Článek

Šest zemí včetně Česka žádá EU, aby financovala výkup levného ukrajinského obilí

 
Šest zemí Evropské unie včetně České republiky žádá vytvořit evropský nástroj na výkup levného ukrajinského obilí. Požadují také zavedení celních kvót na dovoz ukrajinských zemědělských produktů na unijní trh. Novinářům to dnes po jednání s kolegy z Visegrádské skupiny (V4; Česko, Maďarsko, Polsko, Slovensko) a z Bulharska a Rumunska řekl slovenský ministr zemědělství Samuel Vlčan. Slovensko nyní visegrádské čtyřce předsedá.
14.04.2023 17:20 |

podobné články

Osobnosti: Samuel Samuel (66 článků) , Samuel Samuel (66 článků) , Samuel Samuel (66 článků) , Samuel Samuel (66 článků)
Podobné články

Omezte dovoz ukrajinského obilí do EU všemi prostředky, žádá polský premiér

 
Polsko si přeje, aby Evropská unie použila všechny nástroje k omezení vývozu ukrajinského obilí na unijní trh. Na dnešní tiskové konferenci to řekl polský premiér Mateusz Morawiecki. Jeho vláda čelí hněvu polských rolníků, kterým vadí dopady přílivu ukrajinského obilí na ceny. Na problém upozorňují zemědělci i z dalších zemí EU.
29.03.2023 17:15 |

podobné články

Osobnosti: Mateusz Mateusz (76 článků)

Solidarita ano, ale naši občané jsou na prvním místě: Poláci zakázali dovoz ukrajinského obilí

 
Polská vláda zakázala dovoz obilí a dalších potravin z Ukrajiny. V reakci na protesty polských rolníků to dnes oznámil šéf vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński. Řekl to za přítomnosti premiéra Mateusze Morawieckého a nového ministra zemědělství Roberta Teluse. Na dovoz levného ukrajinského obilí si stěžují zemědělci i v dalších středoevropských zemích.
15.04.2023 16:25 |

podobné články

„Milion tun ukrajinského obilí v Česku. Různě se to smíchá.“ Zemědělci svědčí

 
„Domníváme se, že v Česku může být už alespoň milion tun ukrajinského obilí, a tak máme samozřejmě obavu, že to naše obilí budeme jen těžko prodávat. Museli jsme jít razantně s cenou dolů, takže nám to už stěží pokrývá výrobní náklady, on ten problém s obilninami z Ukrajiny není jen záležitostí pár měsíců, ale trvá už od podzimu,“ tvrdí někteří čeští zemědělci. Obilí se prý „různě smíchá“ s českým či polským. Ministerstvo zemědělství ale informace o neúměrném exportu ukrajinské pšenice rezolutně popírá.
04.05.2023 14:00 |

podobné články

Polsko kvůli obavám o své zemědělce nezruší zákaz dovozu ukrajinského obilí

 
Varšava v pátek nezruší embargo na dovoz ukrajinského obilí, protože by to poškodilo polské zemědělce. Oznámil to dnes polský premiér Mateusz Morawiecki. Na stanovisko Evropské unie se ohlížet nechce. Ukrajinský premiér Denys Šmyhal v reakci pohrozil, že se Kyjev obrátí s žádostí o arbitráž na Světovou obchodní organizaci (WTO), pokud bude Polsko dál dovoz obilí blokovat.
12.09.2023 16:00 |

podobné články

Osobnosti: Mateusz Mateusz (76 článků)

Nejen Ukrajinci. Už i jejich obilí vadí. V EU roste průšvih

 
Kvůli válce nemůže Ukrajina vyvážet své obilí přes Černé moře. Sousední státy jí tedy umožnily vyvážet po souši. Ale teď toho tamní zemědělci litují. Ukrajinské obilí se totiž dostává na evropský trh a vytlačuje to jejich. Polsko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Slovensko už chtějí situaci řešit v přes Evropskou unii, která má zajistit, aby se ukrajinské obilí prodávalo mimo Evropu. Polský ministr už kvůli špatným radám dostal vajíčkem. Ale problémy jsou také s logistikou.
03.04.2023 13:20 |

podobné články

Zákaz na dovoz ukrajinského obilí je nepřijatelný, pustil se Zelenskyj do pěti členských zemí EU

 
Za nepřijatelné dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil další prodloužení zákazu Evropské unie na dovoz ukrajinského obilí, o které žádá pětice středoevropských zemí. Bulharsko, Maďarsko, Rumunsko, Polsko a Slovensko chtějí zákaz prodloužit nejméně do konce letošního roku. Jeho platnost vyprší 15. září.
24.07.2023 22:30 |

podobné články

Kvůli ukrajinskému obilí chystá EU kompenzace, Bulhaři a Rumuni zavádějí opatření

 
Evropská komise (EK) připravuje kompenzace v celkové hodnotě 100 milionů eur (2,34 miliardy korun) pro zemědělce ze zemí, které sousedí s Ukrajinou. Plánuje také opatření, která by omezila dovoz ukrajinského obilí na unijní trh, řekl mluvčí EK. Komise přitom restrikce dovozu obilí dosud kritizovala a jednostranné kroky některých členských zemí označila za nepřijatelné.  Podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Doležala kompenzace řeší situaci jen částečně, protože je dostanou jen některé země. Komise by podle něj měla situaci řešit aktivně, například zlepšením kontrol na takzvaných trasách solidarity.
19.04.2023 14:20 |

podobné články

Konec. Podporujeme své. Polsko zatrhlo Ukrajině vývoz obilí

 
Zákaz dovozu ukrajinských zemědělských produktů! Rozhodla tak polská vláda v reakci na protesty zemědělců. Ukrajina se podporovat bude, cílem dobré vlády je nicméně i podpora vlastních občanů, zdůraznil ministr zemědělství Kaczyśki. Začátkem dubna Maďarsko zaznamenalo v dovezeném obilí z Ukrajiny kontaminované toxiny s geneticky modifikovanými organismy, teď zakázané pesticidy odhalilo i Slovensko. Tranzitní dohoda s Ukrajinou o dovážení obilí po souši přes členské státy Evropské unie nefunguje. Obilí se dostává i na polské trhy a snižuje tak ceny polských výrobků.
15.04.2023 18:00 |

podobné články

„Játra, ledviny, plíce.“ Obilí z Ukrajiny: Ohrožení. Přimíchávání. Mouka

 
„Obilí z Ukrajiny nepotřebujeme, máme svého dostatek. Kvalitního. Ještě vyvážíme,“ říká bývalý prezident Agrární komory ČR a člen Klubu 2019 Jan Veleba. V souvislosti s obilím z Ukrajiny zmiňuje například obavu z mykotoxinů a vysvětluje jejich rizika. Ministru Nekulovi ohledně jeho postoje k dovozu ukrajinského obilí vzkazuje: „Obhajujete neobhajitelné a pracujete v tomto případě proti vlastní zemi a jejím občanům.“ Zmínil i drahé potraviny a odsoudil také chování ministra Nekuly vůči některým českým zemědělcům.
25.04.2023 09:10 |

podobné články

FARMAGEDDON: Skutečná cena levného masa

 
Déle než tři roky cestoval ředitel mezinárodní nevládní organizace Compassion in World Farming Philip Lymbery po světě a shromažďoval svědectví o skrytých nákladech na produkci levného masa a o devastujících dopadech průmyslové živočišné výroby na lidi, zvířata a celou planetu. Výsledná kniha s názvem FARMAGEDDON: Skutečná cena levného masa přináší alarmující varování, že průmyslová živočišná výroba je nejnaléhavějším problémem naší doby zodpovědná za bezpříkladné plýtvání potravinami, poškozování lidského zdraví a krajiny a za nejrozsáhlejší případ týrání zvířat na světě.
21.01.2015 13:32 |

podobné články

Slovensko zakázalo zpracování a prodej ukrajinského obilí, jsou v něm zakázané pesticidy

 
Slovensko zakázalo zpracovávat naskladněné ukrajinské obilí, toto zboží a z něj vyrobená mouka nesmí ani na trh. V kontrolovaném obilí byl potvrzen výskyt pesticidu, který není v EU povolen a který má negativní vliv na lidské zdraví.
13.04.2023 17:40 |

podobné články

Podvody. Babiš rozstřelil ukrajinské obilí

 
S obilím se dějí podvody, naznačil lídr ANO Andrej Babiš. „Proč teď to obilí jde do Evropy? No protože do Afriky jde místo toho ukrajinského obilí ruské,“ soudí. Podivnosti, které mu „hlava nebere“, se dle Babiše dějí i s LNG nebo ropou. „A tak nám to tak běhá, ty obchody různé. Taky LNG, ropa, a stále to nějakým způsobem funguje. Hlava mi to nebere a uvidíme, jak to Evropa celkově vyhodnotí,“ sdělil Babiš.
19.04.2023 09:45 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (26013 článků)

„Zlí lidé.“ „Ukrajina a obilí? Takto to je.“ Pekárna z Krnova účtuje

 
Zlí, nenávistní lidé, zhodnotila pekárna Slovanka v moravském městě Krnov pisatele útoků na ni. Před obchodem totiž vyvěsila ceduli, že z ukrajinského obilí nepeče. V neděli k tomu sdělila více. „Podpora lokálních a českých výrobců, zdravé suroviny. Taková je naše filozofie,“ uvedla majitelka pekárny Slovanka Jana Pernická k otázce „Ukrajina a obilí“. V ukrajinské pšenici byly podle ní nalezeny vyšší hodnoty pesticidů a škodlivá látka chlorpyrifos. A takto je s Ukrajinci: „Proti ukrajinským obyvatelům vůbec nic nemám, dokonce sem někteří chodí a jsme v pohodě,“ uvedla majitelka pekárny.
23.04.2023 19:55 |

podobné články

Ukrajina v dubnu meziročně zvýšila vývoz obilí čtyřnásobně

 
Ukrajina v dubnu vyvezla 3,62 milionu tun obilí. S odvoláním na dnešní oznámení ukrajinského ministerstva zemědělství o tom informovala agentura Reuters. Loni v dubnu, kdy byly všechny černomořské přístavy zablokovány kvůli ruské invazi, země vyvezla 923 000 tun obilí.
02.05.2023 11:55 |

podobné články

„Není pro lidskou spotřebu. Kontrolovat.“ EU o obilí z Ukrajiny. Oficiálně

 
Většina ukrajinského obilí není pro lidskou spotřebu, uvedl eurokomisař Valdis Dombrovskis v dopise předsedovi Výboru pro zemědělství a rozvoj venkova Evropského parlamentu Norbertu Linsovi. Dopis je datován 28. června. Vnáší tedy nový rozměr do nedávných diskusí o závadnosti obilí dovezeného z Ukrajiny. Eurokomisař v dopise, který ParlamentníListy.cz mají k dispozici, navíc nabádá: Potraviny z Ukrajiny je třeba kontrolovat.
03.07.2023 15:00 |

podobné články

Osobnosti: Valdis Dombrovskis (24 článků)

Válka na Ukrajině: Potravinová krize? Turci nakoupili kradené obilí, tvrdí Ukrajinci

 
Ukradené obilí z Ukrajiny koupilo několik zemí včetně Turecka, uvedl dnes podle agentury AP ukrajinský velvyslanec v Ankaře Vasyl Bodnar. Ukrajinské velvyslanectví se v souvislosti s tím chystá podniknout právní kroky proti společnostem i jednotlivcům, kteří byli do nákupů zapojeni. Kyjev tvrdí, že Rusko s invazí na Ukrajinu zabavuje na okupovaných územích obilí, které potom prodává. Moskva to popírá.
03.06.2022 15:00 |

podobné články

Zájmy našich zemědělců jsou na prvním místě, reaguje polský premiér na ukrajinské vydírání

 
Polsko by mohlo rozšířit zákaz dovozu ukrajinského obilí i na další ukrajinskou zemědělskou produkci, varoval ukrajinské úřady polský premiér Mateusz Morawiecki. Ukrajinu vyzval, aby přestala stupňovat napětí, které vzniklo kvůli sporu o dovoz ukrajinského obilí,  informovala  dnes polská televize Polsat.
20.09.2023 13:10 |

podobné články

Osobnosti: Mateusz Mateusz (76 článků)

Policisté v Boskovicích nemohou přijít na kloub záhadě kruhů v obilí

 
Kruhy v obilí jsou živnou půdou pro záhadology všeho druhu. Policie odložila neobjasněný případ obřího útvaru, který zabírá zhruba 6 tisíc metrů čtverečních v poli u Boskovic na Blanensku. Z nevyřešené záhady se stala senzace a lákadlo pro mnoho zvědavců, včetně lidí věřících, že kruhy v obilí vytvářejí mimozemšťané.
17.09.2014 19:00 |

podobné články

Ruská blokáda ukrajinského obilí je válečný zločin, řekl Borrell

 
Ruská blokáda vývozu ukrajinského obilí je válečný zločin, za který ponese Moskva následky, řekl Josep Borrell.
20.06.2022 12:15 |

podobné články