Článek

Senátor Hilšer: Proč by prezident neměl jmenovat Fremra ústavním soudcem

 
Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Robertu Fremrovi.
07.08.2023 19:10 |

podobné články

Podobné články

Zdeněk Jemelík: Ještě naposledy „kauza" Fremr

 
Kauza „Fremr“ stále víří veřejným prostorem. Vynořují se stále nové a nové informace, zpochybňující způsobilost Roberta Fremra být ústavním soudcem. Udivuje mě, že dosud na něj nikdo nevytáhl výroky o USA a Israeli jako možných pachatelích válečných zločinů. V zemi se svatováclavskou tradicí odvádění tributu císaři by nebylo nic divného na námitce, že jeho jmenování soudcem Ústavního soudu by mohlo kalit skvělé vztahy s významnými spojenci. Byl to ostatně důvod, proč jej nejmenoval ústavním soudcem Miloš Zeman. Nebyl bych překvapen, kdyby právě tato záležitost byla skrytou motivací štvanice. Pozoruhodná je skutečnost, že vystoupení dvou zatvrzelých odpůrců jmenování Roberta Fremra stačilo na znehodnocení usnesení pléna Senátu.
09.08.2023 09:45 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (27967 článků)

Zeman: Fremra jsem odmítl jmenovat. Nepotřeboval jsem, aby mě za ručičku vodili nějací Kyselové

 
Roberta Fremra bych ústavním soudcem nejmenoval, řekl pro CNN Prima News bývalý prezident Česka Miloš Zeman. Ten během svého prezidentského mandátu odmítl jmenovat Fremra jako předsedu Nejvyššího soudu.
09.08.2023 14:15 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (27967 článků)

Suchánek se stane ústavním soudcem. Nejmladším v historii

 
Radovan Suchánek se dočkal - prezident Miloš Zeman jmenuje čtyřicetiletého právníka v úterý na zámku v Lánech ústavním soudcem. Suchánek se tak stane nejmladším ústavním soudcem v historii České republiky. Dosud působil jako právní poradce ČSSD.
22.11.2013 21:22 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (27967 článků)

Suchánek bude ústavním soudcem. Senát jeho nominaci schválil

 
Odborník na ústavní právo a právní poradce ČSSD Radovan Suchánek bude nejmladším ústavním soudcem. Senát dnes jeho nominaci schválil. Čtyřicetiletý Suchánek získal v tajné volbě 38 z 65 senátorských hlasů. Suchánek před volbou senátorům slíbil, že se po zvolení ústavním soudcem vzdá členství v sociální demokracii. Uvedl také, že nebude rozhodovat v kauzách, v nichž by mohl být napadán pro podjatost.
30.10.2013 11:15 |

podobné články

„Au. To bolí, Světlano“. Witowská hájila Fremra, lidé moc nechápou

 
Novinářka Světlana Witowská se zastala soudce Roberta Fremra, který se po společenském a politickém tlaku rozhodl neucházet o post ústavního soudce. Podle Witowské není fér, že systém nechal Fremra 30 let profesně růst, aby ho poté „shodil ze srázu“. S Witowskou ale lidé ve většině nesouhlasí a podivují se, že v případě jiných bývalých komunistů byla tak tvrdá, zatímco Fremra se zastává.
15.08.2023 18:15 |

podobné články

Osobnosti: Světlana Witowská (439 článků)

„Nevědomky odsoudil nejméně dva lidi?!“ Fischer zuří nad Fremrem. Prezident dostal ránu

 
Výsledek středečního hlasování Senátu, které podpořilo jmenování bývalého místopředsedy Mezinárodního trestního soudu Roberta Fremra ústavním soudcem, ani s odstupem času předseda senátního bezpečnostního výboru Pavel Fischer (nezávislý) nevítá. Pro CNN Prima News senátor uvedl, že se s hlasováním mělo počkat, až se vyvrátí všechny pochybnosti kolem Fremrovy předlistopadové minulosti a prezident Petr Pavel měl svou nominaci stáhnout. Otázky kolem Fremra dle něj neubývají, „spíše naopak“.
05.08.2023 07:15 |

podobné články

Osobnosti: Petr Pavel (2485 článků) , Pavel Fischer (324 článků)

Zeman se ukázal po měsíci na veřejnosti, jmenoval Suchánka ústavním soudcem

 
Prezident Miloš Zeman dnes v Lánech soudcem Ústavního soudu jmenoval Radovana Suchánka. Čtyřicetiletý právník, který působil jako právní poradce ČSSD, je dosud nejmladším ústavním soudcem. Pro Zemana, který si dnes při chůzi pomáhal francouzskou holí, šlo o první veřejné vystoupení po zhruba měsíci od doby, kdy si po pádu zranil koleno.
26.11.2013 14:07 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (27967 článků)

Zeman dnes jmenuje Davida Uhlíře ústavním soudcem

 
Ústavní soud bude mít po dnešku opět všech 15 členů, tým soudců posílí dosavadní advokát David Uhlíř. Prezident Miloš Zeman ho ústavním soudcem jmenuje ve 14:00. Šedesátiletého Uhlíře, který je odborníkem na občanské právo, prezident sám na funkci navrhl, v Ústavním soudu si přál vedle dalších expertů také advokáta.
10.12.2014 13:34 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (27967 článků)

Prezident Petr Pavel zatím Fremra nejmenuje, prověří jeho předlistopadové působení

 
Prezident Petr Pavel prozatím nejmenuje Roberta Fremra ústavním soudcem, i když získal souhlas Senátu. Chce prostudovat a konzultovat nové informace o Fremrově působení v trestní justici před listopadem 1989. Pavel to řekl novinářům po jednání s končícím předsedou Ústavního soudu (ÚS) Pavlem Rychetským a designovaným předsedou Josefem Baxou.
07.08.2023 13:25 |

podobné články

Osobnosti: Petr Pavel (2485 článků) , Pavel Rychetský (224 článků)

„Babiš by možná navrhoval ještě větší dobytky“. John Bok naplno o kauze soudce Fremra

 
„Nejlepší byl první Ústavní soud, který fungoval od roku 1992. Byl nejčistší.“ To nám řekl předseda Spolku Šalamoun, který se snaží podporovat nezávislou justici v Česku, John Bok. Se spolkem se ostře vymezil proti jmenování Roberta Fremra ústavním soudcem. Ten totiž prý spáchal za minulého režimu podle objednávky StB při posuzování takzvané kauzy Olšanské hřbitovy justiční zločin.
07.08.2023 16:50 |

podobné články

Osobnosti: John Robert (9 článků)

Fremr a Pavel: Jakub Železný to rozsekl. A další potíže

 
Dnes by měli nastoupit noví soudci Ústavního soudu. U jednoho jména je však zádrhel. U Roberta Fremra se objevila informace, že měl v období 1983 až 1985 soudit a odsuzovat emigranty ke ztrátě majetku a vězení. Prezident tedy otálí a chce nechat informace prověřit. Ovšem objevuje se kritika, proč vůbec Fremra navrhoval. „Aparát komunisty z 80. let má pátrat po minulosti komunisty z 80. let, co už je legitimně v instituci, kterou nově vede komunista z 80. let?“ diví se moderátor ČT Jakub Železný, že někdo může žasnout nad jmenováním Fremra. A ozvali se další.
08.08.2023 08:20 |

podobné články

Osobnosti: Jakub Železný (224 článků)

Ivo Strejček: Podstatou změny je Pavel, Fremr je pouze jejím důsledkem

 
Prezident Pavel najednou prohlašuje, že přistoupí ke jmenování soudce Fremra se „zodpovědností a vážností“ a proto prý to „nechce lámat přes koleno“. Takticky po vojensku ustupuje poté, co si Fremra našla jeho komunistická minulost a snad i názor veřejnosti. Podobně, zřejmě, dostihla minulost i komunistického soudce Josefa Baxu. Ten však byl již – pro Baxu „naštěstí“ - Pavlem jmenován předsedou Ústavního soudu. Předseda Senátu Vystrčil je „překvapen“ (světe, div se!), senátorka Kordová-Marvanová, která Fremra na plénu vychvalovala, píše najednou Pavlovi dopis s výkazem Fremrovy komunistické minulosti.
09.08.2023 15:50 |

podobné články

Osobnosti: Ivo Strejček (260 článků)

Prezident jmenoval ústavním soudcem Tomáše Lichovníka

 
Prezident Miloš Zeman jmenoval ve čtvrtek ústavním soudcem Tomáše Lichovníka. Dosavadní prezident Soudcovské unie a místopředseda Krajského soudu v Brně nahradil u Ústavního soudu Michaelu Židlickou, které skončil mandát.
19.06.2014 15:15 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (27967 článků)

Senátor, co podpořil Zemana, se postavil proti jmenování Sváčka ústavním soudcem

 
Nestranický člen senátorského klubu ČSSD Pavel Lebeda, který v prezidentské volbě podporoval Miloše Zemana, se ve svém dopise kolegům postavil proti tomu, aby Senát schválil jmenování Jana Sváčka, kterého navrhl Zeman, ústavním soudcem.
01.08.2013 15:50 |

podobné články

Osobnosti: Pavel Lebeda (39 článků) , Miloš Zeman (27967 článků)

Prezident Zeman jmenoval Vojtěcha Šimíčka ústavním soudcem

 
Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval ústavním soudcem Vojtěcha Šimíčka. Dosavadního soudce Nejvyššího správního soudu schválil Senát na návrh hlavy státu na konci května. Zeman jej dnes ocenil za odvážná rozhodnutí v minulosti i neortodoxní přístup.
12.06.2014 14:41 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (27967 článků)

Zeman jmenuje Tomáše Lichovníka ústavním soudcem

 
Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenuje ústavním soudcem Tomáše Lichovníka. Dosavadní místopředseda Krajského soudu v Brně a prezident Soudcovské unie, kterého Senát schválil na konci května, u Ústavního soudu nahradí Michaelu Židlickou, která se vrací na brněnskou právnickou fakultu.
19.06.2014 06:20 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (27967 článků)

Klaus požádal Senát, aby schválil Sváčka ústavním soudcem

 
Prezident Václav Klaus požádal Senát, aby odsouhlasil jmenování Jana Sváčka ústavním soudcem. V březnu totiž končí mandát Elišky Wagnerové. Sváček se s prezidentem už sešel a přijal jeho nabídku.
14.12.2011 16:30 |

podobné články

Osobnosti: Václav Klaus (11006 článků)

Zeman jmenoval Šimíčka ústavním soudcem

 
Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek na Pražském hradě jmenoval ústavním soudcem Vojtěcha Šimíčka. Dosavadního soudce Nejvyššího správního soudu schválil Senát na návrh hlavy státu na konci května. Zeman jej ocenil za odvážná rozhodnutí v minulosti i za neortodoxní přístup.
12.06.2014 15:00 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (27967 článků)

Zeman jmenoval Jirsu ústavním soudcem

 
Prezident Miloš Zeman ve středu jmenoval novým ústavním soudcem Jaromíra Jirsu, který dosud působil jako místopředseda Městského soudu v Praze. Ústavní soud tak bude mít opět všech 15 členů, Jirsa obsadí místo po Vlastě Formánkové, jejíž mandát skončil v srpnu.
07.10.2015 15:11 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (27967 článků)