Článek

Řehka: V případě války s Ruskem by Česko muselo přistoupit k mobilizaci

 
Válka v Evropě není nemyslitelná a nestihneme se na ni nachystat, pokud se nebudeme připravovat dlouhodobě už v míru. Na dnešním velitelském shromáždění v sídle ministerstva obrany v Praze to řekl náčelník generálního štábu Karel Řehka. Členství v NATO označil za nejlepší možné odstrašení, které snižuje pravděpodobnost hrozeb. Podle ministryně obrany Jany Černochové loňské události zcela změnily bezpečnostní situaci, nejvíce od druhé světové války.
21.02.2023 11:35 |

podobné články

Osobnosti: Jana Černochová (806 článků)
Podobné články

Řehka promluvil. Poslanci nejsou rádi. Ale jeden se přihlásil...

 
Nešťastné. Nešikovné. Zvláště teď. Tak hodnotili Řehkův rozhovor s ČTK členové výboru pro obranu a také odborníci. Řehka prý mluvil jako voják, ale ve své pozici už si měl uvědomit, co jeho slova v médiích způsobí. Ale zároveň prý Řehka neřekl nic, co by nebyla pravda. „Je jasné, že jako představitel ozbrojených sil musí mít plán i na nejhorší možný scénář. Armáda na takové případy musí být připravena," řekl PL poslanec za ODS Stanislav Blaha. A další se dokonce k mobilizaci hlásil: „Když by na to přišlo, tak i když už jsem starej a nepoužitelnej, šel bych pomoct.“
27.01.2023 11:00 |

podobné články

Řehka: Válka? Mobilizace by byla, ale nesmíme strašit lidi

 
Na konci ledna náčelník Generálního štábu Armády ČR Karel Řehka v rozhovoru pro ČTK řekl, že pokud by došlo ke střetu mezi NATO a Ruskem, muselo by i v Česku dojít alespoň na částečnou mobilizaci, protože profesionální armáda sama o sobě by na některé úkoly, které by na ni zřejmě čekaly, nezvládla. Teď varoval, že vypuknutí velké války v Evropě již není nemyslitelné.
21.02.2023 11:15 |

podobné články

Mobilizace. Aspoň výběrová. Šéf armády Řehka k válce s Ruskem

 
Náčelník generálního štábu generál Karel Řehka se v rozhovoru neobyčejně otevřeně rozhovořil o tom, co by obnášela případná válka s Ruskem, kterou dnes označuje za nejpravděpodobnější konflikt. Nevyhnuli bychom se podle něj výběrové mobilizaci.
25.01.2023 09:45 |

podobné články

Mobilizace: Není to jak si Řehka myslí. Ani s Ruskem

 
Generál Řehka poskytl ČTK rozhovor, ve kterém zmínil téma mobilizace. Podle místopředsedy strany PRO Ondřeje Svobody však pořádně nečetl jednak smlouvu o NATO, ale ani české zákony. Dle kterých na mobilizaci musí být válečný stav. A hlavně, pokud by někdo zaútočil na stát NATO, má tato organizace k dispozici 3 miliony profesionálních vojáků. Na co tedy mobilizovat občany?
27.01.2023 10:10 |

podobné články

Osobnosti: Ondřej Svoboda (77 článků)

Generál Řehka se postavil politikovi Zaorálkovi. A to je velký problém. Analytik Štefec říká více

 
Když někdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) po smrti českého vojáka v Afghánistánu prohlásil, že je čas uvažovat o odchodu z této země, generál Karel Řehka na sociální síti Facebook napsal, co si o tom myslí. Konstatoval, že Zaorálek v podstatě nadbíhá Tálibánu a Řehka se za něho jako příslušník českých ozbrojených sil stydí. Zbrojní analytik Miroslav Štefec se pustil do generála...
25.10.2018 17:55 |

podobné články

Osobnosti: Lubomír Zaorálek (2849 článků)

Žádné strašení, vzkazuje Řehka o válce. Musíme se na ni připravovat, i když je mír

 
Náčelník generálního štábu Armády ČR generálmajor Karel Řehka v posledních dnech ve veřejných vystoupeních opakovaně zdůrazňuje, že Česká republika musí být připravena na válku. „Válka v Evropě není nemyslitelná, je třeba se na ni připravovat i v době míru,“ tvrdí Řehka a dodává, že nejde o žádné strašení obyvatelstva, ale o realitu, o které se musí veřejně nahlas mluvit.
23.02.2023 19:00 |

podobné články

Co se diví? Patnáct let nebráníme Česko. Zaorálek připomenul Řehkovi nepříjemnou pravdu

 
Pokud by došlo k válce mezi NATO s Ruskem na východním křídle aliance, profesionální armáda by nestačila a stát by musel přistoupit mininálně k výběrové mobilizaci, varoval náčelník generálního štábu Karel Řehka, Podle jeho slov válka na Ukrajině ukázala, že nezbytné, aby se do obrany zapojila celá společnost, nikoliv jen armáda. PL se ptaly, co k tomu říci. A Lubomír Zaorálek na Řehku tvrdě smečoval.
25.01.2023 23:00 |

podobné články

Osobnosti: Lubomír Zaorálek (2849 článků)

Řehka: Česká armáda se musí chystat na válku velkého rozsahu proti silnému protivníkovi

 
Česká armáda si musí zachovat zkušenosti z protiteroristických operací, primárně se ale musí chystat na války velkého rozsahu proti vyspělému protivníkovi. Na každoročním velitelském shromáždění to dnes řekl náčelník generálního štábu Karel Řehka. Poznamenal, že i přes obrovský nárůst rozpočtu nebude mít armáda dostatek zdrojů pro ideální řešení všech problémů. Vojáky proto vyzval k „brutální efektivitě“. Řekl také, že pokud by došlo ke střetu mezi Ruskem a NATO, česká armáda by byla jeho aktivním účastníkem od první minuty.
22.11.2022 12:15 |

podobné články

„Výběrová mobilizace. Minimálně.“ Výrok z armády, který musela Černochová žehlit. Jenže pak přišlo z Německa...

 
Výrok náčelníka generálního štábu Karla Řehky o tom, že v případě války NATO s Ruskem by Česko muselo výběrově mobilizovat, je pro mnohé před druhým kolem prezidentských voleb, v nichž rezonuje téma války, přímo alarmující. V internetovém prostoru to zažehlo bouřlivé diskuse, v některých komentářích byl Řehka odsouzen s tím, že v čele armády nemá už co dělat. Situaci se snažila mírnit ministryně obrany Jana Černochová (ODS), podle ní byla Řehkova slova vytržena z kontextu a zneužita. Mezitím zaznívají vážná prohlášení v sousedním Německu.
25.01.2023 20:10 |

podobné články

Osobnosti: Jana Černochová (806 článků)

Pět, deset let... Válka NATO s Ruskem. Musíme se připravit. Strašlivá slova v ČT. Z velení armády

 
Dnes máme tendence ruskou sílu podceňovat, to je ale nebezpečné, říká náčelník Generálního štábu armády ČR Karel Řehka. Ať skončí válka na Ukrajině jakoukoli variantou, bude vůči nám Rusko více a více nepřátelské. „My se prostě musíme připravovat na ten nejhorší scénář, a to je válka mezi Aliancí a Ruskem,“ uvedl v pořadu Interview na ČT24. Hovořil zde o tom, jak vnímá kritiku, že slovy o mobilizaci straší lidi. „Mrzí mě to. Lidé to ale musejí pochopit, je třeba to říkat,“ řekl.
27.02.2023 20:50 |

podobné články

Při mobilizaci se staly chyby, připustil Putin. Kdo neměl být odveden, ten půjde domů

 
Ruský prezident Vladimir Putin připustil chyby v mobilizaci s tím, že je potřeba je napravit, uvádí agentura Interfax. Putin vyhlásil kvůli válce na Ukrajině mobilizaci minulou středu. Měla by se týkat 300 000 mužů v záloze, kteří mají vojenský výcvik. Ze země ale chodí informace, že úřady ve snaze splnit limity verbují de facto každého, koho potkají, píší Novinky.
30.09.2022 08:00 |

podobné články

Osobnosti: Vladimir Putin (4921 článků)

Rusko je slabé a válku s NATO nechce, uvedl český generál

 
Generál Karel Řehka, zástupce velitele Mnohonárodní divize severovýchod v polském Elblagu a autor knihy Informační válka, je přesvědčen, že Rusko nechce válku. „Je slabší než NATO a ví to,“ řekl Řehka.
24.06.2018 20:15 |

podobné články

Karel Řehka: Mluvčí Tálibánu by to neřekl lépe než pan Zaorálek....

 
Generál Karel Řehka k názoru Lubomíra Zaorálka na českou účast v Afghánistánu. Uvádíme ve vztahu k názoru advokáta Aleše Rozehnala k možnostem vojáka se politicky vyjádřit (článek Vojáci mají právo vyjadřovat své názory a ostatní zase mají právo je slyšet).
01.12.2018 16:10 |

podobné články

Osobnosti: Lubomír Zaorálek (2849 článků)

Kybernetických útoků přibývá a není to náhoda. Generál Řehka, šéf NÚKIB, přišel k Moravcovi a mluvil o terorismu

 
Neviditelné nebezpečí, které může paralyzovat společnost. O tom se také hovořilo v poslední části pořadu Otázky Václava Moravce na ČT24. Hosty byli ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Karel Řehka a IT expert Ondřej Vlček.
13.09.2020 17:40 |

podobné články

Osobnosti: Václav Vlček (16 článků)

Armáda ČR: Novým náčelníkem Generálního štábu bude generál Karel Řehka

 
Vláda dnes souhlasila s návrhem ministryně obrany Jany Černochové, aby se novým náčelníkem Generálního štábu Armády ČR stal brigádní generál Karel Řehka. Vláda ministryni zároveň uložila projednat tento návrh ve sněmovním Výboru pro obranu.
01.06.2022 20:35 |

podobné články

Osobnosti: Jana Černochová (806 článků) , Karel Nový (234 článků)

Generálnímu štábu by měl šéfovat Řehka, Vojenské policii Foltýn

 
Novým náčelníkem generálního štábu by se měl stát ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a bývalý velitel armádních speciálních sil Karel Řehka. Návrh ministryně obrany Jany Černochové (ODS) dnes schválila vláda.
01.06.2022 23:15 |

podobné články

Osobnosti: Jana Černochová (806 článků) , Karel Nový (234 článků)

Novým náčelníkem generálního štábu je od července Řehka, jmenoval ho prezident

 
Náčelníkem generálního štábu armády bude od července dosavadní ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a bývalý velitel armádních speciálních sil Karel Řehka.
15.06.2022 16:05 |

podobné články

Osobnosti: Karel Nový (234 článků)

Zdeněk Lanz: Náčelník generálního štábu brečící, zvracející?

 
Od 1. července 2022 se oficiálně stal náčelníkem generálního štábu české armády Karel Řehka. Symbolicky převzal funkci při oslavách Dne ozbrojených sil na pražském Vítkově od svého předchůdce již o den dříve. Cesta k jeho jmenování ale nebyla jednoduchá. Ministryně obrany jednala s prezidentem republiky o obsazení této nejvyšší armádní funkce několikrát. Původně měli každý svého kandidáta a tak jméno Řehka lze považovat za jakýsi kompromis. Výtky k tomu, že generál s jednou hvězdičkou je pro tuto funkci málo vyřešil prezident republiky 22. června, když na návrh vlády povýšil Řehku na generálmajora.
17.07.2022 18:05 |

podobné články

Armáda ČR: Generál Řehka navštívil v Jincích dělostřelce

 
V pátek do posádky k 13. dělostřeleckému pluku „Jaselskému“ zavítal náčelník Generálního štábu Armády ČR generálmajor Karel Řehka. Doprovázel ho velitel Pozemních sil AČR generálmajor Ladislav Jung a vrchní praporčík armády štábní praporčík Peter Smik.
03.09.2022 18:00 |

podobné články

Osobnosti: Peter Peter (238 článků)