Článek

Rozjelo se násilí. Cíl: Kandidát Le Penové. Volby jsou přitom na spadnutí

 
Ve Francii byl napaden kandidát pravicové strany Národního sjednocení Herve Breuil. Šéfka strany Marine Le Penová prohlásila, že za útokem stojí „levicoví extrémisté“. Ve Francii aktuálně finišuje kampaň před předčasnými parlamentními volbami, které nechal vypsat prezident Emmanuel Macron po neúspěchu v evropských volbách.
21.06.2024 19:00 |

podobné články

Osobnosti: Emmanuel Macron (802 článků)
Podobné články

To koukají. Jsou zděšeni. Po průlomu Le Penové se protrhla hráz

 
Včerejší francouzské volby do Národního shromáždění přinesly hned několik změn. Kromě ztráty parlamentní většiny koalicí francouzského prezidenta Emmanuela Macrona znamenaly také velký zisk hlasů pro levici či značný úspěch Národního sdružení Marine Le Penové. Právě její úspěch budí nejsilnější reakce. Zatímco část vítězství Le Penové oslavuje a očekává, že se „přehrada protrhne“ a přijdou změny, od druhé strany spektra se ozývají ohlasy hrůzy. „Extremismus v Evropě sílí,“ děsí se po úspěchu Le Penové novinářka Seznam Zpráv.
20.06.2022 13:30 |

podobné články

Osobnosti: Emmanuel Macron (802 článků)

Povinné financování neziskovek a další problémy? Je zde smlouva, kterou jsme podepsali ještě za Sobotky a Dienstbiera

 
Úmluva o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí byla sjednána na půdě Rady Evropy. Formálně byla dána k podpisu na ministerské konferenci Rady Evropy, která proběhla 11. 5. 2011 v tureckém Istanbulu. Podle něj je také označována jako Istanbulská úmluva. (Oficiální název je Úmluva Rady Evropy o prevenci a boji proti násilí na ženách a domácímu násilí; pozn red.) Česká vláda premiéra Petra Nečase (ODS) Úmluvu odmítla podepsat s odkazem na to, že obsahuje „příliš genderové ideologie“. Za ČR ji 8. 2. 2016 podepsal velvyslanec při Radě Evropy Emil Rufer. Všechny právní nástroje, které Úmluva vyžaduje k potírání násilí na ženách a domácího násilí české právo již obsahuje. I bez ratifikace Úmluvy. Jedinou výjimkou je účinné legislativní opatření proti stalkingu, které se však zatím nepodařilo napsat žádnému členskému státu. V souvislosti s ratifikací Úmluvy však ČR hrozí problém povinného financování nevládních neziskových organizací zaměřených nejen na pomoc obětem násilí, což je velmi žádoucí, ale i politických neziskovek zabývajících se genderem. V souvislosti s potenciálním vstupem ČSSD do vlády s ANO roste pravděpodobnost, že Úmluva bude Parlamentem ratifikována.
21.06.2018 13:15 |

podobné články

Osobnosti: Petr Nečas (9423 článků)

Lidové noviny našly věc, kterou zkritizovat na akci Le Penové v Praze. Ale netýká se Le Penové

 
České noviny přinášejí obsáhlé zpravodajství z návštěvy předsedkyně francouzské Národní fronty Marine Le Penové v Praze. Nejčastěji ovšem připomínají, že byla na konferenci v Poslanecké sněmovně vypískána nebo že na sebe v Česku nabaluje pouze ignorované expolitiky typu Václava Klause či politické „trpaslíky“.
07.05.2015 08:35 |

podobné články

Osobnosti: Václav Klaus (11131 článků)

Lidové noviny našly věc, kterou lze zkritizovat na akci Le Penové v Praze. Ale netýká se Le Penové

 
České noviny přinášejí obsáhlé zpravodajství z návštěvy předsedkyně francouzské Národní fronty Marine Le Penové v Praze. Nejčastěji ovšem připomínají, že byla na konferenci v Poslanecké sněmovně vypískána nebo že na sebe v Česku nabaluje pouze ignorované expolitiky typu Václava Klause či politické „trpaslíky“.
07.05.2015 08:40 |

podobné články

Osobnosti: Václav Klaus (11131 článků)

Vítězství Marine Le Penové: Tento evropský politik jásá a svolává velké setkání. A tento má pro změnu „bobky“ z konce EU

 
Šéf italské euroskeptické Ligy Severu Matteo Salvini se dle svých slov raduje z volebního úspěchu Národní fronty Marine Le Penové. Naopak bývalý labouristický ministr pro Evropu Denis MacShane se obává, že pokud Velká Británie opustí Evropskou unii, tak Francie ji bude vzhledem k rostoucímu vlivu Le Penové následovat.
08.12.2015 08:21 |

podobné články

Osobnosti: Matteo Salvini (104 článků)

Nástupce Le Penové, kandidát na premiéra: Munici na Ukrajinu ano. Ne vojáky a „dlouhé“ rakety

 
Ve Francii proběhnou za pár dní parlamentní volby a může se stát, že příštím premiérem bude mladý politik z hnutí Marine Le Penové Jordan Bardella. A pokud se stane příštím předsedou vlády sídlící v Paříži, Ukrajinci by se měli připravit na několik červených čar, které nepřekročí.
20.06.2024 12:25 |

podobné články

Rok do francouzských prezidentských voleb. Čísla Le Penové jsou ohromující. Jsou toho plná média

 
Ve Francii již za rok budou prezidentské volby. Známá politička Marine Le Penová má dle posledního průzkumu vítězství na dosah. „Ona a její nacionalističtí stoupenci zůstávají nepřátelští vůči přistěhovalcům a volnému obchodu. Nemají ekonomické zkušenosti, jsou přátelští vůči populistickým autokratům, jako je ruský Vladimir Putin, a jsou velmi kritičtí vůči EU,“ soudí Financial Times. Před čtyřmi roky to Le Penové nevyšlo, stejně tak jako jejímu otci před téměř 20 lety. Podaří se jí to nyní?
14.04.2021 17:40 |

podobné články

Osobnosti: Vladimir Putin (5390 článků)

Facky, projíždění mobilu i pornopomsta. Partnerské násilí zakouší i mladí Češi

 
Mezi mladými Čechy ve věku 16 až 26 lety se rozmáhá tzv. partnerské násilí. Upozornil na to výzkum organizace proFem, který proběhl v rámci projektu Love&Respect. Partnerské násilí se podle odborníků liší od domácího násilí a většina rodičů jej nevnímá jako existující problém. Mladé dívky i chlapci často čelí kybernásilí, stalkingu nebo mstě po rozchodu v podobě vystavení erotických fotek na sociální sítě. Oběti zažívající násilí ve vztahu přitom trpí anorexií, bojí se o život a případně pomýšlí na sebevraždu.
08.12.2018 07:40 |

podobné články

Politické zemětřesení ve Francii: Nacionalisté Le Penové zřejmě vyhráli eurovolby

 
Nacionalistická Národní fronta (NF) Marine Le Penové ve Francii zřejmě vyhrála dnešní volby do Evropského parlamentu. Průzkumy u volebních místností jí přisuzují mezi 25 a 26 procenty. Druhé místo obsadil konzervativní Svaz pro lidové hnutí (UMP) přibližně s 20 procenty, vládní socialisté (PS) mají asi o pět procent méně a jsou až třetí. Představitelé vlády označili předpovídaný výsledek eurovoleb za politické zemětřesení. 
25.05.2014 23:00 |

podobné články

Neviditelné oběti koronaviru: V Česku během pandemie bují domácí násilí, trpí i děti

 
V souvislosti s pandemií covid-19 vzrostl i v Česku počet případů domácího násilí o 30 procent. Jak upozorňují odborníci, domácí násilí má i neviditelné oběti - děti. Ty, které jsou svědky násilí mezi rodiči, ztrácejí důvěru jak v agresora, tak i v oběť. Upozorňuje na to Petra Wünschová, ředitelka Centra LOCIKA. Během pandemie tak odborníci řešili například pokus dítěte o sebevraždu. Dětem, které násilí doma vídají, navíc pandemie sebrala jeden bod jistoty - školu. Nyní, když opět usedly do lavic, spustilo Centrum novou platformu, kde mohou najít pomoc nejen děti, ale i rodiče a učitelé.
23.09.2020 05:45 |

podobné články

Těžké dilema pravicového voliče. Politolog Sokol jej ukazuje na souboji Le Penové s Macronem

 
POLITOLOGOVÉ Bez Velké Británie Evropská unie fungovat může, ale bez Francie by v dnešní podobě fungovat nemohla, říká politolog Petr Sokol před druhým kolem prezidentských voleb ve Francii. Ale za ještě větší a zásadní problém by považoval, že zvolení Marine Le Penové do čela Francie by znamenalo velké oslabení NATO. Proto věří, že se většina francouzských pravicových voličů nerozhodne dát přednost ultrapravicové kandidátce před středovým kandidátem Emmanuelem Macronem. Oba vítězové prvního kola volby se střetnou v rozhodujícím druhém kole voleb 7. května.
30.04.2017 17:15 |

podobné články

Le Penová slaví ve Francii úspěch. V eurovolbách by ji volilo více lidí než Macronovu partaj

 
Vypadá to, že podpora Marine Le Penové ve Francii roste. Vůbec poprvé totiž v průzkumu pro květnové volby do Evropského parlamentu francouzské nacionalistické Národní sdružení (RN, dříve Národní fronta) Marine Le Penové předběhlo stranu prezidenta Emmanuela Macrona Republika v pohybu (LREM). ČTK informaci převzala z dnes zveřejněného průzkumu veřejného mínění institutu Ifop, o kterém informovala agentura Reuters.
04.11.2018 10:50 |

podobné články

Osobnosti: Emmanuel Macron (802 článků)

Fotbalista Mbappé šíří strach z Le Penové. Vyvalilo se však, co Francouze tíží víc

 
Zatímco se v Německu hraje fotbalové mistrovství Evropy, ve Francii se kvapem blíží parlamentní volby a znovu se ukazuje, že sport a politika jdou ruku v ruce. Po dlouhou dobu. Důkazem budiž vystoupení francouzského fotbalového reprezentanta Mbappeho, který se vymezil proti Národnímu sdružení Marine Le Penové. Otázkou však je, zda jeho apel padne na úrodnou půdu. Protože sociologické průzkumy naznačují, že mnoho Francouzů trápí úplně jiné věci.
26.06.2024 10:40 |

podobné články

Vítězství Le Penové se nekoná. Levice ovládla volby

 
Nejvíce křesel ve druhém kole francouzských předčasných parlamentních voleb by podle předběžných průzkumů francouzských agentur a médií měla získat levicová koalice Nová lidová fronta. Mezi Národním sdružením (RN) Marine Le Penové, které zvítězilo v prvním kole, a vládní koalicí Společně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona probíhá těsný boj o druhý nejvyšší počet křesel. První průzkumy tak naznačují, že v Národním shromáždění nezíská ani jedna ze stran absolutní většinu. Levicový lídr Jean-Luc Mélenchon již Macrona vyzval, aby levicovou koalici Nová lidová fronta pověřil sestavením vlády.
07.07.2024 20:35 |

podobné články

Osobnosti: Emmanuel Macron (802 článků) , Jean Jean (106 článků)

Ponižování, bití, vydírání: Senioři čelí domácímu násilí. Jak se ubránit?

 
Domácí násilí se netýká jen žen a dětí. Stále více se oběťmi stávají senioři. To potvrzuje i jednoduchá statistika tísňového centra portálu Život 90, kam se jen za rok 2015 dovolalo 475 obětí domácího násilí. Policie si z tohoto množství převzala pouze 44 případů. Mnoho obětí se totiž bojí o domácím násilí mluvit nebo ho i řešit. Zároveň nemohou uvěřit, že by jim někdo z rodiny mohl ubližovat. Důležité je přiznat si, že jste obětí domácího násilí. Co pak mohou senioři dělat?
13.11.2017 05:35 |

podobné články

Česká ženská lobby: Tancem proti násilí v rámci kampaně One Billion Rising

 
Každá třetí žena, na celém světě i v České republice, za svůj život zažije nějakou formu násilí. Na tuto hrozivou statistiku se snaží poukázat mezinárodní akce One Billion Rising. Ve všech koutech světa na Valentýna se lidé sejdou, aby vyjádřili obětem násilí solidaritu a ukázali, že násilí na ženách není možné přehlížet. Každoročně se k nim připojuje i Česká ženská lobby a již podruhé s akcí Tancem proti násilí.
05.02.2018 17:00 |

podobné články

Golasowská (KDU-ČSL): Domácí násilí musí řešit politici s odborníky

 
Istanbulská úmluva a řešení domácího násilí - taková byla témata kulatého stolu, který se uskutečnil v pátek 11. května v Poslanecké sněmovně. I přesto, že účastníci zastávali na Istanbulskou úmluvu (Úmluvu Rady Evropy o prevenci a boji proti násilí na ženách a domácímu násilí) a její ratifikaci rozdílné názory, na jednom se shodli - problematika domácího násilí si zaslouží větší pozornost nejen u neziskového sektoru, ale především u státu, politiků i odborníků.
12.05.2018 08:45 |

podobné články

Muž zakázal ženě chodit do práce a bil ji, další týral neslyšící: Jak bují domácí násilí v ČR?

 
Během pandemie covidu-19 vzrostl po celém světě počet případů domácího násilí. Organizace proFem–centrum pro oběti domácího a sexuálního násilí uvedla, že v loňském roce se starala o 450 obětí a letos se na ni jen za prvních pět měsíců roku obrátilo 300 obětí. Aktuální výzkum Sociologického ústavu AV ČR navíc potvrdil, že oběti partnerského násilí se v mnoha případech k účinné pomoci nedostanou. Obzvláště spletitou cestu totiž mají právě ti, kdo se kromě partnerského násilí potýkají například se zdravotním, sociálním či jiným znevýhodněním.
06.07.2021 05:45 |

podobné články

Katku bil a škrtil manžel: Češi si myslí, že oběti si za domácí násilí mohou samy, ukázal průzkum

 
Kateřina se vdávala z lásky, po čtyřletém vztahu. Po svatbě a přestěhování na Nový Zéland začalo mladé ženě peklo. Manžel jí nejdříve sebral telefon, pak ji peskoval, nakonec došlo i na facky a škrcení. Trvalo dlouho, než se Kateřině ze vztahu plného násilí podařilo odejít. Za násilí je vždy zodpovědný ten, kdo se ho dopouští. I přesto se však mnoho lidí snaží najít viníka v samotné oběti. Jak ukázal průzkum, čtvrtina Čechů se domnívá, že oběť si může za domácí násilí alespoň částečně sama, další si myslí, že pokud se žena nestará o domácnost, může to násilí vyvolat. Proč oběti od násilníků neodcházejí?
29.11.2021 05:15 |

podobné články