Článek

Prezident Petr Pavel zatím Fremra nejmenuje, prověří jeho předlistopadové působení

 
Prezident Petr Pavel prozatím nejmenuje Roberta Fremra ústavním soudcem, i když získal souhlas Senátu. Chce prostudovat a konzultovat nové informace o Fremrově působení v trestní justici před listopadem 1989. Pavel to řekl novinářům po jednání s končícím předsedou Ústavního soudu (ÚS) Pavlem Rychetským a designovaným předsedou Josefem Baxou.
07.08.2023 13:25 |

podobné články

Osobnosti: Petr Pavel (2485 článků) , Pavel Rychetský (224 článků)
Podobné články

„Au. To bolí, Světlano“. Witowská hájila Fremra, lidé moc nechápou

 
Novinářka Světlana Witowská se zastala soudce Roberta Fremra, který se po společenském a politickém tlaku rozhodl neucházet o post ústavního soudce. Podle Witowské není fér, že systém nechal Fremra 30 let profesně růst, aby ho poté „shodil ze srázu“. S Witowskou ale lidé ve většině nesouhlasí a podivují se, že v případě jiných bývalých komunistů byla tak tvrdá, zatímco Fremra se zastává.
15.08.2023 18:15 |

podobné články

Osobnosti: Světlana Witowská (439 článků)

„Nevědomky odsoudil nejméně dva lidi?!“ Fischer zuří nad Fremrem. Prezident dostal ránu

 
Výsledek středečního hlasování Senátu, které podpořilo jmenování bývalého místopředsedy Mezinárodního trestního soudu Roberta Fremra ústavním soudcem, ani s odstupem času předseda senátního bezpečnostního výboru Pavel Fischer (nezávislý) nevítá. Pro CNN Prima News senátor uvedl, že se s hlasováním mělo počkat, až se vyvrátí všechny pochybnosti kolem Fremrovy předlistopadové minulosti a prezident Petr Pavel měl svou nominaci stáhnout. Otázky kolem Fremra dle něj neubývají, „spíše naopak“.
05.08.2023 07:15 |

podobné články

Osobnosti: Petr Pavel (2485 článků) , Pavel Fischer (324 článků)

Ivo Strejček: Podstatou změny je Pavel, Fremr je pouze jejím důsledkem

 
Prezident Pavel najednou prohlašuje, že přistoupí ke jmenování soudce Fremra se „zodpovědností a vážností“ a proto prý to „nechce lámat přes koleno“. Takticky po vojensku ustupuje poté, co si Fremra našla jeho komunistická minulost a snad i názor veřejnosti. Podobně, zřejmě, dostihla minulost i komunistického soudce Josefa Baxu. Ten však byl již – pro Baxu „naštěstí“ - Pavlem jmenován předsedou Ústavního soudu. Předseda Senátu Vystrčil je „překvapen“ (světe, div se!), senátorka Kordová-Marvanová, která Fremra na plénu vychvalovala, píše najednou Pavlovi dopis s výkazem Fremrovy komunistické minulosti.
09.08.2023 15:50 |

podobné články

Osobnosti: Ivo Strejček (260 článků)

Fremr a Pavel: Jakub Železný to rozsekl. A další potíže

 
Dnes by měli nastoupit noví soudci Ústavního soudu. U jednoho jména je však zádrhel. U Roberta Fremra se objevila informace, že měl v období 1983 až 1985 soudit a odsuzovat emigranty ke ztrátě majetku a vězení. Prezident tedy otálí a chce nechat informace prověřit. Ovšem objevuje se kritika, proč vůbec Fremra navrhoval. „Aparát komunisty z 80. let má pátrat po minulosti komunisty z 80. let, co už je legitimně v instituci, kterou nově vede komunista z 80. let?“ diví se moderátor ČT Jakub Železný, že někdo může žasnout nad jmenováním Fremra. A ozvali se další.
08.08.2023 08:20 |

podobné články

Osobnosti: Jakub Železný (224 článků)

Zeman: Fremra jsem odmítl jmenovat. Nepotřeboval jsem, aby mě za ručičku vodili nějací Kyselové

 
Roberta Fremra bych ústavním soudcem nejmenoval, řekl pro CNN Prima News bývalý prezident Česka Miloš Zeman. Ten během svého prezidentského mandátu odmítl jmenovat Fremra jako předsedu Nejvyššího soudu.
09.08.2023 14:15 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (27967 článků)

Fremr pozdržen. Ale Pavel chytil novou facku. Od vlastního voliče

 
Osoba možného ústavního soudce Roberta Fremra stále bouří emoce, a to kvůli své minulosti. Aktivista, signatář Charty 77 a spoluzakladatel Spolku Šalamoun John Bok napsal včera prezidentu Petru Pavlovi otevřený dopis k tomu, aby přehodnotil svou nominaci a Fremra zatím nejmenoval i přes to, že jej schválil Senát. Dnes Pavel toto opravdu přislíbil, při návštěvě Ústavního soudu, kdy uvedl, že si chce informace o Fremrově rozhodování před listopadem 1989 ještě prověřit.
07.08.2023 14:00 |

podobné články

Osobnosti: Petr Pavel (2485 článků) , John Robert (9 článků)

Rychetský v přímém přenosu přiznal kaňku na pověsti Fremra. Pak došlo na Baxu. Má se bát?

 
V prvních měsících ve funkci prezidenta republiky měl před sebou Petr Pavel velký úkol. Předvýběr celkem sedmi ústavních soudců. Mise se zadrhla těsně před cílem. Jméno Roberta Fremra přitom v justici rezonovalo. Podporu senátorů nakonec získal, krátce nato se ale na prezidenta obrátili senátoři Marek Hilšer a Hana Kordová Marvanová s tím, že Robert Fremr měl podle archivů před rokem 1989 trestat lidi za emigraci z Československa. Fremr se následně své nominace vzdal. O tomto tématu hovořil emeritní předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský v pořadu Otázky Václava Moravce České televize.
27.08.2023 16:40 |

podobné články

Osobnosti: Petr Pavel (2485 článků) , Pavel Rychetský (224 článků) , Marek Hilšer (253 článků) , Pavel Marek (369 článků) , Pavel Marek (385 článků)

Fremra bude vyšetřovat ÚSTR. Ale bývalý senátor připomněl dvojí metr

 
Badatelé Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) budou studovat působení soudce Roberta Fremra v rámci komunistické justice mezi lety 1982–1989. Úřad o tom informoval na svém webu. Na svém facebookovém profilu o této kauze psal i bývalý senátor Jiří Šesták.
07.08.2023 16:25 |

podobné články

Místo Fremra syn Šabatové. Kam ale vedou nitky? Minulost nového kandidáta je tu

 
Kdo je Pavel Uhl, o kterém se mluví jako o náhradě za Roberta Fremra k Ústavnímu soudu? Působí jako advokát v kanceláři, kterou zakládal ještě Pavel Rychetský. Je spojen s různými neziskovkami a „zazářil“ v kauze žižkovské kliniky. A také psal žalobu na Klause i Zemana. Ale je toho mnohem více. Pro ParlamentníListy.cz o Uhlovi a Fremrovi promluvil i advokát Zdeněk Koudelka.
16.08.2023 18:25 |

podobné články

Osobnosti: Pavel Rychetský (224 článků) , Kam Kam (627 článků)

Z kauzy Fremr kauza Baxa? Dotaz na tiskovce, pak nervozita a „nevzpomínám si“

 
Působení v předlistopadové trestní justici nyní provází jednoho z nominantů na post ústavního soudce, místopředsedu pražského vrchního soudu Roberta Fremra. Jako trestní soudce před listopadem 1989 však působil i nový předseda Ústavního soudu Josef Baxa.
07.08.2023 20:10 |

podobné články

Když Blažek nejmenuje Bradáčovou, má Zeman plán B

 
Pokud nový ministr spravedlnosti Pavel Blažek nejmenuje vrchní státní zástupkyní Lenku Bradáčovou nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman má plán B – neříká, že odstoupí. Blažek však jasné slovo zatím neřekl.
03.07.2012 14:50 |

podobné články

Osobnosti: Pavel Blažek (809 článků)

Kauza Fremr. Václav Klaus si vychutnával před kamerami Pavla

 
Prezident Petr Pavel odložil jmenování Roberta Fremra ústavním soudcem. Bývalý prezident Václav Klaus v pořadu K věci na CNN Prima NEWS řekl, že prezident by měl vždy nejprve přemýšlet nad minulostí kandidátů. Petr Pavel by podle něj měl dělat svá rozhodnutí ohledně zvolení Frerma do Ústavního soudu, a ne se schovávat za prezidentský poradní panel. „Myslím, že pan Fremr se přepočítal, myslel, že si na jeho kostlivce nikdo nevzpomene,“ uvedl Klaus. Ať už by Pavel udělal rozhodnutí, utrpí podle něj politické šrámy. Robert Fremr se nakonec sám rozhodl vzdát nominace na ústavního soudce kvůli mediálnímu tlaku. Řekl to dnes novinářům.
14.08.2023 21:30 |

podobné články

Osobnosti: Václav Klaus (11006 článků) , Petr Pavel (2485 článků)

Fremrovu profesní minulost prozkoumá tým ÚSTR pod vedením Petra Hlaváčka

 
Tým badatelů, který bude zkoumat profesní minulost soudce Roberta Fremra na pozadí fungování normalizační justice, bude vést ředitel odboru výzkumu a vzdělávání Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Petr Hlaváček. O poskytnutí výsledků bádání v kauze soudce Fremra požádala ÚSTR kancelář prezidenta republiky, informoval ústav na  webu .
09.08.2023 15:40 |

podobné články

Prezident Zeman nejmenuje viceprezidentkou NKÚ kandidátku vládní koalice

 
Prezident Miloš Zeman nejmenuje do funkce viceprezidentky Nejvyššího kontrolního úřadu někdejší pracovnici tohoto úřadu Simeonu Zikmundovou. Kandidátkou na jmenování ji na návrh vládní koalice zvolila Sněmovna letos 11. května. Hrad o prezidentově rozhodnutí informoval dnes v tiskové zprávě. Zikmundová měla nahradit bývalou viceprezidentku Zdeňku Horníkovou, které letos na jaře skončil mandát. Zeman nyní očekává, že mu Sněmovna poskytne jiný návrh na obsazení funkce viceprezidenta NKÚ. Premiér Petr Fiala dnes večer ČTK sdělil, že nevidí objektivní důvody pro nejmenování Zikmundové. Od Hradu bude podle něj koalice požadovat detailní odůvodnění.
26.05.2022 20:05 |

podobné články

Osobnosti: Petr Fiala (5736 článků) , Zdeňka Horníková (26 článků) , Miloš Zeman (27967 článků)

„Prezident Šmardu nejmenuje!“ Jiří Paroubek se znalostí vztahů kolem ČSSD odhaduje proč

 
ROZHOVOR „Pana Šmardu prezident nejmenuje. Je to osobní přítel Sobotky, to znamená vliv tandemu Sobotka, Pokorný, s nimiž má prezident zkušenosti. Je potřeba, aby obě strany odešly s nějakým řešením, kdy ani jedna neztratí svoji tvář. Jestli sociální demokraté odejdou z vlády, stanou se bezvýznamnou stranou,“ říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz bývalý premiér a expředseda ČSSD Jiří Paroubek.
01.07.2019 12:12 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Paroubek (4713 článků) , Jiří Pokorný (57 článků)

Pavel nahrál Holcovi, ten rozjel velkou show. I Svěrák to schytal

 
Když komentátor Petr Holec viděl, co se odehrává kolem kauzy Roberta Fremra, z něhož se má stát ústavní soudce a jakou zdržovací taktiku v této věci využívá prezident Petr Pavel, neudržel se a celou věc glosoval. A nebral si přitom servítky. „Petr Pavel je dobytek,“ prohlásil do kamery. A nezapomenul, jak prezidenta propagoval herec Zdeněk Svěrák.
11.08.2023 09:15 |

podobné články

Osobnosti: Zdeněk Svěrák (382 článků) , Petr Pavel (2485 článků)

Ministr Blažek váhá, Bradáčovou zatím vrchní žalobkyní nejmenuje

 
Schůzka ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) se státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou žádný výsledek nepřinesla. Ministr Bradáčovou vrchní žalobkyní zatím nejmenuje.
12.07.2012 12:00 |

podobné články

Osobnosti: Pavel Blažek (809 článků)

Zdeněk Jemelík: Ještě naposledy „kauza" Fremr

 
Kauza „Fremr“ stále víří veřejným prostorem. Vynořují se stále nové a nové informace, zpochybňující způsobilost Roberta Fremra být ústavním soudcem. Udivuje mě, že dosud na něj nikdo nevytáhl výroky o USA a Israeli jako možných pachatelích válečných zločinů. V zemi se svatováclavskou tradicí odvádění tributu císaři by nebylo nic divného na námitce, že jeho jmenování soudcem Ústavního soudu by mohlo kalit skvělé vztahy s významnými spojenci. Byl to ostatně důvod, proč jej nejmenoval ústavním soudcem Miloš Zeman. Nebyl bych překvapen, kdyby právě tato záležitost byla skrytou motivací štvanice. Pozoruhodná je skutečnost, že vystoupení dvou zatvrzelých odpůrců jmenování Roberta Fremra stačilo na znehodnocení usnesení pléna Senátu.
09.08.2023 09:45 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (27967 článků)

John Bok: Otevřený dopis prezidentu Pavlovi ve věci Roberta Fremra

 
Pane prezidente, opět se na Vás obracím, coby řadový občan, se žádostí, abyste uvážil nejmenovat 8. srpna 2023 JUDr. Roberta Fremra soudcem ÚS.
07.08.2023 13:50 |

podobné články

Osobnosti: John Robert (9 článků)