Článek

Prohra současného prezidenta zkomplikuje cestu Severní Makedonie do EU

 
Severomakedonský prezident Stevo Pendarovski uznal porážku v dnešním druhém kole prezidentských voleb, informuje agentura Reuters. Po sečtení více než 70 procent volebních okrsků vede se 64 procenty hlasů kandidátka opozice Gordana Siljanovská-Davkovová. Konzervativní opozice vede i v parlamentních volbách, které se rovněž konaly dnes.
09.05.2024 11:45 |

podobné články

Podobné články

Premiér Fiala: Česko podporuje členství Severní Makedonie v Evropské unii

 
Předseda vlády Petr Fiala se v úterý 29. srpna 2023 v Kramářově vile setkal s prezidentem Republiky Severní Makedonie Stevem Pendarovským. Během jednání řešili zejména cestu Severní Makedonie do Evropské unie i příležitost pro rozvoj obchodní spolupráce obou zemí.
30.08.2023 13:20 |

podobné články

Osobnosti: Petr Fiala (6401 článků)

Atény a Skopje se po 25 letech dohodly na novém názvu Makedonie: Volná cesta do EU?

 
Řecko a Makedonie se dohodly, že ukončí letitý spor o název bývalé jugoslávské republiky Makedonie kompromisním názvem Republika Severní Makedonie. Ve Skopji to dnes oznámil makedonský premiér Zoran Zaev a současně v Aténách jeho řecký protějšek Alexis Tsipras. Řecko kvůli dosavadnímu názvu sousedním Makedoncům blokuje vstup do NATO a do EU, jejichž představitelé již dohodu uvítali.
13.06.2018 07:50 |

podobné články

Osobnosti: Alexis Tsipras (69 článků)

Řekové a Makedonci podepsali dohodu o názvu Makedonie. V dálce se demonstrovalo

 
Ministři zahraničí Řecka a Makedonie v neděli podepsali dohodu o názvu makedonského státu. Obě země se kvůli tomu dlouhá léta svářily a Řecko blokovalo zahájení přístupových rozhovorů Skopje s Evropskou unií a pozvání Makedonců do Severoatlantické aliance. Makedonie, která byla součástí někdejší Jugoslávie, nyní hodlá používat kompromisní název Republika Severní Makedonie.
17.06.2018 14:15 |

podobné články

Makedonie dala migrantům stopku: Přes hranice nikdo nesmí!

 
Makedonie v pátek nevpustila na své území ani jednoho uprchlíka, uvedla agentura AP s odvoláním na řecké úřední zdroje. Skopje své opatření obhajuje argumentem, že Srbsko přes srbsko-makedonskou hranici nepustilo žádného běžence už posledních 40 hodin. V řeckém hraničním pásmu či v jeho bezprostřední blízkosti u Makedonie se nyní tísní kolem 5000 lidí. Ve čtvrtek Makedonie pustila na své území asi 150 lidí.
26.02.2016 23:30 |

podobné články

Štěch (ČSSD): Makedonie do EU patří, Česko může pomoct se zkušenostmi s přístupovými rozhovory

 
Předseda Senátu Milan Štěch jednal s prezidentem Makedonie Gjorgem Ivanovem. Hovořili o situaci v EU a snaze Makedonie začlenit se do EU a NATO. Makedonie je kandidátskou zemí EU od roku 2005.
06.10.2018 22:32 |

podobné články

Osobnosti: Milan Štěch (776 článků)

Pekarová Adamová (TOP 09): Naší morální povinností je pomoci Severní Makedonii v cílové rovince

 
Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová uskutečnila pracovní cestu do Severní Makedonie. S předsedou tamního zákonodárného sboru Talatem Džaferim jednala o pomoci ČR při závěrečné fázi integrace Severní Makedonie do EU a intenzivnější meziparlamentní spolupráci. S makedonským premiérem Dimitarem Kovačevskim pak probrala bezpečnostní otázky, které mají zásadní strategický význam pro obě země.
24.10.2022 18:55 |

podobné články

Rada Merkelové a spor o název Makedonie: Rozvášnění Řekové to schytali slzným plynem

 
Řecká policie v sobotu proti demonstrantům v Soluni na severu země použila slzný plyn. Demonstrace proti dohodě o změně názvu Makedonie začala před očekávaným projevem premiéra Alexise Tsiprase a zúčastnilo se jí podle policie zhruba 15 tisíc lidí. Informovala o tom řecká státní televize. Demonstrace ve druhém největším městě Řecka byla svolána na protest proti dohodě mezi Skopjí a Aténami, která řeší spor o název bývalé jugoslávské republiky kompromisem Republika Severní Makedonie.
08.09.2018 22:40 |

podobné články

Osobnosti: Alexis Tsipras (69 článků)

Čtyřicítka policistů odjela po deváté do Makedonie

 
V pondělí se na půdě Policejní akademie ČR konal slavnostní ceremoniál k odjezdu devátého kontingentu do Makedonie. Ceremoniál se uskutečnil za přítomnosti náměstka policejního prezidenta pro ekonomiku plk. Petra Petříka a tajemnice Republiky Makedonie Elionory Stankovikj.
02.04.2017 22:05 |

podobné články

Makedonie zavírá hranice a vyhlašuje výjimečný stav

 
Makedonie vyhlásila výjimečný stav kvůli situaci s běženci ve svém pohraničí. V boji proti nelegální migraci přes své území nasadí i armádu. Makedonie zároveň uzavřela i část hranic s Řeckem, aby tak uprchlíkům zabránila ve vstupu do země. Informuje ČTK.
20.08.2015 16:31 |

podobné články

Makedonie uzavřela kvůli uprchlíkům své hranice

 
Makedonie včera vyhlásila výjimečný stav. Denně přes hranice s Řeckem přejde přes 1500 uprchlíků, a proto se je Makedonie rozhodla uzavřít a bojovat tak s ilegální imigrací. Učinili tak po zmatcích, které nastaly na přeplněném vlakovém nádraží, odkud uprchlíci jezdili do Srbska. Informuje The Guardian.
21.08.2015 13:42 |

podobné články

Vláda ČR: Premiér Sobotka se zúčastní vypravení prvního českého kontingentu policistů do Makedonie

 
Předseda vlády Bohuslav Sobotka se společně s ministrem vnitra Milanem Chovancem, policejním prezidentem Tomášem Tuhým a velvyslancem Makedonie Pascalem Stojcheskim zúčastní 2. února 2016 odjezdu prvního českého kontingentu policistů do Makedonie.
02.02.2016 15:51 |

podobné články

Osobnosti: Bohuslav Sobotka (9583 článků)

Do Makedonie vycestovali další čeští policisté. Pomůžou tam hlídat hranice

 
Skupina čtyř desítek českých policistů v pondělí vycestovala do Makedonie, kde bude hlídat hranice v blízkosti města Gevgelija. Návrat mají naplánovaný na 9. května. Česko vyslalo do Makedonie už 294 policistů, jde o devátou podobnou misi.
27.03.2017 20:00 |

podobné články

Babiš se setká s premiérem Severní Makedonie Zaevem

 
Premiér Andrej Babiš (ANO) se dnes v Kramářově vile sejde s předsedou vlády Severní Makedonie Zoranem Zaevem, napsala ČTK.
17.12.2019 08:50 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (26299 článků)

Úřad vlády: Premiér Andrej Babiš přijal premiéra Severní Makedonie Zorana Zaeva

 
V úterý 17. prosince 2019 premiér Andrej Babiš přijal v Kramářově vile předsedu vlády Republiky Severní Makedonie Zorana Zaeva.
18.12.2019 08:30 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (26299 článků)

Severní Makedonie chce legalizovat marihuanu pro rekreační účely

 
Severní Makedonie zvažuje legalizaci užívání marihuany pro rekreační účely. V pátek o tom informoval server Balkan Insight s odvoláním na premiéra Zorana Zaeva, který si za vzor v této věci vzal Amsterodam. Podle Zaeva zvažuje kabinet povolení rekreačního užívání marihuany v kavárnách či ubytovacích zařízeních v metropoli Skopje a v dalších hojně navštěvovaných místech, jako je například historické město Ochrid.
21.11.2020 18:10 |

podobné články

Muslimové modlící se v ulicích. A přiletěl kámen! Byli jsme v Severní Makedonii a zažili horký Balkán

 
REPORTÁŽ Menší kámen proletěl kolem mě, ale když jsem na mladíky namířil objektiv v náznaku usilovného focení, oba zmizeli. Stalo se nedaleko náměstí Makedonie, odkud na všechny z koně zhlíží Alexandr Makedonský. To se nám nedávno stalo v hlavní městě Severní Makedonie Skopje. Mezi některými skupinami obyvatelstva tam vládne napětí a v nedávných volbách se do popředí dostali konzervativní nacionalisté. A jak už to na znesvářeném Balkáně bývá, hádají se tam o leccos, i o původ svých hrdinů.
12.07.2021 19:10 |

podobné články

Severní Makedonie schválila kompromis s Bulharskem a může zahájit přístupové rozhovory s EU

 
Parlament Severní Makedonie dnes schválil kompromisní dohodu, který má překlenout spor s Bulharskem blokujícím start přístupových rozhovorů s Evropskou unií. Podle předsedy Evropské rady Charlese Michela by jednání měla začít již příští týden. Zahájit rozhovory s EU může nyní také Albánie, na kterou se bulharské veto rovněž vztahovalo.
16.07.2022 20:00 |

podobné články

Ministr Síkela: Zaměřím se na projekty v regionech, šité na míru pro české firmy

 
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela vede podnikatelskou misi do Albánie a Severní Makedonie. V Albánii zavítá do hlavního města Tirany, v případě Severní Makedonie pak navštíví města Bitola a Ohrid.
27.03.2024 10:30 |

podobné články

Slzný plyn i zápalné lahve. Řekové demonstrovali proti dohodě s Makedonií

 
Desetitisíce Řeků se v neděli sešly v hlavním městě Aténách na velké demonstraci, odmítají dohodu o změně názvu sousední země z Makedonie na Severní Makedonie. Dokument, který by měl Skopji otevřít cestu do EU a NATO, má přitom řadu odpůrců i v Makedonii. Podepsaný je od loňského června. Část radikálních demonstrantů vyvolala prudké střety s policií, jež proti nim použila slzný plyn.
20.01.2019 18:30 |

podobné články