Článek

„Rozhodování je mým posláním.“ Šámala na post ústavního soudce schválil Senát

 
Senát ve středu podle očekávání hladce schválil nominaci Pavla Šámala na ústavního soudce. Nynější předseda Nejvyššího soudu získal v tajné volbě 61 ze 76 odevzdaných hlasů. Výsledky oznámil horní komoře předseda její volební komise Jaroslav Větrovský (ANO).
29.01.2020 15:30 |

podobné články

Podobné články

Zeman navrhl Šámala na ústavního soudce. Prezident úřaduje i z dovolené

 
Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek předložil Senátu žádost o souhlas se jmenováním předsedy Nejvyššího soudu Pavla Šámala (66) na soudce Ústavního soudu. Informoval o tom mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Šámal minulý týden přijal Zemanovu nabídku, aby se o post ucházel. Kandidáti na soudce Ústavního soudu mohou do funkce nastoupit jedině v případě, že je horní komora Parlamentu schválí. Jedno z 15 míst ústavních soudců je uvolněné od počátku roku, kdy rezignoval Jan Musil.
19.12.2019 10:15 |

podobné články

Osobnosti: Honza Musil (189 článků) , Miloš Zeman (23497 článků)

Zeman jmenuje Šámala, Ústavní soud tak bude kompletní

 
Prezident Miloš Zeman dnes odpoledne na Pražském hradě jmenuje Pavla Šámala soudcem Ústavního soudu (ÚS). Soud bude kompletní po více než roce, jednoho soudce postrádal od rezignace Jana Musila k loňskému 31. lednu ze zdravotních důvodů. Senát vyslovil souhlas se jmenováním dosavadního předsedy Nejvyššího soudu Šámala koncem ledna.
20.02.2020 06:30 |

podobné články

Osobnosti: Honza Musil (189 článků) , Miloš Zeman (23497 článků)

Zeman jmenoval Šámala ústavním soudcem, zmínil „šílenou ostudu“ i smíření s Rychetským

 
Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek na Pražském hradě jmenoval dosavadního předsedu Nejvyššího soudu (NS) Pavla Šámala soudcem Ústavního soudu (ÚS). Soud je tak kompletní po více než roce, jednoho soudce postrádal od rezignace Jana Musila ze zdravotních důvodů k loňskému 31. lednu. Senát vyslovil souhlas se jmenováním experta na ústavní právo Šámala koncem ledna. Zeman při ceremoniálu popřál Šámalovi radost z práce. Je přesvědčen o tom, že jeho příchod zvýší dynamiku soudu.
20.02.2020 16:55 |

podobné články

Osobnosti: Honza Musil (189 článků) , Miloš Zeman (23497 článků) , Pavel Rychetský (76 článků)

Zeman navrhl Šámala na ústavního soudce

 
Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek navrhl Senátu na ústavního soudce Pavla Šámala. Oznámil to mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Šámal nyní stojí v čele Nejvyššího soudu.
19.12.2019 09:55 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (23497 článků)

Senát schválil Fialu z brněnských práv jako ústavního soudce

 
Senát podle očekávání schválil nominaci Josefa Fialy z brněnské právnické fakulty na ústavního soudce. V tajné volbě mu dnes dalo hlas 52 ze 71 hlasujících senátorů. Patnáctičlenný tým ústavních soudců tak zůstane kompletní. Fiala u Ústavního soudu nahradí Vladimíra Kůrku, jehož desetiletý mandát skončí 15. prosince.
02.12.2015 16:36 |

podobné články

Senát schválil Šámalovu nominaci do Ústavního soudu

 
Senátoři ve středu podle očekávání schválili nominaci Pavla Šámala na post ústavního soudce. V tajném hlasování pro něj bylo 61 senátorů. Stávajícího předsedu Nejvyššího soudu (NS) nominoval prezident Miloš Zeman.
29.01.2020 15:10 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (23497 článků)

Rychetský souhlasí s navržením Suchánka na ústavního soudce

 
Předseda Ústavního soudu (ÚS) Pavel Rychetský souhlasí s tím, aby byl na ústavního soudce navržen Radovan Suchánek z Katedry ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Suchánek, který také radí ČSSD, by se ale měl odstřihnout od politiky. Rychetský to novinářům řekl po setkání s prezidentem Milošem Zemanem, který chce Suchánka na ústavního soudce navrhnout.
02.09.2013 15:45 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (23497 článků) , Pavel Suchánek (78 článků)

Senát schválil nominaci advokáta Uhlíře na Ústavního soudce

 
Senát podle očekávání schválil nominaci místopředsedy České advokátní komory Davida Uhlíře na ústavního soudce. Ústavní soud tak bude moci mít opět všech 15 členů.
03.12.2014 11:51 |

podobné články

Senát schválil Rychetského, Šimáčkovou a Davida do ústavního soudu. O jeden hlas neprošel Výborný

 
Miloslav Výborný se znovu ústavním soudcem nestane. Senát dnes v tajné volbě nedal souhlas s jeho jmenováním, chyběl k tomu jediný hlas. Prezidentovi Miloši Zemanovi naopak Senát schválil kandidaturu předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského, soudkyně Nejvyššího správního soudu Kateřinu Šimáčkovou a soudce Nejvyššího soudu Ludvíka Davida.
20.06.2013 12:15 |

podobné články

Osobnosti: David Ludvík (18 článků)

Zeman jmenoval Šámala soudcem Ústavního soudu

 
Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek na Pražském hradě jmenoval Pavla Šámala soudcem Ústavního soudu. Šámal nahradí Jana Musila, který loni rezignoval ze zdravotních důvodů, ÚS je tak opět kompletní.
20.02.2020 15:50 |

podobné články

Osobnosti: Honza Musil (189 článků) , Miloš Zeman (23497 článků)

Smíření Zemana s Rychetským? Při jmenování Šámala rýpal do pracovitosti soudců, natož pak při neformální řeči...

 
Prezident Miloš Zeman dnes jmenoval dosavadního předsedu Nejvyššího soudu Pavla Šámala soudcem Ústavního soudu. Při té příležitosti si rýpl do předsedy ÚS Pavla Rychetského slovy, že „tříleté projednávání ústavní stížnosti vzbuzuje jisté pochybnosti o pracovitosti některých členů Ústavního soudu“.
20.02.2020 19:01 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (23497 článků) , Pavel Rychetský (76 článků)

Smíření s Rychetským? Při jmenování Šámala rýpal Zeman do pracovitosti soudců, natož pak při neformální řeči...

 
Prezident Miloš Zeman dnes jmenoval dosavadního předsedu Nejvyššího soudu Pavla Šámala soudcem Ústavního soudu. Při té příležitosti si rýpl do předsedy ÚS Pavla Rychetského slovy, že „tříleté projednávání ústavní stížnosti vzbuzuje jisté pochybnosti o pracovitosti některých členů Ústavního soudu“.
20.02.2020 19:26 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (23497 článků) , Pavel Rychetský (76 článků)

Předseda Evropského soudu pro lidská práva Guido Raimondi navštívil Ústavní soud

 
Předseda Evropského soudu pro lidská práva (dále jen ESLP) Guido Raimondi přijel na pozvání Ústavního soudu do České republiky a dnes v jeho prostorách jednal se soudci Ústavního soudu. Spolu s ním přijeli také Aleš Pejchal, soudce Evropského soudu pro lidská práva zvolený za Českou republiku a Françoise Elens-Passos, vrchní tajemnice Evropského soudu pro lidská práva, jednání byl přítomen také Vít A. Schorm, vládní zmocněnec pro zastupování před Evropským soudem pro lidská práva. Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský po přivítání hostů krátce pohovořil o současné situaci na Ústavním soudě a některých aktuálních otázkách, které při své rozhodovací činnosti řeší. Soudkyně Ústavního soudu Kateřina Šimáčková následně přednesla příspěvek na téma aplikace judikatury ESLP v rozhodovací praxi Ústavního soudu. Diskutovalo se také o vztahu judikatury ESLP a institutu obnovy řízení před Ústavním soudem a pan Guido Raimondi otevřel i téma aktuální situace ohledně Dodatkového protokolu č. 16 k Evropské úmluvě o ochraně lidských práv a základních svobod. Cílem tohoto protokolu je rozšíření poradní pravomoci ESLP na otázky práv a svobod chráněných Úmluvou a umožnění vnitrostátním „nejvyšším soudům“, aby si v konkrétním soudním sporu vyžádaly posudek ESLP k otázkám výkladu a použití Úmluvy. Ve hře je však zároveň otázka, které „nejvyšší soudy“ by mohly posudek žádat a odpověď na ni by měl nalézt každý smluvní stát. V České republice by tuto pravomoc mohl mít buď pouze Ústavní soud, nebo i Nejvyšší soud a Nejvyšší správní soud, předseda Ústavního soudu však nechtěl předjímat, jaké řešení by bylo pro Českou republiku nejvhodnější, to bude předmětem dalších jednání.
22.06.2017 15:50 |

podobné články

Osobnosti: Pavel Rychetský (76 článků)

Senát schválil jen Šimíčka a Lichovníka jako ústavní soudce

 
Senát schválil povýšení soudců Vojtěcha Šimíčka a Tomáše Lichovníka mezi ústavní soudce. Advokáta Jiřího Nykodýma, jenž se jako ústavní soudce loni podílel na zamítnutí stížnosti na církevní restituce, dnes ale v tajném hlasování odmítl.
29.05.2014 16:41 |

podobné články

Bitva mezi Nečasem a ČSSD. Opozice brání Ústavní soud

 
Někteří členové Ústavního soudu jsou podle premiéra Petra Nečase (ODS) do jisté míry předpojatí. Řekl to dnes v televizi Prima. Reagoval tak na rozhodnutí Ústavního soudu ohledně státní podpory stavebního spoření. Opoziční ČSSD podle svého šéfa Bohuslava Sobotky považuje premiérovy výroky za "nepřijatelný útok na nezávislost rozhodování Ústavního soudu a za zpochybnění soudního systému v Česku". Rozhodování Ústavního soudu dlouhodobě ostře kritizuje prezident Václav Klaus.
08.05.2011 18:55 |

podobné články

Osobnosti: Václav Klaus (9756 článků) , Petr Nečas (9308 článků)

Přijal Zemanovu nabídku. Šámal je novým adeptem na ústavního soudce

 
Předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal přijal nabídku prezidenta Miloše Zemana, aby se ucházel o post soudce Ústavního soudu. ČTK a České televizi to ve středu řekl po schůzce s hlavou státu na Pražském hradě. Zeman předkládá návrhy kandidátů na soudce Ústavního soudu Senátu, do funkce mohou nastoupit jedině v případě, že je horní komora Parlamentu schválí. Jedno z 15 míst ústavních soudců je uvolněné od počátku roku, kdy rezignoval Jan Musil.
11.12.2019 18:25 |

podobné články

Osobnosti: Honza Musil (189 článků) , Miloš Zeman (23497 článků)

Šámal přijal Zemanovu nabídku kandidovat na ústavního soudce

 
Předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal přijal nabídku prezidenta Miloše Zemana, aby se ucházel o post soudce Ústavního soudu. ČTK a České televizi to dnes řekl po schůzce s hlavou státu na Pražském hradě. Zeman předkládá návrhy kandidátů na soudce Ústavního soudu Senátu, do funkce mohou nastoupit jedině v případě, že je horní komora Parlamentu schválí. Jedno z 15 míst ústavních soudců je uvolněné od počátku roku, kdy rezignoval Jan Musil.
11.12.2019 19:45 |

podobné články

Osobnosti: Honza Musil (189 článků) , Miloš Zeman (23497 článků)

Koudelka je osmým kandidátem do ÚS, kterého Senát Klausovi odmítl

 
Zdálo by se, že Senát Václavu Klausovi odmítá jednoho kandidáta na ústavního soudce za druhým. Jak totiž dnes zjistila ČTK, Koudelka je již osmým právníkem, jehož Senát Klausovi během uplynulých let takzvaně zařízl. Senátoři totiž dnes neschválili dalšího kandidáta na ústavního soudce, ktrerým je Zdeněk Koudelka.
25.04.2012 17:16 |

podobné články

Osobnosti: Václav Klaus (9756 článků)

Senátor Antl: Prof. JUDr. Pavel Šámal, Ph.D. splňuje podmínky stanovené Ústavou ČR pro kandidáty na funkci soudce Ústavního soudu

 
Projev na 15. schůzi Senátu dne 29. 1. 2020, žádost prezidenta republiky o vyslovení souhlasu Senátu Parlamentu České republiky s jmenováním soudce Ústavního soudu prof. JUDr. Pavla Šámala, Ph.D.
29.01.2020 19:25 |

podobné články