Článek

Sezona klíšťat neskončila, varují experti. Zákeřná encefalitida hrozí až do listopadu

 
Čekají nás slunečné dny, babí léto je v plném proudu. Odborníci varují, že mnoho lidí si myslí, že s blížícím se podzimem slábne aktivita klíšťat. Opak je pravdou. Jejich sezóna je sice ohraničená počasím, to je pro ně ale i v následujících měsících stále příznivé. Venku panuje přiměřená vlhkost a teploty zpravidla neklesají pod 5 stupňů. Právě proto zaznamenali loni hygienici 31 % případů klíšťové encefalitidy po celé republice až mezi zářím a koncem prosince. V Praze a v Libereckém kraji to byla dokonce polovina. Lidé by neměli zapomínat, že vedle očkování proti covidu-19 je třeba se očkovat i proti klíšťové encefalitidě.
05.09.2021 05:05 |

podobné články

Podobné články

Díky silným dešťům je v Čechách méně klíšťat. Řádí hlavně na Moravě

 
Klíšťatům nesvědčí záplavy a silné deště, na Moravě jich proto letos může být více než v Čechách. Celorepublikově je klíšťat letos na jaře méně než loni a může za to hlavně počasí. V některých částech Česka, například na jižní Moravě, ale hygienici zaznamenali vyšší aktivitu klíšťat, než v loňském roce. Lidé by si měli dávat pozor, sezóna klíšťat totiž bude v následujících týdnech na vrcholu.
12.06.2013 23:15 |

podobné články

Začíná sezona klíšťat: Loni zabila 3 Čechy!

 
859 nemocných a 3 mrtví Češi – takové následky měla loni klíšťová encefalitida, nemoc přenášená klíšťaty. Odborníci očekávají letošní sezonu ještě horší. Byla jen mírná zima a klíšťat bude hodně. Číhat na nás mohou už teď, vyhlášen je pátý stupeň z deseti!
04.04.2011 12:05 |

podobné články

Zákeřné encefalitidy v Česku výrazně přibylo. Sezona zdaleka neskončila, varují experti

 
Čeští hygienici zaznamenali za září 2021 celkem 107 případů klíšťové encefalitidy. Loni jich přitom ve stejném měsíci bylo jen 77. Vyplývá to z údajů zveřejněných Státním zdravotním ústavem (SZÚ). I přes toto meziroční srovnání je zatím celkový počet případů zaznamenaný v roce 2021 o čtvrtinu nižší než v roce 2020. Nejvíce nemocných je ve věku 40 až 70 let. Letošní sezona klíšťat ale nekončí a rozdíl se může ještě snížit.
11.10.2021 16:45 |

podobné články

Vědci mají novou mapu Česka. Kde vám hrozí zákeřná nákaza od klíšťat?

 
Šumava, Krušné hory, Žďársko, ale také Jeseníky nebo okolí Boskovic. To jsou podle nejnovější studie vědců oblasti, kde vám hrozí největší nebezpečí nákazy encefalitidou. Právě tam se totiž vyskytuje největší počet infikovaných klíšťat. Naopak nebezpečí téměř nehrozí v okolí Kralup, Kutné hory nebo východně od Prostějova.
22.08.2015 13:10 |

podobné články

Pozor na nebezpečná KLÍŠŤATA! Očkujte se TEĎ

 
I když zatím nezačala sezona klíšťat, už teď před ní lékaři varují. V posledních letech se totiž v České republice výrazně zvýšil počet nakažených klíšťat.
14.02.2011 18:35 |

podobné články

Exotické druhy klíšťat v Česku: „Jsme svědky expanze,“ varují vědci

 
Sezóna klíšťat je v plném proudu, vědci se však v české přírodě zaměřili během aktuálního výzkumu i na exotické druhy - objevili nejen pijáky lužní, dříve nepříliš běžné, ale také třeba exotické druhy rodu Hyalomma. Pro naše území u domácích zvířat taktéž dosud neznámá.
18.06.2020 13:35 |

podobné články

Poprvé po 10 letech zabíjela klíšťová encefalitida na Zlínsku: Nebezpečí hrozí dál

 
Ve Zlínském kraji po deseti letech opět zabíjela klíšťová encefalitida. Nejlepší zbraní proti infekci je přitom stále očkování, které mnozí lidé podceňují. Nebezpečí nákazy neklesá ani na konci léta.
19.09.2017 19:45 |

podobné články

Jak předejít nemocem přenášeným klíšťaty?

 
Klíšťata mohou na člověka přenést nejčastěji dvě infekční choroby: klíšťovou encefalitidu a lymskou borreliózu. Loni se některou z těchto nemocí nakazilo 4 983 lidí. Letošní sezóna klíšťat je již v plném proudu, s tím souvisí i zvýšené riziko nákazy. Existuje cesta, jak se před nemocemi z klíšťat spolehlivě chránit?
12.07.2009 13:10 |

podobné články

Jak ochránit zvířata proti klíšťatům? Která z metod je nejlepší? PORADÍME VÁM

 
Sezona klíšťat je v plném proudu. Po víkendových výletech byste určitě měli své domácí mazlíčky prohlédnout a klíšťat je zbavit. Jak se proti klíšťatům účinně bránit? Která z metod je nejlepší? V tom vám poradí veterinář Jan Herčík.
29.04.2013 13:50 |

podobné články

Sezona klíšťat se blíží: Nechte se očkovat včas, vakcínu proplácí pojišťovny

 
I když je aktivita klíšťat v zimních měsících nulová, odborníci vyzývají, aby se lidé nechali očkovat proti klíšťové encefalitidě. Nyní je totiž vhodné období pro podání vakcíny, která vás může zachránit před následky onemocnění, jako je porucha koncentrace nebo obrna končetin. Na vakcínu navíc přispívají zdravotní pojišťovny. Víme, jak si o příspěvek zažádat.
28.02.2017 22:05 |

podobné články

KHS Jihočeského kraje: Aktivita klíšťat je na vysokém stupni rizika

 
V končícím 30. týdnu bylo na území Jihočeského kraje potvrzeno 5 nových případů klíšťové encefalitidy a 13 lymeské boreliózy. Sezóna je zatím klidnější než loňská, pro další dny je předpověď aktivity klíšťat na pětistupňové škále na čtvrtém, vysokém stupni rizika.
31.07.2021 11:45 |

podobné články

Klíšťata a komáři se začínají rojit! Tady najdete informace o jejich výskytu

 
Se stoupajícími teplotami začíná také sezona klíšťat a komárů. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) spustil nové webové stránky, na kterých informuje nejen o aktivitě klíšťat a komárů, ale také o rychlosti vývoje vegetace, o úhrnech srážek nebo míře pylu v ovzduší.
19.04.2022 05:10 |

podobné články

Čeká nás invaze klíšťat, varují odborníci

 
Odborníci letos čekají invazi klíšťat, nahrává tomu podle prezidenta Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny Rastislava Maďara mírná zima. Klíšťata přežívají v mírných zimách v přírodě celoročně. Aktivní jsou od pěti stupňů Celsia. Po zimě jsou hladová, proto budou hledat hostitele, včetně člověka.
17.03.2015 15:20 |

podobné články

Svátky ve znamení klíšťat! Odborníci varují, že v Česku nastal nejvyšší stupeň jejich aktivity

 
Pokud máte v plánu si o svátcích 5. a 6. července vyrazit někam na čundr do lesa, mějte se na pozoru. Český hydrometeorologický ústav vyhlásil vysoké riziko aktivity klíšťat. Je proto dobré si s sebou na svátky přibalit repelent, dlouhé kalhoty a nelehat si do vysoké trávy a vyhnout se lesu celkově.
04.07.2017 14:35 |

podobné články

Na pikniky zapomeňte: Odborník varuje před extrémním výskytem infikovaných klíšťat

 
Není nad procházku lesem či parkem, kde si člověk vyčistí hlavu a častokrát přijde na jiné myšlenky. Tento očistný rituál se ale může změnit v peklo, pokud se na vaši kůži přisaje infikované klíště. To totiž může způsobit obrovské problémy v podobě vážných onemocnění - boreliózy či encefalitidy. Vědci navíc varují před letošním extrémním výskytem klíšťat, které je způsobeno přemnoženými hlodavci, na nichž tito roztoči parazitují.
06.02.2020 07:00 |

podobné články

Dovolená v Česku? Klíšťata budou mít žně. V bezpečí nejste ani na horách nebo v parku

 
Dovolená v České republice bude letos realitou pro více Čechů než tomu bylo v minulých letech. Čechy doma bude možná méně ohrožovat riziko nákazy koronavirem, ale „žně“ budou mít hlavně klíšťata. Česko patří v Evropské unii k zemím, kde je nejvíce případů klíšťové encefalitidy. Navíc odborníci letos očekávají nárůst počtu klíšťat, neschováte se před nimi ani na horách nebo na zahradě. V příštích dnech navíc meteorologové varují před vysokou aktivitou klíšťat.
26.06.2020 05:45 |

podobné články

Aktivita klíšťat je na nejvyšším stupni, teplo a vlhko jim svědčí

 
Český hydrometeorologický ústav vydal na víkend výstrahu týkající se nejvyšší aktivity klíšťat, hrozí stupeň 10. Lidé v zaplavených oblastech by na toto nebezpečí měli myslet.
08.06.2013 05:30 |

podobné články

ČHMÚ: Přinášíme podrobnější informace o pylu a aktivitě klíšťat

 
Se začátkem jara a častějším pobytem v přírodě hrozí, že chytneme klíště. Citlivější lidé jsou navíc ohroženi pylovými alergeny. Informace o aktivitě klíšťat, množství a druhu pylů umožňují v předstihu se přizpůsobit aktuální situaci.
26.03.2021 18:05 |

podobné články

Varování: Hrozí mimořádné nebezpečí od klíšťat. Jsou dnes nejvíc aktivní

 
Aktivita klíšťat je dnes v celé republice na pátém, nejvyšším stupni, který znamená mimořádné riziko, uvedli meteorologové ráno na twitteru. Doporučují při pobytu v přírodě používat repelent, vhodně se obléknout a pokud možno se pohybovat po zpevněných cestách mimo porost a vysokou trávu. Po návratu je vhodné se důkladně prohlédnout a případně co nejdříve odstranit přisátá klíšťata.
11.07.2021 11:30 |

podobné články