Článek

Rychlé šíření mutace delta v Evropě: Obavy z nacpaných pláží i davů fanoušků!

 
Mutace delta se šíří Evropou, v některých zemích  - na Kypru, v Portugalsku a Španělsku - se situace zhoršuje natolik, že panují obavy i z narušení turistické sezony. Problémy pocítili i Italové. Obavy jsou spjaté totiž i s finále ME ve fotbale a davy fanoušků v ulicích. Řada měst proto zrušila veřejné promítání na náměstích. Vedle toho se však do potíží kvůli nákaze dostali i Italové na Maltě, kde 130 lidí bude muset patrně 14 dní zůstat v nucené karanténě a neplánovaně si protáhnout svůj pobyt.
11.07.2021 14:15 |

podobné články

Podobné články

Obavy z nakažlivé mutace: Přiživily je davy fandů fotbalu, případů přibývá na jihu i u sousedů

 
Evropané si na řadě míst užívají rozvolnění i probíhajícího Mistrovství Evropy ve fotbale, jenže po britských ostrovech i zemích EU obchází strašák indické mutace koronaviru, nově nazývané varianta delta. Převládla již v Portugalsku, kde museli sáhnout i k dílčím opatřením vlivem zhoršující se situace a nárůstu nakažených, došlo i na uzavírku Lisabonu. Delta se šíří v Itálii a také Německu a obavy z mutace zmiňují i české politické špičky. Na jihu Evropy pak vzbudily kontroverze právě fotbalové zápasy. A nájezdy tisícovek britských fanoušků, které k šíření viru mohou přispět.
23.06.2021 05:15 |

podobné články

Kvůli šíření mutace delta se zavírá Sydney, britský ministr zdravotnictví porušil pravidla a odchází

 
Sydney dnes zavádí dvoutýdenní přísnou uzávěru s cílem zastavit šíření velmi nakažlivé mutace koronaviru, která byla poprvé odhalena v Indii a je známá jako delta. Rusko zase hlásí nový nejvyšší počet úmrtí nakažených covidem za jediný den. Mutace delta zřejmě začala převažovat v Jihoafrické republice.
26.06.2021 13:50 |

podobné články

Zákeřnost mutace delta: Tváří se jako „rýmička“, mladí lidé proto příznaky podceňují

 
Laboratoře v Česku zatím potvrdily 126 případů koronaviru varianty delta. Od pondělí 28. června jich přibylo šest, čtyři v Jihomoravském kraji a dva v Praze. Vláda ve čtvrtek kvůli obavám ze šíření delta varianty zpřísnila způsob prokazování bezinfekčnosti a ohlásila zavedení povinných testů při návratu do ČR ze zahraničí. Britský epidemiolog Tim Spector pro BBC uvedl, že zákeřnost varianty delta tkví v tom, že zejména u mladých lidí se může projevit jen jako silnější „rýmička“.
05.07.2021 05:25 |

podobné články

Jaroslav Flegr o mutaci delta: Musíme povinně očkovat, jinak nás téměř jistě čekají další lockdowny

 
Koronavirová mutace delta přidělává vrásky na čele jak členům vlády, tak odborníkům. Její reprodukční číslo je 8, což z ní dělá jednu z nejnakažlivějších verzí, se kterou se lidé zatím setkali. Podle biologa Jaroslava Flegra tak hrozí další vlna a s ní i lockdowny. "Infekčnost mutace delta je totiž tak vysoká, že její šíření zastaví až proočkovanost či promořenost přes 90 %," říká parazitolog, který navrhuje povinné očkování.
30.06.2021 11:25 |

podobné články

„Manipulují s vámi.“ Profesor Beran: Pravda o mutaci delta. Očkování a důchodci

 
Delta mutace je zatím krátká na ty, kteří onemocnění prodělali, a je jedno, zda onemocnění bylo prokázáno pozitivním PCR testem na začátku nemoci, nebo zda šlo o průkaz jen na základě pozitivity protilátek po prodělaném onemocnění. Tak komentuje profesor Jiří Beran hlasy těch, kteří varují před delta variantou koronaviru, dříve označovanou jako indická mutace. Uznávaný epidemiolog a vakcinolog se také pozastavuje nad tím, že každodenně umírají osoby starší šedesáti let a my vesele očkujeme mladé a chystáme se i na kojence.
22.06.2021 08:20 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Beran (48 článků)

Česko má první případ nové mutace delta plus

 
V České republice byl zaznamenán první výskyt nové mutace koronaviru nazvané delta plus. Konstatuje to pondělní zpráva Státního zdravotního ústavu (SZÚ), podle které zároveň většina lidí nově nakažených koronavirem v Česku chytla variantu delta. Její výskyt činí 70 až 80 procent.
19.07.2021 14:10 |

podobné články

První případ mutace delta plus v České republice. Co to znamená pro nás? Vědci zatím mlčí...

 
Covid. Mutace delta v České republice podle vědců dominuje. Vyskytla se už prý i delta plus, ale vědci zatím nezveřejnili, co to znamená. Hamáček chce na deltu reagovat a vyzývá k očkování.
19.07.2021 16:35 |

podobné články

Z indické varianty se vyvinula nová mutace. Experti bedlivě sledují deltu-plus

 
Vědci nyní zkoumají novou variantu mutace Delta nazvanou Delta-plus. Doposud se mutace koronaviru objevila v Indii, Nepálu, Japonsku, Polsku, Portugalsku a Spojených státech. Podle úřadů zodpovědných za trasování viru se zatím jako místo vzniku delty-plus jeví Nepál. Informoval o tom server Firstpost.
22.06.2021 05:05 |

podobné články

Mutace Delta už řádí v Česku: Kde je situace s prudce nakažlivou variantou nejhorší

 
Nebezpečná mutace covidu 19 zvaná Delta už se podle všeho v tuzemsku naplno hlásí o slovo. Za víkend se počet případů vyšplhal ke stovce. Tato varianta je mimořádně nakažlivá, až o 60 procent více, než jiné mutace.
24.06.2021 12:40 |

podobné články

Téměř sto případů mutace delta v Česku potvrdil Státní zdravotní ústav

 
Státní zdravotní ústav (SZÚ) dosud potvrdil 96 případů delta mutace nového typu koronaviru. V Libereckém kraji má podezření na komunitní šíření této nakažlivější varianty, dříve označované jako indická.
24.06.2021 13:00 |

podobné články

Kvůli 80 případům pětimilionový lockdown. Delta děsí Austrálii, Sydney uzavře na dva týdny

 
Australské město Sydney dnes zavádí dvoutýdenní přísnou uzávěru s cílem zastavit šíření velmi nakažlivé mutace koronaviru, která byla poprvé odhalena v Indii a je známá jako delta. Počet dosud potvrzených případů této mutace v Austrálii vystoupil na 80, informovala agentura Reuters.
26.06.2021 13:25 |

podobné články

Evropa čelí kvůli mutacím cestovnímu chaosu. Viroložka: Delta v Česku převládne v září

 
Mutace onemocnění covid-19 pod označením delta začíná bořit představy o návratu do normálního „předcovidového“ života. Den před spuštěním evropského covidového pasu začínají některé státy EU přijímat opatření, která mají zabránit šíření indické mutace na jejich území. Německá kancléřka uvažuje o zákazu vstupu Britů na území Německa. Portugalsko v pondělí vrátilo Velkou Británii, k velké nelibosti Britů, zpět na seznam rizikových zemí. A další země se přidávají.
30.06.2021 19:15 |

podobné články

NovaLogic žaluje Activision kvůli Delta Force

 
Vývojářskému studiu NovaLogic, autorům série Delta Force, se nelíbí, že se v Modern Warfare 3 nachází několik misí, kde hráč vystupuje v rolích vojáků jednotky Delta Force. Trademark na značku Delta Force prý NovaLogic vlastní od roku 1998 a ohání se tím, že americká armáda existenci jakýchkoliv podobných jednotek popírá. "Tím pádem armáda nemá právo ani na...
16.05.2012 13:25 |

podobné články

Profesor Grubhoffer: Nové mutace, koncem léta další vlna. Očkování nechrání úplně, ale jiná cesta není

 
Po deseti týdnech poklesu epidemie v Evropě jsou opět počty nakažených na vzestupu. I z velké části proočkované Británie se dominantně šíří nová indická mutace delta, která postupuje Evropou. Nevyhne se ani Česku. „Koncem léta očekávejme další vlnu, počítejme s tím, že budou vznikat stále nové mutace,“ uvedl v pořadu Interview ČT24 Libor Grubhoffer, ředitel biologického centra AV ČR. I když nás očkování nechrání před mutací dostatečně, je prý jedinou šancí, jak z tohoto kolotoče ven.
01.07.2021 21:40 |

podobné články

Evropu děsí nakažlivější delta. V Británii převládla úplně, Německo čeká zhoršení

 
Není otázka zda, ale kdy se koronavirová mutace delta stane v Německu dominantní. Dnes to na tiskové konferenci prohlásil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn, který zároveň Němce nabádal k dodržování povinného nošení roušek. V Británii již delta převládla, a Německo proto Spojené království považuje za oblast s výskytem mutací, což prakticky zastavilo cestování mezi oběma zeměmi.
18.06.2021 12:10 |

podobné články

Zákeřná delta může nakažené ošálit: Tyhle základní symptomy covidu u ní nejsou

 
Kmen koronaviru s označením delta není jen výrazně infekčnější než původní varianta patogenu, ale šíří se stejným způsobem jako původní virus - včetně mikroskopických kapének přenášených vzduchem v podobě aerosolu. Variantu koronaviru delta, původně označovanou jako indická, vědci poprvé objevili loni v říjnu v Indii. Více se pak rozšířila letos v únoru a je považována za částečně zodpovědnou za druhou vlnu epidemie v Indii. Tamní úřady v březnu oznámily, že bojují s dvojitou mutací. Indický virolog Šahíd Džamíl ji charakterizoval jako dvě mutace, které se vyskytují společně na tomtéž viru. U delty navíc častěji chybí ty nejznámější symptomy, tedy ztráta čichu a chuti.
27.06.2021 13:05 |

podobné články

V ÄŒesku se rozmĂĄhĂĄ mutace delta: Virus chce bĂ˝t odolnÄ›jĹĄĂ­ vůči hostiteli, říkĂĄ expertka

 
PodĂ­l varianty koronaviru delta v ÄŒR podle StĂĄtnĂ­ho zdravotnĂ­ho Ăşstavu (SZĂš) roste. UkazujĂ­ do data z takzvanĂ˝ch diskriminačnĂ­ch PCR, novÄ› potvrzenĂŠ sekvenace kvĹŻli svĂĄtkĹŻm a prodlouĹženĂŠmu vĂ­kendu nepĹ™ibyly, protoĹže vzorkĹŻ bylo mĂĄlo. SZĂš o tom v pondÄ›lĂ­ informoval v tiskovĂŠ zprĂĄvÄ›. NadĂĄle tak platĂ­ 126 případĹŻ varianty delta potvrzenĂ˝ch sekvenacĂ­.
12.07.2021 22:00 |

podobné články

Mutace delta v Česku už vytlačila britskou. A žena (30) na jihu Moravy se nakazila deltou+

 
V Česku již převládá varianta delta, podle Státního zdravotního ústavu ze 70 až 80 procent. V Jihomoravském kraji byl zachycen výskyt delta+. Zatím jde o první a jediný záchyt u nás. Britská varianta, která byla dominantní v minulosti, je nyní zastoupena zhruba z 10 procent, jihoafrická a brazilská varianta se vyskytují ojediněle.
19.07.2021 14:00 |

podobné články

Dvojitá mutace koronaviru pronikla do USA. Odborník zmínil obavy z překonání protilátek

 
Vědci z kalifornské Stanfordovy univerzity potvrdili, že se ve Spojených státech objevil první případ tzv. dvojité mutace, která byla v březnu identifikována v Indii. Indické ministerstvo zdravotnictví použilo ne zcela vědecký termín dvojitá mutace, protože se na tomtéž viru vyskytují společně dvě mutace. Experti uvedli, že varianta se šíří rychleji než ostatní formy koronaviru, zatím ale nejsou důkazy o tom, že by snižovala účinnost vakcín, uvedl list Daily Mail.
08.04.2021 09:45 |

podobné články