Článek

Primátor Svoboda: Pietní místa hrdinů Pražského povstání připomíná interaktivní mapa

 
V těchto dnech si hlavní město opět připomíná povstání, které jej osvobodilo z nacistického područí. Tak jako v předešlých letech, i letos je možné si události z doby před 79 lety připomenout i díky aplikaci Pietní místa, která zobrazuje interaktivní mapu s pomníčky, u kterých je možné uctít hrdiny, kteří bojovali a umírali za naši svobodu, a dozvědět se o nich bližší informace.
07.05.2024 10:25 |

podobné články

Podobné články

Primátor Svoboda: Pietní míst hrdinů Pražského povstání připomíná interaktivní mapa

 
V těchto dnech si hlavní město opět připomíná povstání, které jej osvobodilo z nacistického područí. Tak jako v předešlých letech, i letos je možné si události z doby před 79 lety připomenout i díky aplikaci Pietní místa, která zobrazuje interaktivní mapu s pomníčky, u kterých je možné uctít hrdiny, kteří bojovali a umírali za naši svobodu, a dozvědět se o nich bližší informace.
07.05.2024 09:25 |

podobné články

Primátor Hřib: Interaktivní mapa i letos připomíná pietní místa spojená s Pražským povstáním

 
Hlavní město si v těchto dnech opět připomíná začátek povstání, které osvobodilo Prahu z nacistického područí. Po dvou letech koronavirových omezení si lidé události z doby před 77 lety mohou připomenout nejen symbolicky, ale i přímo u památníků.
06.05.2022 20:40 |

podobné články

Primátor Svoboda: Baba dostala dva interaktivní panely, informující o historii funkcionalistického sídliště

 
Primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda slavnostně uvedl do provozu dva informační interaktivní panely s dotykovou obrazovkou, umístěné na nových zastávkách MHD U Matěje v Praze 6. Nacházejí se v blízkosti souboru funkcionalistických vil Osada Baba, jenž obdržel prestižní ocenění European Heritage Label. Jedná se o jediné dva dotykové interaktivní panely, určené k ryze informačnímu, a ne komerčnímu účelu.
03.02.2024 20:10 |

podobné články

Osobnosti: Bohuslav Svoboda (790 článků)

Vězeňská služba: Pietní shromáždění při příležitosti výročí Pražského povstání

 
U příležitosti výročí Pražského povstání se dnes v prostorách někdejšího nacistického popraviště ve Vazební věznici a ústavu pro výkon zabezpečovací detence Praha Pankrác konal pietní akt k uctění památky všech, kteří položili životy v boji proti nacismu. Pietního aktu se zúčastnili zástupci parlamentu, státních a občanských organizací či hlavního města Prahy.
05.05.2023 22:05 |

podobné články

Vězeňská služba: Pietní vzpomínka k výročí Pražského povstání

 
V rámci oslav výročí Pražského povstání se dnes konal vzpomínkový pietní akt na místě bývalého nacistického popraviště ve Vazební věznici a ústavu pro výkon zabezpečovací detence Praha Pankrác. Ceremoniál byl uspořádán k uctění památky všech, kteří obětovali své životy v boji proti nacismu. Události se zúčastnili představitelé parlamentu, státních i občanských organizací a města Prahy.
04.05.2024 21:00 |

podobné články

Primátor Hřib: Svíčku můžete zapálit symbolicky online nebo osobně na pietním místě

 
Interaktivní mapa připomíná pietní místa spojená s?Pražským povstáním v?květnu roku 1945.
03.05.2021 18:30 |

podobné články

Při pietě za Pražské povstání se mluvilo hlavně o Ukrajině. Slovo je zbraň, zvolal Vystrčil

 
Z Českého rozhlasu vlála kromě české vlajky i ukrajinská a i tradiční pietní ceremoniál, který letos připomněl už 77. výročí Pražského povstání, se nesl ve stínu ukrajinských událostí. Markéta Pekarová Adamová připomínala, jak komunisté naložili s hrdinnými veliteli povstání, a Miloš Vystrčil vyprávěl své svědectví z Buči.
05.05.2022 16:50 |

podobné články

Praha: Primátor se zúčastnil pietních aktů

 
Primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda dnes uctil památku bojovníků Pražského povstání v roce 1945. Účastnil se pietního shromáždění u Staroměstské radnice a vzpomínkového aktu u Českého rozhlasu, kde na památku obětí Pražského povstání položil věnce.
05.05.2011 21:50 |

podobné články

Osobnosti: Bohuslav Svoboda (790 článků)

Vězeňská služba: Pietní vzpomínka na padlé a popravené vlastence

 
Památku obětí nacistické okupace z let 1939 až 1945 i hrdinů padlých během Pražského povstání si dnes připomněli zástupci veřejného života a Vězeňské služby ČR v prostorách tak zvané pankrácké sekyrárny. Zde bylo v letech 1943-1945 popraveno gilotinou 1075 československých vlastenců. Věnce a kytice položili účastníci dnešního pietního aktu také u budovy vrchního soudu a v průjezdu Vazební věznice Praha Pankrác u pametní desky Dr. Emila Lányho, který nedaleko během pražského povstání padl.
06.05.2022 17:30 |

podobné články

Týdenní omezení provozu metra C začalo: Mezi Pražského povstání a Kačerovem vozí cestující autobusy

 
Týden, od soboty 29. června do soboty 6. července, nepojede metro na lince C mezi Pražského povstání a Kačerovem, a to v obou směrech. Pražský dopravní podnik musí vyměnit dřevěné pražce za betonové. Vlaky v podzemí nahradí autobusy s označením XC. Ty budou pendlovat na trase Pražského povstání – Pankrác – Budějovická – Kačerov.
01.07.2019 12:01 |

podobné články

Tradiční velikonoční výluka na „céčku“: Metro nepojede mezi stanicemi Muzeum a Pražského povstání

 
Od pátku do pondělí nepojede metro na lince C mezi stanicemi Pražského povstání a Muzeum. Důvodem je další část výměny dřevěných pražců za betonové. Pražský dopravní podnik (DPP) o tom informoval v tiskové zprávě. Místo metra budou jezdit náhradní autobusy mezi stanicemi Hlavní nádraží a Pražského povstání. Stejné výluky podnik v posledních letech vyhlašuje třikrát ročně, a to právě o Velikonocích, v létě a na podzim. Stejně tomu bude i letos.
01.04.2021 11:30 |

podobné články

Sobotka (ODS): Neberme Pražské povstání jen jako důvod pro formální pietní vzpomínku

 
Projev místopředsedy Senátu PČR Přemysla Sobotky na pietní vzpomínce při příležitosti 69. výročí Pražského povstání. Staroměstská radnice, 5. května 2014.
05.05.2014 18:35 |

podobné články

Osobnosti: Přemysl Pražský (8 článků) , Přemysl Sobotka (481 článků)

V projevech na pietní akci k Pražskému povstání řečníci zmiňovali i Ukrajinu

 
Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) varoval při dnešní pietní akci k 78. výročí Pražského povstání u budovy Českého rozhlasu před ustupováním diktátorům. Předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) připomněla v projevu komunistické represe vůči povstalcům proti nacistické okupaci z května 1945.
05.05.2023 16:20 |

podobné články

Praha si letos padlé během povstání připomene virtuální mapou

 
Kvůli restrikcím v souvislosti s epidemií koronaviru nebude Praha letos pořádat žádnou vzpomínkovou akci k výročí Pražského povstání, během nějž zemřelo kolem 3000 Čechoslováků. Lidé, kteří si budou chtít připomenout padlé hrdiny, mohou využít interaktivní mapu s více než 800 pomníčky. Z ní se dozvědí detaily o jednotlivých místech a mohou i zapálit virtuální svíčku. Projekt v pondělí představili primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a publicista a historik Jiří Padevět.
03.05.2021 15:45 |

podobné články

Senátoři chtějí přejmenovat květnové povstání na České národní

 
Senátoři se rozhodli ocenit zásluhy účastníků povstání v květnu 1945 a zákonem je chtějí postavit na roveň účastníků národního boje za osvobození. Povstání pak chtějí přejmenovat na České národní povstání.
24.05.2012 07:10 |

podobné články

KSČM navrhla měsíc po senátorech uznat aktéry květnového povstání

 
Komunisté navrhli podobné ocenění účastníků protifašistického povstání z května 1945, které před měsícem předložili senátoři ČSSD, ODS nebo KDU-ČSL v rámci zákona o Českém národním povstání. Komunisti v čele s Josefem Šenfeldem chtějí doplnit zákon o válečných veteránech z roku 2002 tak, aby za ně byli považováni všichni účastníci povstání, kteří získali potřebné potvrzení od ministerstva obrany.
10.06.2012 13:55 |

podobné články

Osobnosti: Josef Šenfeld (10 článků)

Mezi poslanci není shoda na přejmenování povstání z května 1945

 
Poslanci dnes postoupili do závěrečného schvalování senátní novelu, která by přejmenovala protifašistické povstání z května 1945 na České národní povstání a ocenila jeho účastníky. Nad přejmenováním tehdejších událostí není ve Sněmovně shoda. Zákonodárci budou v závěrečném schvalování hlasovat i o návrhu, podle kterého by zůstal nynější název Květnové povstání českého lidu. 
20.03.2013 12:30 |

podobné články

Zaměstnanci DPP se podíleli na květnovém povstání v roce 1945, jejich oběť připomínají památníky

 
Odpoledne 5. května 1945 se v rozhlase ozvalo volání o pomoc, které je považováno za začátek květnového protifašistického povstání. Zapojili se do něj také zaměstnanci Elektrických podniků hlavního města Prahy, předchůdce dnešního Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP). Podle dobových dokumentů šlo o 1480 provozních zaměstnanců Elektrických drah a 239 pracovníků Elektráren. Někteří z nich během povstání padli. Tyto hrdinné oběti povstání dodnes připomínají četné pamětní desky a památníčky.
04.05.2017 18:20 |

podobné články

Pietní místa obětem střelby: Přetékají svíčkami a dojemnými slovy, je tu i vzkaz pro maminku z Klánovic

 
Ani šest dní po tragických událostech, které se odehrály na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, se pietní místa, která po střelbě vznikla, nepřestávají plnit svíčkami a připomínkami těch, kteří řádění střelce Davida K. zaplatili životem. Lidé svíčky nosí jak na oficiální pietní místo u pražského Carolina, tak na místo, kde se události odehrály. Kromě svíček a květin jsou tu také dojemné vzkazy. Na místě byla i redakce eXtra.cz.
27.12.2023 13:55 |

podobné články

Osobnosti: David David (1884 článků)