Článek

Prezidentku Kosova zvolili až na třetí pokus. Zemi povede právnička Osmaniová

 
 Kosovský parlament dnes novou prezidentkou země zvolil někdejší předsedkyni zákonodárného sboru Vjosu Osmaniovou. Kandidaturu osmatřicetileté právničky podpořilo 71 poslanců z 82 přítomných, informovala agentura AFP.
04.04.2021 20:55 |

podobné články

Podobné články

Čaputovou následuje další žena. Řekové si jako prezidentku zvolili soudkyni

 
Řecký parlament ve středu zvolil novou prezidentkou země soudkyni Katerinu Sakellaropulosovou (63). Informovala o tom místní média. Poprvé se tak hlavou řeckého státu stane žena. Úřadu se ujme 13. března, kdy skončí mandát nynějšímu prezidentu Prokopisovi Pavlopulosovi. Sakellaropulosová se tak zařadí po bok hrstce žen, které stojí v čele svých států nebo vlád. Svou první prezidentku si v roce 2019 zvolili také na sousedním Slovensku, stala se jí Zuzana Čaputová.
22.01.2020 13:10 |

podobné články

Osobnosti: Zuzana Čaputova (37 článků)

Proč nebude mít Česko prezidentku? Po práci je doma čeká druhá směna, říká aktivistka

 
Proč v Česku nemáme žádnou kandidátku na prezidentku? Málo žen je i v současné Sněmovně. Mezi členy českých politických stran mívají většinu, na vrcholných postech se ale stále objevují pouze muži. Vysoká politika je totiž stále mužský klub, který se otevírá jen pozvolna. Tvrdí to předsedkyně Fóra 50% Jana Smiggels Kavková. Vznikla proto iniciativa Čas na první českou prezidentku, která chce najít možnou kandidátku do nejvyššího úřadu v zemi.
13.11.2017 06:25 |

podobné články

Právnička, režisér i módní návrhářka. Oběti masakru v Istanbulu mají své příběhy

 
Teroristický útok v istanbulském klubu si na Nový rok vyžádal 39 obětí, většinu z nich tvoří turisté. Mezi oběťmi je 11 Turků, většinu tvoří turisté z blízkovýchodních zemí. Jeden z mužů má vedle tureckého i belgické občanství. Jaké jsou příběhy některých z obětí? A proč vůbec do Istanbulu jely? Byli mezi nimi právnička i režisér. Sedm osob, které v klubu Reina zastřelil zatím neznámý pachatel, pochází ze Saúdské Arábie. Po třech obětech mají Libanon a Irák. Tunisko, Indie, Maroko a Jordánsko přišly při útoku každý o dva své občany. Mezi oběťmi jsou dále občané Kuvajtu, Kanady, Izraele, Sýrie a Ruska. Jsou to smutné počty. Kdo však oběti byly? Podívejte se. //www.blesk.cz/clanek/zpravy-svet/440885/saudska-pravnicka-nebo-indicky-reziser-kdo-jsou-obeti-masakru-v-istanbulu.html?utm_source=blesk.cz&utm_medium=copyJaké jsou příběhy některých z obětí zbabělého teroristy? A proč vůbec do Istanbulu jeli? Podívejte se.
03.01.2017 21:45 |

podobné články

Do Kosova odletěli vojáci, kteří budou střežit českou základnu

 
Do Kosova krátce po sedmé hodině ranní odletěla část vojáků praporu operačních záloh, která má na starosti střežení a provoz české základny. Na Balkáně budou až do července příštího roku. Češi podobně jako další členové NATO snížili počet svých vojáků v Kosovu. Většina příslušníků praporu proto zůstane v České republice, kde budou připraveni pro případ zhoršení situace v balkánské zemi.
08.09.2010 10:25 |

podobné články

Čunek se vrací: Stal se starostou Vsetína! Ale až na třetí pokus...

 
Pod jeho vedením vsetínská radnice vystěhovala romské obyvatele z centra až na okraj města i do vzdálených okresů. Jiří Čunek (55) se tak stal značně kontroverzní postavou české politiky. Teď ho však zastupitelé města zvolili na místo starosty znovu. Ale až na třetí pokus.
10.12.2014 13:07 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Čunek (834 článků)

O legitimitě vyhlášení nezávislosti Kosova rozhodně mezinárodní soudní dvůr v Haagu

 
Mezinárodní soudní dvůr (ICJ), nejvyšší soudní instituce OSN se sídlem v Haagu, vydá verdikt týkající se legitimity jednostranně vyhlášené nezávislosti Kosova ve čtvrtek 22. července.
14.07.2010 23:10 |

podobné články

Srbsko chce řešit otázku Kosova prostřednictvím OSN

 
Srbsko ve středu předložilo Valnému shromáždění OSN návrh rezoluce, podle níž je odtržení Kosova nepřijatelným řešením územních sporů.
28.07.2010 21:45 |

podobné články

Německý ministr zahraničí přesvědčoval Srbsko, aby se smířilo se ztrátou Kosova

 
Německý ministr zahraničí Guido Westerwelle během své čtvrteční návštěvy Bělehradu vyzval představitele srbské vlády, aby se smířili se ztrátou Kosova a raději se soustředili na přístup do EU. Informuje o tom agentura Reuters.
26.08.2010 17:05 |

podobné články

Šéf NATO prý není nadšen českým stahováním z Kosova

 
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg při setkání s šéfem Severoatlantické aliance Andersem Foghem Rasmussenem vedení NATO informoval o plánu stahování českých vojáků z Kosova a naopak o posílení českého sboru v Afghánistánu.
13.09.2010 18:25 |

podobné články

Osobnosti: Karel Schwarzenberg (3983 článků)

Schwarzenberg: Z Kosova se vojáci stáhnou dříve

 
Česko slíbilo NATO posily pro Afghánistán, z Kosova se ale vojáci stáhnou rychleji.
14.09.2010 08:35 |

podobné články

Muž z Kosova prodával heroin, za mřížemi stráví deset let

 
Desetiletý trest ve věznici s ostrahou vyměřil v pondělí Krajský soud v Plzni šestatřicetiletému cizinci původem z Kosova za obstarávání pervitinu a heroinu zájemcům v Německu.
10.05.2011 12:45 |

podobné články

NÁSILÍ NA BALKÁNĚ: NATO posílá do Kosova STOVKY VOJÁKŮ!

 
NATO kvůli eskalaci násilí na severu Kosova vyšle do země další stovky vojáků. Informuje o tom v úterý agentura Reuters, která se odvolává na představitele aliance v Bruselu a Prištině.
02.08.2011 17:45 |

podobné články

Odpůrce samostatnosti Kosova poslanec Foldyna plánuje narušit konferenci Forum 2000

 
Poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna, která je po matce Srb a je hlasitým odpůrcem samostatnosti Kosova, hodlá kvůli Kosovu narušit letošní ročník konference Forum 2000, kterou pořádá bývalý prezident Václav Havel.
05.10.2011 19:50 |

podobné články

Osobnosti: Václav Havel (5973 článků) , Jaroslav Foldyna (665 článků)

Schwarzenberg a kosovská vláda mafie. Češi, vzepřete se, znělo Václavákem

 
REPORTÁŽ Na tři stovky lidí všech věkových kategorií v neděli na pražském Václavském náměstí rázně protestovaly proti údajnému ukradení Kosova a Metohije Srbsku. Akci již popáté zorganizovalo sdružení Přátelé Srbů na Kosovu, a to v den výročí jednostranného vyhlášení nezávislosti Kosova tamním albánským parlamentem. Demonstrace se zúčastnili i zákonodárci českého Parlamentu.
18.02.2013 06:45 |

podobné články

Nejvýznamnější ruská televize informovala o české demonstraci

 
VIDEO UVNITŘ Podrobná zpráva o nedělní demonstraci na podporu srbského Kosova v Praze se dostala dokonce i na první kanál hlavní ruské televize Rossija 1. Reportáž přináší i krátký rozhovor s poslancem ČSSD Jaroslavem Foldynou, který odtržení Kosova srovnal s Mnichovskou dohodou.
19.02.2013 18:40 |

podobné články

Osobnosti: Jaroslav Foldyna (665 článků)

Bělehrad rozehnal radnice vzpurných obcí na severu Kosova

 
Bělehradské úřady dnes rozpustily zastupitelské sbory srbských obcí na severu Kosova, které se stavějí proti plánům na normalizaci vztahů s bývalou srbskou provincií Kosovem. Srbská vláda odvolala zastupitele čtyř severokosovských obcí včetně Kosovské Mitrovice. Jmenovala pak jejich dočasné vedení, které bude řídit správu obcí do listopadových místních voleb.
10.09.2013 19:40 |

podobné články

Srbský premiér upozornil, že jihu země hrozí vývoj jako v Kosovu

 
Srbský premiér Ivica Dačić nepřímo upozornil, že jihu země hrozí podobný vývoj, jaký vyústil v jednostranné vyhlášení nezávislosti Kosova. V oblasti Preševského údolí u hranic Kosova tvoří většinu obyvatel odbojní Albánci, kteří počátkem století vedli ozbrojené povstání a nyní se domáhají stejných práv, jako mají mít Srbové v Kosovu. 
12.10.2013 13:50 |

podobné články

Rouček (ČSSD): Budoucnost Srbska a Kosova je v Evropské unii

 
Socialisté a demokraté v Evropském parlamentu vyjádřili uspokojení nad přijetím zprávy o pokroku Srbska a o procesu evropské integrace Kosova. Rozhodnutí byla dnes přijata na plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku.
17.01.2014 14:15 |

podobné články