Článek

Přišli vědci s podobou sv. Ludmily? Pochybnosti o pravosti lebky i metodě! upozornil archeolog

 
V Praze i po celém Česku si letos připomínáme 1100 let od úmrtí svaté Ludmily. Pořádají se přednášky, výstavy a další aktivity. V září v Arcibiskupském paláci na Hradčanech prezentoval mezinárodní tým z ČR a Brazílie zrekonstruovanou tvář světice, která vznikla pomocí počítačové technologie ze snímků lebky uložené v pokladnici svatovítské katedrály. K jejich metodě i domnělé podobě sv. Ludmily má ale výhrady Petr Květina z Archeologického ústavu Akademie věd České republiky. Upozornil na to, že se vůbec nedochovala obličejová část lebky a těžko se tedy lze dobrat její skutečné podoby, a také na to, že dodnes se stále s jistotou neví, zda se opravdu jedná o pravou lebku.
20.11.2021 05:30 |

podobné články

Podobné články

Odkud přišli záhadní dlouholebí, nad jejichž lebkami kroutí vědci hlavou?

 
Výrazně protáhlé lebky v archeologických nálezech jsou stále záhadou. Vědci sice tvrdí, že jde o deformované lidské lebky kultur, které z různých rituálních důvodů utahovaly a upravovaly lebky malých dětí. Ale například lebky z perského Paracasu vykazují částečně odlišné DNA než, je to běžné.
22.02.2020 11:01 |

podobné články

V Etiopii objevili část lebky nového druhu předchůdce člověka

 
Na území Etiopie objevili vědci část lebky, která údajně patří jedinci z nově objeveného druhu Australopithecus deyiremeda, předchůdci moderního typu člověka. Kritici ovšem tvrdí, že i když část lebky vykazuje některé nezvyklé rysy, jde o známý druh Australopithecus afarensis, který byl objevený už v 70 letech minulého století. 
28.05.2015 14:36 |

podobné články

Hrůzný objev! V domě se válely dvě lebky!

 
Dvě lidské lebky našel na Opavsku mladý muž. Nyní je zkoumají policisté a zjišťují odkud lebky pocházejí.
07.11.2011 06:20 |

podobné články

Na letišti našli lidské lebky zašité do plyšových medvídků! Měly sloužit k temným rituálům

 
Dvě lidské lebky a další lidské ostatky našli zaměstnanci mexického letiště, když v rámci běžné prohlídky rentgenem zkontrolovali náklad plyšových medvídků. Lebky a kosti v nich byly zašité, napsala dnes agentura AFP.
24.06.2014 12:11 |

podobné články

Dvě "prostřelené" lidské lebky nalezené na Přerovsku: Výsledky zkoumání jsou překvapivé!

 
Případ nalezené lebky s otvorem na čele u hrádku Kunzov na Přerovsku policisté zřejmě odloží. Podle výsledku expertiz nebyly na lebce zjištěny znaky násilného trestného činu. Se stejnými výsledky skončilo i zkoumání další nalezené lebky, kterou zhruba ve stejné době našli lidé u Tovačova na Přerovsku. ČTK to dnes řekla krajská policejní mluvčí Irena Urbánková.
23.07.2014 12:05 |

podobné články

Vědci odhalili tvář sv. Ludmily

 
Přesně 1100 let a 1 den po uškrcení svaté Ludmily vědci představili její pravděpodobnou tvář. K dispozici pro rekonstrukci její podoby měli jen lebku, navíc bez kompletní dochované obličejové části. Přesto míní, že jsou velmi blízko skutečné podoby.
16.09.2021 15:00 |

podobné články

ÚZSVM zabránil hrozící škodě státu přesahující 330 miliard korun

 
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) zvítězil ve sporu o určení pravosti platebních příkazů v hodnotě přes 330 miliard korun. Příkazy se měly týkat poradenství k výstavbě dálnic údajně podepsané někdejším federálním ministrem financí začátkem 90. let. Městský soud v Praze pravomocně potvrdil rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 1 a zamítl žalobu na určení pravosti listin.
05.10.2016 13:20 |

podobné články

Záhada melanéské lebky staré 6000 let: Patří nejstarší známé oběti tsunami, míní vědci

 
Záhadný úlomek lebky, který byl v roce 1929 objeven na Papui-Nové Guineji a jenž vědecká obec dlouho mylně připisovala vyhynulému lidskému druhu, má další unikum: vědci mají za to, že patřil první známé oběti tsunami.
27.10.2017 07:00 |

podobné články

Zemřel archeolog Durdík, specialista na hradní architekturu

 
Náhle ve věku 61 let zemřel ve čtvrtek významný český archeolog Tomáš Durdík. Specializoval se na českou hradní architekturu, hmotnou kulturu vrcholného a pozdního středověku a ochranu památek, potvrdil Archeologický ústav Akademie věd.
20.09.2012 14:45 |

podobné články

Archeolog Zdeněk Schenk: Angličané mají rodný Shakespearův dům, Přerované Komenského školu

 
Archeolog Zdeněk Schenk patří k nesporným talentům svého oboru. Nedávno se mu podařilo odkrýt základy bratrského domu se školou v přerovské lokalitě Na Marku, objevil poklad z doby bronzové a jako jeden z mála má možnost prozkoumávat posvátnou půdu na Velehradě.
04.09.2014 08:40 |

podobné články

Archeolog hlásí: Našel jsem hrob UPÍRA ze 13 . století!

 
Bulharský archeolog a badatel profesor Nikolai Ovčarov nalezl unikátní hrob s upírem, který je datován až do třináctého století. Kostra v hrobě leží s rukama na hrudi, v níž má zaražený velký kolík. V této části Balkánu přitom podobná opatření nebyla vzácná a týkala se především těch, kdo zemřeli za podivných okolností.
13.10.2014 21:00 |

podobné články

Archeolog nalezl hrob upíra ze 13. století

 
Bulharský archeolog a badatel profesor Nikolai Ovčarov nalezl unikátní hrob s „upírem“, který je datován až do třináctého století. Kostra v hrobě leží s rukama na hrudi, v níž má zaražený velký kolík. V této části Balkánského poloostrova přitom podobná opatření nebyla vzácná a týkala se především těch, kdo zemřeli za podivných okolností.
14.10.2014 03:30 |

podobné články

Upíři nežijí jen v legendách, ale skutečně existovali! Archeolog objevil kostru jednoho z nich!

 
Je to tak. "Robert Pattinson asi nebude prvním upírem, který kdy chodil po této planetě":http://www.extra.cz/stmivani-se-vrati-bohuzel-bude-to-i-s-mizernymi-herci-kristen-stewart-a-robertem. Tvrdí to bulharský archeolog Nikolai Ovčarov, který teď objevil upíří hrob ze třináctého století. A jak přišel na to, že se jedná právě o "upíra":http://www.extra.cz/upiri-nejsou-vymysl-ale-skutecne-mezi-nami-existuji-neverite-britsky-univerzitni-vedec-nasel-dukazy?
21.10.2014 14:30 |

podobné články

Nefertiti je pohřbená v Tutanchamonově hrobce, tvrdí archeolog

 
Hrobka slavné staroegyptské královny Nefertiti, kterou se archeologové snaží dlouhá léta najít, by se mohla nacházet za skrytými dveřmi v hrobce faraona Tutanchamona. Tvrdí to anglický archeolog Nicholas Reeves, který tak usuzuje na základě zkoumání snímků z místa faraonova posledního odpočinku.
12.08.2015 18:15 |

podobné články

Divoký říjen 1918 v Brně: Slavný archeolog Absolon utíkal před rozvášněným davem

 
Co se dělo v Brně kolem 28. října 1918? Panoval chaos a rabování! Přebírání moci rozhodně neprobíhalo poklidně a organizovaně.  A málem na to doplatil i známý archeolog Karel Absolon (1877 až 1960).
27.10.2018 15:20 |

podobné články

Masové hroby v Ďáblicích: Až 20 tisíc těl! „Najít ostatky konkrétního člověka je skoro nemožné,“ říká archeolog

 
Ďáblický hřbitov v Praze ukrývá dlouhodobě neprobádané území, na kterém se mají nacházet desítky masových hrobů z období druhé světové války a komunismu. Blesk.cz v minulosti informoval o nečinnosti úřadů v tomto ohledu. Archeolog Národního památkového ústavu (NPÚ) popsal všechna konkrétní úskalí, která by rozsáhlý průzkum této oblasti přinášel. A není toho málo. Nové vedení pražského magistrátu se hodlá problematice začátkem příštího roku věnovat.
10.12.2018 18:15 |

podobné články

Rachel (25) má jedenáct orgasmů denně. Díky nové metodě!

 
Dívka předtím nikdy nedosáhla vyvrcholení. A teď si ho dokáže přivolat sama. K zvolené metodě, jak orgasmu dosáhnout, byla přitom původně velmi skeptická.
12.08.2013 15:25 |

podobné články

Zázračné zmrtvýchvstání: Jarmila (59) vyhrála boj se smrtí díky nové lékařské metodě!

 
O zázraku může mluvit Jarmila Bulavová (59) z Návsí, která v polovině dubna prodělala těžký infarkt a jen o vlásek unikla smrti. Ačkoli jí selhalo nejen srdce, ale i obě plíce, lékaři z třinecké nemocnice Podlesí ze skupiny Agel jí zachránili život díky unikátní metodě zvané ECMO.
19.05.2014 12:10 |

podobné články

Lidské lebky používali jako poháry

 
V jedné britské jeskyni byly nalezeny tři lidské lebky z doby ledové, které tehdejší lidé zjevně používali jako poháry pro rituální pojídání lidského masa. Vědci stanovili jejich stáří na 14.700 let.
18.02.2011 18:20 |

podobné články