Článek

Prymula: Testy by si lidé mohli odebírat doma ze slin

 
Vzorek slin pro testování na covid-19 by si lidé mohli odebrat i sami, například vykloktáním úst. Podle vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Romana Prymuly se přesnost metody teď porovnává s výtěrem z nosohltanu. Pokud se nový způsob odběru ze slin podaří zavést, mohla by se kapacita testování dramaticky zvýšit, řekl. V neděli Prymula řekl, že by kapacita testů mohla být za měsíc až 40 000 denně, tedy proti současnosti více než dvojnásobná.
15.09.2020 13:10 |

podobné články

Podobné články

Rychlotesty ze slin budou v Česku od října, potvrdil Prymula

 
V České republice by od října měly být rychlejší testy na covid-19 ze slin s výsledkem za 45 minut. Epidemiolog a vládní zmocněnec pro výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula tak v pátek potvrdil to, co tento týden říkal v rozhovoru pro Právo.
04.09.2020 12:20 |

podobné články

Rychlejší a levnější testy ze slin už v Česku jsou, stát je nevyužívá

 
Rychlejší a levnější testy na covid-19 ze slin, které mají ukázat výsledek do hodiny, už na českém trhu jsou, stát je ale stále plošně nevyužívá. I přes podobnou citlivost resort stále hájí výtěry. Děje se tak i přesto, že o rychlotestech začátkem září dosluhující ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) mluvil jako o „určitém zlomu” v testování, které je jednou z priorit v boji s pandemií.
26.10.2020 13:30 |

podobné články

Kdo neslintá, uvidí citron. Školáci v Petrovicích už vyzkoušeli testy ze slin

 
Testy na koronavirus se rozhodli vyzkoušet také na Základní škole v Petrovicích u Sedlčan. Pomocí neinvazivních testů ze slin vzorky dětem prvních a druhých tříd i učitelům odebrala lékařka Laura Roden, která testy poskytla. Podle ředitelky školy Hany Vošahlíkové nicméně polovina rodičů testování svých dětí ve škole odmítla. Bojí se finanční tísně v karanténě, tuší.
17.02.2021 14:46 |

podobné články

Výsledky za 45 minut: V Česku se bude testovat ze slin. Ve hře jsou i „covidové pasy“

 
Česko by mělo mít od října rychlejší testy na koronavirus. Nákaza by se nezjišťovala z výtěru z nosohltanu, ale ze slin. Výsledek by byl zhruba za 45 minut. Na semináři o telemedicíně to v pátek řekl vládní zmocněnec pro výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula. Podle něj se nyní upravuje také evidence karantén, a to kvůli říjnovým volbám.
04.09.2020 13:40 |

podobné články

Epicentrum: Prymulovo plošné testování Čechů. Pomohou mladí vědci a jejich nové testy ze slin?

 
1 795 340 - to je počet testů, který byl na území České republiky proveden od počátku koronavirové pandemie. Ministr zdravotnictví Roman Prymula chce během několika dnů začít s plošným testováním. Jak ale otestovat 10 milionů Čechů? Je tento krok nutný a zásadní v boji s koronavirem? Nejen o tom, ale i o nových testech ze slin hovořil v pondělním Epicentru zakladatel a ředitel biotechnologické firmy Diana, Václav Navrátil.
19.10.2020 14:55 |

podobné články

Osobnosti: Diana Diana (108 článků)

Blíží se příjemnější odběry? Bulovka zkouší testy ze slin, Blatný je nechce

 
V pražské Nemocnici Na Bulovce se v pátek rozjelo zkušební kolo testování na koronavirus ze slin. Testy od české firmy Diana Biotechnologies podle klinických studií vykazují 90procentní citlivost ve srovnání s klasickými odběry z nosohltanu. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) jejich nasazení odmítá.
18.11.2020 11:25 |

podobné články

Osobnosti: Diana Diana (108 článků)

Dobrá zpráva. Nové testy ze slin jsou stejně spolehlivé jako ty z nosohltanu

 
Zkušební kolo testování na koronavirus ze slin, které probíhalo v pražské Nemocnici Na Bulovce, dopadlo nad očekávání. Testy firmy Diana Biotechnologies jsou podle jejího zakladatele Václava Navrátila spolehlivější, než ukazovaly prvotní studie.
01.12.2020 07:25 |

podobné články

Osobnosti: Diana Diana (108 článků)

Maturanty by mohly pustit do škol testy ze slin. Termín je ale nejasný

 
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pondělí uvedl, že uvažuje o testování středoškoláků s pomocí testů ze slin. Zatím ale není jasné, kdy tyto testy budou k dispozici. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) uvedl, že doufá, že to bude v příštích týdnech.
29.01.2021 12:17 |

podobné články

Prymula: Rychlé testy ze slin budou do tří týdnů

 
Epidemiolog a vládní zmocněnec pro výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula Právu řekl, že nové testy na koronavirus jsou na spadnutí.
03.09.2020 07:00 |

podobné články

Tituly z plzeňských práv bude odebírat rektor Průša

 
Neoprávněně získané tituly z plzeňských práv bude odebírat rektor Západočeské univerzity Josef Průša. Ve středu se na tom dohodl s děkanem fakulty Jiřím Pospíšilem (ODS). Konečně se tak podařilo vyřešit několikatýdenní spor o to, kdo má tituly vlastně odebírat.
24.03.2010 12:20 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Pospíšil (2114 článků) , Jiří Pospíšil (2114 článků)

Samotesty ze slin budou už brzo, slibuje český vývojář

 
Ukazuje se, že testy ze slin jsou stejně citlivé jako stěr z nosohltanu, řekl Právu Václav Navrátil, ředitel a hlavní vývojář společnosti Diana Biotechnologies, která vyvíjí testovací soupravy na covid-19 a v červnu zvítězila v soutěži Hackathon organizované ministerstvem průmyslu a obchodu.
25.09.2020 03:00 |

podobné články

Osobnosti: Diana Diana (108 článků)

Na Praze 9 chystají testování žáků ze slin. Pirát Hřib mezitím čeká, až se dohodne ten, ten, ten a ten

 
Neinvazivní antigenní testy ze slin na rozdíl od RT-PCR testů ukážou výsledek do zhruba půl hodiny a nejsou náročné na manipulaci se vzorky. V praxi to vypadá tak, že dítě si test podle jednoduchého návodu udělá při ranní hygieně a před odchodem do školy zná výsledek. Informaci ParlamentnímListům.cz sdělila mluvčí Prahy 9 Marie Kurková.
12.02.2021 20:20 |

podobné články

Prymula varuje před rakouskou cestou: Ne všechny antigenní testy se hodí pro školáky, tvrdí

 
Antigenní testy na covid-19, které se používají pro testování školáků v Rakousku, zřejmě nejsou dostatečně citlivé. Podíl pozitivních, které zachytily, byl v řádech promile. ČTK to v úterý řekl bývalý ministr zdravotnictví a současný poradce předsedy vlády Roman Prymula. Vhodné podle něj zřejmě nebudou ani kloktací testy, protože někteří menší žáci nedokážou dobře vykloktat. Vláda v pondělí uvedla, že by se první studenti mohli do škol vrátit od 1. března. Podmínkou bude antigenní testování ve školách. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) jeho rezort v úterý oslovil dodavatele a výrobce šesti typů testů, které by se mohly používat k testování na covid-19 ve školách. Dodavatele vybere vnitro podle informace o ceně a harmonogramu dodávek, a to co nejrychleji.
16.02.2021 15:50 |

podobné články

Osobnosti: Jan Hamáček (2591 článků)

Vědci ze slin a moči poznají, kdy zemřeme! Gen objevili omylem

 
Američtí výzkumníci zkoumali geny kvůli Parkinsonově a Alzheimerově chorobě, místo toho našli gen, který ovládá naše biologické hodiny a dá se podle něj určit, kdy zemřeme. Ten se dá zjistit odběrem slin a prozkoumáním DNA.
20.11.2012 06:40 |

podobné články

Co na vás prásknou vaše sliny?

 
Možná jste nad tím nikdy nepřemýšleli, ale víte, kolik slin denně vyprodukujeme a co vše se z nich dá zjistit? Dalo by se říct, že konzistence, vzhled a chuť slin o vašem zdraví prozradí celkem vše. Přesto, že svým slinám nevěnujeme velkou pozornost, je načase prozkoumat tuto zvláštní tekutinu, protože právě ta hraje v našem organismu velmi důležitou roli.
25.01.2016 07:05 |

podobné články

Komplikace v případu Maddie: Němci chtějí přezkoumat vzorek slin. Portugalsko jim však brání

 
Portugalská policie odmítá znovu otestovat vzorek slin z polštáře apartmánu v Algarve, ze kterého zmizela malá Madeleine McCann. O přezkoumání požádali němečtí vyšetřovatelé, kteří se snaží vyřešit záhadný případ z roku 2007. Podle Portugalců je žádost "typicky arogantní".
18.06.2020 11:51 |

podobné články

Prvňáčci si vyzkoušeli testování ze slin, šlo to hladce

 
Pět prvňáčků ze Základní školy v Bosonožské ulici v Brně-Starém Lískovci si ve středu vyzkoušelo s pomocí rodičů, jaké je to udělat si rychlotest ze slin na covid-19. K testování se sešli v jedné ze tříd.
18.02.2021 07:25 |

podobné články

Německo ve snaze znemožnit islámským radikálům odjezd do Sýrie jim bude odebírat pasy i občanské průkazy

 
Pasy a občanské průkazy bude odebírat Německo islámským radikálům žijícím v zemi. SRN jim tak chce znemožnit cestu do Sýrie, kde by se mohli připojit k radikálnímu hnutí Islámský stát (IS). Příslušný návrh zákona dnes schválila vláda kancléřky Angely Merkelové. Do bojů po boku IS se podle německých úřadů zapojilo už kolem 550 německých občanů.
14.01.2015 13:27 |

podobné články

Osobnosti: Angela Merkelová (2676 článků)

Policisté mohou podezřelým odebírat vzorky vlasů a slin i proti jejich vůli

 
Policisté neporušují zákon, když lidem podezřelým z nějakého trestného činu odebírají sliny nebo vlasy. Rozhodl o tom minulé úterý Ústavní soud a stanovisko zveřejnil na internetových stránkách. Tentýž soud v minulosti několikrát v podobném případu rozhodl opačně.
06.12.2010 13:20 |

podobné články