Článek

Rusko se vyčerpá, oslabí, Ukrajina toho využije. Ale konec války nečekejme

 
Složení zbraní letos nečekejme. Bezpečnostní analytik Michal Smetana v pořadu Prostor X popsal, jak vidí příští vývoj rusko-ukrajinského válečného konfliktu přesně rok po jeho vypuknutí. Ukrajina má podle něj šanci na protiofenzivu i díky západním zbraním, ze strany Ruska očekává vyhlášení nové mobilizace.
24.02.2023 12:15 |

podobné články

Podobné články

Spolupracovník Klause z ODS: Vůbec nečekejme, že Babiš musí nutně vládnout špatně. Demokracii u nás neohrožuje on a Okamura, ale Kalousek a zbankrotovaní pravdoláskaři

 
ROZHOVOR „Nejít s Babišem do vlády a hrdinně dávat na odiv svoji mravní vyspělost a převahu může leckomu imponovat, ale politika není filozofováním o etice, ať se to komu líbí, nebo ne,“ říká bývalý europoslanec ODS a člen správní rady Institutu Václava Klause Ivo Strejček. „Vůbec nečekejme, že Babiš musí nutně vládnout špatně,“ varuje Strejček, který je otřesen nízkým ziskem ODS ve volbách.
03.11.2017 19:50 |

podobné články

Osobnosti: Václav Klaus (10902 článků) , Ivo Strejček (237 článků)

Rusko smutní: Odchod Jágra oslabí pozici KHL!

 
Podle ruských hokejových expertů odchod Jaromíra Jágra oslabí pozici KHL na hokejovém trhu.
02.07.2011 10:15 |

podobné články

Osobnosti: Jaromír Jágr (3125 článků)

Letos koruna oslabí na 25,30 Kč za euro

 
Ministerstvo financí očekává v nové makroekonomické prognóze, že průměrný kurz české měny letos oslabí na 25,30 Kč/EUR. V dalších letech by ale měla koruna posilovat v průměru o 1,2 procenta ročně, uvádí dnes zveřejněná prognóza. Loni byl průměrný kurz koruny 24,59 koruny za euro.
20.07.2012 14:50 |

podobné články

Přímá volba je omyl, který oslabí vládu, domnívá se Sokol

 
Omyl, který oslabí vládu. Tak se staví k přímé volbě prezidenta kandidát z roku 2003 a filosof Jan Sokol. V tom je zajedno s kandidátem ze stejného roku Petrem Pithartem. Nejlepším prezidentem v novodobé historii byl podle Sokola Václav Havel.
21.02.2012 08:55 |

podobné články

Osobnosti: Václav Havel (6395 článků) , Petr Pithart (239 článků)

P.C. Roberts: Washington ničí americkou moc

 
Čtenáři doma i ve světě se mě ptají, jak mají rozumět oznámení, že od nynějška bude Čína provádět nákupy i prodeje ropy v čínské měně kryté zlatem? A nejčastější jejich otázky jsou: Jde o útok Ruska a Číny na americký dolar? Oslabí to dolar? A oslabí jej to natolik, že jej vyřadí z role měny, ve které se s ropou obchoduje?
22.10.2017 07:40 |

podobné články

Zvýšit daně, Jurečko? Sebrat schopným a dát těm, co nejvíc křičí? Krádež! To se nedá okecat. Šichtařová dělá jasno

 
INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Měnovou krizi předpovídají České republice pro příští rok analytici japonské finanční skupiny Nomura Holdings. „Pokud by si z jakéhokoliv důvodu, třeba pod dojmem plašení Nomury, velcí spekulanti usmysleli, že koruna oslabí, a chtěli na tom vydělat, pak prostě oslabí a k měnové krizi dojít může; zcela vyloučit to nelze,“ přiznává pro ParlamentníListy.cz Markéta Šichtařová. Ta si při hodnocení daňových iniciativ vicepremiéra Mariana Jurečky pomohla paralelou alkoholika a hazardního hráče se státem.
27.11.2022 18:05 |

podobné články

Probíhá studená válka. Rusko nechce úspěšnou Ukrajinu, říká známý komentátor Lucas

 
Server Aktuálně.cz se zeptal na situaci na ukrajinském Krymu a zájmy Moskvy uznávaného experta na Rusko, komentátora týdeníku The Economist Edwarda Lucase. Ukrajina je podle něj možná v horší krizi než za války v Jugoslávii. Rusko prý chce hlavně docílit toho, aby Ukrajina nebyla úspěšně se rozvíjejícím státem s orientací na Západ. Nepřeje si, aby se stala politicky a ekonomicky úspěšným modelem.
05.03.2014 09:00 |

podobné články

Spoušť po puči v Turecku: Veliká příležitost pro Rusko. Evropa ,,utřela" kvůli USA, jak už to bývá

 
Změní se zahraniční politika Erdoganova Turecka po nevydařeném puči? Využije možné zhoršení vztahů mezi Západem a Tureckem Moskva ve svůj prospěch? Bude Turecko v Sýrii a přilehlém regionu více aktivní, nebo Erdoganovy čistky oslabí armádu tak, že Turecko bude muset z oblasti ustoupit do nedobrovolného ústraní? Na možné důsledky puče v Turecku se z pohledu ruské zahraničněpolitické strategie podívala pro ParlamentníListy.cz Veronika Sušová-Salminen.
20.07.2016 08:50 |

podobné články

Ukrajina vyděsila EU i Rusko. Bude moci zastavit plyn a ropu pro Evropu

 
Ukrajina schválila v prvním čtení zákon o sankcí proti Rusku. Mimo sankcí ovšem bude moci zakázat přelety přes své území, zmrazení účtů i zastavení tranzitu energetických surovin. To je ovšem problém, protože případné zastavení plynovodů i ropovodů odstřihlo Rusko od příjmu a Evropu od energie. Ukrajina také vydala novou "černou listinu" na které je přes 170 lidí a skoro 70 firem.
12.08.2014 14:10 |

podobné články

Izolujte Rusko. Odpojte ho. Dodejte nám zbraně, žádá Ukrajina

 
Rusko zahájilo útok na Ukrajinu. „Účelem ruské útočné vojenské operace je zničit ukrajinský stát,“ to jsou slova ukrajinského velvyslance v Česku Jevhena P. Perebyjnise na tiskovém brífinku přenášeném ČT24. Ukrajina dle jeho slov bude bojovat, Ukrajina bude klást odpor.
24.02.2022 10:15 |

podobné články

Ukrajina má právo obrátit se na mezinárodní soudy kvůli ruské okupaci

 
Ukrajina se může kvůli ruské invazi na Krym obrátit s žalobou na mezinárodní soudy. V rozhovoru pro agenturu Interfax-Ukrajina to dnes řekl úřadující ukrajinský ministr zahraničí Andrij Deščycja. Smlouvu o pronájmu sevastopolské námořní základny Rusku, platnou do roku 2042, ale Ukrajina vypovědět nehodlá. 
10.03.2014 20:35 |

podobné články

Vyhodil Druláka. Vyhraje proto Ukrajina? Hampl ostře napálil Lipavského

 
Konec západní civilizace v přímém přenosu. Vyhození profesora Druláka bakalářem Lipavským, internetový pořad Reflexu o tom, že největším zločincem na civilistech za druhé světové války byla Rudá armáda. Chytrých elit je netřeba, naopak, hlasu dostává podprůměrnost. To zaznělo na besedě se sociologem Petrem Hamplem v plzeňské městské knihovně. Situaci nejde přirovnat k zániku starého Egypta nebo Říma. Je to mimořádná situace. Využije toho Východ, islám či „lidojedi“?
18.01.2023 16:25 |

podobné články

Třicet miliard. I vašich. EU se rozhodla, že Ukrajina potřebuje podpořit

 
Evropská komise se za rekordně krátkou dobu usnesla, že Ukrajina potřebuje ekonomickou podporu, když z ní kvůli napětí uniká kapitál. Hodlá tuto zemi podpořit částkou 1,2 miliardy eur. Za to má Ukrajina provést politické a ekonomické reformy. Tato podpora nebude první, Ukrajina už dostala půjčky v hodnotě 121 miliard korun.
21.02.2022 14:15 |

podobné články

Cyril Svoboda přijel z Francie a varuje: Tisíc kilometrů dál a Ukrajina už není téma. Pokud válka potrvá...

 
„Co se rodí v Putinově hlavě dlouhodobě, netuším, ale vidím, že Rusko má meze svých sil a ty jsou ještě na Ukrajině. Ale už teď je jasné, že Rusko není schopno porazit Ukrajinu a Ukrajina neporazí Rusko,“ říká zkušený diplomat, bývalý ministr zahraničí a pedagog institutu CEVRO Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Pro ParlamentníListy.cz zhodnotil projev prezidenta Ukrajiny v českém parlamentu a vysvětlil, proč současné sankce proti Rusku nefungují, jak by měly.
16.06.2022 21:45 |

podobné články

Osobnosti: Cyril Svoboda (452 článků)

Jídlo Čína Rusku dá, zbraně ne. Ukrajina zahrnuta pomocí. Konec války?

 
Čína dala najevo, že Rusku zbraně neposkytne. Rusko je prý tak mocnou zemí, že vojenskou pomoc ze zahraničí nepotřebuje. Ale potraviny z čínské strany do Ruska možná zamíří. Peking vyzval k jednáním mezi oběma válčícími stranami - Ruskem a Ukrajinou - a konstatoval, že je třeba dostat se „k podstatě vzájemných sporů a zohlednit obavy všech stran“. Z města Sumy by se měl otevřít další humanitární koridor pro civilisty. Poradce náčelníka generálního štábu ukrajinského prezidenta prozradil, kdy Kyjev očekává konec války.
15.03.2022 08:15 |

podobné články

Udělat ze západních zemí něco úplně jiného, než byly doposud... Kuras o Obamovi, Bidenovi i bohaté mládeži, co chce vše zničit

 
„V mírách zla nebo dobra, zlo na ruské straně převažuje nad jakýmkoli zlem na straně Ukrajiny, a navíc Ukrajina neútočí na Rusko, ale Rusko útočí na Ukrajinu,“ řekl v rozhovoru pro Rádio Universum spisovatel a novinář Benjamin Kuras. Upozorňuje přitom, že základ kontroverzních činů, jichž se v minulosti Ukrajina dopustila vůči Rusům nebo ruským menšinám, vychází z Putinovy rétoriky o nastolení mocného Ruska. Na pozadí války na Ukrajině však podle spisovatele v USA i v Evropě doutnají jiné silné hrozby. „Západní Evropa je ochotna přijmout vyslovené nepřátele,“ varuje.
14.05.2022 15:25 |

podobné články

Rusko vs. Ukrajina: Jak velká je Putinova armádní převaha?

 
Ukrajinská armáda se té ruské nemůže rovnat, v tom se shoduje většina vojenských expertů, nicméně Ukrajina na tom rozhodně není tak špatně jako v roce 2014, kdy Rusové při anexi Krymu doslova převálcovali ukrajinské vojáky. Ukrajina od té doby výrazně vylepšila své obranné schopnosti – dosáhla toho s více než malou pomocí zemí NATO.
09.02.2022 05:05 |

podobné články

Zelenskyj: Ukrajina se stala vzorem statečnosti

 
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je přesvědčen, že Ukrajina je již teď vzorem statečnosti pro celý svět. A jednoho dne bude Ukrajina ukázkou toho, jak velký má lidstvo potenciál. V roce 2030 se to může ukázat konkrétně ve velkém přístavním městě Oděsa. Poté znovu slíbil svým spoluobčanům, že Rusko bude jednoho dne potrestáno za své konání. A popsal, co je pro to třeba udělat.
30.11.2022 08:20 |

podobné články

Ukrajinistka Víchová: Pro Rusko není dobré zahájit válku, ale ani zmrazit konflikt

 
ROZHOVOR Na situaci na Ukrajině se ParlamentníListy.cz ptaly ukrajinistky Lenky Víchové. „Celý svět čeká na to, co udělá Rusko. Z mého pohledu pro Rusko není dobré zahájit válku. Neboť by dál trpělo sankcemi. Není pro něj ale ani výhodné zmrazovat konflikt, protože by muselo živit okupovanou část Donbasu, která nebude mít vliv na politiku Kyjeva. Rusko se podle mého názoru domáhá toho, aby okupované Donbaské a Luhanské oblasti zůstaly v Ukrajině, aby je Ukrajina financovala a zároveň proběhla ústavní reforma. A tato část území mohla ovlivňovat mezinárodní politiku Kyjeva. Což je samozřejmě pro Ukrajinu nepřijatelné,“ uvedla Víchová.
16.05.2015 08:46 |

podobné články