Článek

První směna sfárala do výbuchem postiženého dolu. Horníci měli obavy: Nevíme dne ani hodiny!

 
Fáráme a nevíme, jestli vylezeme… Taková tragédie se může stát prakticky kdykoli - nevíme dne ani hodiny.Tak komentovali svůj včerejší nástup do práce po týdenní odstávce havíři na dole ČSM ve Stonavě. Výbuch metanu tady minulý čtvrtek zabil 13 z nich.
28.12.2018 05:05 |

podobné články

Podobné články

Vláda rozhodla až popáté: Horníci by měli chodit do důchodu o pět let dřív než ostatní

 
Horníci z hlubinných dolů by měli chodit do důchodu o pět let dřív než ostatní pracovníci. Pro návrh se dnes vyslovila vláda, která o předloze Ministerstva práce a sociálních věcí jednala už popáté. Nová pravidla by měla platit od října příštího roku. Horníci podle nich půjdou do řádného důchodu asi v 58 letech. Celkové výdaje na opatření, které musí schválit Parlament, spočítalo ministerstvo práce na 11,6 miliardy korun do roku 2055.
09.11.2015 12:51 |

podobné články

Horníci si vydupali své. Do důchodu půjdou dřív než ostatní, už v 58 letech

 
Horníci z hlubinných dolů by měli chodit do důchodu o pět let dřív než ostatní pracovníci. Vláda, která o návrhu jednala v pondělí už popáté, se tentokrát vyjádřila souhlasně. Nová pravidla by měla začít platit příští říjen, horníci by podle zákona měli jít do řádného důchodu asi v 58 letech.
09.11.2015 13:25 |

podobné články

OKD: Ministryně práce sfárala mezi horníky Dolu Karviná

 
Do vysokého porubu v lokalitě Lazy Dolu Karviná sfárali v úterý 8. dubna ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová, ale také zmocněnec pro Ústecký a Moravskoslezský kraj Jiří Cienciala nebo šéf hornických odborů Jan Sábel, aby se seznámili s pracovními podmínkami horníků v OKD. Doprovod jim zajistilo vedení OKD v čele s výkonným ředitelem Dalem Ekmarkem a Závodu Důl Karviná.
11.04.2014 12:45 |

podobné články

Osobnosti: Michaela Marksová (463 článků) , Jan Cienciala (5 článků)

Horníci uspěli ve sněmovně. Do penze budou moci dřív, bude to stát 12 miliard

 
Horníci z hlubinných dolů zřejmě budou moci odcházet do starobního důchodu o pět let dříve než ostatní pracovníci. Nová pravidla, podle nichž by horníci měli odcházet do penze zhruba v 58 letech, by měla platit od října příštího roku. Počítá s tím vládní novela o penzijním pojištění, kterou ve středu v prvním kole vzrušeného projednávání sněmovna podpořila.
20.01.2016 21:35 |

podobné články

Při zatopení dolu v Británii zahynuli čtyři horníci

 
AKTUALIZOVÁNO. Čtyři britští horníci zahynuli při zatopení malého dolu v jižním Walesu. Záchranáři dnes našli pod zemí těla všech obětí, uvedl server BBC. Voda se do dolu nedaleko Swansea dostala ve čtvrtek a třem havířům se před ní podařilo uniknout.
16.09.2011 17:40 |

podobné články

Sobotka do dolu! Premiér dostal výzvu od rozčílených horníků

 
Premiéru Bohuslavu Sobotkovi přišel otevřený dopis od Sdružení hornických odborů OKD (SHO). Horníci si stěžují vládě, že neřeší jejich situaci. Jedním z hlavních témat je požadavek na možnost odchodu do předčasného důchodu. Horníci také vyzvali premiéra, včetně všech ministrů, aby přišli sfárat společně s nimi do dolů. Sobotka přislíbil, že do dolů společně s nimi půjde a zároveň, že vláda bude o požadavcích, včetně možnosti předčasných penzí, jednat. Píše se na serveru e15.cz
06.03.2015 10:21 |

podobné články

Osobnosti: Bohuslav Sobotka (9554 článků)

Jihočeši 2012: Nový způsob vládnutí - šíření paniky?

 
Taky u vás budou rušit školu? Nevíme. A proč vlastně? Nevíme. Kam půjdou děti? Nevíme. Co udělá radnice s prázdnou budovou? Taky nevíme. Nikdo nic neví.
30.08.2013 11:15 |

podobné články

Horníci v Paskově naposledy vyfárali. Těžba v ostravské části OKD končí

 
V Dole Paskov na Frýdecko-Místecku se dnes přestalo dobývat černé uhlí. Z dolu společnosti OKD, která je v úpadku, ráno vyfárala poslední směna. Vytěžené uhlí nyní putuje do úpravny, na dole začíná útlum. Končí tak těžba v ostravské části OKD. Těžební společnost důl zavírá z ekonomických důvodů, od loňského května je v úpadku a zavření dolu, který měsíčně generoval vysokou ztrátu, je jedním z úsporných opatření.
31.03.2017 08:30 |

podobné články

Čeští horníci do důchodu až o sedm let dříve? V Polsku fárají do padesátky

 
Havíři v Česku aby měli nervy ze železa. Dál se mluví o propouštění, těžařská společnost OKD je v krizi, samotní horníci pak často musí vydržet víc než například jejich polští kolegové. Ti mají nárok na důchod po 25 letech a fárají maximálně do padesátky. Situaci kolem předčasných důchodů a propouštění horníků v pátek řešili se zástupci havířů i ministři Jan Mládek a Michaela Marksová (oba ČSSD). A právě Marksová nastínila, že by mohli horníci do důchodu i o sedm let dříve. V 53 letech.
11.03.2016 16:00 |

podobné články

Osobnosti: Jan Mládek (673 článků) , Michaela Marksová (463 článků)

Důl Darkov a Důl ČSA končí: Horníci vyvezou poslední vozík a pak už jen "zdař bůh"

 
Společnost OKD příští týden na Karvinsku ukončí provoz ve dvou dolech. V úterý 23. února vyvezou horníci symbolický poslední vozík z Dolu Darkov a v sobotu 27. února z Dolu ČSA.
17.02.2021 12:40 |

podobné články

Týden po tragédii: Horníci se vrátili do práce, rodinám obětí lidé poslali už přes tři miliony

 
Přesně týden po tragické explozi metanu se horníci Dolu ČSM ve čtvrtek ráno poprvé vrátili do práce. Někteří uvedli, že mají větší obavy, než obvykle.  Neštěstí před týdnem nepřežilo 13 lidí. Dalších 10 bylo zraněno - dva stále zůstávají v péči popáleninového centra Fakultní nemocnice v Ostravě a jejich stav se prý během posledních dní nezměnil. 
27.12.2018 11:05 |

podobné články

Horníci peskují Vojtěcha s hejtmanem. Zmínili společné sprchy, jídlo i cesty autobusem

 
Sdružení hornických odborů OKD (SHO) se v prohlášení zveřejněném na internetových stránkách ohradilo vůči vyjádřením ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) či hejtmana Iva Vondráka (ANO) o šíření koronaviru na Karvinsku, za něž můžou nezodpovědní a neukáznění horníci, kteří nedodržují karanténu. Horníci podle odborů museli pracovat, přestože neměli možnost dodržovat protiepidemická opatření.
01.07.2020 08:55 |

podobné články

Osobnosti: Vojtěch Adam (1215 článků)

Budou to nejsmutnější Vánoce v životě, říkají horníci

 
Smutek před vstupem do Dolu ČSM ve Stonavě na Karvinsku by se v pátek dal krájet. Během dne sem přicházeli horníci uctít památku zemřelých kolegů, které zabila exploze metanu.
22.12.2018 09:00 |

podobné články

Vánoční směna u pražské policie: Na Štědrý den řeší hádky i sebevražedné pokusy

 
Pro mnohé je Štědrý den časem pohody a klidu, kdy každodenní pracovní shon jde stranou a nastává nerušený čas s rodinou. Je to tak ale všude? Ovšemže ne, pražští policisté by mohli vyprávět. Jak vypadá jejich tradiční vánoční směna? Čím se musí nejčastěji zabývat?
24.12.2019 06:00 |

podobné články

Horníci by se s pomocí státu mohli přeorientovat na podnikání, navrhuje Liška

 
V krizi kolem dolu Paskov by se stát měl postavit na stranu horníků a spolu se společností OKD jim zajistit krátkodobou pomoc. Myslí si to šéf Strany zelených Ondřej Liška. Ve svém blogu na Aktuálně.cz také napsal, že by horníci měli dostat šanci získat nezávislost na uhelných magnátech.
27.09.2013 14:45 |

podobné články

Osobnosti: Ondřej Liška (367 článků)

Horníci dnes znovu sfárali do dolu ve Stonavě, kde došlo minulý týden k tragickému výbuchu

 
370 zaměstnanců sfáralo dnes do dolu ČSM ve Stonavě na Karvinsku. Minulý čtvrtek tam přitom při explozi zemřelo 13 lidí, mnozí tak do práce přicházeli s obavami. Zaměstnanci, kteří dnes sfárali do podzemí, pracují v částech dolu, které nebyly neštěstím zasaženy.
27.12.2018 10:20 |

podobné články

Chilští horníci budou brzy zachráněni. Zbývají poslední hodiny...

 
Chilští horníci, kteří jsou již více než dva měsíce uvězněni v dole na severu země, se svými příbuznými v pondělí začali odpočítávat poslední hodiny do své záchrany. Vytahování prvního horníka by mělo začít v úterý o půlnoci místního času (středa 05:00 SELČ), informuje agentura Reuters.
11.10.2010 22:30 |

podobné články

Horníci si stěžují: Nepřežil by tam potkan!

 
Lidé z Handlové, a hlavně rodiny horníků jsou si jisti: Za výbuch a požár může vedení dolu. Horníci tam prý dlouhodobě pracují v katastrofálních podmínkách a plyn už tam cítili delší dobu.
11.08.2009 22:20 |

podobné články

Pohřešovaní horníci z amerického dolu byli nalezeni mrtví

 
Čtyři horníci, pohřešovaní po pondělním výbuchu v uhelném dole v americkém státě Západní Virginie, byli téměř pět dní po neštěstí nalezeni mrtví.
10.04.2010 07:55 |

podobné články