Článek

Protesty v Kazachstánu: Mrtví v ulicích, prezident dovolil střílet bez varování. Čína tleská

 
Kazachstán prožívá těžký týden, zemi ovládly nepokoje. V centru Almaty, největšího města Kazachstánu, pokračuje střelba, mrtví leží na ulicích. Podle vojáků v Almaty „teroristé kladou odpor“. Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev uvedl, že dovolil policii a vojsku střílet bez varování a že nebude vyjednávat s účastníky nepokojů. Podle ministerstva vnitra bezpečnostní síly zadržely přes 3000 lidí, 26 osob bylo „zlikvidováno“ a 18 zraněno. Resort rovněž informuje o 18 zabitých a 748 zraněných příslušnících bezpečnostních sil. Prezident v pátek ráno prohlásil, že ve všech regionech Kazachstánu byl z velké části obnoven ústavní pořádek. Podle agentury TASS ve čtvrtek po soumraku v Almaty opět zněla střelba.
06.01.2022 07:40 |

podobné články

Podobné články

Prezident Kazachstánu dovolil vojsku a policii střílet bez varování

 
Prezident Kazachstánu Kasym-Žomart Tokajev dovolil policii a vojsku střílet bez varování, aby skoncovaly s nynějšími nepokoji ve středoasijské zemi.
07.01.2022 10:30 |

podobné články

V Kazachstánu zemřelo už 164 lidí, i holčička (†4). USA: Odvolejte povolení střílet demonstranty

 
V Kazachstánu při nepokojích přišlo o život celkem 164 lidí a mezi nimi nejméně tři děti. Podle ruských a kazachstánských médií to oznámilo ministerstvo zdravotnictví. To ale večer uvedlo, že žádný údaj oficiálně nezveřejnilo. V největším městě Almaty v noci na neděli pokračovaly střety s demonstranty, oznámily podle agentury Interfax úřady. Podle místních médií se ozývaly výstřely, většinou však údajně výstražné. Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes kritizoval povolení střílet na demonstranty bez varování, které v pátek vydal kazachstánský prezident Kasym-Žomart Tokajev. Podle Blinkena by příkaz měl být zrušen, uvedla agentura Reuters.
09.01.2022 09:45 |

podobné články

Maskovaný státní převrat. A důvod?! Diplomat bourá řeči o Kazachstánu

 
„Byl to maskovaný státní převrat!“ říká někdejší velvyslanec Jaromír Novotný o nepokojích v Kazachstánu. Není podle něj náhodou, že přišly ve chvíli, kdy Rusko svolilo k účasti na rozhovorech o Ukrajině. Právě Rusko tak zažívá situaci, kdy musí válčit na dvou frontách, ale Novotný soudí, že situace v Kazachstánu bude do dvou týdnů plně stabilizována. O Kazachstánu jsme léta neslyšeli, protože jeho vláda díky nesmírnému nerostnému bohatství byla schopna zajistit občanům životní úroveň, soudí též diplomat. A střelba do lidí bez varování? Až poté, co vypálili a vyrabovali řadu důležitých objektů.
11.01.2022 11:25 |

podobné články

Bude se střílet, budou mrtví. A bude to velmi závažný spouštěč průšvihu po celé Evropě. Silné varování analytika Štefce ohledně migrace

 
ROZHOVOR „Přelézání plotu by mělo být určitým mementem i pro Českou republiku, abychom se připravili na podobné situace. Pronikání velkých skupin migrantů, řádově třeba šesti, sedmi, osmi set lidí, kteří se potáhnout přes naše území a postaví se silou čemukoliv, co se bude snažit je zastavit,“ varuje vojenský analytik Jaroslav Štefec. Vybízí Španělsko k radikálnějšímu zásahu, pokud si nechce zopakovat muslimskou nadvládu z historie. V přelézání plotu v enklávě Ceuta vidí nebezpečný precedens, který povede k dalším pokusům. „Jednou se policejní síly rozhodnou necouvnout a bude se skutečně střílet. Pak už není cesty zpět, jakmile se začne střílet, budou mrtví a začne se to samé dít i na ostatních místech,“ vysvětlil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.
01.09.2018 17:35 |

podobné články

Zdražení LPG rozpoutalo peklo: Mrtví policisté, pád vlády a výjimečný stav v Kazachstánu

 
V celém Kazachstánu, kterým zmítají nepokoje, je vyhlášen výjimečný stav. Informovaly o tom dnes vpodvečer ruské tiskové agentury, které zatím neposkytly více detailů. Prezident Kasym-Žomart Tokajev už dříve zavedl toto opatření na dva týdny v některých částech středoasijské republiky - v metropoli Nur-Sultanu, v největším městě Almaty a ve dvou regionech. Učinil tak v reakci na nepokoje, které původně začaly jako protesty proti zdražení zkapalněného ropného plynu (LPG), levnější alternativy k benzínu. Během nepokojů zemřelo osm členů bezpečnostních složek a 314 jich bylo raněno, oznámilo podle médií ministerstvo vnitra. Lídři zemí Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB) rozhodli, že do Kazachstánu pošlou na omezenou dobu mírové jednotky, které mají pomoci situaci v zemi stabilizovat. Dnes to podle agentury Ria Novosti oznámil arménský premiér Nikol Pašinjan.
05.01.2022 09:50 |

podobné články

Česká televize: Česká znovu tleská, tentokrát s podtitulem Letní scéna

 
Česká televize tleská všem, kteří to nevzdávají a vracejí kulturu do života. Už podruhé. Po úspěchu loňské kampaně „Česká tleská“ spouští ČT znovu možnost hlásit se do letního projektu na podporu pořadatelů kulturních událostí, tentokrát pod širým nebem.
02.06.2021 19:45 |

podobné články

Obraz zkázy v Kazachstánu: Krev a mrtví v ulicích. A dorazila „bratrská“ pomoc ruské armády

 
V kazachstánském městě Almaty byla v sobotu ráno znovu slyšet střelba. Informoval o tom server stanice BBC v ruském jazyce a agentura Interfax. Kazachstánské ministerstvo vnitra dnes ráno rovněž oznámilo, že od počátku nepokojů bezpečnostní složky zadržely bezmála 4300 lidí. Úřady přitom zatkly i bývalého premiéra a exšéfa kontrarozvědky Karima Masimova, jehož podezírají z velezrady. Kazachstánský prezident Kasym-Žomart Tokajev dnes telefonoval se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem o opatřeních nutných ke stabilizaci situace v zemi, oznámil Kreml. První ruské jednotky už dorazily do země, kde po předchozích střetech leží ještě mrtví v ulicích a jsou tu kaluže krve.
08.01.2022 09:00 |

podobné články

Proč to v Kazachstánu vře: Český analytik zmínil mnoho chudých v nejbohatší zemi v regionu

 
Nynější protesty v Kazachstánu mají širší souvislosti. Přestože je země nejbohatší v regionu střední Asie, značná část obyvatel zůstává chudá. Největší protestní potenciál mají oblasti západního Kazachstánu, soudí Martin Laryš z Ústavu mezinárodních vztahů. Kazachstánem v posledních dnech otřásly nepokoje, označované za nejhorší od dosažení nezávislosti bývalé sovětské republiky před třemi desetiletími. Podle kusých zpráv úřadů jsou důsledkem nejméně desítky mrtvých, stovky zraněných a tisíce zatčených.
07.01.2022 20:25 |

podobné články

Klauni děsí Ameriku, lidé je chtějí střílet. Nedělejte to, varuje policie

 
Střílet na klauny je trestné, nedělejte to! Takové varování zveřejnila na Facebooku a dalších sociálních sítích policie v americkém Utahu. Policisté tak reagovali na záplavu dotazů místních občanů, které zajímalo, jestli mohou beztrestně střílet na někoho, kdo je převlečený za klauna.
05.10.2016 20:15 |

podobné články

Zeman bude ve Vietnamu jednat o zrušení víz nebo o přímé lince. Pak zamíří do Kazachstánu

 
Prezident Miloš Zeman bude příští týden jednat ve Vietnamu například o zrušení víz pro české turisty. S vietnamským prezidentem Tran Dai Quangem bude chtít mluvit i o obchodních záležitostech, zřízení přímého leteckého spojení nebo o problematických českých investicích. V Kazachstánu by se měl následně setkat s prezidenty Uzbekistánu, Kyrgyzstánu a pravděpodobně i Kazachstánu. ČTK to řekl ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák.
02.06.2017 06:10 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (27904 článků)

Prezident chce jednání se šéfem Huawei. Čína prý zrušila schůzku ministerstev zahraničí

 
Čína v reakci na varování před technologiemi čínské firmy Huawei v Česku zrušila schůzku ministerstev zahraničí a odložila bez udání náhradního termínu jednání mezivládní komise pro ekonomickou spolupráci, řekl ve čtvrtek prezident Miloš Zeman v televizi Barrandov. Prezident se chce sejít se šéfem Huawei, aby si vyjasnil situaci. Domnívá se, že varování je součástí obchodní války počítačových firem, dodal.
17.01.2019 21:55 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (27904 článků)

Předseda Senátu navštívil světovou výstavu EXPO v Kazachstánu

 
Předseda Senátu Milan Štěch přijel na třídenní návštěvu Astany, hlavního města Kazachstánu. Tam už druhým měsícem probíhá světová výstava EXPO, kde slaví mimořádné úspěchy český pavilon. Právě účast na Národním dni ČR byla cílem návštěvy Milana Štěcha, který do Kazachstánu přijel s doprovodem z řad českých podnikatelů.
23.07.2017 21:30 |

podobné články

Osobnosti: Milan Štěch (775 článků)

Přímá linka z Kazachstánu do Pardubic? Pardubický kraj jedná s dalšími východními destinacemi

 
V rámci návštěvy světové výstavy EXPO 2017 v Kazachstánu, na které se v tomto týdnu v českém pavilonu prezentuje také Pardubický kraj, jednali zástupci regionu s velvyslankyní České republiky v Kazachstánu a Kyrgystánu Eliškou Žigovou.
28.07.2017 16:00 |

podobné články

Německo zastaví prodej zbraní do Kazachstánu

 
Německá vláda pozastaví kvůli nepokojům, jež vypukly v Kazachstánu, vývoz německých zbraní do této bývalé sovětské republiky. Informovala o tom agentura DPA s odkazem na nejmenované zdroje z kabinetu. V uplynulém roce Německo udělilo 25 licencí na vývoz zbraní do Kazachstánu ve výši 2,2 milionu eur (zhruba 55 milionů korun). Pro německé zbrojní firmy tak byla středoasijská republika spíše menším zákazníkem.
09.01.2022 07:00 |

podobné články

Povstání v Kazachstánu přehledně. Od bývalého velvyslance Bašty

 
Někdejší diplomat a současný poslanec SPD Jaroslav Bašta se ve svém nedělním komentáři pro Prvnízprávy.cz věnoval predikci vývoje krvavých nepokojů v Kazachstánu a pozici Ruska v tomto konfliktu. „Neúspěšná barevná revoluce v Kazachstánu bude mít stejné důsledky, jako měla její obdoba v Bělorusku – obě země to donutí úzce spolupracovat s Ruskou federací,“ míní.
09.01.2022 08:05 |

podobné články

V Praze se konal kulatý stůl věnovaný lednovým událostem v Kazachstánu

 
Velvyslanectví Kazachstánu uspořádalo kulatý stůl s českou veřejností, Klubem přátel Kazachstánu, zástupci kultury, školství a médií, na kterém se diskutovalo o lednových událostech.
03.02.2022 15:20 |

podobné články

Dojatý Londýn tleská statečným hrdinům olympiády: Porazili rakovinu!

 
Rakovina! To slovo aspoň na zlomek vteřiny zatřese i s duší sebevíce nachlapeného smrtelníka. Boj s ní – ozařování, chemoterapii – někdo vzdá, jiný jej podstoupí, a přesto podlehne a ti nejsilnější v něm zvítězí. Poslyšte příběhy sportovců, kteří to dokázali. Na olympiádě jim teď tleská dojaté publikum.
03.08.2012 12:00 |

podobné články

Nejmladší muzikant světa! Nenarozené miminko, které tleská do rytmu, jste určitě ještě neviděli!

 
Je mu teprve 14 týdnů, sedí si spokojeně v matčině lůně a rozjíždí si malou tleskací party. Zdá se, že nenarozené miminko tleská do rytmu podle toho, jak matka a lékař zpívají. Video doslova válcuje portál youtube.com.
28.03.2015 10:16 |

podobné články

Glosa: Slavík prozpěvuje na cestu fašizující se společnosti. A česká pop music tomu spokojeně tleská

 
Výsledky Českého slavíka naznačují, že agrese a nenávist namířené proti menšinám a populistické šíření strachu jsou hodnoty nejen společensky akceptované, ale dokonce vysoce oceňované. A elita pop music tomu spokojeně tleská.
29.11.2015 09:30 |

podobné články