Článek

„Problém bude trvat měsíce“. Poláci na běloruské hranici zaznamenali další útoky migrantů

 
Migranti se i v noci na sobotu pokoušeli dostat se ilegálně přes hranici z Běloruska na polské území, změnili ale taktiku a snaží se o to v menších skupinách. Rozhlasové stanici RMF to řekl polský ministr obrany Mariusz Blaszczak. Běloruská pohraniční stráž podle státní agentury BelTA obvinila polské a litevské síly, že pokračují v násilném vytlačování migrantů do Běloruska, přičemž za uplynulý den se to týkalo 490 lidí.
20.11.2021 12:50 |

podobné články

Podobné články

Prolomili plot! Nápor Lukašenkových migrantů na polské hranici sílí, Merkelová volala Putinovi

 
Na polsko-běloruské hranici to dál vře, za ostnatým drátem se hromadí tisíce migrantů. Už v pondělí se utečenci neúspěšně pokoušeli násilně dostat přes plot u obce Kuźnica Bialostocka. Polský ministr obrany Mariusz Błaszczak oznámil četné pokusy migrantů překročit v noci hranice z Běloruska. Dle médií se někteří z migrantů přes hranici dostali. Například web Belsat s odkazem na rozhlasovou stanici Białystok informoval, že se to přece jen dvěma skupinkám migrantů u obce Krynki a Bělověž podařilo. Německá kancléřka Angela Merkelová dnes po telefonu hovořila s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o situaci na polsko-běloruské hranici.
10.11.2021 07:55 |

podobné články

Poláci tvrdě. Ani migrant. Volají na ně megafonem. Nářek z ČRo

 
Na polsko-běloruské hranici houstne napětí. Běloruský diktátor dopravuje migranty a uprchlíky z Afriky, Íránu, Afghánistánu, Pákistánu i Sýrie. Běloruské úřady za to prý od uprchlíků vybírají poplatky v řádu tisíců euro, pak je dovezou na polsko-běloruskou hranici a to je pro běloruskou stranu konec příběhu. Polská pohraniční stráž má ale zakázáno pouštět uprchlíky do Polska. Zpravodaj Českého rozhlasu v Polsku Martin Dorazín popsal, co se na hranici děje.
26.08.2021 08:40 |

podobné články

Po mladém migrantovi zemřel i polský voják. 11 mrtvých a zoufalství na hranicích s Běloruskem

 
Tisíce migrantů převážně z Blízkého východu na polsko-běloruské hranici uvízly mezi kladivem a kovadlinou, z jedné strany je běloruské bezpečnostní složky tlačí do Polska, z druhé strany jim polští pohraničníci znemožňují vstup na své území. Polská policie mezitím nalezla u hranic s Běloruskem mrtvého Syřana. Zatím neurčila příčinu smrti. V noci na sobotu se pokusila hranici překonat stovka migrantů. U hranic zemřel i polský voják, zřejmě šlo o nešťastnou náhodu, informuje agentura PAP, podle které u toho nebyla další osoba.
13.11.2021 05:15 |

podobné články

Migranti pod dohledem Bělorusů vyrazili na hranici. Poláci čekají útok, Brusel přitvrdil sankce

 
Stovky, možná až tisíce migrantů opustily provizorní tábor na bělorusko-polské hranici. Pod dohledem běloruských těžkooděnců lidé vyrazili k přechodu Kuźnica–Bruzgi, který Poláci už minulý týden uzavřeli. Uprchlíky dělí od polské policie a vodních děl jen vysoký plot s žiletkami. Situace je podle místní pohraniční stráže i médií mimořádně napjatá. Do krize vstoupily Litva, Lotyšsko a Estonsko, viní Bělorusko, že nutí migranty ilegálně přecházet do EU. Lukašenko podle nich musí nést odpovědnost za obchod s lidmi. A státy Evropské unie schválily nové sankce proti běloruskému režimu. Zasáhnou aerolinky Belavia a další firmy podílející se na svážení migrantů.
15.11.2021 14:15 |

podobné články

Přijměte 2000 migrantů, chce dál Lukašenko po EU. Dav se znovu pokusil překonat hranici

 
Na 150 migrantů se v noci na pondělí neúspěšně pokusilo přejít hranici z Běloruska do Polska poblíž obce Dubicze Cerkiewne. Migranty při tom doprovázely běloruské bezpečnostní složky, uvedla polská hraniční stráž. Ta za celou neděli zaznamenala na polsko-běloruském pomezí bezmála 350 podobných pokusů. Prezident Lukašenko chce po EU, aby přijala 2000 migrantů.
22.11.2021 11:25 |

podobné články

Polsko zadrželo stovku migrantů. Násilný pokus překročit hranice inspirovaly běloruské síly

 
Asi 100 migrantů se pokusilo překračit hranici z Běloruska do Polska. Násilný pokus o hranice měly podněcovat běloruské síly.
18.11.2021 13:35 |

podobné články

Bratři málem umrzli v lesích. Migranty na polsko-běloruské hranici zachraňují dobrovolníci

 
Noc z neděle na dnešek na polsko-běloruské hranici byla patrně klidná, pro migranty však rozhodně nebyla pokojná, nadace Ocalenie oznámila, že zachránila dva podchlazené migranty. Média ani tiskové agentury však neinformovaly o překonání polské bariéry migranty. Pohraniční stráž v neděli uvedla, že očekává velký pokus o zdolání polské hranice skupinami migrantů.
15.11.2021 10:40 |

podobné články

Krize na polsko-běloruské hranici: Místní pomáhají migrantům v polských „no-go zónách“

 
Jedním z nejsledovanějších témat posledních dnů je situace na polsko-běloruské hranici, kde se shromáždily tisíce migrantů převážně z Blízkého východu. Mluví se o hybridní válce, kdy země jako Polsko či Litva viní běloruského diktátora Alexandera Lukašenka, že migranty využívá jako zbraň, ti jsou na hranicích pod dohledem běloruských bezpečnostních složek. Menším skupinkám migrantům se daří dostat přes plot do Polska, v okolních lesích tráví dny bez jídla a pití, jejich jedinou nadějí jsou místní a dobrovolníci, uvedla stanice BBC.
17.11.2021 05:30 |

podobné články

Osobnosti: Alexander Alexander (149 článků)

Litva uznala diplomatický status úřadu Cichanouské. Bude fungovat souběžně s Lukašenkovým zastoupením

 
Litva uznala diplomatický status kanceláře Svjatlany Cichanouské; šéfka běloruské opozice Cichanouská se tak podle litevského ministra zahraničí stala „jediným oficiálním zastoupením běloruské demokracie“. Ministr zahraničních věcí ČR Jakub Kulhánek (ČSSD) avizoval blízké otevření zastoupení běloruské opozice v Praze, není však jisté, zdali bude mít také diplomatický status. Za zvolenou prezidentku Běloruska považuje Cichanouskou předseda Senátu Parlamentu ČR Miloš Vystrčil (ODS).
05.07.2021 17:50 |

podobné články

V karavaně migrantů trpí 2300 dětí. Trump chce před „delikventy“ zavřít hranici

 
Donald Trump zvažuje možnost uzavřít před středoamerickými migranty jižní hranici s Mexikem a neumožnit jim požádat o azyl v USA. Napsal to list The Washington Post (WP) s odvoláním na nejmenované zdroje z Trumpovy administrativy. Podle agentury AP bude na hranici vysláno nejméně 800 vojáků, kteří mají hranice ochránit před několikatisícovým zástupem migrantů. V karavaně migrantů je přitom dle UNICEF na 2300 dětí.
26.10.2018 13:50 |

podobné články

Osobnosti: Donald Trump (5792 článků)

Násilí migrantů na hranici Polska: Jsou „mystifikováni a oškubáni“, varují analytici

 
Přes polsko-běloruskou hranici se během pondělí pokusilo nelegálně dostat 174 migrantů a 66 cizinců dostalo příkaz opustit polské území. Na twitteru o tom dnes informovala polská pohraniční stráž. Ministerstvo obrany uvedlo, že skupina asi 50 migrantů použila násilí, když se pokoušela do Polska proniknout u hraničního přechodu Bělověž (Bialowieža). V běloruském logistickém centru u přechodu Bruzhi-Kuźnica na možnost dostat se do EU dál čeká na 2000 migrantů zejména z Iráku a Sýrie, napsala dnes agentura DPA. Analytici upozorňují na to, že humanitární krizi prohlubují i sociální sítě a migranti jsou do této oblasti přivedeni s tím, že „byli jasně mystifikováni a oškubáni“.
23.11.2021 14:45 |

podobné články

Na hranici Polska a Běloruska zemřel pátý migrant, na infarkt. Další zachránili z bažin

 
Nedaleko polsko-běloruské hranice v noci na dnešek zemřel zřejmě kvůli infarktu migrant, informovala polská pohraniční stráž na svém twitterovém účtu. V posledních dnech jde o pátý případ úmrtí mezi běženci, kteří se snaží dostat z Běloruska do Polska. Evropská komise dnes požádala Polsko, aby umožnilo přístup pracovníkům Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) k polsko-běloruské hranici.
24.09.2021 14:15 |

podobné články

Nápor migrantů nepolevuje: Litva vyhlásila výjimečný stav, polský prezident zmínil sílu

 
Noc na polsko-běloruské hranici, kterou se v pondělí pokusila překonat skupina tisíců migrantů, byla klidná. Uvedla to dnes ráno polská policie, která spolu s armádou vstupu běženců do země brání. Stovky lidí se shromažďují i u hranic s Litvou, který vyhlásila výjimečný stav. Podle prezidenta Adrzeje Dudy má Polsko ochránit hranici s Běloruskem. Případný úspěch běloruského režimu, který organizuje migraci, by byl fatální pro celou Evropskou unii, řekl v Bratislavě.
09.11.2021 08:25 |

podobné články

„Mlátí naše děti, naše vnuky.“ Tisíce demonstrantů před sídlem vlády chtěly konec Lukašenka

 
Tisíce demonstrantů se před sídlem běloruské vlády v Minsku domáhaly odstoupení prezidenta Alexandra Lukašenka. Běloruský vládce vyzval demonstranty v Minsku, aby se vzpamatovali a nechali úřady nastolit pořádek. Moskva oznámila, že běloruské úřady vrátily do Ruska 32 Rusů, které v Bělorusku před volbami zadržely jako údajné žoldnéře z Vagnerovy soukromé vojenské společnosti. Ministři zahraničí Evropské unie se v pátek na mimořádné videokonferenci dohodli na tom, že sedmadvacítka uvalí nové sankce na běloruské představitele zodpovědné za násilné potlačení protestů a falšování výsledků sporných voleb hlavy státu.
14.08.2020 17:30 |

podobné články

Osobnosti: Alexandr Lukašenko (234 článků)

Běloruska Cichanouská: Senátor Fischer ji pozval domů. Ukázal jí vzácnost

 
Představitelka běloruské opozice Svjatlana Cichanouská dorazila do České republiky na jednání s českými politiky. Senátor Fischer uvítal představitelku běloruské opozice přímo u sebe doma. S Cichanouskou se vyfotil i předseda Senátu Miloš Vystrčil. Lídryně běloruské opozice se plánuje setkat i s prezidentem Zemanem. Do Česka se přesunula z Polska, kde její návštěva vyvolala rozruch.
07.06.2021 11:10 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (26692 článků)

Kolář junior chce v Praze otevřít ambasádu běloruské opozice. Sliboval to už Kulhánek, tvrdí

 
Poslanec TOP 09 a kandidát SPOLU na ministra zahraničí Ondřej Kolář (TOP 09) chce prosadit oficiální kancelář v Praze pro běloruské opoziční politiky v exilu. Kolář už kvůli tomu jednal s Franakem Viačorkou, nejbližším spolupracovníkem lídryně běloruské opozice Svjatlany Cichanouské.
15.11.2021 18:00 |

podobné články

Lukašenkův obchod s lidmi: Migranti zkusili „protrhnout“ polskou hranici, u plotu živoří i děti

 
Skupina migrantů na bělorusko-polské hranici se pokusila vynutit si cestu přes oplocení a dostat se na polské území, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na polskou pohraniční stráž. Ministerstvo vnitra na twitteru oznámilo, že bezpečnostní složky zabránily pokusu o překonání hranice. Podle serveru Gazeta Wyborcza polské jednotky použily slzný plyn. Situace na hranici se dnes zdramatizovala poté, co se u ní dopoledne shromáždilo velké množství migrantů. Dění na hranici vzbudilo znepokojení EU, NATO i Spojených států.
08.11.2021 13:50 |

podobné články

Zkusí prolomit hranici Polska? Bělorusy viní, že migranty sváží a „vyzbrojují“ kládami

 
Polská pohraniční stráž obvinila Bělorusko z příprav velkého pokusu o zdolání polské hranice skupinami migrantů, ke kterému by mohlo dojít ještě dnes. Přípravy jsou podle pohraničníků již v plném proudu, uvedl zpravodajský server Onet. Náměstek polského ministra vnitra Maciej Wonsik ohlásil, že k hranicím míří v Bělorusku další skupiny migrantů. Pochod většího množství migrantů k hranici s Polskem hlásí i nezávislá běloruská média. „Všechny naše síly jsou v pohotovosti,“ uvedlo polské ministerstvo vnitra.
14.11.2021 17:25 |

podobné články

Itálie přitvrdila: Salvini vyslal na hranice hlídky. Brání převozu migrantů z Francie

 
Italský vicepremiér a ministr vnitra Matteo Salvini po dalším převozu migrantů v automobilu francouzského četnictva přes hranici a jejich vysazení na italském území oznámil, že rozmístí na hranici s Francií italské policisty. „Hlídkové vozy byly vyslány do Claviere, aby tam kontrolovaly a chránily hranici,“ citovala agentura APA Salviniho dnešní oznámení na jeho twitterovém účtu.
20.10.2018 21:05 |

podobné články

Osobnosti: Matteo Salvini (100 článků)