Článek

Problémových směnáren v Česku ubývá. Počet stížností loni klesl na polovinu

 
Česká národní banka loni obdržela 174 podání veřejnosti s výhradami k praktikám směnáren. Je to pokles o téměř 50 procent proti roku 2018, kdy evidovala 338 podání. Stížnosti se týkaly zejména nevydání dokladu o provedení směnárenského obchodu a porušení práva zákazníka na storno směnárenského obchodu. ČNB o tom informovala ČTK.
06.07.2020 10:25 |

podobné články

Podobné články

Ministerstvo financí: Zákazníci směnáren budou moci bez udání důvodu odstoupit od smlouvy

 
Vláda schválila novelu zákona o směnárenské činnosti, která reaguje na nekalé praktiky některých směnáren a množství případů, kdy klienti směnáren nebyli spokojeni s podmínkami uzavřeného obchodu, ale již nebylo možné od směny ustoupit.
30.05.2018 21:00 |

podobné články

Poslanci schválili novelu, která víc ochrání klienty směnáren. Směnárníci i banky ji kritizují

 
Klienti směnáren by mohli odstoupit od transakce ve směnárnách až do tří hodin od směny peněz. V novele zákona o směnárenské činnosti to schválila sněmovna. Vláda navrhovala lhůtu dvě hodiny, ale poslanci ji na návrh svého kolegy Patrika Nachera (ANO) prodloužili. Opatření má chránit hlavně turisty před nekalými praktikami některých směnáren. Změnu zákona musí ještě projednat a schválit Senát, poté ji dostane k podpisu prezident.
14.11.2018 12:30 |

podobné články

Díky covidu máme méně meningokoka. Počet případů s vážnou infekcí klesl o polovinu

 
Loni se meningokokem nakazilo 25 lidí, počet případů tak meziročně klesl na polovinu. Na toto onemocnění loni zemřeli tři lidé, což je stejně jako o rok dříve. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Státní zdravotní ústav (SZÚ). Pokles může být podle SZÚ způsoben opatřeními přijatými kvůli šíření pandemie covidu-19.
02.04.2021 10:35 |

podobné články

Sobotka: Policisté nemají na benzín a do problémových lokalit se pěšky bojí chodit

 
Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka se v nedělní diskuzi na Primě navážel do premiéra Petra Nečase (ODS), že zanedbává vyhrocenou situaci na Šluknovsku. Podle Nečase již byly zahájeny konkrétní kroky a další analýzy ukáží, jak postupovat dále. Hovořil například o zřízení mobilních policejních jednotek, které se budou do problémových míst přesouvat. Sobotka opáčil, že policie už nyní nemá na benzín a policisté se bojí do problémových lokalit chodit.
04.09.2011 12:25 |

podobné články

Osobnosti: Bohuslav Sobotka (9572 článků) , Petr Nečas (9366 článků)

ČNB: Směnárny neustávají v klamání zákazníků, především v Praze

 
Směnárny neustávají v používání nezákonných praktik a poskytování klamavých či zavádějících informací. Česká národní banka přijala k dnešnímu dni 135 stížností na činnost směnáren, za celý rok 2013 jich řešila 218. Nejvyšší pokuty ČNB uložila za vážné nedostatky při informování klientů o směnných kurzech a výši poplatků, a to především u pražských směnáren.
18.08.2014 10:55 |

podobné články

V Česku ubývá včelstev. Lidé nemají zájem je pěstovat

 
V České republice rapidně klesl počet včelstev. V některých regionech až o polovinu. Ubývá totiž včelařů.
30.01.2011 18:35 |

podobné články

Směnárny čeká novinka. Nevýhodnou výměnu valut do dvou hodin zrušíte

 
Zákazníci směnáren zřejmě budou mít právo do dvou hodin od výměny peněz odstoupit od transakce. Částka je přitom kvůli možným spekulacím omezena na 1000 eur, tedy zhruba 25 600 korun. Novelu zákona o směnárenské činnosti ve středu schválila vláda, informovalo ministerstvo financí. Norma by měla ochránit zejména turisty před těmi směnárnami, které nabízejí nestandardní, pro klienty nevýhodné kurzy. Opatření ministerstvu navrhla loni Česká národní banka, která na činnost směnáren dohlíží.
30.05.2018 08:35 |

podobné články

Tažení proti neférovým směnárnám: Zákazníci asi dostanou šanci na vrácení peněz

 
Zákazníci směnáren zřejmě budou mít právo do dvou hodin od výměny peněz odstoupit od transakce. Částka je přitom kvůli možným spekulacím omezena na 1000 eur. Novelu zákona o směnárenské činnosti ve středu schválila vláda. Norma by měla ochránit zejména turisty před těmi směnárnami, které nabízejí nestandardní, pro klienty nevýhodné kurzy. Opatření ministerstvu navrhla loni Česká národní banka, která na činnost směnáren dohlíží.
30.05.2018 09:50 |

podobné články

ČR se rozrostla o devět tisíc obyvatel, počet přistěhovalců klesl

 
Počet obyvatel České republiky narostl ke konci června na 10, 515 miliónu, rozšířil se celkem o devět tisíc občanů. Největší podíl na tom má fakt, že počet narozených převršil počet úmrtí. Počet zemřelých se přitom snížil, stejně tak ubylo potratů, rozvodů, ale i nových manželství. Výrazně klesl počet přistěhovalců. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad (ČSÚ).
13.09.2010 09:40 |

podobné články

Konec čachrů směnárníků? Do tří hodin mohou lidé odstoupit od transakce, poslanci jsou pro

 
Klienti směnáren by mohli odstoupit od transakce ve směnárnách až do tří hodin od směny peněz. V novele zákona o směnárenské činnosti to schválila Sněmovna. Vláda původně navrhovala lhůtu dvě hodiny, ale poslanci ji na návrh svého kolegy Patrika Nachera (ANO) o hodinu prodloužili. Opatření má chránit hlavně turisty před nekalými praktikami některých směnáren. Změnu zákona musí ještě projednat a schválit Senát, poté ji dostane k podpisu prezident.
14.11.2018 13:25 |

podobné články

Bič na podvodníky ve směnárnách: Víme, co se změní, aby vás už nemohli okrádat!

 
Dnešním dnem byla schválena novela zákona, díky které budou moci zákazníci směnáren stornovat výměnu svých peněz. Tato novela by měla zamezit nekalým praktikám především pražských směnáren, které často využívají nevědomosti zahraničních turistů. Ti v nejhorších případech dostávají za euro pouze 15 korun.
14.11.2018 16:20 |

podobné články

Ministryně Schillerová: Reagujeme na nekalé praktiky některých směnáren, které ČR nedělají dobré jméno

 
Senát schválil novelu zákona o směnárenské činnosti. Jejím cílem je zamezit nekalým praktikám některých směnáren, kterých se dopouštějí nejčastěji v centru Prahy při jednání se zahraničními turisty.
21.12.2018 11:25 |

podobné články

Zeman posvětil větší ochranu klientů směnáren

 
Klienti směnáren budou moci odstoupit od transakce do tří hodin od směny peněz. Počítá s tím novela zákona o směnárenské činnosti, kterou s dalšími čtyřmi zákony ve čtvrtek podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.
27.12.2018 13:20 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (26013 článků)

Bič na nepoctivé směnárníky prošel. Klienti budou smět odstoupit do tří hodin od výměny

 
Klienti směnáren budou moci odstoupit od transakce do tří hodin od směny peněz. U směnárenských automatů bude lhůta pro odstoupení až tři pracovní dny. Opatření, které má chránit klienty před nekalými praktikami některých směnáren, dnes podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom jeho mluvčí Jiří Ovčáček.
27.12.2018 13:25 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (26013 článků)

Letecké katastrofy zabily 257 lidí. Počet obětí loni klesl o polovinu, tvrdí studie

 
Ani uplynulému roku se nevyhl nespočet tragických leteckých nehod, například těsně po Vánocích v pátek 27. prosince se u kazašské Almaty zřítilo letadlo, katastrofu nepřežilo 12 z 98 osob na palubě. Nicméně podle holandské letecké poradenské firmy To70 se loni počet havárií zmenšil, oproti roku 2018 dokonce o více než polovinu, informovala stanice BBC.
03.01.2020 22:10 |

podobné články

NSS odmítl další stížnosti na volby, mezi nimi i dvě námitky Suverenity

 
Nejvyšší správní soud (NSS) v úterý odmítl či zamítl další stížnosti na volby do Poslanecké sněmovny. Patří mezi ně i dvě stížnosti Suverenity - bloku Jany Bobošíkové. Celkem na NSS došlo 45 stížností, zbývající čtyři soud projedná 29. června. Žádné stížnosti nebylo dosud vyhověno. Oznámil to mluvčí soudu František Emmert.
22.06.2010 16:25 |

podobné články

Osobnosti: Jana Bobošíková (717 článků) , František Emmert (24 článků)

Veřejný ochránce práv: Nejvíc stížností přišlo z Prahy a jižní Moravy, nejméně z Vysočiny

 
V průběhu roku 2015 se ochránkyně zabývala podněty a stížnostmi lidí ze všech krajů České republiky. Nejvíce jich bylo z Jihomoravského kraje (1324 stížností) a z Prahy (942 stížností). Hned za nimi následuje Moravskoslezský kraj (676 stížností) a Středočeský kraj (579 stížností).
12.04.2016 15:20 |

podobné články

Zdeněk Koudelka: Soudce-nesoudce Matula a nečinný ministr

 
Ústavní soud 19. 7. 2016 vyhověl ústavní stížnosti Vlastimila Matuly, který jako soudce Okresního soudu v Kladně byl 2010 na stáži na Ministerstvu spravedlnosti, kde zpracoval poklady k podání stížností pro porušení zákona. Právo podání stížnosti proti porušení zákona v trestních věcech přísluší ministrovi spravedlnosti a rozhoduje o ní Nejvyšší soud. V případě jedné stížnosti, kdy Vlastimil Matula připravil podklady dle pokynu nadřízených, byl odsouzen obecnými soudy za údajné nadržování pachateli trestního činu. Odsouzení postihlo jen referenta Vlastimila Matulu a jeho ředitele odboru. Ani jeden nerozhodoval. O podání stížnosti rozhoduje ministr spravedlnosti.
14.12.2016 17:05 |

podobné články

Institut: Počet obětí terorismu ve světě počtvrté v řadě klesl

 
Počet obětí teroristických činů ve světě loni počtvrté v řadě klesl. Ve srovnání s rokem 2014 zemřelo na následky atentátů celosvětově o více než polovinu méně lidí. Vyplývá to z výroční zprávy nazvané Index globálního terorismu 2019, kterou dnes v Londýně představil Institut pro hospodářství a mír (IEP). Nejhorší situace je v Afghánistánu, Iráku a Nigérii. Dopady mezinárodního terorismu na Českou republiku se podle indexu meziročně opět snížily.
23.11.2019 21:55 |

podobné články