Článek

První část vyhoštěných ruských diplomatů opustila Česko

 
Z letiště v pražské Ruzyni odletěl v sobotu po 14:30 speciál, který dopraví do Ruska část diplomatů a zaměstnanců ruské ambasády vyhoštěných z ČR kvůli kauze Vrbětice. Na ruzyňském letišti letadlo Iljušin 96 přistálo krátce po 11:30. Následovalo odbavení cestujících na třetím terminálu letiště a odlet. Přílet druhého letadla je v plánu v pondělí.
29.05.2021 11:20 |

podobné články

Podobné články

Rusko dnes musí opustit většina vyhoštěných diplomatů, i čeští

 
Dnes končí lhůta, do kdy musí Rusko opustit většina diplomatů britských spojenců vyhoštěných Moskvou v souvislosti s případem otravy bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v Anglii. Mezi lidmi, které Rusko recipročně vykázalo, je mimo jiné 60 amerických diplomatů a také trojice jejich českých kolegů, napsala ČTK.
05.04.2018 06:10 |

podobné články

Z Ruzyně odletěl speciál s desítkami vyhoštěných zaměstnanců ruské ambasády

 
Ze třetího terminálu pražského letiště v Ruzyni dnes po 14:30 odletěl ruský vládní speciál, který dopraví do Ruska část diplomatů a zaměstnanců ruského velvyslanectví vyhoštěných z Česka kvůli kauze Vrbětice. Do konce května by měly podle rozhodnutí české vlády opustit ruskou ambasádu desítky diplomatů a zaměstnanců.
29.05.2021 16:00 |

podobné články

První várka Rusů z ambasády opustila Česko. Stěhovali i kočku, děti se loučily s růžemi

 
Ze třetího terminálu pražského letiště v Ruzyni dnes po 14:30 odletěl ruský vládní speciál, který dopraví do Ruska část diplomatů a zaměstnanců ruského velvyslanectví vyhoštěných z Česka kvůli kauze Vrbětice. Do letadla nastoupilo několik desítek lidí, podle ruské agentury TASS Česko dnes opustilo 54 zaměstnanců ruského velvyslanectví v Praze. Do konce května by měly podle rozhodnutí české vlády opustit ruskou ambasádu desítky diplomatů a zaměstnanců. Další letadlo má pro ně přiletět v pondělí.
29.05.2021 11:55 |

podobné články

Ultimátum Rusku: Umožněte hned návrat českých diplomatů, jinak vám paralyzujeme ambasádu v Praze

 
Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) oznámil ve středu ruskému velvyslanci Alexandru Zmejevskému, že pokud Rusko nevezme zpět všech 20 vyhoštěných českých diplomatů, sníží ve čtvrtek počty ruských diplomatů na pražské ambasádě na úroveň českého velvyslanectví v Moskvě. To znamená na pět lidí.
21.04.2021 18:05 |

podobné články

Ivan Gabal spustil křik. Chce radikálně snížit počet ruských diplomatů v ČR. A někteří politici nám prozradili pravý důvod

 
ANKETA Snižme počet ruských diplomatů u nás, vyzývá Ivan Gabal. V anketě ParlamentníchListů.cz tuto výzvu okomentovali čeští politici. „Počet ruských diplomatů u nás naprosto neodpovídá postavení České republiky. Rusko není náš spojenec, ani přítel,“ upozornil Jiří Payne. „Myslím, že Ivan Gabal je bláznivý rusožrout,“ domnívá se naopak Jiří Paroubek. „Asi chce vedle velvyslanectví v Damašku zrušit i naši ambasádu v Moskvě,“ uvedl Jaroslav Bašta. „Je to laciný a ubohý předvolební výkřik,“ zahřměl Tomio Okamura.
19.08.2017 05:15 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Paroubek (4092 článků) , Tomio Okamura (2548 článků) , Ivan Ivan (1934 článků)

Šándor o Vrběticích: Akt státní agrese, podcenění u Hamáčka i amatérismus ruských agentů

 
Razantní odpověď Kremlu na vyhoštění ruských diplomatů se podle bývalého náčelníka Vojenské rozvědky Andora Šándora dala očekávat. Počet vyhoštěných českých diplomatů a termín jen ukazují, jak moc jsou Rusové naštvaní. Podle Šándora o pozadí událostí ve Vrběticích premiér Andrej Babiš (ANO) i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) museli vědět delší dobu. Teorii o cestě do Moskvy coby zastíracímu manévru nevěří. Podle něj vláda a prezident ruský vliv v Česku dlouhodobě podceňuje.
19.04.2021 16:10 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (22241 článků) , Jan Hamáček (3131 článků)

Odvážný, správný, férový krok. Opozice chválí Kulhánka za vycenění zubů na Rusko

 
Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) dal ve středu Rusku ultimátum, aby do čtvrtka do 12.00 umožnilo návrat všech vyhoštěných českých diplomatů, nebo Česko sníží počet ruských diplomatů tak, aby odpovídal současnému stavu na českém velvyslanectví v Moskvě. Část opozice jeho „odvážný“ krok potěšil, hodnotí jej jako „správný a férový“. Zdrženlivější jsou představitelé hnutí STAN a Pirátů, uvádějí Novinky.cz.
21.04.2021 22:40 |

podobné články

Epicentrum: Exvelvyslanec v Moskvě Kolář o vyhošťování diplomatů i možných tvrdších opatřeních

 
Po zprávě o odhalení ruského podílu na výbuších ve Vrběticích odráží česko-ruské vztahy vzájemné vyhošťování diplomatů. Vicepremiér a prozatímní ministr zahraničí Jan Hamáček po tvrdším odvetném opatření Ruska uvedl, že zvažuje další kroky. Dojde k dorovnání počtu vyhoštěných diplomatů z osmnácti na dvacet či k něčemu tvrdšímu? A jak zareaguje Rusko? Nejen to byla témata pondělního Epicentra s bývalým velvyslancem v Rusku, Petrem Kolářem.
19.04.2021 15:20 |

podobné články

Osobnosti: Petr Kolář (575 článků) , Jan Hamáček (3131 článků)

Česko zatím neopustila ani polovina vyhoštěných z ruské ambasády

 
Z Česka zatím odletěla méně než polovina z diplomatů a zaměstnanců ruského velvyslanectví vyhoštěných z Česka kvůli kauze Vrbětice.
30.05.2021 16:25 |

podobné články

Mayová kvůli smrti agenta vyhodila z Británie rekordní počet ruských diplomatů

 
Británie v reakci na případ otravy bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dcery vypoví 23 ruských diplomatů, které úřady identifikovaly jako nedeklarované pracovníky tajných služeb. Na opuštění země mají týden. Poslancům britského parlamentu to dnes oznámila premiérka Theresa Mayová s tím, že jde o největší počet vypovězených diplomatů za posledních více než 30 let, tedy od studené války. Rusko podle Mayové může za pokus o vraždu Sergeje a Julije Skripalových. Moskva obvinění odmítá a už dříve pohrozila odvetnými opatřeními.
14.03.2018 14:30 |

podobné články

Osobnosti: Theresa Mayová (260 článků)

Británie vypoví 23 ruských diplomatů. Na opuštění země mají týden

 
Přes dvě desítky ruských diplomatů vypoví Británie v reakci na případ otravy bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dcery, které úřady identifikovaly jako nedeklarované pracovníky tajných služeb. „Na opuštění země mají týden. Jde o největší počet vypovězených diplomatů za posledních více než 30 let, tedy od studené války,“ oznámila poslancům britského parlamentu premiérka Theresa Mayová.
14.03.2018 16:55 |

podobné články

Osobnosti: Theresa Mayová (260 článků)

Marek Kyncl: Události posledních dnů se nesou ve znamení kampani proti Rusku, které bylo obviněno z otrávení bývalého agenta FSB Sergeje Skrypala na území Velké Británie

 
PSÁNO PRO PL Sergej Skrypal a jeho dcera Julie byli nalezeni dne 4. března v bezvědomí na lavičce v anglickém městě Salisbury. Bezprostředně poté vláda Velké Británie publikovala informaci, že obě osoby byly otráveny nervově paralytickou látkou „Novičok“, údajně pocházející z Ruska a obvinila Ruskou vládu z útoku chemickými zbraněmi na území Velké Británie. Dne 12.března odeslal Londýn Moskvě ultimátum, o den později Britská vláda vyhostila 23 ruských diplomatů, na což odpověděla Moskva symetrickým opatřením. Instituce Evropské unie se minulý týden do konfliktu mezi Londýnem a Moskvou aktivně zapojily. Evropská unie vyzvala velvyslance v Moskvě ke konzultacím, o vyhoštění ruských diplomatů po vzoru Velké Británie uvažuje 20 členských zemí EU včetně České republiky. Rozhodnutí je očekáváno v pondělí. Vyhostit značné množství diplomatů mají v úmyslu i USA. Naopak zdrženlivý postoj oznámily Finsko, Itálie, Rakousko, Kypr a Slovensko.
26.03.2018 16:20 |

podobné články

Petříček: Ministerstvo zahraničí řeší počty ruských diplomatů v Praze

 
Ministerstvo zahraničí řeší s ruskou ambasádou počty ruských diplomatů a nediplomatických pracovníků na ruské ambasádě v Praze. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) je potřeba zvyšovat odolnost vůči hybridním hrozbám a byť si nemyslí, že toho lze dosáhnout vypovězením několika diplomatů, resort jedná s ruskou stranou i o těchto otázkách.
25.11.2018 14:35 |

podobné články

Stojíme za Českem, pravil šéf diplomatů EU Borrell. Ale vyhoštování ruských diplomatů „není na programu“

 
Evropská unie sice nadále jednoznačně stojí za Českem v jeho sporu s Moskvou, vyvolaném kauzou Vrbětice, nechce však zvyšovat napětí ve vztazích s Moskvou vyhošťováním dalších ruských diplomatů. Po jednání ministrů zahraničí členských zemí to uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell, informuje na svém webu ČT24.
10.05.2021 22:55 |

podobné články

Ruská odveta! 20 českých diplomatů míří domů. Podobná věc se stala v Polsku

 
Rusko vyhostí 20 zaměstnanců české ambasády, ze země musejí odjet do pondělní půlnoci. Ruské ministerstvo zahraničí to podle svého dnešního vyjádření oznámilo českému velvyslanci v Moskvě Vítězslavu Pivoňkovi. Toho si předvolalo v reakci na rozhodnutí České republiky vyhostit 18 ruských diplomatů kvůli podezření, že příslušníci ruské tajné služby se zapojili do výbuchu skladu munice ve Vrběticích z roku 2014. Moskva hrozila odvetou a mimo jiné uvedla, že v kroku české vlády vidí americký vliv. Český ministr vnitra a zahraničí Jan Hamáček uvedl, že jej vysoký počet vyhoštěných pracovníků české ambasády překvapil.
19.04.2021 07:20 |

podobné články

Osobnosti: Jan Hamáček (3131 článků)

Vyloučeno není vyhoštění dalších Rusů, míní Hamáček

 
Ministr vnitra a dočasný ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí v noci po příletu vyhoštěných českých diplomatů z Moskvy uvedl, že není vyloučen další postup na principu reciprocity, tedy že by Česká republika pokračovala ve vyhošťování dalších ruských diplomatů. Těch ČR vyhostila 18, zatímco Rusko českých 20.
19.04.2021 21:50 |

podobné články

Osobnosti: Jan Hamáček (3131 článků)

Vladimír Pelc: Ultimátum je projevem hluboké hlouposti

 
Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD), ve funkci několik hodin, oznámil kolem 18. hodiny 21. 4. 2021 ruskému velvyslanci Alexandru Zmejevskému, že pokud Rusko nevezme zpět všech 20 vyhoštěných českých diplomatů, sníží ve čtvrtek počty ruských diplomatů na pražské ambasádě na úroveň českého velvyslanectví v Moskvě. Tedy na pět lidí.
22.04.2021 18:15 |

podobné články

Osobnosti: Vladimír Kulhánek (8 článků)

Poslední várka Rusů z ambasády odletěla z Prahy. Do Moskvy míří i děti, psi a hlodavec

 
Zbylá část vyhoštěných zaměstnanců ruského velvyslanectví dnes v 16:40 odletěla z ruzyňského letiště do Ruska. Do letadla, které zamířilo do Moskvy, nastoupilo odhadem šest až sedm desítek lidí. Česko museli ruští diplomati a zaměstnanci opustit kvůli kauze Vrbětice do konce května. Od úterý by na ruské ambasádě v Praze mělo působit sedm diplomatů a 25 administrativně-technických pracovníků. Kromě dospělých odlétají i děti, několik psů a v tašce pak jeden hlodavec, zřejmě králík nebo morče. Mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová ČTK v neděli řekla, že výjezdní příkaz dostalo 123 ruských občanů. Třicet z nich má diplomatický pas a zbytek služební. Část z nich odletěla už v sobotu, někteří odjíždí z ČR auty.
31.05.2021 11:05 |

podobné články

Osobnosti: Eva Davidová (19 článků)

Česko srovnalo počet diplomatů v Praze a Moskvě

 
Česká republika rozhodla o snížení počtu pracovníků na ambasádě Ruské federace v Praze tak, aby odpovídal současnému stavu na českém velvyslanectví v Moskvě. Zastropování počtu diplomatů je podle ministra zahraničí standardním krokem. Čas na stažení diplomatů má Rusko do konce května. ČR po Rusku požadovala zpětvzetí rozhodnutí o vyhoštění 20 diplomatů.
22.04.2021 14:20 |

podobné články