Článek

Rudolf Slánský chtěl pro Horákovou provaz: Sám se stal obětí vykonstruovaného procesu

 
Syn pracujícího lidu. To si děti mohly přečíst ve svých čítankách o Rudolfu Slánském (†51). Muži, který byl do roku 1952 druhou nejmocnější osobou v Československu. Zastával post generálního tajemníka Ústředního výboru KSČ a osobně se přátelil s Klementem Gottwaldem. Ke komunistickému mocnáři se nicméně strana obrátila zády  a udělala z něj exemplární příklad. Sovětský svaz byl posedlý myšlenkou hledání vnitřního nepřítele a chtěl demonstrovat svou moc. Slánský se tak stal součástí vykonstruovaného monstrprocesu a nakonec skončil před popravčí četou.
21.11.2021 14:20 |

podobné články

Osobnosti: Klement Gottwald (158 článků) , Rudolf Slánský (26 článků)
Podobné články

Justiční vražda - Slánský u rudého soudu: „Zasluhuji trest, přijímám!...pak ho popravili

 
„Ukládal jsem o život prezidenta. Byl jsem hlavním špionem amerických imperialistů,“ uvedl někdejší komunistický pohlavár Rudolf Slánský v rámci vykonstruovaného osmidenního procesu. Na jeho konci byla v roce 1952 oprátka. Celý archiv se šedesáti hodinami záznamů zveřejnil na svém webu Český rozhlas. A z nahrávek běhá mráz po zádech!
23.05.2018 05:10 |

podobné články

Osobnosti: Rudolf Slánský (26 článků)

Tvůrce komunistického režimu zemřel za činy, které nespáchal: Před 65 lety byl na Pankráci popraven Rudolf Slánský

 
Stál u zrodu Komunistické strany Československa v roce 1921. Výraznou měrou přispěl k tomu, aby se do čela strany dostal Klement Gottwald, kterého po zbytek života podporoval. A právě na jeho popud byl nakonec Rudolf Slánský popraven. V neděli tomu bude už 65 let.
03.12.2017 12:15 |

podobné články

Osobnosti: Klement Gottwald (158 článků) , Rudolf Slánský (26 článků)

Slánský cyklista-dobrodruh Jan Tajč: Na záda mu dupl slon!

 
V deseti letech dostal své první kolo značky Pionýr, ale sny o velkých dálkách začal slánský cyklista a cestovatel Jan Tajč (45) realizovat až po roce 2000. Tehdy nashromáždil potřebný kapitál a vyrazil na svou první cestu do Singapuru. Od té doby navštívil kolem devadesáti zemí, projel Austrálii, Indonésii, Asii a Afriku, kam se letos vrátil již potřetí. Jezdí i amatérské závody, bez kola se zkrátka neobejde. A jeho zážitky stojí opravdu za to.
04.08.2013 13:35 |

podobné články

Popravený komunista Rudolf Slánský: Našel se nový záznam o likvidaci Gottwaldova kamaráda

 
Ve zkrachovalé továrně ve středních Čechách objevil insolvenční správce několik desítek kilometrů filmových materiálů z politických procesů z 50. let. Archiváři silně poškozené pásky zatím zkoumají, podle prvního odhadu je ale jasné, že jde o záznam procesu s Rudolfem Slánským. Jak se vlastně stalo, že zarytý komunista a jeden z hlavních organizátorů rudého teroru nakonec skončil vlastními lidmi odsouzen k oprátce?
22.03.2018 11:10 |

podobné články

Osobnosti: Rudolf Slánský (26 článků)

Do kin míří zfilmovaná opera o procesu s Miladou Horákovou

 
Filmový záznam operního zpracování procesu s Miladou Horákovou nazvaný Zítra se bude... vstoupí v květnu do kin. Operu Aleše Březiny v režii Jiřího Nekvasila, jak byla uváděna na scéně pražského Kolowratu, natočil Jan Hřebejk.
19.04.2010 09:15 |

podobné články

Osobnosti: Jan Hřebejk (500 článků) , Milada Horáková (475 článků)

Zemřela Ludmila Brožová-Polednová, prokurátorka z procesu s Miladou Horákovou

 
Ve věku 93 let zemřela Ludmila Brožová-Polednová. Na začátku 50. let působila jako takzvaná dělnická prokurátorka v procesu zinscenovaném komunistickým režimem s demokratickou političkou Miladou Horákovou.
24.01.2015 12:57 |

podobné články

Osobnosti: Milada Horáková (475 článků)

Zemřela prokurátorka procesu s Horákovou Brožová-Polednová

 
Bývalá prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová, která působila ve zinscenovaném procesu s političkou Miladou Horákovou, zemřela 15. ledna ve věku 93 let. Informoval o tom server tn.cz.
24.01.2015 13:12 |

podobné články

Osobnosti: Milada Horáková (475 článků)

Zuzana Čaputová vyznamenala Miladu Horákovou: Zavražděné političce udělila nejvyšší státní řád

 
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová (46) ve čtvrtek vyznamenala nejvyšším státním řádem političku zavražděnou komunisty Miladu Horákovou. Společně s Miladou Horákovou slovenská prezidentka vyznamenala dalších dvacet osobností.
02.01.2020 20:30 |

podobné články

Osobnosti: Milada Horáková (475 článků)

Nástroje neofašismu! Milada Horáková: Kandidát KSČM uhranul. Soupeř Žantovský se bude divit

 
Roman Blaško, kandidát KSČM do Senátu na Praze 5, napsal komentář pro HALO noviny ze dne 2. 7. 2020, kde se vyjádřil k proběhnuvší kampani, která měla za cíl si připomenout oběti komunistických procesů v 50. letech, zejména pak Miladu Horákovou. Název článku zní „Neofašisté věší Horákovou“ a Blaško v něm představuje svou vizi, jak by měli podle něj komunisté čelit sílícím projevům antikomunismu. A bude podle něj nakonec zakázána komunistická strana?
12.08.2020 14:10 |

podobné články

Osobnosti: Milada Horáková (475 článků)

Komunista napsal do stranických novin o Miladě Horákové. Jeho soupeř Žantovský z toho nejspíš vyroste

 
Roman Blaško, kandidát KSČM do Senátu v Praze 5, napsal komentář pro HALO noviny ze dne 2. 7. 2020, kde se vyjádřil k proběhnuvší kampani, která měla za cíl si připomenout oběti komunistických procesů v 50. letech, zejména pak Miladu Horákovou. Název článku zní „Neofašisté věší Horákovou“ a Blaško v něm představuje svou vizi, jak by měli podle něj komunisté čelit sílícím projevům antikomunismu. A bude podle něj nakonec zakázána komunistická strana?
12.08.2020 20:30 |

podobné články

Osobnosti: Milada Horáková (475 článků)

Český rozhlas Radiožurnál tento týden vysílá speciální seriál z procesu s Rudolfem Slánským

 
Český rozhlas kompletně převedl všech 183 magnetofonových pásů do digitální podoby, na které je zaznamenán osmidenní soud vykonstruovaného politického procesu s generálním tajemníkem Ústředního výboru Komunistické strany Československa Rudolfem Slánským. Stanice Český rozhlas Radiožurnál představí posluchačům tento týden jak speciální seriál, tak i kompletní záznamy.
21.05.2018 22:10 |

podobné články

Osobnosti: Rudolf Slánský (26 článků)

Vrcholí pietní vzpomínky na oběti komunismu a Miladu Horákovou

 
Dnes vrcholí pietní vzpomínky na oběti komunistického režimu a na popravenou československou političku Miladu Horákovou, která se stala symbolem odporu proti totalitě. Vzpomínkové akce se uskuteční v Praze, Terezíně či Liberci.
27.06.2012 06:30 |

podobné články

Osobnosti: Milada Horáková (475 článků)

Platforma BEZkomunistů.cz připomene Miladu Horákovou a další oběti komunismu akcí "Jdu s hlavou vztyčenou"

 
Pod názvem "Jdu s hlavou vztyčenou" začne v pondělí 20.6. ve 13 hodin kampaň připomínající Miladu Horákovou a další oběti komunistického režimu. Letos je to 66 let od jejího zavraždění.
18.06.2016 22:40 |

podobné články

Osobnosti: Milada Horáková (475 článků)

Čtyři odsouzení v procesu s Horákovou byli před šedesáti lety popraveni

 
Tragickou tečkou za politickým procesem s Miladou Horákovou, zinscenovaném komunistickou mocí v tehdejším Československu, byla poprava čtyř odsouzených 27. června 1950. Vedle demokratické političky Horákové padli za oběť historik a novinář Záviš Kalandra, bývalý štábní strážmistr SNB Jan Buchal a podnikatel Oldřich Pecl. Zmanipulovaný tribunál je 8. června 1950 uznal vinnými z trestných činů velezrady a vyzvědačství.
27.06.2010 18:15 |

podobné články

Osobnosti: Záviš Kalandra (4 články) , Milada Horáková (475 článků)

Spláchněte se do kanálu, rudí lháři, zaznělo z TOP 09. Hádka o Semelovou a Horákovou jede dál

 
Stále na stejné ideologické platformě zůstává KSČM podle místopředsedy Senátu Přemysla Sobotky. A poslanec TOP 09 Daniel Korte je přesvědčen, že pokud by se komunisté dostali k moci, tak tu budeme mít zase lágry, kde bude sedět on a lidé jemu podobných názorů. Oba politici se tak vyjádřili k diskusi, kterou vyvolala slova poslankyně Marty Semelové o procesu s Miladou Horákovou.
20.02.2014 08:10 |

podobné články

Osobnosti: Milada Horáková (475 článků) , Daniel Korte (132 článků) , Marta Semelová (287 článků)

Stalinistka Semelová útočila na Miladu Horákovou. Půjde za to před soud

 
Poslankyně KSČM Marta Semelová, která patří ke stalinistickému křídlu strany, míří před soud kvůli svému zpochybnění procesu s Miladou Horákovou. A také kvůli slovům o okupaci Československa, která byla podle ní internacionální pomocí. V právníkovi Michalu Kinclovi (TOP 09) její výroky prý vzbudily strach a úzkost.
25.08.2015 12:25 |

podobné články

Osobnosti: Milada Horáková (475 článků) , Marta Semelová (287 článků)

Loučení Fridrichové: Téma Milada Horákové. Naháněli Filipa, ten nebyl milý

 
V sobotu to bude 70 let, co komunisti ve vykonstruovaném procesu popravili političku Miladu Horákovou. Minulý týden výročí připomněla skupina audiovizuálních tvůrců tím, že její podobiznu krátce promítla na řečnický pultík při tiskové konferenci KSČM v poslanecké sněmovně. Komunistická strana tento čin následně odsoudila a prohlásila, že tím byly porušeny demokratické principy. Jak ale dnešní komunisti vlastně nahlížejí na proces s Miladou Horákovou? A proč jim vadí, že se minulému režimu říká komunistický? Věnoval se tomu pořad 168 hodin České televize moderátorky Nory Fridrichové, který čeká prázdninová pauza.
22.06.2020 07:30 |

podobné články

Osobnosti: Milada Horáková (475 článků) , Nora Fridrichová (399 článků)

Loučení Fridrichové: Téma Milady Horákové. Naháněli Filipa, ten nebyl milý

 
V sobotu to bude 70 let, co komunisti ve vykonstruovaném procesu popravili političku Miladu Horákovou. Minulý týden výročí připomněla skupina audiovizuálních tvůrců tím, že její podobiznu krátce promítla na řečnický pultík při tiskové konferenci KSČM v poslanecké sněmovně. Komunistická strana tento čin následně odsoudila a prohlásila, že tím byly porušeny demokratické principy. Jak ale dnešní komunisti vlastně nahlížejí na proces s Miladou Horákovou? A proč jim vadí, že se minulému režimu říká komunistický? Věnoval se tomu pořad 168 hodin České televize moderátorky Nory Fridrichové, který čeká prázdninová pauza.
22.06.2020 08:00 |

podobné články

Osobnosti: Milada Horáková (475 článků) , Nora Fridrichová (399 článků)

„Hřibovo rádio“ v metru znovu ožije. Připomene Miladu Horákovou

 
V Praze jsou ve dnech výročí smrti Milady Horákové k vidění plakáty s nápisem „Zavražděna komunisty“. Magistrát navíc chystá v metru a na ulicích vysílání nahrávky ze soudního procesu s Horákovou a dále také spuštění sirén a hlásičů v den výročí, 27. června.
24.06.2020 17:05 |

podobné články

Osobnosti: Milada Horáková (475 článků)