Článek

Prymula plánuje plošné testování. Má zjistit promořenost Čechů

 
Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula chystá plošný test na koronavirus u vzorku populace. Chce tak zjistit promořenost, tedy podíl nakažených mezi obyvateli Česka. Uvedl to ve středu Český rozhlas - Radiožurnál. Kdy a kde bude testování prováděno, zatím náměstek neupřesnil. Plošně chce nechat otestovat i obyvatele Litovelska na Olomoucku, kde do pondělí platila spolu se sousedním Uničovskem karanténa kvůli vysokému počtu nakažených. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na dnešní tiskové konferenci řekl, že plošné testování nepovažuje za efektivní a kapacity jsou omezené. Na Litovelsku i pro pracovníky v sociálních službách budou podle něj využity rychlotesty.
01.04.2020 09:35 |

podobné články

Podobné články

Adam Vojtěch představil plošné testování: Bude se týkat 27 tisíc lidí, uvedl

 
Plošné testování populace na nový typ koronaviru by mělo začít ve středu. Na úterní tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch představil celou strukturu. Doplnil ho ředitel Ústavu zdravotnických informací (ÚZIS) Ladislav Dušek, ale i epidemiolog Roman Prymula. Testování se bude týkat Prahy, jižní Moravy, Litoměřicka a Litovelska. Cílem je zjistit podíl nakažených mezi obyvateli Česka.
21.04.2020 09:56 |

podobné články

Osobnosti: Vojtěch Adam (1159 článků) , Adam Vojtěch (901 článků)

Chystá se velké testování v Praze, náhodně se vybere 5000 lidí

 
Zástupci Karlovy univerzity budou v Praze plošně testovat náhodně vybraných 5000 lidí. První lékařská fakulta se na tom dohodla s náměstkem ministra zdravotnictví a šéfem týmu Covid-19 Romanem Prymulou. Ten, jak řekl v České televizi, chce zjistit, jaká je promořenost populace koronavirem. Předpokládá se totiž, že virus mají i lidé, kteří nejsou testovaní, protože nemají vůbec žádné příznaky, a tudíž nevědí, že jsou pozitivní.
01.04.2020 16:50 |

podobné články

Plošné testování na koronavirus v Česku odstartuje ve středu. Koho se bude týkat?

 
Plošné testování populace na nový typ koronaviru by mělo začít ve středu. Radiožurnálu to v neděli řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Testování se bude týkat Prahy, jižní Moravy, Litoměřicka a Litovelska. Cílem je zjistit podíl nakažených mezi obyvateli Česka.
19.04.2020 11:55 |

podobné články

Osobnosti: Vojtěch Adam (1159 článků) , Adam Vojtěch (901 článků)

Jihočeský výzkum ukázal vyšší promořenost

 
Vyšší čísla než při studii kolektivní imunity na úrovni ČR vykázalo testování na koronavirus v jihočeském Písku a ve Strakonicích. Testy na přítomnost protilátek vyšly pozitivně u 1,2 procenta lidí na Písecku a 2,37 procenta na Strakonicku. V konečném výsledku se však může promořenost zvýšit o více než čtyři procenta v obou okresech.
15.06.2020 13:50 |

podobné články

Protilátky mají maximálně procenta lidí, očekává po plošném testování Prymula

 
Plošné testování na covid-19 proběhne v následujících 14 dnech a zapojí se do něj až 27 000 lidí. Lékaři chtějí zmapovat výskyt choroby v rámci celé populace. Testování začne ve čtvrtek, v některých lokalitách v pátek. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula očekává, že data ukážou expozici populace v promile až procentech.
21.04.2020 10:10 |

podobné články

Plošné testování v ČR zatím u ledu. Začít by se mohlo lokálně, třeba i s pomocí zubařů

 
Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) nepředpokládá testování celé populace v České republice na koronavirus. Plošnějšímu schématu testování by podle něj mělo předcházet ověření spolehlivosti antigenních testů v regionech typu Karvinska a Uherskohradišťska. Prymula to uvedl v pondělí po jednání vlády.
19.10.2020 20:25 |

podobné články

Prymulu překvapil velký zájem Čechů. Nová místa testování na covid-19 a opět i fronty

 
Šéf týmu Covid-19 Roman Prymula připustil, že velký zájem Čechů o dobrovolné testování je do jisté míry překvapením. I v pátek se rozjelo testování na řadě míst, některých nových. A opět jej provázely fronty, byť má Prymula plán - lidé dostanou pořadové lístečky s časy, kdy mají dorazit.
24.04.2020 11:00 |

podobné články

Plošnému testování Prymula věří. Pomůže 17 tisíc studentů

 
Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) věří že příprava projektu plošného testování, které bude dobrovolné a zdarma, proběhne rychle. Kromě již avizovaných praktických lékařů se do testování zapojí také nemocnice či tisíce vysokoškolských studentů. Prymula to řekl ve svém úterním televizním projevu.
13.10.2020 21:25 |

podobné články

Plošné testy stařečků nebudou, řekl Prymula. Remdesivir možná dostane Motol, Brno i Bulovka

 
Výrobce experimentálního léku Remdesivir si vyžádal dvě až tři místa pro případné další testování medikamentu proti koronaviru v ČR. Měly by to být Fakultní nemocnice Brno a v Praze Fakultní nemocnice Motol a Nemocnice na Bulovce. V České televizi to v sobotu řekl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Prozradil také, že stát plánuje pravidelné testování personálu domovů pro seniory na nový typ koronaviru, u klientů to s ohledem na jejich množství zatím není reálné.
04.04.2020 18:45 |

podobné články

Plošné testování žáků je mnohonásobně předražené, tvdí scio

 
Plošné testování žáků se dá udělat do 15 milionů korun ročně. Tvrdí to firma Scio, která za úplatu připravuje třeba přijímací testy pro střední a vysoké školy. Ministerstvo školství má přitom na tři roky příprav testování žáků 5. a 9. tříd rozpočet 92 milionů korun.
20.04.2012 17:37 |

podobné články

Koronavirus v OKD: Začalo plošné testování, hygienici prověří tisíce lidí

 
Ve společnosti OKD začalo plošné testování zaměstnanců na covid-19. Testováni jsou zatím pracovníci Dolu ČSM Sever a Dolu ČSA. V OKD pracuje asi 8400 lidí.
17.06.2020 10:15 |

podobné články

Prymulův plán na velké testování všech Čechů: Doufá, že test podstoupí 6 milionů lidí

 
S praktickými lékaři se podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) jedná o projektu testování v podstatě všech obyvatel ČR. Mohlo by odhalit 90 až 93 procent všech nakažených, uvedl Prymula na tiskové konferenci po jednání vlády. Později připustil, že by byl rád, kdyby test podstoupilo aspoň 6 milionů lidí. Nutit do něj nikoho nemůže, testování má být dobrovolné. Prymula také řekl, že byl ujištěn, že se podaří sehnat narychlo odpovídající množství rychlotestů.
08.10.2020 21:40 |

podobné články

V domovech seniorů začne plošné testování na koronavirus

 
V domovech seniorů se mají od příštího týdne začít plošně používat antigenní testy. Pokud odhalí koronavirovou nákazu u více obyvatel, následovat bude testování PCR, tedy výtěr z nosohltanu. Cílem je izolovat pacienty s covidem. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).
26.10.2020 22:05 |

podobné články

Matěj (32) vyrazil na testování, pokládal se za dobrý „vzorek“. Test udělali jen synovi (8)

 
Plošné testování imunity přilákalo od prvního dne davy zájemců. Už v sobotu se v Praze naplnila kapacita u všech věkových kategorií dospělých, testovat už se tak mohly jen děti a dospívající. Na testování vyrazil i Matěj (32) se svým synem Danem (8), nakonec podstoupil test pouze jeho syn. Matěj vyrazil na testování, protože jak řekl Blesk Zprávám, považuje se za dobrý vzorek pro studii, naopak nechápe, proč na testy vyrazili lidé, kteří trávili veškerý čas doma. Jak testy probíhaly a dopadly?
28.04.2020 06:05 |

podobné články

Ministr Dobeš plánuje plošně testovat žáky 5. až 9. tříd

 
Ministerstvo školství dnes zveřejnilo standardy toho, co by měli znát žáci na konci 5. a 9. tříd. Podle nich připraví odborníci otázky pro plošné testování znalostí žáků, stovka škol si testování vyzkouší už v listopadu. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr školství Josef Dobeš (VV).
11.07.2011 18:05 |

podobné články

Podle přesnějšího měření prodělalo covid-19 zřejmě mnohem víc Čechů, než se uvádělo

 
Zatímco celostátní výzkum na promořenost obyvatel nemocí covid-19 ukazoval na pouhá promile procenta, předběžné výsledky výzkumu na jihu Čech, který využíval přesnější testování, naznačují daleko vyšší počty. Podle prvotních výsledků, které se Právu podařilo zjistit, se přítomnost protilátek proti této nemoci pohybuje mezi pěti až deseti procenty z testovaných.
15.05.2020 15:15 |

podobné články

Plošné testování podstoupí 17 000 Čechů. Jak se budou vybírat?

 
Cílené plošné testování na přítomnost koronaviru se spustí po velikonočních svátcích. Ministerstvo zdravotnictví chce otestovat sedmnáct tisíc lidí ve čtyřech centrech: v Praze, v Jihomoravském kraji, na Litoměřicku a Litovelsku v Olomouckém kraji.
07.04.2020 15:55 |

podobné články

Prymula chce preventivní testování na ubytovnách

 
Hygienici by se v rámci prevence šíření koronaviru měli zaměřit na větší ubytovny se zahraničními dělníky. Tvrdí to náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, podle něhož se záležitost projednává s cizineckou policií. Prymula to uvedl na tiskové konferenci Svazu průmyslu a dopravy ČR. Podle něj by měly testování zvážit i firmy samotné, aby se předešlo druhé vlně epidemie.
21.05.2020 14:10 |

podobné články

Hejtman Vondrák: Testování bylo koordinované, bez zmatků nebo čekání

 
Na začátku května spustil Moravskoslezský kraj testování na nový typ koronaviru. Jeho cílem bylo ověřit promořenost obyvatel na jeho reprezentativním vzorku.
22.05.2020 14:05 |

podobné články