Článek

Putinova armáda nedá elektrárnu v Záporoží zadarmo. Místo toho, aby se jí vzdali, radši ji zničí, říká vojenský expert

 
Rusové stále útočí na jadernou elektrárnu v Záporoží. Podle ukrajinských médií jsou kolem budov reaktorů slyšet výbuchy. Obě strany se obviňují z útoků na elektrárnu, jisté ale je, že brzy se bude řešit, co s ní dál. Představa, že by ji Rusové při případném ústupu nechali na pokoji, je prakticky vyloučená. Zeptali jsme se analytika Jiřího Vojáčka, jaký je nejpravděpodobnější osud obřího energetického podniku ve městě Enerhodar.
21.11.2022 17:15 |

podobné články

Podobné články

Výbuch jaderné elektrárny v Záporoží? Radioaktivní mrak by letěl do Ruska

 
V noci ze čtvrtka na pátek se v ukrajinsko-ruské válce odehrálo něco dosud nepředstavitelného. Okupantská armáda ostřelovala jadernou elektrárnu v Záporoží, největší atomovou elektrárnu v Evropě. „Rusové zešíleli,“ reagovala zděšeně česká „jaderná lady“ Dana Drábová. „Bylo by to 10krát horší než Černobyl,“ nechal se slyšet šokovaný ukrajinský ministr zahraničí. Jako opařen zůstal celý svět. Co by se dělo, kdyby Rusové poškodili reaktor?
05.03.2022 17:55 |

podobné články

Osobnosti: Dana Drábová (164 článků)

Dana Drábová zuří kvůli útoku na jadernou elektrárnu: Rusové zešíleli!

 
Zešíleli, reaguje šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová na ruský útok na ukrajinskou elektrárnu v Záporoží. Napsala to na Twitteru. Elektrárna zatím drží, doplnila s odkazem na informace Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Rusko útokem na jadernou elektrárnu porušilo ženevské konvence, řekla v Českém rozhlasu (ČRo).
04.03.2022 10:45 |

podobné články

Osobnosti: Dana Drábová (164 článků)

Ruská férovka! Ukrajinská armáda se na Krymu vzdala ruské přesile

 
Vzdali se a ustoupili Putinovi! Ukrajinští vojáci na Krymu dostali jasný rozkaz: Vezměte své rodiny a opusťte poloostrov. Úřadující prezident Turčynov to zdůvodnil strachem o životy vojáků i jejich rodin. Putinova armáda tak má cestu ke kompletnímu obsazení Krymu volnou. A Putinova popularita roste i v samotném Rusku. 9 z 10 Rusů totiž anexi Krymu schvaluje!
24.03.2014 11:20 |

podobné články

Uprchlík Oleg: Hrozila mu smrt kvůli selhávání ledvin. Ze Záporoží prchl, v Praze mu pomohli

 
Oleg (48) pracoval ve východoukrajinském Záporoží jako manažer. Od roku 1997 je na dialýze z důvodu selhání ledvin, v roce 2000 podstoupil transplantaci ledviny. Když ruská armáda vtrhla na Ukrajinu, bylo jasné, že musí s rodinou zemi opustit. Vydal se tedy na obtížnou cestu do Česka, ale mezitím musel absolvovat ještě jednu dialýzu ve Lvově. Bez ní by totiž zemřel. Lékaři odhadují, že asi 300 až 400 uprchlíků, kteří dosud do Česka přišli z Ukrajiny, bude potřebovat dialýzu ledvin. Přerušení léčby na útěku jim může způsobit vážné zdravotní problémy i ohrožení života.
10.03.2022 05:05 |

podobné články

Osobnosti: Oleg Oleg (7 článků)

Rusové ovládli jadernou elektrárnu v Záporoží. Černobyl se neozývá. Co s nimi zamýšlí?

 
Rusové údajně získali kontrolu nad další jadernou elektrárnou na Ukrajině, když plně ovládli Záporožskou jadernou elektrárnu. Zaměstnanci prý pracují v běžném režimu, ale informace nelze nezávisle ověřit. Mezitím se podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii ztratilo spojení se systémy, které monitorují bezpečnostní situaci v odstavené ukrajinské jaderné elektrárně Černobyl.
10.03.2022 09:20 |

podobné články

Ukrajina: Rusko chce jadernou elektrárnu v Záporoží začlenit pod firmu Rosatom. Moskva to odmítá

 
Rusko zamýšlí samo provozovat Záporožskou jadernou elektrárnu a zařízení chce začlenit pod svou státní firmu Rosatom. V dopise Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) to uvedly ukrajinské úřady. Moskva ale takový úmysl odmítá. Ruští vojáci obsadili jednu z největších jaderných elektráren v Evropě před zhruba deseti dny.
13.03.2022 02:10 |

podobné články

Akt válečného zločince. Pospíšil volá po zničení Putina, než on zničí nás

 
„Útok na reaktory největší jaderné elektrárny v Evropě je akt jaderného terorismu, akt válečného zločince. Putin nyní riskuje životy nás všech. A naše sankce jsou mu zatím jenom pro smích“. Tak se bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil vyjádřil pro ParlamentníListy.cz k nočnímu útoku na jadernou elektrárnu v Záporoží.
04.03.2022 09:50 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Pospíšil (2191 článků) , Jiří Pospíšil (2191 článků)

Akt válečného zločince. Pospíšil volá po ekonomickém zničení Putina, než on zničí nás

 
„Útok na reaktory největší jaderné elektrárny v Evropě je akt jaderného terorismu, akt válečného zločince. Putin nyní riskuje životy nás všech. A naše sankce jsou mu zatím jenom pro smích“. Tak se bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil vyjádřil pro ParlamentníListy.cz k nočnímu útoku na jadernou elektrárnu v Záporoží.
04.03.2022 12:05 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Pospíšil (2191 článků) , Jiří Pospíšil (2191 článků)

Invaze Ukrajiny? Pro Putina zatím fiasko a chaos, ale vyhráno není, míní vojenský analytik

 
Obrněné transportéry, kterým uprostřed cesty dojde palivo, prošlé jídlo pro vojáky, špatně koordinované údery… ruská armáda na první pohled není ve formě a tak se Ukrajincům daří vzdorovat, i když stojí proti mnohem většímu nepříteli. Podle vojenského analytika Lukáše Visingra je ze strategického a politického pohledu pro Rusko již nyní průběh operace fiaskem, Putinova armáda naprosto nezvládá zásobování. Další vojenský analytik Dušan Rovenský konstatuje, že v ruské armádě nemá většina vojáků bojové zkušenosti.
28.02.2022 13:55 |

podobné články

Osobnosti: Vladimir Putin (4742 článků)

Zničí Ukrajinu, zaznělo v roce 2015 z USA. Západ byl varován, ať si s Ruskem nehraje

 
Obrázky zničené Ukrajiny jsou nyní v médiích na denním pořádku. Ale to, že Rusové nepřipustí, že by se Ukrajina stala součástí Západu, a že ji raději zničí, předvídal již politolog John J. Mearsheimer v roce 2015. A prosazoval, aby se USA nesnažily Ukrajinu od Ruska oddělit. Mimo jiné i proto, že pro ně nemá význam z hlediska jejich zájmů. A také proto, že Rusové budou raději trpět, než aby se svých zájmů vzdali. Nemluvě o tom, že je tato politika zažene do náruče Číny. V posledních dnech je jeho přednáška velice oblíbená, počet zhlédnutí už překonal 19 milionů.
11.03.2022 13:00 |

podobné články

Osobnosti: John Rusk (39 článků)

Student VUT Vladimir: Sestra i táta prchli za Záporoží! Děkuji Čechům, nikdy nezapomeneme

 
Student brněnského Vysokého učení technického (VUT) Vladimir (18) pochází z jihovýchodu Ukrajiny, ze Záporoží. Jeho sestra utekla před válkou do Polska a otec musel také odjet z oblasti, která je nyní vysoce nebezpečná. Volodomyr tvrdí, že Ukrajinci nikdy na českou pomoc nezapomenou.
05.03.2022 10:45 |

podobné články

Kluk (11) ze Záporoží došel až na Slovensko: Shledání s rodinou!

 
S pouhou igelitkou, telefonním číslem napsaným na ruce a zcela sám překročil ukrajinsko-slovenské hranice chlapec (11) ze Záporoží.
17.03.2022 05:05 |

podobné články

Jelizaveta s dcerami utekla ze Záporoží: Vesnice Rusové srovnali se zemí

 
Azyl našla v bytě na nádraží v Plasích na Plzeňsku ukrajinská máma Jelizaveta (36) s dcerami Káťou (17) a Darjou (7). Z domova v Záporoží na jihovýchodě Ukrajiny musely utéct před ruskou invazí, táta (48) zůstal a brání vlast.
04.04.2022 09:05 |

podobné články

Zděšení. Nový Černobyl? Rusko překročilo myslitelné. Toto by pohřbilo jádro

 
Ruská armáda v noci ostřelovala ukrajinskou jadernou elektrárnu v Záporoží a způsobila její požár, ten se naštěstí nakonec podařilo uhasit. Z důvodu hrozící radiační havárie v českém internetovém prostoru zaznívají obavy, co přijde dál. Hrozí spolu s tím konec jádra v EU? A co budoucnost Jaderné elektrárny Dukovany? Možná jde už dokonce o zástupné problémy. Nad tím se se vší vážností zamýšlí ekonomka Markéta Šichtařová, politický komentátor Jindřich Šídlo, bývalý ředitel Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky Josef Šlerka či moderátor ČT Václav Moravec.
04.03.2022 11:00 |

podobné články

Osobnosti: Václav Moravec (714 článků)

Čína má zájem dostavět Jadernou elektrárnu Temelín

 
Číňané mají v případě vypsání nového tendru zájem dostavět Jadernou elektrárnu Temelín. Českému rozhlasu - Radiožurnálu to řekl ministr průmyslu Jan Mládek. Mluvčí ministerstva František Kotrba řekl, že podobná nabídka platí i pro případný tendr pro Jadernou elektrárnu Dukovany.
28.08.2014 18:10 |

podobné články

Osobnosti: Jan Mládek (676 článků)

Akademický týden nezklamal, o elektrárny na severu byl zájem

 
Během Týdne vědy a techniky Akademie věd ČR, jehož generálním partnerem byla Skupina ČEZ, si od 1. do 15. listopadu prohlédlo elektrárenské provozy na severu Čech 790 zájemců. Konkrétně do Elektrárny Počerady zavítalo 79, Elektrárnu Tušimice navštívilo 217, malou vodní elektrárnu Želina si prohlédlo 49 a vodní elektrárnu Střekov 223 osob. Dalších 222 návštěvníků hostilo Informační centrum Elektrárny Ledvice.
23.11.2014 08:46 |

podobné články

Premiér Sobotka navštíví jadernou elektrárnu Dukovany

 
Předseda vlády Bohuslav Sobotka navštíví do konce května 2015 obě jaderné elektrárny v České republice. V sobotu 23. května 2015 si prohlédne jadernou elektrárnu Dukovany, o týden později, 30. května 2015 pak navštíví jadernou elektrárnu Temelín.
20.05.2015 16:36 |

podobné články

Osobnosti: Bohuslav Sobotka (9578 článků)

V uprchlickém táboře otevřeli za 384 milionů solární elektrárnu. Zaplatilo ji Německo

 
V jordánském táboře pro syrské uprchlíky dnes uvedli do provozu solární elektrárnu, která bude schopná obyvatelům tábora Zaatarí zajistit elektřinu 14 hodin denně. Informoval o tom dnes Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), podle nějž jde o největší solární elektrárnu v zařízení tohoto druhu.
13.11.2017 21:15 |

podobné články

Rusové zešíleli, zuří šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost po útoku na elektrárnu

 
Zešíleli, reaguje šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová na ruský útok na ukrajinskou záporožskou elektrárnu. Napsala to na twitteru. Elektrárna zatím drží, doplnila s odkazem na informace Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Rusko útokem na jadernou elektrárnu porušilo ženevské konvence, řekla v Českém rozhlasu (ČRo).
04.03.2022 06:25 |

podobné články

Osobnosti: Dana Drábová (164 článků)