Článek

Putinovo malé NATO a bratrská pomoc Kazachstánu: Proč poslal výsadkáře a co z toho vzejde?

 
O co jde Kremlu v Kazachstánu, proč tam poslal jednotky? Intervenci Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB) při nepokojích v Almaty a dalších městech a její možné důsledky pro Kazachstán i Rusko rozebírá analýza Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda.
11.01.2022 05:25 |

podobné články

Podobné články

Maskovaný státní převrat. A důvod?! Diplomat bourá řeči o Kazachstánu

 
„Byl to maskovaný státní převrat!“ říká někdejší velvyslanec Jaromír Novotný o nepokojích v Kazachstánu. Není podle něj náhodou, že přišly ve chvíli, kdy Rusko svolilo k účasti na rozhovorech o Ukrajině. Právě Rusko tak zažívá situaci, kdy musí válčit na dvou frontách, ale Novotný soudí, že situace v Kazachstánu bude do dvou týdnů plně stabilizována. O Kazachstánu jsme léta neslyšeli, protože jeho vláda díky nesmírnému nerostnému bohatství byla schopna zajistit občanům životní úroveň, soudí též diplomat. A střelba do lidí bez varování? Až poté, co vypálili a vyrabovali řadu důležitých objektů.
11.01.2022 11:25 |

podobné články

Nedbalost techniků nezavinila smrt výsadkáře, uzavřel soud

 
Technici Petr Suchomel a Jan Šturc byli dnes u chrudimského soudu zproštěni obžaloby z toho, že zavinili smrt výsadkáře Lukáše Syručka. Ten zahynul v Chrudimi při seskoku v lednu 2009. Podle obžaloby technici padák ve zkušební laboratoři chybně otestovali.
17.10.2011 15:20 |

podobné články

Hledal jsem mrtvé výsadkáře a pod plechem byla holčička... Separatista popsal sestřelení MH17!

 
Čekali, že najdou ukrajinské výsadkáře. Živé, či mrtvé. Namísto toho narazili na těla civilistů... Proruský separatista údajně italskému deníku popsal, jak v polích na východní Ukrajině zjistili, že sestřelili letadlo plné civilistů! Jeden z velitelů rebelů pak dodal, že separatisté skutečně měli protiletadlový systém BUK SA-11. A připustil, že mohl být z Ruska, kam byl prý i zpátky odvezen.
23.07.2014 21:25 |

podobné články

Rusové mají další manévry. Posílají výsadkáře do Kazachstánu

 
Na 500 ruských výsadkářů si vyzkouší cvičení v Kazachstánu. Spolu s Běloruskem, Arménií, Kazachstánem a Tádžikistánem budou cvičit postupy informační a psychologické války a také zabrání kybernetického prostoru. Celkem se cvičení zúčastní 3 tisíce vojáků.
13.08.2014 12:25 |

podobné články

Výsadkář zemřel při zkušebním seskoku. Obrana má jeho rodině vyplatit čtyři miliony

 
Ministerstvo obrany má zaplatit rodině výsadkáře Lukáše Syručka, který zahynul při seskoku testujícím nové padáky, téměř čtyři miliony korun. Dnes o tom nepravomocně rozhodl Městský soud v Praze. Příbuzní zemřelého muže žádají 6,5 milionu korun. Tvrdí, že za smrtelný pád je odpovědná armáda. Nechala prý nezkušeného výsadkáře seskočit s nevyhovující výstrojí. Ministerstvo obrany odpovědnost za smrt mladého muže odmítá. 
08.11.2013 12:26 |

podobné články

Izraelci z Česka odvezli ostatky prvního padlého výsadkáře: Před 73 lety ho zastřelil československý voják

 
Izraelská armáda na pražském letišti a následná exhumace na jednom z pražských hřbitovů. Izraelci si přiletěli pro ostatky výsadkáře Martina Davidoviče (†21), který zemřel při nácviku partyzánského přepadení strážního stanoviště. Po osvobození z Mauthausenu vstoupil do židovské jednotky dobrovolníků, které cvičila československá armáda. Zesnulý voják byl uložen do hrobky na národním hřbitově na Herzlově hoře v Jeruzalémě.
29.10.2021 13:35 |

podobné články

Putinovo slunce vyšlo: Zvrat ve vztazích Západu a Turecka je čím dál drtivější. Ve hře je velká rána NATO

 
Z ústavního referenda vyjde úplně jiné Turecko. Islámské, konstatuje v analýze sepsané pro ParlamentníListy.cz publicista a analytik Štěpán Kotrba. Ten se věnuje zejména rostoucímu konfliktu mezi Tureckem a Evropou: Nejenže už podle něj nikdo nepočítá s tím, že by se Turecko stalo součástí EU, ale Erdoganovo sblížení s Ruskem znamená hroucení jižního křídla NATO. ,,Zůstává prozatím stále ještě členem NATO, ale ostentativně dává najevo, že NATO k ničemu nepotřebuje,“ píše o Turecku analytik.
22.03.2017 13:45 |

podobné články

Proč to bez zeleniny nejde?

 
Sněz tu zeleninu! Také jste jako malé děti často slýchávaly tuto větu, kterou teď s oblibou opakujete svým ratolestem u oběda? Snažíte se jim vysvětlit, proč to bez zeleniny nejde a trpělivě vyčkáváte, dokud z jejich talíře nezmizí poslední kousek? Možná ale i vám uniká pravá podstata toho, proč je zelenina pro naše zdraví tak důležitá a proč by rozhodně neměla v našem jídelníčku chybět. Pojďme společně najít odpověď na tuto otázku. Prostřednictvím dnešního článku se dozvíte, proč to bez zeleniny nejde a proč byste měli dbát důraz na to, aby se v dostatečné míře vyskytovala nejen ve vašem jídelníčku,  ale i jídelníčku vašich dětí. Proč to bez zeleniny nejde aneb nepostradatelná součást jídelníčku Určitě víte, že je zelenina nedílnou součástí naší stravy. Napadlo vás ale někdy zamyslet se nad tím, proč tomu tak je? Proč zeleninu ke svému životu potřebujeme? A proč to bez zeleniny nejde? Odpovědi skrývají následující řádky! Vitamíny V první řadě nutno zmínit, že zelenina obsahuje vysoké množství vitamínů. Je bohatá především na karotenoidy neboli provitamín A, který můžeme najít například v mrkvi, rajčatech, brokolici, kapustě nebo špenátu. Mimo jiné obsahuje vitamíny B, vitamín C nebo  vitamín K. Aby nedocházelo ke ztrátě důležitých vitamínů, musíme si dávat pozor, jakým způsobem zeleninu upravujeme. Minerální látky Dalším důvodem, proč to bez zeleniny nejde a proč bychom jí měli konzumovat v dostatečné míře, jsou minerální látky. Ty se samozřejmě liší zelenina od zeleniny, a proto je důležité, aby se na vašem talíři pokud možno objevovaly všechny druhy. Nedostatek hořčíku může vyřešit konzumace petržele, špenátu nebo kedlubny. Pokud potřebujete doplnit vápník, dopřejte si petržel, mrkev nebo zelí. Železo vám dodá pórek, špenát, petržel nebo kedlubna. Měď hledejte v zeleném hrášku nebo paprice. Příspěvek Proč to bez zeleniny nejde? pochází z Extrakrasa.cz - magazín o módě, kráse a bydlení
05.10.2016 18:20 |

podobné články

Proč to v Kazachstánu vře: Český analytik zmínil mnoho chudých v nejbohatší zemi v regionu

 
Nynější protesty v Kazachstánu mají širší souvislosti. Přestože je země nejbohatší v regionu střední Asie, značná část obyvatel zůstává chudá. Největší protestní potenciál mají oblasti západního Kazachstánu, soudí Martin Laryš z Ústavu mezinárodních vztahů. Kazachstánem v posledních dnech otřásly nepokoje, označované za nejhorší od dosažení nezávislosti bývalé sovětské republiky před třemi desetiletími. Podle kusých zpráv úřadů jsou důsledkem nejméně desítky mrtvých, stovky zraněných a tisíce zatčených.
07.01.2022 20:25 |

podobné články

Jste v NATO, napadne vás Rusko, kdo přijde na pomoc? Zjištěno po prvním maléru na Ukrajině

 
Ukrajina měla být dávno v NATO nebo v EU, měli jsme jim posílat víc zbraní. Takové názory se po invazi na Ukrajině množí nejen na sociálních sítích. Ovšem průzkumy společnosti Pew Research Center hovoří celkem jasně. V roce 2015 Ukrajinu v EU nechtělo ani Německo ani Francie, v NATO zase Německo a Itálie. A Němci odmítali dodávky zbraní pro Ukrajinu dlouhodobě. Průzkum z roku 2015 se zabýval také otázkou, zda by země NATO přišly na pomoc členům NATO, které by napadlo Rusko. Výsledky asi moc lidí nepotěší.
14.03.2022 15:40 |

podobné články

Obraz zkázy v Kazachstánu: Krev a mrtví v ulicích. A dorazila „bratrská“ pomoc ruské armády

 
V kazachstánském městě Almaty byla v sobotu ráno znovu slyšet střelba. Informoval o tom server stanice BBC v ruském jazyce a agentura Interfax. Kazachstánské ministerstvo vnitra dnes ráno rovněž oznámilo, že od počátku nepokojů bezpečnostní složky zadržely bezmála 4300 lidí. Úřady přitom zatkly i bývalého premiéra a exšéfa kontrarozvědky Karima Masimova, jehož podezírají z velezrady. Kazachstánský prezident Kasym-Žomart Tokajev dnes telefonoval se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem o opatřeních nutných ke stabilizaci situace v zemi, oznámil Kreml. První ruské jednotky už dorazily do země, kde po předchozích střetech leží ještě mrtví v ulicích a jsou tu kaluže krve.
08.01.2022 09:00 |

podobné články

Zeman bude ve Vietnamu jednat o zrušení víz nebo o přímé lince. Pak zamíří do Kazachstánu

 
Prezident Miloš Zeman bude příští týden jednat ve Vietnamu například o zrušení víz pro české turisty. S vietnamským prezidentem Tran Dai Quangem bude chtít mluvit i o obchodních záležitostech, zřízení přímého leteckého spojení nebo o problematických českých investicích. V Kazachstánu by se měl následně setkat s prezidenty Uzbekistánu, Kyrgyzstánu a pravděpodobně i Kazachstánu. ČTK to řekl ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák.
02.06.2017 06:10 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (27289 článků)

Předseda Senátu navštívil světovou výstavu EXPO v Kazachstánu

 
Předseda Senátu Milan Štěch přijel na třídenní návštěvu Astany, hlavního města Kazachstánu. Tam už druhým měsícem probíhá světová výstava EXPO, kde slaví mimořádné úspěchy český pavilon. Právě účast na Národním dni ČR byla cílem návštěvy Milana Štěcha, který do Kazachstánu přijel s doprovodem z řad českých podnikatelů.
23.07.2017 21:30 |

podobné články

Osobnosti: Milan Štěch (774 článků)

Přímá linka z Kazachstánu do Pardubic? Pardubický kraj jedná s dalšími východními destinacemi

 
V rámci návštěvy světové výstavy EXPO 2017 v Kazachstánu, na které se v tomto týdnu v českém pavilonu prezentuje také Pardubický kraj, jednali zástupci regionu s velvyslankyní České republiky v Kazachstánu a Kyrgystánu Eliškou Žigovou.
28.07.2017 16:00 |

podobné články

Zdražení LPG rozpoutalo peklo: Mrtví policisté, pád vlády a výjimečný stav v Kazachstánu

 
V celém Kazachstánu, kterým zmítají nepokoje, je vyhlášen výjimečný stav. Informovaly o tom dnes vpodvečer ruské tiskové agentury, které zatím neposkytly více detailů. Prezident Kasym-Žomart Tokajev už dříve zavedl toto opatření na dva týdny v některých částech středoasijské republiky - v metropoli Nur-Sultanu, v největším městě Almaty a ve dvou regionech. Učinil tak v reakci na nepokoje, které původně začaly jako protesty proti zdražení zkapalněného ropného plynu (LPG), levnější alternativy k benzínu. Během nepokojů zemřelo osm členů bezpečnostních složek a 314 jich bylo raněno, oznámilo podle médií ministerstvo vnitra. Lídři zemí Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB) rozhodli, že do Kazachstánu pošlou na omezenou dobu mírové jednotky, které mají pomoci situaci v zemi stabilizovat. Dnes to podle agentury Ria Novosti oznámil arménský premiér Nikol Pašinjan.
05.01.2022 09:50 |

podobné články

Protesty v Kazachstánu: Mrtví v ulicích, prezident dovolil střílet bez varování. Čína tleská

 
Kazachstán prožívá těžký týden, zemi ovládly nepokoje. V centru Almaty, největšího města Kazachstánu, pokračuje střelba, mrtví leží na ulicích. Podle vojáků v Almaty „teroristé kladou odpor“. Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev uvedl, že dovolil policii a vojsku střílet bez varování a že nebude vyjednávat s účastníky nepokojů. Podle ministerstva vnitra bezpečnostní síly zadržely přes 3000 lidí, 26 osob bylo „zlikvidováno“ a 18 zraněno. Resort rovněž informuje o 18 zabitých a 748 zraněných příslušnících bezpečnostních sil. Prezident v pátek ráno prohlásil, že ve všech regionech Kazachstánu byl z velké části obnoven ústavní pořádek. Podle agentury TASS ve čtvrtek po soumraku v Almaty opět zněla střelba.
06.01.2022 07:40 |

podobné články

Německo zastaví prodej zbraní do Kazachstánu

 
Německá vláda pozastaví kvůli nepokojům, jež vypukly v Kazachstánu, vývoz německých zbraní do této bývalé sovětské republiky. Informovala o tom agentura DPA s odkazem na nejmenované zdroje z kabinetu. V uplynulém roce Německo udělilo 25 licencí na vývoz zbraní do Kazachstánu ve výši 2,2 milionu eur (zhruba 55 milionů korun). Pro německé zbrojní firmy tak byla středoasijská republika spíše menším zákazníkem.
09.01.2022 07:00 |

podobné články

Povstání v Kazachstánu přehledně. Od bývalého velvyslance Bašty

 
Někdejší diplomat a současný poslanec SPD Jaroslav Bašta se ve svém nedělním komentáři pro Prvnízprávy.cz věnoval predikci vývoje krvavých nepokojů v Kazachstánu a pozici Ruska v tomto konfliktu. „Neúspěšná barevná revoluce v Kazachstánu bude mít stejné důsledky, jako měla její obdoba v Bělorusku – obě země to donutí úzce spolupracovat s Ruskou federací,“ míní.
09.01.2022 08:05 |

podobné články

V Praze se konal kulatý stůl věnovaný lednovým událostem v Kazachstánu

 
Velvyslanectví Kazachstánu uspořádalo kulatý stůl s českou veřejností, Klubem přátel Kazachstánu, zástupci kultury, školství a médií, na kterém se diskutovalo o lednových událostech.
03.02.2022 15:20 |

podobné články