Článek

Proč ze společnosti vymizela polygamie?

 
Jak vést spořádaný partnerský či rodinný život, se lidé přou, co je svět světem. Často při tom dnes zaznívají názory, že bychom se měli inspirovat v našem původním já - v době před příchodem společnosti a technologií, u našich kořenů, kdy "lidé byli ještě lidmi". Problém je, že diametrálně odlišných rodinných uspořádání se v historii objevila celá řada - vybrat z nich ten "správný model" je tak nemožné. Nová studie například naznačuje, že ani s polygamií a monogamií to není tak snadné, jak jsme si v minulosti malovali. Ukazuje se totiž, že polygamii překvapivě nepraktikovali první bohatýři, ale naopak mnohem starší a chudší lidské skupiny.
09.08.2018 18:45 |

podobné články

Podobné články

Radim Uzel: Monogamie a polygamie

 
Většina lidí tvoří páry podobně, jako to v přírodě dělají třeba koloniálně hnízdící ptáci, opice nebo delfíni. Vytvářejí monogamii s občasnou nevěrou. Postupné střídání partnerů bývá někdy nazýváno nevěrou sukcesivní. S prodlužováním průměrného lidského věku počet těchto střídání za život pochopitelně vzrůstá, takže jeden partner a jedna partnerka na celý život se stávají víceméně vzácností. Některé kultury však umožňují trvalé zákonné soužití s více partnery (polygamie).
10.11.2016 16:20 |

podobné články

Osobnosti: Radim Uzel (101 článků)

Proč to bez zeleniny nejde?

 
Sněz tu zeleninu! Také jste jako malé děti často slýchávaly tuto větu, kterou teď s oblibou opakujete svým ratolestem u oběda? Snažíte se jim vysvětlit, proč to bez zeleniny nejde a trpělivě vyčkáváte, dokud z jejich talíře nezmizí poslední kousek? Možná ale i vám uniká pravá podstata toho, proč je zelenina pro naše zdraví tak důležitá a proč by rozhodně neměla v našem jídelníčku chybět. Pojďme společně najít odpověď na tuto otázku. Prostřednictvím dnešního článku se dozvíte, proč to bez zeleniny nejde a proč byste měli dbát důraz na to, aby se v dostatečné míře vyskytovala nejen ve vašem jídelníčku,  ale i jídelníčku vašich dětí. Proč to bez zeleniny nejde aneb nepostradatelná součást jídelníčku Určitě víte, že je zelenina nedílnou součástí naší stravy. Napadlo vás ale někdy zamyslet se nad tím, proč tomu tak je? Proč zeleninu ke svému životu potřebujeme? A proč to bez zeleniny nejde? Odpovědi skrývají následující řádky! Vitamíny V první řadě nutno zmínit, že zelenina obsahuje vysoké množství vitamínů. Je bohatá především na karotenoidy neboli provitamín A, který můžeme najít například v mrkvi, rajčatech, brokolici, kapustě nebo špenátu. Mimo jiné obsahuje vitamíny B, vitamín C nebo  vitamín K. Aby nedocházelo ke ztrátě důležitých vitamínů, musíme si dávat pozor, jakým způsobem zeleninu upravujeme. Minerální látky Dalším důvodem, proč to bez zeleniny nejde a proč bychom jí měli konzumovat v dostatečné míře, jsou minerální látky. Ty se samozřejmě liší zelenina od zeleniny, a proto je důležité, aby se na vašem talíři pokud možno objevovaly všechny druhy. Nedostatek hořčíku může vyřešit konzumace petržele, špenátu nebo kedlubny. Pokud potřebujete doplnit vápník, dopřejte si petržel, mrkev nebo zelí. Železo vám dodá pórek, špenát, petržel nebo kedlubna. Měď hledejte v zeleném hrášku nebo paprice. Příspěvek Proč to bez zeleniny nejde? pochází z Extrakrasa.cz - magazín o módě, kráse a bydlení
05.10.2016 18:20 |

podobné články

Klikaté cesty evoluce. Proč člověk ztratil kost v penisu?

 
Třebaže se nám to může zdát zvláštní, anatomická stavba velké části savců, včetně našich nejbližších příbuzných, se od lidské v jednom důležitém aspektu liší. Spíše pravidlem, než výjimkou, je mezi savci přítomnost pyjové kosti. Žerty stranou, pyjová kost představuje u druhů, které se její přítomností mohou chlubit, důležitou podporu při pohlavním styku. Její velikost je extrémně různorodá a na první pohled je zřejmé, že kost má za sebou velmi bouřlivé evoluční změny. Proč se ale u některých savců vyskytuje, zatímco jinde chybí? Měl ji i společný předek všech savců? A proč v evoluci člověka vymizela?
28.12.2016 18:10 |

podobné články

Amerika obkličuje Rusko a Merkelová skáče, jak Obama píská. Jejich tajné služby udělaly něco, co nemá v dějinách obdoby. Hovoří předák akademie ČSSD

 
ROZHOVOR Předseda brněnské pobočky Masarykovy demokratické akademie Dušan Krátký příliš demokracie v českých politických stranách nevidí a „partaje“ v denním i parlamentním životě nenaplňují své proklamace. Pokud jde o rozdělení společnosti, je v postkomunistických zemích situace podle Krátkého tristní, Klausovi u nás se povedla atomizace odborového hnutí a jeho dehonestace a působením bulváru u nás vymizela hrdost lidí práce na to, že jsou tvůrci společenských hodnot.
23.07.2016 11:10 |

podobné články

„Bohatí muži si můžou vzít, kolik žen chtějí.“ Poslankyně pobídla k polygamii

 
Poslankyně se během živě vysílaného rozhovoru v televizi nechala slyšet, že podporuje polygamii. Keňská zákonodárkyně Gathoni Wa Muchombová pro televizní NTV Kenya uvedla, že „bohatí muži si můžou vzít, kolik žen chtějí“. Zákonodárkyně následně vyzvala muže v monogamním manželství, aby zvážili polygamní sňatky. Podle ní je totiž polygamie řešením „problémů ve společnosti“, zmínila stanice BBC.
04.04.2018 11:25 |

podobné články

Proč se žena dobrovolně stane další manželkou už ženatého muže

 
Co může dohnat ženu k tomu, aby se dobrovolně stala druhou manželkou už ženatého muže? Většině z nás se to může zdát nepředstavitelné, přesto může polygamie představovat jedno z mála řešení tíživé životní situace. Třeba když žijete v zemi, kde už mnoho let zuří válka, a váš jediný zdroj obživy padl v bojích.
24.09.2016 11:05 |

podobné články

Sexidol Trnavský šokuje! Radí, jak ustát vztahovou krizi!

 
Fešák Martin Trnavský má na lásku svůj náhled. Myslíte, že kdyby se ženy řídily jeho radou, vymizela by nevěra ze vztahů?
20.12.2009 08:05 |

podobné články

Osobnosti: Martin Trnavský (95 článků)

V novozélandských obchodech hrají klasickou hudbu, krádeže vymizely

 
Obchody nacházející se v nákupním centru City Mall v novozélandském městě Christchurch nemají poslední dobou téměř žádné ztráty. Dokonce i celkové chování zákazníků se změnilo, veškerá kriminální činnost skoro vymizela. Důvodem je prý instalace reproduktorů, z nichž se line klasická hudba. Zákazníci se podle manažera obchodního střediska poslechem například Mozarta uklidňují a zároveň v nich vyvolává pocit slušnějšího chování.
09.11.2010 14:37 |

podobné články

Odvolaný Fuksa: Premiér potírá svobodnou diskusi

 
Ze zákulisí ODS vymizela diskuse. Takové vysvědčení největší vládní straně vystavil odvolaný ministr zemědělství Ivan Fuksa. Jeho výtka vůči premiéru Nečasovi je jasná: „Jakmile kdo sdělil svůj názor jiný, než je názor pana premiéra, tak pan premiér v tu ránu mluví o sypání písku do soukolí a tak podobně,“ stěžoval si Fuksa v sobotním rozhovoru Lidových novin. Dodává, že v posledních měsících se na stranickém grémiu už jen oznamují pozice.
08.10.2011 14:45 |

podobné články

Osobnosti: Ivan Fuksa (394 článků)

Mladík si přivydělává na studium jízdou na motorce v glóbusu smrti

 
Jedna z nejnebezpečnějších motorkářských disciplín, takzvaný glóbus smrti, která patřila ve druhé polovině minulého století k žádaným atrakcím po celé Evropě, aby pak téměř vymizela, se v Česku pomalu probouzí k novému životu.
11.09.2012 07:45 |

podobné články

Knížák: Zábavní park pro snoby

 
Zábavní park pro snoby, tak nazvala jedna z mých žákyň Benátské bienále architektury a je to přesné vystižení benátské akce. Architektura z architektury téměř vymizela, pavilóny jsou plné podivných objektů tvářících se jako umělecká díla nebo pouťové atrakce.
17.10.2012 12:30 |

podobné články

Co to má s obličejem? Rapperka Lil Kim je po desítkách plastik bez mimiky a úplně jiná než na začátku kariéry

 
S touhou po věčně mladé tváři se rapperka Lil Kim vrhá s železnou pravidelností do rukou plastických chirurgů. Zákroků má za sebou už tolik, že jí z obličeje vymizela mimika. Navíc se dnes zdá být někým úplně jiným, než když v 90. letech odstartovala hudební kariéru.
09.02.2013 13:55 |

podobné články

Osobnosti: Kim Kim (1508 článků)

Kam se ztratila svoboda, ptal se Klaus v Americe. Vládne nám prý propaganda

 
Exprezident Václav Klaus si na přednášce v Cato Institute ve Washingtonu posteskl, že kamsi vymizela lidská touha po svobodě. Místo ní se občany pokouší ovládnout enviromentalisté. A Evropská unie jim v tom podle Klause značně pomáhá.
01.10.2013 15:10 |

podobné články

Osobnosti: Václav Klaus (9401 článků)

Opomíjená delikatesa: Hubněte a vařte s rebarborou

 
Naše babičky na rebarboru nedaly dopustit, ale nám z jídelníčku vymizela. Přitom se z této opomíjené zeleniny dá navařit spousta skvělých jídel, především sladkých.
14.06.2014 00:10 |

podobné články

RECENZE: Rozpadlý americký sen africké imigrantky

 
Prvotina původem zimbabwské autorky NoViolet Bulawayo (jméno je uměleckým pseudonymem) začíná v africkém slumu a končí v americkém Detroitu. Hlavní hrdinka a vypravěčka, řečená Miláček, nás provází svou cestou za lepší existencí, aby nakonec ona vytoužená hranice, za níž se život stává šťastným a naplněným, zmatněla a takřka vymizela.
06.05.2015 08:20 |

podobné články

Tuhle pohádkovou princeznu jsme dlouhá léta neviděli: Před padesátkou vypadá pořád jako holčička

 
Pokud jste pravidelně sledovali televizní pohádky, něžná tvář herečky Simony Vrbické vám bude minimálně povědomá. Vidět jste ji mohli například v hlavních rolích pohádek Tři princezny tanečnice (1984), Mykolko - hop! (1984) nebo O Popelákovi (1986). V televizních inscenacích a seriálech se objevovala až do poloviny devadesátých let a pak z očí i myslí diváků přeci pozvolna vymizela...
01.06.2015 07:55 |

podobné články

Osobnosti: Simona Vrbická (2 články)

Vracím se do života, říká Karel Gott, který porazil rakovinu

 
Zpěvák Karel Gott (76) se v pátek od lékařů dozvěděl dobré zprávy - rakovina vymizela a on je v tuto chvíli vyléčený. Ještě ho čeká rekonvalescence, ale vše je prý na dobré cestě.
19.04.2015 12:16 |

podobné články

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR: Nové tůně pomohou střevlím potočním

 
Tůně, které byly nově vybudovány u Huťského potoka na Pelhřimovsku a na Ranském potoce u Ždírce nad Doubravou, pomohou vzácné střevli potoční. Tato drobná rybka kdysi v hojných počtech obývala většinu potoků na Vysočině. V posledních desetiletích na řadě míst vymizela a přežívá jen v malých, izolovaných populacích.
06.04.2016 13:10 |

podobné články

Vrací se kdysi vymizelá létající veverka

 
Finsko patří k ekologickým zemím, na níž lze jasně vidět, že změna hospodaření v krajině může mít pozitivní vliv na návrat kdysi ohrožených druhů živočichů. Hlavní město Helsinky, které lze právem nazývat lesním městem, se těší návratem vzácné poletušky slovanské. Pod tímto názvem se skrývá druh hlodavce podobný veverce, který má létající blánu mezi končetinami. V Helsinkách se za poslední dva roky ztrojnásobil počet míst, kde poletušky žijí.
02.11.2016 07:45 |

podobné články