Článek

Sekvenace a testování se vyplatí. Je vhodné opět zkrátit interval mezi dávkami vakcíny, říká Smejkal

 
Intervaly mezi dávkami vakcíny proti covidu-19 je podle epidemiologa Petra Smejkala vhodné opět zkrátit, aby lidé měli dříve plnou ochranu.
02.06.2021 16:40 |

podobné články

Podobné články

Epidemiolog Smejkal: Je vhodné opět zkrátit interval mezi dávkami vakcíny

 
Intervaly mezi dávkami vakcíny proti covidu-19 je podle epidemiologa Petra Smejkala vhodné opět zkrátit, aby lidé měli dříve plnou ochranu. Člen Rady vlády pro zdravotní rizika a vedoucí Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MESES) to ve středu řekl v rozhovoru pro Radiožurnál.
02.06.2021 14:45 |

podobné články

Osobnosti: Petr Rada (276 článků)

Kvůli intervalu u dávek očkování roste tlak na Blatného. „Prodloužení zachrání životy“

 
Ministerstvo zdravotnictví by nakonec mohlo přistoupit na úpravu intervalu mezi první a druhou dávkou vakcíny proti covidu-19 u lidí, kteří se na očkování teprve budou objednávat. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to řekl hlavní epidemiolog IKEM a vedoucí odborné skupiny při ministerstvu Petr Smejkal. Rozhodnutí ještě není konečné. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ve čtvrtek po jednání vlády uvedl, že jeho resort na základě analýzy očkovacího týmu upravit interval mezi dávkami vakcíny od firem Pfizer/BioNTech nedoporučil.
21.03.2021 15:40 |

podobné články

Osobnosti: Petr Václav (942 článků)

Epidemiolog Smejkal: U covidu je třeba změnit strategii! A nabídku na ministra bych nepřijal

 
Člen Rady vlády pro zdravotní rizika a hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal míní, že je třeba změnit přístup k řešení pandemie covidu-19. Řekl to v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Přiznal se také, že protiepidemická opatření, která začnou platit od pondělí, považuje za nedostatečná. Řešení vidí mimo jiné v masivním testování uvnitř velkých továren a provozů. Názor, že testování v podnicích, ke kterému má dojít od 5. března, přišlo pozdě, zastávají primář interny nemocnice v Sokolově Martin Straka a bývalý národní koordinátor testování Marián Hajdúch, kteří byli v pořadu také hosty. Smejkal čelil také otázce, zda by přijal místo ministra zdravotnictví po Janu Blatném (za ANO).
28.02.2021 19:25 |

podobné články

Osobnosti: Martin Straka (71 článků) , Martin Straka (71 článků) , Petr Václav (942 článků) , Petr Rada (276 článků)

Ochránit víc lidí v kratší době. Prodlouží se interval mezi dvěma dávkami vakcíny

 
Rada vlády pro zdravotní rizika dnes podpořila posunutí termínu druhé dávky očkování proti covidu-19, které už dříve avizoval ministr zdravotnictví Jan Blatný a prosazoval i její člen, epidemiolog Petr Smejkal.
30.03.2021 11:25 |

podobné články

Osobnosti: Petr Rada (276 článků)

ExSuperStar Smejkal pořád bojuje za homosexuály, teď všem gayům ukázal sexy zadek

 
"Jaro Smejkal":http://www.extra.cz/tema/jaro-smejkal (23) je jeden z mála účastníků pěvecké soutěže, kterého si lidé stále ještě pamatují a který "se věnuje pěvecké kariéře":http://www.extra.cz/exsuperstarista-smejkal-se-svlekl-donaha-tohle-je-jeho-novy-sexy-klip.
21.09.2014 08:25 |

podobné články

Francie prodlouží dobu mezi dávkami vakcíny. A očkování otevře všem lidem od 55 let

 
Francie prodlouží odstupy mezi první a druhou dávkou vakcín na bázi mediátorové RNA na šest týdnů namísto stávajících čtyř. O změně platné od středy 14. dubna informoval ministr zdravotnictví Olivier Véran v rozhovoru s listem Le Journal du Dimanche, napsala agentura Reuters. Ve Francii jsou používané vakcíny na tomto principu Pfizer/BioNTech a Moderna, stejně jako v Česku. Francie se tímto krokem snaží urychlit očkování a zajistit alespoň první dávku přípravku proti nemoci covid-19 co nejvyššímu počtu lidí. Ke stejné změně lhůty mezi jednotlivými dávkami došlo nedávno i v České republice.
11.04.2021 08:50 |

podobné články

Blatný se už nebrání prodloužení intervalu mezi dávkami vakcíny

 
Prodloužení intervalu mezi dávkami vakcíny proti koronaviru je téměř jisté. Podle šéfa České vakcinologické společnosti Romana Chlíbka na tom panuje všeobecná shoda ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) s odborníky. Blatný byl přitom ještě minulý týden proti, protože by to bylo jen „odkládání problému“.
24.03.2021 16:30 |

podobné články

Smejkal nastínil rozvolnění v Česku: Další děti do lavic v květnu, pivo na zahrádce v červnu

 
Počty žáků s pozitivním antigenním testem stoupnou, očekává epidemiolog Petr Smejkal, který vede Mezioborovou skupinu pro epidemické situace (MeSES) při ministerstvu zdravotnictví. Současně upozornil, že použití antigenních testů ve školách je problematické a bylo by lepší provádět testování citlivější PCR metodou. Smejkal odhaduje, že by se studenti středních škol mohli vrátit do lavic v květnu, řekl dnes v rozhovoru na rádiu Frekvence 1.
16.04.2021 21:15 |

podobné články

Dohady o testování: V červnu skončit nemůže, varuje vládu Smejkal. Ve školách chce pokračovat i v září

 
Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) chce doporučit vládě pokračovat s testováním na covid-19 ve firmách i od 1. července dál. Týkat by se mělo lidí, kteří se vracejí z dovolené. V Otázkách Václava Moravce v České televizi se na tom shodli hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal a viroložka Ruth Tachezy, kteří jsou členy MeSES. Preventivní testování by podle nich nemělo skončit na konci června, jak se s tím zatím počítá. Od září by se podle MeSES měly opět testovat i děti ve školách.
16.05.2021 16:20 |

podobné články

Osobnosti: Petr Václav (942 článků)

„Kapacitní sci-fi.“ Praktici odmítli nápad na zapojení do testování ve firmách

 
Firmy nad 250 zaměstnanců musely včera začít s testováním a zaměstnanci mají povinnost se mu podrobit. Testy musejí mít velké podniky u všech pracovníků hotové do 12. března. Vláda přednostně doporučuje antigenní testování provedené závodním nebo externím lékařem, případně mobilními zdravotními týmy. V takovém případě je testování plně hrazeno ze zdravotního pojištění. Některé firmy nečekaly a na testování se připravily již předem. Jak ale řekli někteří praktičtí lékaři Blesk Zprávám, po pondělním rozhodnutí vlády se na ně začaly obracet firmy s prosbou o testování. Oslovení praktici se však shodují, že na něco takového nemají kapacity a že kolem testování panuje spousta nejasností.
04.03.2021 05:30 |

podobné články

Blatný proti Babišovi: Prodloužení intervalu mezi dávkami nic neřeší

 
Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) se prodloužením intervalu mezi dvěma dávkami vakcíny nic neřeší. „Je to jen odložení problému,” uvedl. Navrhoval to přitom i premiér Andrej Babiš (ANO).
17.03.2021 17:10 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (22154 článků)

Smejkal zpochybnil testování ve firmách. A na Velikonoce chce Čechům dopřát chalupy

 
Méně než procento nakažených lidí v podnicích? Údajům, které po první testovací fázi prezentoval svaz zaměstnavatelů, epidemiolog Petr Smejkal (48) nevěří. Provoz firem by sám rád alespoň na Velikonoce omezil nebo rozšířil pravidelné testování. Jak jinak si prý vysvětlit, že ani přísný lockdown zatím nepřinesl kýžené výsledky? Proč se rozhodl bojovat proti koronaviru po boku vládních představitelů a co vzkázal chatařům a chalupářům? Nejen to byla témata čtvtečního Epicentra.
18.03.2021 16:35 |

podobné články

Ne! Doktor Smejkal utřel kolegu z Motola. Prymulův plán prý pomůže

 
Hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal má za to, že rychlé antigenní testy na koronavirus v Česku pomohou. Přednosta Ústavu mikrobiologie 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Pavel Dřevínek sice varoval, že jejich spolehlivost se pohybuje pod 70 procenty, ale podle Smejkala je to jinak. V rozhovoru pro Český rozhlas Smejkal také popsal, co je pro zvládnutí epidemie třeba dělat teď.
11.11.2020 08:30 |

podobné články

Osobnosti: Petr Pavel (769 článků)

Epidemiolog Smejkal: O Velikonocích za kamarády? Tohle teď fakt nejde!

 
„Hele, zaprvé...“ epidemiolog Petr Smejkal zavítal do Událostí, komentářů České televize a vzal to od podlahy. „Někdo si řekne, jsou Velikonoce, vezmu pomlázku a půjdu za kamarády. Tohle teď fakt nejde!“ pravil Smejkal před kamerami. Promluvil také o protiepidemickém systému PES, jeho štěňatech a o tom, jak je PSA třeba ostříhat a umýt.
02.04.2021 07:45 |

podobné články

Budeme křičet, varoval vládu doktor Smejkal

 
Epidemiologovi Petru Smejkalovi vadí časté změny na postu ministra zdravotnictví, protože podle něj na měsíce ochromují chod ministerstva. „To přechodové období je vždycky takové zastavení fungování resortu,“ řekl Smejkal. Vláda Andreje Babiše navíc podle něj v poslední době příliš nenaslouchá odborníkům. „Naštěstí teď úplně není důvod ke křiku,“ ubezpečil Smejkal, že v případě nepříznivého vývoje by na vládu vyvíjeli větší tlak.
13.05.2021 18:15 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (22154 článků)

Doktor Smejkal: Zvažoval jsem návrat do USA. Ať mi nikdo nevyhrožuje

 
Petr Smejkal, epidemiolog IKEM, sepsul téměř všechny politiky, vládní i opoziční. Nešetřil ale ani své spoluobčany. „Já myslím, že jsme to nezvládli. Myslím, že ne. Ale je hrozně jednoduché z toho vinit vládu a říkat, že my jsme to zvládli a vláda to nezvládla. To je takový to český, že za to vždycky může někdo jinej,“ pravil Smejkal. Opozice se podle něj nechovala o moc jinak než vláda a lidé porušovali a porušují vládní nařízení. A policie často nekoná, což je podle epidemiologa IKEM špatně.
17.05.2021 11:40 |

podobné články

Smejkal ve varu: Zase vylézají odborníci. Třeba Šmucler. Počkal si, až se situace zlepší a zase hlásá...

 
Šéf Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) a člen Rady vlády pro zdravotní rizika Petr Smejkal je dle svých slov otrávený českou politickou kulturou. Smejkalovi vadí, že na něj někteří politici hází odpovědnost za přijímaná opatření. Ze všeho nejhorší střet s politikou ale podle něj bylo zrušení spolupráce s Ministerstvem zdravotnictví na žádost Petra Arenbergera. „Hodně se mě dotkl způsob, jakým bylo naše popravení provedeno,“ řekl Smejkal s tím, že jim ani Arenberger osobně nezavolal.
03.06.2021 19:10 |

podobné články

Osobnosti: Petr Rada (276 článků)

Europoslanci potvrdili dvouletý interval prohlídek starších aut

 
E vropští poslanci dnes na plenárním zasedání ve Štrasburku potvrdili dvouroční interval technických kontrol starších automobilů. Evropská komise původně chtěla provádět prohlídky těchto vozů každý rok, Evropský parlament již ale loni v červenci v rámci prvního čtení tento návrh odmítl. Dnešní výsledek hlasování se očekával. V platnost by měl schválený balíček o technických kontrolách vstoupit v roce 2015.
11.03.2014 14:55 |

podobné články

Epidemiolog: Jsou tu superšiřitelé

 
Délka karantény by se mohla zkrátit, myslí si hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal. Rozhodující by podle jeho slov neměl být výsledek testu, ale množství viru v organismu infikovaného. Takzvaným superšiřitelem nákazy je podle něj člověk sedm až deset dnů. Při trasování by Smejkal zůstal u epidemiologicky významnějších kontaktů.
05.09.2020 10:10 |

podobné články