Článek

„Pro d*menty.“ A už je řev. Senát schválil ústavní právo na obranu se zbraní, některým to smrdí

 
Zbývá jen podpis prezidenta a v Česku bude právo na obranu života se zbraní povýšeno na ústavní. A ačkoliv změna ústavního zákona je něco, na čem musí být a byl konsenzus jak ve Sněmovně, tak v Senátu, jsou zde tací, kteří povýšení práva nevítají. Např. bývalý poslanec TOP 09 Miroslav Kalousek, který ho považuje za přebytečný a nebezpečný. „Je to inspirace pro dementy, aby si zbraň pořídili a někoho při nejbližší příležitosti zastřelili,“ tvrdí novinář Seznam Zpráv a ozvali se další.
21.07.2021 16:05 |

podobné články

Osobnosti: Miroslav Kalousek (7391 článků)
Podobné články

John Bok: Celá věc kolem Fajáda smrdí. Smrdí rozhodnutí Pelikána. Stropnický z nás dělal idioty. A klíčovou osobou v kauze je...

 
ROZHOVOR „Ta celá věc smrdí. Smrdí rozhodnutí ministra spravedlnosti Pelikána, který tady v tom byl asi jen za užitečného idiota. A ministr obrany Stropnický? Ten tady dělal idioty z nás všech!“ tvrdí John Bok k případu Alího Fajáda, který byl podle spekulací vyměněn za pětici unesených Čechů. Politický aktivista, chartista a předseda Spolku Šalamoun Bok kromě toho nahlíží na kauzu Fajáda ještě z jiné stránky. A taky hodnotí „velezrádnost“ prezidenta Miloše Zemana.
12.02.2016 05:45 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (25763 článků)

Ústavní právo bránit se i se zbraní. Senát se vyslovil pro, i když Dienstbier protestoval

 
V Senátu se dnes projednávala možnost zakotvit do Listiny základních práv a svobod výslovné právo na obranu se zbraní. Návrh vycházející z petice, za kterou se předtím postavilo 102 000 lidí, jež upozorňovala na nesmyslnost regulace vlastnictví zbraní včetně legálně držených ze strany Evropské komise, dnes horní komoře předložila skupina senátorů v čele s někdejším policejním prezidentem Martinem Červíčkem (ODS). V prvním kole Senát projednávání podpořil, našli se ovšem i kritici, podle nichž je novela nadbytečná. Proti se tak postavili například lidovecká senátorka Anna Hubáčková nebo Jiří Dienstbier (ČSSD).
31.10.2019 21:00 |

podobné články

Osobnosti: Martin Červíček (379 článků)

Koudelka (TSS): Ústava je nad bruselskými směrnicemi i v oblasti zbraní

 
Parlament schválil změnu ústavní Listiny základních práv a svobod a na ústavní úrovni uznal právo na obranu i se zbraní. Jde o významný akt, byť někteří probruselští centralisté klamavě tvrdí, že Brusel může toto právo zakázat.
23.07.2021 06:30 |

podobné články

Senát schválil jen Šimíčka a Lichovníka jako ústavní soudce

 
Senát schválil povýšení soudců Vojtěcha Šimíčka a Tomáše Lichovníka mezi ústavní soudce. Advokáta Jiřího Nykodýma, jenž se jako ústavní soudce loni podílel na zamítnutí stížnosti na církevní restituce, dnes ale v tajném hlasování odmítl.
29.05.2014 16:41 |

podobné články

Právo na obranu se zbraní by mělo být v ústavě. Podpořil to senátní výbor

 
Senátní bezpečnostní výbor doporučil schválit doplnění Listiny základních práv a svobod, aby lidé měli výslovné právo bránit se zbraní sebe i jiné. Rozhodl o tom dnes navzdory námitkám, že změna je nadbytečná s ohledem na dosavadní právo na obranu. Podle zastánců ale ústavní posílení tohoto práva pomůže zamezit snahám o odzbrojování lidí, uvedla ČTK.
20.11.2019 18:10 |

podobné články

Právo na obranu se zbraní by mělo být v ústavě. Podpořil to senátní výbor

 
Senátní bezpečnostní výbor doporučil schválit doplnění Listiny základních práv a svobod, aby lidé měli výslovné právo bránit se zbraní sebe i jiné. Rozhodl o tom dnes navzdory námitkám, že změna je nadbytečná s ohledem na dosavadní právo na obranu. Podle zastánců ale ústavní posílení tohoto práva pomůže zamezit snahám o odzbrojování lidí, uvedla ČTK.
21.11.2019 04:15 |

podobné články

Koudelka (Trikolóra): Ústavní změna, právo na obranu a evropská regulace

 
Senát obdržel petici více než 100 000 občanů, kteří podpořili ústavní změnu a posílení práva člověka na obranu i se zbraní. Výsledkem je návrh senátorů doplnit Listinu základních práv a svobod.
31.01.2020 14:21 |

podobné články

Senát pravděpodobně odmítne ústavní zbraňovou novelu

 
Senát pravděpodobně odmítne ústavní změnu, která by dala legálním držitelům zbraní právo zasáhnout k zajištění bezpečnosti země. Po výboru pro obranu to dnes doporučil také jeho ústavně-právní výbor. Horní komora se bude novelou zabývat za dva týdny na prosincové schůzi, napsala ČTK.
22.11.2017 14:05 |

podobné články

Koudelka (Trikolóra): Ústavní právo na obranu

 
Senát 11. 6. 2020 navrhl na základě petice více než 100 000 občanů, kterou obdržel 12. 6. 2019, zakotvit v Listině základních práv a svobod právo na obranu i se zbraní.
12.06.2020 05:45 |

podobné články

Senát podpořil, aby bylo v Listině výslovné právo na obranu se zbraní

 
Senátoři ve čtvrtek v prvním kole projednávání podpořili návrh novely, která by zakotvila do Listiny základních práv a svobod výslovné právo na obranu se zbraní dle podmínek stanovených zákonem. Novelu předložila skupina senátorů v čele s bývalým policejním prezidentem Martinem Červíčkem (ODS).
31.10.2019 17:00 |

podobné články

Osobnosti: Martin Červíček (379 článků)

Právo bránit sebe i jiné se zbraní bude ústavně zakotveno. Jde o velmi důležitou změnu, říká Majerová

 
Senát dnes podle očekávání schválil doplnění Listiny základních práv a svobod o právo bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek. Listina základních práv a svobod bude tak nově obsahovat ustanovení, že „právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon“.
21.07.2021 16:35 |

podobné články

Senát schválil žalobu na prezidenta Klause pro velezradu

 
Senát podle informací ČTK schválil ústavní žalobu na prezidenta Václava Klause pro velezradu. Jde o první žalobu na prezidenta v historii ČR. Důvodem byla kontroverzní novoroční amnestie a otálení s podpisem smluv a jmenováním soudců. Pro podání žaloby ústavnímu soudu hlasovalo 38 senátorů, zbývajících 30 bylo proti. Ústavní soud projedná žalobu prioritně, výsledek by mohl být znám do konce března.
04.03.2013 15:36 |

podobné články

Osobnosti: Václav Klaus (10502 článků)

Smrčka (SPOZ): Praha smrdí od Béma

 
Korupční skandály, nevýhodné nebo podezřele drahé zakázky, dluhy. To je nynější stav hlavního města. Ale tak, jako ryba smrdí od hlavy, tak Praha smrdí od Béma.
08.02.2014 09:40 |

podobné články

Piráti prý chtějí zablokovat ústavní právo na obranu se zbraní. Hrozí repete velké zdržovačky

 
LIGA LIBE – Petice proti nesmyslným zákazům legálních obranných prostředků na svém facebookovém profilu upozorňuje na hlasování ve Sněmovně, kdy na program schůze bude podle jejích slov konečně zařazen pro nás všechny tak klíčový „ústavní dodatek“ na právo obrany se zbraní do druhého čtení – a to jako třetí bod! Problém jsou však podle LIGY zprávy, které přicházejí od Pirátů.
02.06.2021 18:30 |

podobné články

Suchánek bude ústavním soudcem. Senát jeho nominaci schválil

 
Odborník na ústavní právo a právní poradce ČSSD Radovan Suchánek bude nejmladším ústavním soudcem. Senát dnes jeho nominaci schválil. Čtyřicetiletý Suchánek získal v tajné volbě 38 z 65 senátorských hlasů. Suchánek před volbou senátorům slíbil, že se po zvolení ústavním soudcem vzdá členství v sociální demokracii. Uvedl také, že nebude rozhodovat v kauzách, v nichž by mohl být napadán pro podjatost.
30.10.2013 11:15 |

podobné články

Senát schválil všechny čtyři Zemanovy adepty na ústavní soudce

 
Senát dnes podle očekávání zvolil všechny čtyři kandidáty na ústavní soudce, které mu navrhl prezident Miloš Zeman. Ústavní soud tak doplní soudkyně Nejvyššího správního soudu Milada Tomková a profesoři právnických fakult Vladimír Sládeček, Jan Filip a Jaroslav Fenyk. 
25.04.2013 13:05 |

podobné články

Osobnosti: Jan Filip (96 článků) , Miloš Zeman (25763 článků) , Jan Filip (89 článků) , Jaroslav Sládeček (10 článků)

Ústava suverénního státu nemůže být podrobena jiné moci, brání ČR před EU právník Koudelka

 
Senát po Poslanecké sněmovně rovněž schválil doplnění ústavní Listiny základních práv a svobod o právo na obranu života svého i jiného člověka se zbraní. Změna je tak již definitivní. Zeptali jsme se moravského ústavního právníka Zdeňka Koudelky z formace Trikolora Svobodní Soukromníci na podrobnosti.
22.07.2021 21:30 |

podobné články

„Kvůli EU zchudnete. Nic víc, nic míň.“ Tomáš Vyoral zasolil tentokrát Bruselu

 
PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Komentátor míní, že většina senátorů jsou pouze parodie, a stáří moudrosti nedodává. A chtějí se jen zviditelnit. Ale ocenil, že Senát schválil právo na obranu se zbraní jako ústavní. „Alespoň jedna pozitivní vlaštovka ze strany Senátu,“ říká. Zato se opřel do bývalého senátora Dienstbiera, který má se zbraněmi problém. A také komentoval snahy EU, aby Evropa byla uhlíkově neutrální. „Povedou pouze k omezování obyčejných lidí. Omezování našeho pohybu, omezování našeho soukromého vlastnictví a k našemu zchudnutí. Nic víc, nic míň,“ předpovídá temně.
23.07.2021 16:45 |

podobné články

Osobnosti: Tomáš Vyoral (133 článků)

Senát schválil vyšší daň z cigaret. Kvůli zelené naftě se novela vrací poslancům

 
Senát schválil vládní návrh na zvýšení spotřební daně z cigaret a tabákových výrobků. Krabička cigaret může v jeho důsledku zdražit o tři až čtyři koruny. Novela zákona o spotřebních daních se však přesto vrací do sněmovny, protože Senát do ní podle očekávání vložil pozměňovací návrh na zachování zelené nafty pro zemědělce. Tento návrh obsahuje jiná novela zákona o spotřebních daních, kterou ve středu horní komora podle očekávání zamítla.
27.08.2014 20:10 |

podobné články