Článek

Rusové mají smůlu. Vláda vyřadila Rosatom z tendru na dostavbu Dukovan

 
Vláda vyřadila z účasti v tendru na nový blok v Jaderné elektrárně Dukovany ruskou společnost Rosatom. Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) na tiskové konferenci po dnešním jednání kabinetu uvedl, že ministři schválili usnesení, že takzvaný bezpečnostní dotazník bude zaslán pouze potenciálním dodavatelům z Francie, Jižní Koreje a Spojených států. Investor stavby, polostátní společnost ČEZ, má podle něj těmto firmám dotazník zaslat do 30. dubna. Ruskou firmu se Česko rozhodlo neoslovit v reakci na informace o podílu ruské tajné služby na explozích v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014.
19.04.2021 19:50 |

podobné články

Podobné články

Havlíček: Rosatom bude vyřazen z účasti v tendru na Dukovany

 
Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) v neděli oznámil, že ruská společnost Rosatom bude během několika dní vyřazena z možnosti na účasti na tendru na dostavbu Dukovan. Sdělil to České televizi. Již před tím řekl v Partii na CNN Prima News, že zapojení firmy považuje za velmi málo pravděpodobné až takřka vyloučené.
18.04.2021 12:50 |

podobné články

Havlíček: Rusko prostě nemůžu ignorovat

 
Ruský Rosatom nelze z tendru o dostavbu Dukovan bez kompletní analýzy vyhodit „od stolu“, pokud však nesplní bezpečnostní požadavky, budeme mít po zpracování bezpečnostního dotazníku velmi dobré argumenty, proč jim říct, že nebude na dostavbu pozván, řekl k otázce účasti Ruska v dukovanském tendru ministr obchodu, průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) pro DVTV. Varoval, že pokud příští vláda od jádra odstoupí, pak nám již nic jiného než závislost na Rusku nezbude.
01.04.2021 08:45 |

podobné články

Miliardový tendr na dostavbu Dukovan vypíše až příští vláda. A bude bez Číňanů

 
Finální rozhodnutí o tendru na stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany bude na příští vládě. Termíny zahájení stavby v roce 2029 a uvedení nového bloku do zkušebního provozu v roce 2036 stále platí. V oznámení zaslaném ČTK to dnes uvedl vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Z aktuálního vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) dále vyplývá, že Česko v tendru neosloví čínského zájemce, společnost CGN. Zůstávají čtyři uchazeči - francouzská EdF, jihokorejská KNHP, kanadsko-americký Westinghouse a také ruský Rosatom, jehož možnou účast v tendru kritizuje část opozice.
25.03.2021 16:00 |

podobné články

Vaše Věc: Sobotka se v čele ministerstva soustředí na dostavbu Dukovan

 
Premiér Sobotka včera zahájil své doufejme, že velmi kratké angažmá v čele ministerstva průmyslu a odchodu. Soustředit se prý chce mimo jiné také na dostavbu Dukovan. Kvůli dostavbě Dukovan plánuje B. Sobotka v nejbližší také schůzku s vládním zmocněncem pro jadernou energetiku Jánem Štullerem.
02.03.2017 16:20 |

podobné články

Pro koho se šila kauza Vrbětice? Exposlanec ukazuje na tendr Dukovan

 
Kauzou Vrbětice se ve svých textech zabývá i bývalý komunistický poslanec Jan Klán. A klade si různé otázky, což v dnešní poněkud rozjitřené době je pro někoho velký hřích. Tématu se věnuje i na svém facebooku, kde si všímá, že zájem o dostavbu Dukovan poprvé potvrdila i firma Westinghouse. „A je to tady. V tuto chvíli už můžeme jasně vidět, pro koho se šila kauza Vrbětice. Když je Rusko a jejich společnost Rosatom silným hráčem, tak musíme vymyslet cokoliv, abychom znemožnili jejich účast v tendru o Dukovany,“ má jasno.
01.05.2021 19:45 |

podobné články

Osobnosti: Jan Klán (28 článků)

Babiš si kvůli Vrběticím volal s Bidenovým šéfem diplomacie. Řešili i zákaz Rusů u Dukovan

 
Zatímco premiér Andrej Babiš (ANO) ve svém pravidelném nedělním hlášení Čau lidi nadšeně hovořil o otevírání nových věkových kategorií na očkování proti covidu, zapomněl zmínit jednu podstatnou věc. Dnes si kvůli výbuchu ve Vrběticích telefonoval s americkým ministrem zahraničí Antony Blinkenem, upozornil Deník N. Šéf diplomacie USA ocenil mimo jiné to, že Česko se rozhodlo vyřadit ruský Rosatom z jaderného tendru na dostavbu Dukovan.
02.05.2021 19:10 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (23173 článků)

Stranjura (ODS): Odvolání zmocněnce pro jádro může ohrozit dostavbu Dukovan

 
Vláda podle Zbyňka Stanjury z ODS odvolala Jaroslava Míla proto, že se nebál říkat odborné názory, které nebyly v souladu s politickými zájmy ministra Havlíčka. Jeho odvolání může ohrozit vyhlášení tendru na dostavbu Dukovan.
30.03.2021 12:55 |

podobné články

Osobnosti: Jaroslav Havlíček (30 článků)

Havlíček chce do tendru na Dukovany i Rusy, Petříček zuří: Ohrožuje Českou republiku

 
Plánované oslovení uchazečů o dostavbu Dukovan je podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) de facto vyhlášením tendru. Krok ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) ohrožuje Českou republiku, sdělil serveru Aktuálně.cz a týdeníku Respekt. Ministerstvo chce po společnosti ČEZ, aby oslovila vybrané zájemce, mezi nimi i ruský Rosatom. Do listopadu se mají vyjádřit, jak budou naplňovat bezpečnostní požadavky.
25.03.2021 22:45 |

podobné články

Petříček proti Havlíčkovi: Oslovení uchazečů o dostavbu Dukovan ohrožuje ČR

 
Plánované oslovení uchazečů o dostavbu Dukovan je podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) de facto vyhlášením tendru. Krok ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) ohrožuje Českou republiku.
25.03.2021 22:35 |

podobné články

Jurečka už se dívá za volby: Rusko a Čína pryč od Dukovan. S Piráty ano. Adopce dětí pro homosexuály ne

 
Odmítáme spolupráci s KSČM, SPD a ANO, řekl po podpisu koaliční smlouvy uskupení SPOLU, sdružujícího ODS, KDU-ČSL a TOP 09, předseda lidovců Marian Jurečka pro Prostor X. Podle Jurečky by bylo možné uvažovat i o povolební spolupráci s Piráty. Odlišné názory lidovců, ale především i občanských demokratů podle něj nebudou příliš velkou překážkou. Na premiérském křesle by rád viděl šéfa ODS Petra Fialu. Po volbách by Jurečka rád uskutečnil hned několik kroků, včetně vyřazení Ruska z tendru na dostavbu Dukovan. Česko by podle něj v případě výhry Rusů v tendru mělo „svázané ruce“.
14.04.2021 22:30 |

podobné články

Osobnosti: Petr Fiala (2054 článků) , Marian Jurečka (823 článků)

Epicentrum: Dana Drábová o tendru na Dukovany a kauze Vrbětice. Jak (ne)bezpečný je Rusko partner?

 
Česká vláda na vrbětickou kauzu reagovala vyhoštěním 18 ruských diplomatů a také vyřazením ruského Rosatomu z tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. O zakázku se tak střetnou pouze tři hráči - francouzská EDF, jihokorejská KHNP a americký Westinghouse. Jak mohou eskalující česko-ruské vztahy ovlivnit dostavbu Dukovan? Je ve hře i naše bezpečnost? A jak bude Česko řešit svou energetickou situaci? Nejen těmto tématům se věnovalo středeční Epicentrum s předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Danou Drábovou.
21.04.2021 14:50 |

podobné články

Osobnosti: Dana Drábová (135 článků)

Mluvčí ČEZ vysvětlil, proč francouzská Areva vypadla z tendru na Temelín

 
Elektrárenská společnost ČEZ se rozhodla, že z tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín vyřadí francouzskou firmu Areva, neboť nesplnila podmínky tendru. Tvrdí to alespoň mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž, který vystoupil v pátečních Událostech, komentářích České televize. V tendru tak zůstává americká firma Westinghouse a Česko-ruské konsorcium. Nevypadnou nakonec i Rusové a Američané?
05.10.2012 22:40 |

podobné články

Zmocněnec pro energetickou bezpečnost Bartuška: Jaderná elektrárna je civilizačnní volba. Rusové stavět nebudou, ani lidé to nechtějí

 
Hostem pořadu Dvacet minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl Václav Bartuška, zvláštní zmocněnec pro energetickou bezpečnost. Potřebuje Česko nové jaderné bloky? Podle jakých kritérií by měli být přizváni k tendru zájemci o dostavbu Dukovan? Je Rosatom bezpečnostním rizikem? A uzná Evropská komise jádro jako nízkoemisní, čistý zdroj energie?
06.04.2021 20:10 |

podobné články

Osobnosti: Václav Český (590 článků)

ČRo: Brusel hrozí ČR žalobou kvůli zakázce na dostavbu Temelína

 
Evropská komise pohrozila České republice žalobou kvůli zakázce na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Uvedl to dnes Český rozhlas (ČRo) s odvoláním na dokumenty, které má k dispozici. Praha podle nich odmítá komisi poskytnout informace, na základě jakých kritérií z tendru na dostavbu elektrárny vyřadila francouzskou firmu Areva.
11.11.2013 08:16 |

podobné články

Vydírat český stát? My takto nepřemýšlíme, zní z ruského Rosatomu

 
O výstavbu nového jaderného bloku v Dukovanech mají zájem čtyři země. Francie, Jižní Korea. Rusko a USA. Američané zatím mlčí, ale zástupci firem z ostatních tří zemí, které mají zájem o dostavbu Dukovan, se rozhodli promluvit. Jihokorejci doufají, že český tendr na dostavbu elektrárny bude férový. Ruský Rosatom odmítá, že může vydírat český stát.
02.04.2021 09:45 |

podobné články

Vláda odvolala jaderného zmocněnce po kritice Rosatomu. Překročil mandát, vysvětluje Havlíček

 
Babišův kabinet odvolal jaderného zmocněnce Jaroslava Míla, učinil tak na návrh ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka. Podle zjištění redakce Aktuálně.cz se tak stalo poté, co Míl pro Bezpečnostní radu státu kritizoval záměr Havlíčka v rámci tendru na dostavbu Dukovan oslovit dotazníkem i ruský Rosatom. Ministr Havlíček uvedl, že Míl překročil svůj mandát.
29.03.2021 20:25 |

podobné články

Osobnosti: Jaroslav Havlíček (30 článků)

Westinghouse v tendru na dostavbu temelína průběžně vede, informoval ČEZ

 
Americko-japonská společnost Westinghouse průběžně vede v tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín. Dnes to na tiskové konferenci řekl generální ředitel společnosti Danny Roderick Energetická společnost ČEZ dnes předala Westinghousu a jeho soupeři v tendru, česko-ruskému Konsorciu MIR.1200, hodnocení jejich nabídek. S oběma uchazeči chce ČEZ ještě jednat o vylepšení jejich návrhů. 
25.03.2013 17:25 |

podobné články

Areva podala žalobu proti vyloučení z tendru na dostavbu Temelín

 
Francouzská Areva se bude proti svému vyloučení z tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín bránit u soudu. Podala žalobu ke Krajskému soudu v Brně a žádost na vydání předběžného opatření. Dnes to bez bližších podrobností řekla mluvčí soudu Miroslava Sedláčková. ČEZ Arevu z tendru vyloučil, jeho postup posvětil letos v červenci i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). 
23.09.2013 11:35 |

podobné články

Rusové mají jako dodavatele na dostavbu Temelína dceřinou firmu ČEZu

 
Rusové mají pro své námluvy s ČEZ kvůli tendru na dostavbu Temelína zajímavého spojence. Podle deníku Insider, jedním z klíčových dodavatelů pro jadernou zakázku za 200 miliard korun má být v případě výhry ruského konsorcia MIR.1200 firma Škoda Praha Invest, která je přímo dceřinou společností ČEZ.
28.10.2012 20:20 |

podobné články