Článek

Propad ekonomiky. Největší, co kdy byl. Ale čekal se ještě mnohem horší

 
Uzamčení ekonomiky, k němuž sáhla vláda Andreje Babiše kvůli koronaviru, přispělo k největšímu ekonomickému pádu v moderní historii republiky. Ve druhém čtvrtletí se ekonomika meziročně propadla o 10,7 procenta.
31.07.2020 11:15 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (19002 článků)
Podobné články

Propad české ekonomiky bude vyšší, varuje Švejnar. Jakou pomoc pochválil a zkritizoval?

 
Propad české ekonomiky v letošním roce bude vyšší, než se všeobecně odhaduje, a bude činit 7,5 až osm procent HDP. ČTK to v rozhovoru řekl Jan Švejnar, šéf Ekonomického poradního týmu při Ústředním krizovém štábu, který ukončil činnost 11. června, a ředitel IDEA při CERGE-EI. Pokles může být podle něj ještě hlubší v případě, že přijde druhá vlna pandemie koronaviru a omezení ekonomické aktivity. Pak by propad mohl jít do dvojciferných čísel, dodal Švejnar.
24.06.2020 09:05 |

podobné články

Osobnosti: Jan Švejnar (310 článků)

Propad, propad, propad. O tištěné noviny už prý skoro nikdo nestojí

 
Tištěné deníky mají problém – i nadále totiž pokračuje propad jejich prodeje. Píše o tom server Mediahub.cz.
12.07.2016 15:45 |

podobné články

Černý scénář pro Česko: Ekonomiku čeká obří propad, odhaduje komise. Co zbytek Evropy?

 
České hospodářství čeká letos kvůli omezením spojeným s šířením koronaviru propad o 7,8 procenta, což je výrazně více, než se původně předpokládalo. Evropská komise v úterním makroekonomickém odhadu zhoršila letošní vyhlídky české ekonomiky o 1,6 procentního bodu proti květnové prognóze. Příští rok by se sice hrubý domácí produkt Česka měl zvýšit o 4,5 procenta, i to je však o půl bodu méně než při jarním odhadu. Ekonomiku EU čeká propad o 8,2 procentního bodu, což činí opět více, než jaká byla očekávání, uvedla komise.
07.07.2020 11:25 |

podobné články

Svět čeká nejhorší hospodářská krize za 90 let, tvrdí fond. A Česko historický propad

 
Mezinárodní měnový fond (MMF) kvůli pandemii způsobené koronavirem očekává letos propad globální ekonomiky o tři procenta. Fond to v úterý uvedl ve svém jarním výhledu globální ekonomiky. Světové hospodářství tak podle fondu směřuje letos k nejhlubší recesi od velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století. MMF rovněž zveřejnil odhad pro českou ekonomiku, měla by klesnout o 6,5 procenta. To se v novodobé historii naší země dosud nestalo.
14.04.2020 15:10 |

podobné články

Česká ekonomika jede z kopce: Hrozí pátý největší propad na planetě!

 
Hůře na tom jsou už jen státy, kde koronavirus řádil hlava nehlava. Podle odhadu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) bude propad české ekonomiky pátý největší na světě!
12.06.2020 12:05 |

podobné články

Stát jako šmejdi. Odborář Středula si nebral servítky

 
Předseda odborů Josef Středula byl hostem v DVTV. Největší propad nás prý čeká v turismu, jinak odhadl propad české ekonomiky až na osm procent. A nezaměstnaných může být až 450 000. Jakou pomoc očekává nejvyšší odborář od státu? Co s dividendami, požadují je v současné době zahraniční matky? A proč přirovnal chování českého státu k praktikám šmejdů? Jde o placení škod. „Z mého pohledu to je politická chyba. Ze strany právního si myslím, že to není uděláno tak, aby se mohli z toho zákona vyhnout, to znamená z vyhlášení stavu nouze a všech těch záležitostí, co z toho jsou,“ prohlásil o nedávné změně. Prý to není dobrá zpráva pro ty, co kvůli rozhodnutí státu, nesmí provozovat živnost.
27.03.2020 12:40 |

podobné články

Miroslav Novák: Pokles domácí ekonomiky v 1. čtvrtletí potvrzen. Dno přijde ve 2. čtvrtletí

 
O hloubce poklesu domácí ekonomiky za celý letošní rok můžeme zatím pouze spekulovat. Důležité bude nejen to, jak prudký poklesl HDP vykáže 2. čtvrtletí, ale především to, jak rychlé bude oživění ekonomiky ve 2. polovině letošního roku. Reálný je interval letošního poklesu české ekonomiky mezi 5 % až 10 %.
03.06.2020 20:15 |

podobné články

Odhad: Vláda ještě zhorší hospodářskou krizi. A pak přijde další úder

 
Levice vyčítá vládě premiéra Petra Nečase, že zbytečnými škrty prohloubila hospodářskou recesi, a volá po opatřeních, která by podpořila ekonomický růst. Pravice zase vytýká sociální demokracii, že v době, kdy se ekonomice dařilo, rozhazovala peníze, místo aby snižovala veřejný dluh. Je to věčné dilema, jestli v krizi utáhnout šrouby nebo naopak pustit do ekonomiky peníze, aby se propad ekonomiky zmírnil.
20.05.2013 07:10 |

podobné články

Osobnosti: Petr Nečas (9335 článků)

Česko zažije ekonomický PROPAD. Bude hůř, než čekali experti

 
Propad české ekonomiky o 2,7 procenta má na svědomí hospodářská krize. Příští rok by ale měl HDP opět začít růst a to o 0,3 procenta.
04.05.2009 12:25 |

podobné články

Česká ekonomika? Je to prý mnohem horší. Raději nečíst

 
MF Dnes v posledních dnech přinesla v názorové rubrice značně rozdílné pohledy na ekonomickou situaci v České republice. Národní ekonomika poklesla meziročně o téměř 11 %. K tématu se na stránkách Mladé fronty vyjádřila známá jména. Ekonomka Ilona Švihlíková a Hana Lipovská s Janou Bobošíkovou z Institutu svobody a demokracie. Jaká jsou východiska z krize a je vůbec naše situace tak špatná, jak se zdá? Vicepremiér Karel Havlíček vidí obrovský propad ekonomiky jako přijatelný ve srovnání s ostatními zeměmi a premiér Babiš je, co se týká rozpočtu, optimistou.
04.08.2020 14:30 |

podobné články

Osobnosti: Jana Bobošíková (641 článků)

Paroubek varuje: Propad příjmů rozpočtu bude větší než hlásí vláda

 
Letos hrozí kvůli poklesu ekonomiky propad příjmů proti schválenému státnímu rozpočtu o 50 až 60 miliard korun, řekl ve čtvrtek novinářům předseda Národních socialistů - levice 21. století Jiří Paroubek. Představitelé této strany viní vládu z toho, že pokračuje v destrukci rozpočtových příjmů, a ze zadlužování.
05.01.2012 17:55 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Paroubek (3849 článků)

Šéf KSČM Filip: Toto celé lidstvo uvedlo do současného zvráceného stavu. Blíží se mnohem hlubší propad, než ekonomové připouštějí. Přežili jsme konec RVHP, přežijeme i rozpad EU

 
ROZHOVOR Předseda KSČM a předseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip říká, že vleklá ekonomická krize neskončila a že je před námi mnohem hlubší propad, než si ekonomové a mnoho politiků připouští. Svobodné podnikání v současné koncentraci kapitálu neexistuje. Při rozpadu EU by spolupráce byla často rovnoprávnější než současný diktát s mnohými nadnárodními firmami, které ovládají naše výrobce.
18.03.2016 04:55 |

podobné články

Osobnosti: Vojtěch Filip (1371 článků)

Patnáctiletí žáci jsou horší ve čtení, matematice i přírodovědě, ukázala studie

 
Patnáctiletí žáci byli v testech gramotnosti horší než jejich předchůdci před čtyřmi lety. Největší propad českých žáků byl v přírodovědě. V matematice byli žáci průměrní a ve čtenářské gramotnosti mírně podprůměrní. Zjistilo to srovnání PISA.
06.12.2016 14:20 |

podobné články

Každá Konvičkova akce je horší a horší, říká Hynek Kmoníček. A už i od odpůrců islámu zaznívá...

 
Martin Konvička na sebe znovu strhl pozornost. Kadibudkou. S pomocí dobře známé místnůstky – mobilní toalety zvané toitoika – se pokusil zesměšnit islám. A tady to začíná být nebezpečné. Šéf zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynek Kmoníček pozvedá varovný hlas, neb má za to, že každá další Konvičkova akce je horší a horší. Informují o tom pondělní Lidové noviny.
12.09.2016 09:00 |

podobné články

Hospodářství se propadá. Je to vážné

 
Další špatné zprávy přicházejí o vývoji české ekonomiky. Tentokrát se jedná o průzkum nálady mezi průmyslníky, který vyznívá velmi negativně. Třetina z nich se obává, že propad české ekonomiky ještě nekončí a někteří již raději začali své podniky zavírat.
16.11.2012 09:55 |

podobné články

Opevnit se, trvale zavřít hranice. Bude to mnohem, mnohem horší, varuje úctyhodný hlas

 
Na webu deníku The Telegraph vydal bývalý první státní tajemník Velké Británie William Hague komentář k současnému jednání na Maltě o migrační krizi. To, co nás podle něj čeká, je mnohem horší, než s čím jsme kdy vůbec počítali. A jediná data, ze kterých při řešení krize můžeme vycházet, jsou demografická. Ta totiž lze nejlépe předvídat a stavět na nich modelové situace.
11.11.2015 14:36 |

podobné články

Osobnosti: William Hague (19 článků)

Babiš a Schillerová prosadili schodek 500 miliard. Katastrofické scénáře premiér odmítá

 
Nikoli 40, ne 200 ani 300, ale rovnou 500 miliard korun. Takový bude schodek státního rozpočtu České republiky pro rok 2020, jeho navýšení ve středu ve Sněmovně prosadila vicepremiérka Alena Schillerová (za ANO) a premiér Andrej Babiš (ANO). Babiš v rozpravě uvedl, že podle souhrnných dat je potřeba počítat s poklesem ekonomiky v letošním roce. Premiér dodal, že je ale zdrženlivý, pokud jde o předpovědi vývoje, a varoval před katastrofickými scénáři. Evropská komise v tomto týdnu uvedla, že očekává letošní propad české ekonomiky o 7,8 procenta. Opozice vládu ve Sněmovně kritizovala, že dosud nepřišla se žádným návrhem úspor a že si nevytvořila rezervy.
08.07.2020 17:10 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (19002 článků)

Horší než česká ekonomika byla v 1. čtvrtletí jen maďarská

 
Vývoj české ekonomiky v prvních třech měsících letoška byl druhý nejhorší mezi 19 státy Evropské unie, u nichž dnes Eurostat představil údaje o hrubém domácím produktu. Hůře než ČR, v níž statistici hlásí mezičtvrtletní propad o jedno procento, na tom bylo jen Maďarsko (- 1,3 procenta). U osmi zemí EU, mezi kterými je i zadlužené Řecko, však Eurostat data neuvedl.
15.05.2012 12:00 |

podobné články

Zatímco Česko volí do Senátu, na světové burze proběhlo něco hrozivého, co budí obavy

 
Češi v pátek začali volit ve druhém kole své zástupce do Senátu, ještě před tím se ale pozornost finančníků po celém světě obrací v obavách k burze. Třetí největší bodový propad v historii. Tak lze ve zkratce popsat středu 10. října 2018 pro americké akcie. Onen propad se týká Indexu Dow Jones, který během jediného dne seskočil o neuvěřitelných 832 bodů. Prudký pokles se následně začal přelévat i do dalších akciových trhů. Na burzách po celém světě vzrostla nervozita. Hodnotu ztratil také německý, japonský, britský, nebo francouzský index. Ztráta důvěry postihla i alternativní svět Bitcoinu. Co se bude dít dál?
12.10.2018 14:55 |

podobné články

Osobnosti: Dow Jones (5 článků)