidská chyba při nastavení plicní ventilace jim může už po krátké době plíce nenávratně poškodit. Zabránit tomu dokáže elektrický impedanční tomograf (EIT), přístroj, který lékařům pomáhá se správným nastavením ventilace.
28.03.2021 13:20 |

podobné články

V Brně je třetí vážně nemocný s koronavirem: Muž dostává remdesivir a je na plicní ventilaci

 
Třetího pacienta ve vážném stavu, který je nakažen koronavirem covid-19, přijala ve středu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně. Muž ve vyšším věku byl napojen na umělou plicní ventilaci a dostává lék Remdesivir. Na jižní Moravě, která má více než milion obyvatel, jsou kvůli této nemoci tři vážně nemocní.
05.08.2020 11:50 |

podobné články

FNUSA: Na mikulášské odběry s čerty přišlo padesát dárců

 
Momentálně máme ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně celkem 88 pacientů s onemocněním COVID-19. Šest je na anesteziologicko resuscitační klinice na umělé plicní ventilaci, dva pacienti na umělé plicní ventilaci jsou na ortopedické JIP. Zdravotní stav všech je vážný.
02.12.2020 14:25 |

podobné články

Pacienti s plicní fibrózou jsou covidem-19 ohroženi nejvíc. A trpí depresí z izolace

 
Dušanovi (59) před rokem diagnostikovali idiopatickou plicní fibrózu (IPF). Do té doby o zákeřné plicní nemoci neslyšel. Zdeněk (73) má tuto chorobu již tři roky. Idiopatická plicní fibróza poškozuje plicní sklípky, jizví je – bere plochu k dýchání, plíce tuhnou a člověk se nemůže nadechnout. Pacienti s touto nemocí patří do skupiny, která je nejvíce ohrožena covidem-19, ale zároveň velmi trpí sociální izolací. Lékaři přesto radí, aby pacienti nezanedbávali léčbu. Jak pacienti zvládají pandemii koronaviru?
15.09.2020 05:35 |

podobné články

Nemocnice Jindřichův Hradec: Pacienti, závislí na umělé plicní ventilaci, mohou být léčeni doma

 
Nemocnice Jindřichův Hradec se stala jedním z regionálních center pro domácí umělou plicní ventilaci v rámci pilotního projektu Všeobecné zdravotní pojišťovny.
21.11.2017 12:45 |

podobné články

Zpěvák Adam Schlesinger (†52) podlehl koronaviru: O život bojoval na plicní ventilaci

 
Ve věku 52 let zemřel zpěvák a hudební skladatel Adam Schlesinger. Dva týdny bojoval o život na plicní ventilaci v nemocnici v New Yorku, ve středu ráno ale podlehl zákeřnému koronaviru. Schlesinger byl známý především svou hudební tvorbou k filmům, například za píseň ke snímku To je náš hit! byl nominován na Oscara.
02.04.2020 08:21 |

podobné články

Osobnosti: Adam Schlesinger (3 články) , Adam Schlesinger (3 články) , Oscar Oscar (237 článků)

FNUSA: Návrat k plánovaným operacím bude velmi pozvolný

 
Ve čtvrtek bylo ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně celkem 107 pacientů s onemocněním COVID-19. Třináct na anesteziologicko resuscitační klinice na umělé plicní ventilaci (čtyři také na přístroji ECMO), tři pacienti na umělé plicní ventilaci na ortopedické JIP a jeden na neurologii. Zdravotní stav všech je vážný.
27.11.2020 09:25 |

podobné články

Peklo. Většina na ARO zemře. Zcela jiná stránka covidu, přímo z „fronty“

 
Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP Infekční kliniky FN Ostrava, patří k lékařům, kteří sepsali otevřený dopis, v němž žádají veřejnost, aby epidemii koronaviru nezlehčovali. 60 až 70 procent pacientů, kteří se dostanou v nemocnici na ARO (anesteziologicko-resuscitační oddělení), tak v tuhle chvíli umírá. Lékaři a sestry, kteří pečují o pacienty s koronavirem, podle Sagana zažívají covidové peklo.
07.10.2020 19:50 |

podobné články

Lékaři: Díky zákonu klesne počet plicních nemocí

 
Možnost ústupu závažných plicních chorob jako jsou rakovina plic, chronická obstrukční plicní nemoc, plicní fibrózy nebo astma, čekají v nejbližších letech čeští plicní lékaři. Důvodem je zákon, který od 31. 5. 2017 zakazuje kouření v restauracích a dalších krytých veřejných prostorách. Na stejný den připadá i Světový den bez tabáku. Plicní nemoci jenom v tuzemsku připraví ročně o život více než 10 000 lidí, léčba stojí miliony korun, za nejčastější rizikový faktor vzniku respiračních chorob označují lékaři kouření, a to jak aktivní, tak pasivní.
30.05.2017 15:40 |

podobné články

Peklo na ARO: S covidem víc mrtvých než zachráněných. Pacient je OK a najednou... Lidé s rýmou? Toto nám dělají

 
ROZHOVOR Vážně nemocných s covidem přibývá, museli jsme otevřít nová oddělení pro nejtěžší případy, říká pardubický zdravotník Jan Chovančík. Na oddělení ARO (oddělení anesteziologie a resuscitace), kde pracuje, začíná pracovat i personál z jiných oddělení, který není vyškolený a musí se učit za běhu. Stav pacientů se může změnit opravdu náhle, i u těch, kteří předtím vypadali v pořádku. A statistika z ARO je zatím smutná, více lidí s nemocí zemřelo než se zotavilo. Kromě toho zdravotník prozradil i to, které mýty o covidu jsou nejnebezpečnější, zda už dostali slíbené odměny a co si myslí o vládě a Romanu Prymulovi.
02.11.2020 12:05 |

podobné články

Sestřička z ARO popsala boj s koronavirem: Za dobrovolníky jsme rádi! Proč by jim ale práci nesvěřila?

 
Zdravotní sestřička Klára K. pracuje na lůžkovém oddělení ARO v nemocnici ve Zlínském kraji, kde mají nyní velké množství pacientů s koronavirem. Přestože je pro ni nyní práce mnohem náročnější než dříve, neztrácí optimismus a doufá, že se situace brzy zlepší. Pro Blesk popsala, jak to u nich na oddělení, kde mají neustále plno a leží tam pouze pacienti s koronavirem, vypadá, jak je to s dobrovolníky i jaké ochranné pomůcky je třeba si obléci, než člověk přistoupí k lůžku pacienta.
09.11.2020 05:20 |

podobné články

Čáslavský stále na ARO: Trápí ho oboustranný zápal plic

 
Stav známého filmového historika Karla Čáslavského (75) se nelepší. Blesku se podařilo upřesnit diagnózu. Odborník na filmovou historii nemůže dýchat, protože má těžký oboustranný zápal plic. Je odkázaný na plicní ventilaci.
17.02.2012 09:35 |

podobné články

Osobnosti: Karel Čáslavský (13 článků)

Moderátorka Savarová se smiřovala se smrtí tatínka (69). A pak...

 
Hodně těžkých chvil prožila moderátorka Aneta Savarová (35). Obávala se totiž o život tatínka Pavla (69), jenž se nakazil covidem a skončil na oddělení ARO v těžkém stavu napojen na plicní ventilaci.
31.03.2021 05:10 |

podobné články

Osobnosti: Aneta Savarová (106 článků)

Pirát zveřejnil text udání, které strana poslala na NKÚ kvůli nákupu roušek. Bude to těžká šichta, jásá

 
Právní analytik České pirátské strany Janusz Konieczny na svém facebooku zveřejnil jednotlivé části podnětů, se kterými se Piráti obracejí na NKÚ v souvislosti s vládními nákupy zdravotnického materiálu v době koronavirové krize. Podle Konieczného „čeká NKÚ těžká šichta“ při přezkoumávání podezřelých nákupů Ministerstva zdravotnictví a Ministerstva vnitra.
25.05.2020 17:15 |

podobné články

Vojtěch chce kvůli koronaviru dokoupit plicní ventilace. Česko jich má třikrát víc než Itálie

 
Ministerstvo zdravotnictví chce nakoupit 150 umělých plicních ventilací, na které jsou odkázáni pacienti s nejtěžším průběhem nemoci COVID-19 způsobované novým typem koronaviru. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) je v Česku 20 přístrojů na každých sto tisíc obyvatel, což je podle náměstka Romana Prymuly třikrát více než v Itálii. Jeho slova potvrdil i plicní lékař, kterého Blesk Zprávy oslovily.
09.03.2020 17:20 |

podobné články

Osobnosti: Vojtěch Adam (1354 článků)

AKTUÁLNĚ Ke svaté Anně v Brně přivezli pacienty ve velmi vážném stavu. Jsou napojeni na plicní ventilaci

 
„Během noci a dnes dopoledne byli do Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně převezeni z anesteziologicko-resuscitačního oddělení Nemocnice Prostějov další dva pacienti s onemocněním COVID-19, jejichž stav se zhoršil natolik, že museli být převezeni k nám a napojeni na plicní ventilátor.“ ParlamentníListy.cz informovala tisková mluvčí nemocnice Dana Lipovská.
21.03.2020 12:01 |

podobné články

Dřív byla Ema (12) úplně zdravé dítě: Teď kvůli koronaviru bojuje o život na plicní ventilaci!

 
V nemocnici v americké Atlantě leží ve vážném stavu holčička známá jako Ema. Té byl už patnáctého března diagnostikován zápal plic a v pátek byla pozitivně testována na Covid-19. Dívka je zatím stabilizovaná, ale je napojena na plicní ventilátor!
23.03.2020 14:30 |

podobné články

Česko má třetí oběť koronaviru, babičku (†71) nakazila rodina. Vojtěch odrazuje od návštěv

 
Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze v úterý zemřela žena (†71). V nemocnici ležela dva dny s plicní chorobou, testy u ní prokázaly přítomnost koronaviru, kterým se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) nakazila v rodině. Žena také měla další zdravotní problémy. Napojena na plicní ventilaci byla od včerejška.
24.03.2020 21:35 |

podobné články

Osobnosti: Vojtěch Adam (1354 článků)