Článek

„Přeprodávají nám ruský plyn.“ Prý jinak, než tvrdí Síkela

 
Energetická krize pomalu končí, shodují se někteří ekonomové a odborníci, ale je to právě naopak, jsme na jejím samém začátku, upozorňuje někdejší šéf Pražské plynárenské Pavel Janeček. Energetická válka s Ruskem je navíc zřejmě plná paradoxů. „Je možné, že nám přeprodávají noví dodavatelé ruský plyn,“ dodává energetický expert v pořadu X-Talk, podle kterého by vláda měla jednat o koupi jaderných elektráren v Německu.
10.05.2023 08:30 |

podobné články

Osobnosti: Pavel Janeček (34 článků)
Podobné články

Ruský plyn jedině za rubly: Putin podepsal klíčový dekret, Síkela svolal krizový štáb

 
Ruský prezident Vladimir Putin dnes podepsal dekret, podle kterého musejí zahraniční kupci od pátku platit za ruský plyn v rublech. Prohlásil rovněž, že pokud se platby neuskuteční, budou smlouvy o dodávkách plynu pozastaveny. „K nákupu ruského zemního plynu si musejí otevřít rublové účty v ruských bankách. Z těchto účtů se budou uskutečňovat platby za dodaný plyn,“ citovala Putina agentura Reuters. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) kvůli možné krizi na pátek svolal krizový štáb.
31.03.2022 16:30 |

podobné články

Osobnosti: Vladimir Putin (5003 článků)

O 127 procent víc. Co neřekl Síkela. Holec dostal papír. A Pavel? Fiala uvidí

 
KONTEXT PETRA HOLCE Zimu jsme přežili bez ruského plynu, tvrdí ministr Síkela. Dle komentátora Petra Holce, kterému přišel ceník za plyn o 127 procent vyšší, Síkela na něco zapomněl: Zásobníky naplnil ještě ruský plyn a byla mírná zima. Holec ParlamentnímListům.cz také vyjevil, jak se bude Fiala divit nad tím, co si nainstaloval na Pražský hrad v podobě generála Pavla.
28.02.2023 04:40 |

podobné články

Osobnosti: Petr Fiala (5392 článků) , Pavel Fiala (304 článků) , Petr Pavel (2235 článků)

Za plyn už jenom v rublech? Pracujeme na scénáři, ujišťoval poslance Síkela

 
Evropa se nenechá vydírat, čeká ji ale velký problém, varují čeští i zahraniční politici. Prezident Ruské federace Vladimir Putin dnes oznámil, že podepsal dekret, podle kterého musejí zahraniční kupci od pátku platit za ruský plyn v rublech. Při zastavení dodávek plynu se musí udržet základní infrastruktura, uvedl dnes na jednání sněmovního hospodářského výboru ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Německo i Francie se na zastavení dodávek ruského plynu připravují.
31.03.2022 20:35 |

podobné články

Osobnosti: Vladimir Putin (5003 článků)

Síkela: Kdyby bylo v koalici ANO, svět by obletěly fotky s vysmátým Lavrovem a Havlíčkem

 
„Češi se už nemusí za své představitele před zbytkem Evropy stydět,“ míní ministr průmyslu a obchodu Josef Síkela (za STAN). Ten během dnešního jednání Sněmovny o vyslovení nedůvěry vládě odrážel kritiku exministra Karla Havlíčka (ANO), že vláda nepřijala rady opozice. Síkela je rád, že vláda pětikoalice nešla maďarskou cestou, jež znamená „škemrat u Putina o plyn“.
01.09.2022 23:25 |

podobné články

Komu šly ty prachy za plyn? Síkela po tiskovce čelí podezření

 
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela se chlubí, jak na rozdíl od svého předchůdce naplňuje zásobníky plynem. A vyčítá Babišově vládě, že pro energetickou nezávislost nic neudělala. „Třeba oproti loňskému vývoji za mého energeticky nebezpečného předchůdce je nárůst vyšší o více než 5000 %,“ vymezil se proti Karlu Havlíčkovi. Ovšem přišly hned dvě připomínky. Totiž že zásobníky plynu v ČR vystačí jen pro spotřebu domácností, ale už ne pro průmysl. A hlavně, že plyn, který stát nakoupil, byl ještě dražší, než za kolik se prodává na trhu. Otázkou prý je, komu šla provize.
17.05.2022 14:30 |

podobné články

Máme plyn na zimu? Fiala si asi myslí, že ten plyn v zásobnících je jen náš. Vysvětlete mu to někdo! Makroekonom se neudržel

 
Komunikace kabinetu Petra Fialy o úsporném tarifu budí dojem, že ho vláda buď nechce veřejnosti vysvětlit, nebo ho vůbec poskytnout. Zřejmě si uvědomuje, že musí něco udělat, ale nesmí to moc stát. Premiérovi, který tvrdí, že plynu máme na zimu dostatek, by měl ovšem někdo vysvětlit, že plyn v zásobnících na českém území není náš, jak si zřejmě myslí. Ledaže bychom měli plyn uskladněn jinde. „Možná ten plyn někde v Evropě je, ale kde a jestli se k nám přepraví, to ví jenom pánbůh. A pan premiér, samozřejmě,“ říká pro ParlamentníListy.cz makroekonom Jaroslav Ungerman.
06.08.2022 09:45 |

podobné články

Osobnosti: Petr Fiala (5392 článků) , Jaroslav Fiala (159 článků)

Konec EU, tím se hrozí. Ruský plyn: Výbušná fakta. Kam Fiala pojede

 
Česko už před válkou na Ukrajině sužovaly vysoké ceny plynu a elektřiny. Na toto téma hovořili na Xaver Live dva odborníci na plyn a energie, Ivan Noveský a Vladimír Štěpán. Stejně jako jiní, oba soudí, že Česko nemá jak ruský plyn nahradit. A jejich výhled do budoucnosti je neradostný. Přitom možnosti zde jsou a nejedná se jen o jednání s Ruskem. Fiala by například mohl navštívit Německo a snažit se spojence přesvědčit, aby levný plyn, který odebírají, umístili na burzu. Ale vláda podle odborníků problém neřeší. Hrozí prý i konec EU.
26.04.2022 13:45 |

podobné články

Osobnosti: Ivan Ivan (2731 článků) , Kam Kam (612 článků)

Plyn z LNG terminálu prodlouží spotřebu v ČR až o dva měsíce

 
Plyn z terminálu na zkapalněný zemní plyn (LNG) v Nizozemsku prodlouží spotřebu plynu v ČR o jeden a půl až dva měsíce. Zásobníky plynu v ČR jsou nyní plné zhruba ze 77 procent, plyn v nich by pokryl spotřebu zhruba do ledna. S využitím plynu z LNG terminálu by tak ČR vydržela zřejmě až do března. Počítá se také s tím, že bude fungovat takzvaná evropská solidarita. Na tiskové konferenci to dnes řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Stát podle něj nyní musí získat LNG, které zatím nemá zajištěn. Roční spotřeba plynu v ČR činí asi 9,4 miliardy metrů krychlových plynu, z Ruska podle Síkely jde zhruba 98 procent spotřebovaného plynu.
19.07.2022 18:45 |

podobné články

Ruský plyn, pravda o plynu z USA, šťastní Číňani a sebevražda Evropy. Plynárenský expert Štěpán vyvrací nesmysly

 
ROZHOVOR Expert v oboru plynárenství Vladimír Štěpán říká, že americký břidlicový plyn by nepokryl případný výpadek dodávek plynu z Ruska. Kapacity terminálů na to jakž takž jsou, ale vybudování sítě plynovodů od Atlantiku ze směru západ-východ by trvalo minimálně pět let a stálo by to mnoho peněz. Navíc cena by byla vyšší, protože ruský plyn by nekonkuroval americkému a Američané by mohli argumentovat, že chtějí mít stejnou cenu, jakou dostávají za plyn v Asii. Rusko navíc buduje plynovody s Čínou, čímž si dělá zadní vrátka.
04.09.2014 07:50 |

podobné články

Síkela: Slovákům krachuje výrobce elektřiny. Maďarsko se zmítá v problémech

 
Ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) se obul do pozičních poslanců z řad ANO a SPD. Tohle nám radí, ale takhle špatně by to dopadlo, kdybychom je poslechli, naznačil Síkela při pohledu do Maďarska a na Slovensko.
29.09.2022 12:50 |

podobné články

Ministr Síkela: „Ujistili mě, že nám vládní opatření a individuální úspory zajistí klidnou zimu.“

 
Česko je připraveno, předpokládejme „klidnou zimu“. Tak ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) tiší strach a obavy z nedostatku plynu, alespoň tedy pro letošní zimní sezónu. Přičemž doporučuje českým občanům na energiích dál šetřit. „Čím víc plynu bude v zásobnících na konci zimy, tím menší tlak bude na růst jeho ceny,“ vzkazuje Síkela na svém twitteru.
11.12.2022 11:50 |

podobné články

Němci nám vypnou ruský plyn. Drahá elektřina: Vše leze ven. Natvrdo

 
Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) v současnosti čelí tlaku části opozice, aby řešil růst cen energií prostřednictvím odstoupení z unijní burzy elektřiny v Lipsku, což u politiků vládních stran naráží na obavy z reakce Německa, odkud k nám proudí plyn. Že je kompletní odstoupení z lipské burzy, jako to navrhuje například SPD, mimo realitu, souhlasí i experti, ukazují však zároveň, že existuje řešení, jak předejít hněvu Berlína a najít společnou cestu. Někdejší ředitel komunikace Ministerstva průmyslu a obchodu Milan Smutný naznačil, že by se měl ministr Síkela vypravit do Berlína.
06.06.2022 08:15 |

podobné články

Osobnosti: Petr Fiala (5392 článků)

Rusko chce, aby Ukrajina od června platila za plyn předem

 
Rusko bude chtít po Ukrajině, aby mu od června platila za plyn předem, protože Kyjev dluží za dosavadní dodávky plynu. Oznámil to ruský ministr pro energetiku Alexandr Novak. Ruský plynárenský monopol Gazprom ve středu uvedl, že Kyjevu vypršela splatnost za dubnové dodávky plynu a nic nebylo splaceno. Celkový dluh Kyjeva za ruský plyn tak nyní činí 3,51 miliardy USD (69,5 miliardy Kč).
09.05.2014 11:45 |

podobné články

Není plyn, Čechům je zima, pekárny stojí. Rozdělí se Němci o ten svůj? Markéta Šichtařová nahlíží do budoucnosti

 
INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) vyzval, aby domácnosti začaly šetřit už teď, protože se opravdu může stát, že v Evropě bude plynu nedostatek. Zároveň je však přesvědčen, že by třeba Německo kvůli nám zastavilo chod části svého průmyslu a o plyn by se s námi rozdělilo. „To bych chtěla vidět, jak se plyn bude v Evropě přerozdělovat v případě, že ho opravdu bude fyzický nedostatek a lidem bude zima a pekárny budou stát. Trochu se určitě přerozdělovat bude, ale ruku na srdce: Jaký mají Němci motiv dělit se s námi?“ ptá se Markéta Šichtařová.
07.08.2022 17:55 |

podobné články

Máme plynu na měsíc, oznámil Síkela. A teď ta dobrá zpráva...

 
Česká republika posílá den co den do Ruska asi 750 milionů korun. Kupujeme si za ně ruský plyn. A pomáháme tím financovat ruskou agresi vůči Ukrajině. Dokážeme se ale v dohledné době obejít bez ruského plynu? Na tuto otázku na tiskové konferenci odpověděl ministr průmyslu za hnutí STAN Josef Síkela.
01.04.2022 11:25 |

podobné články

Rakušan stanul u hrobu prezidenta. Se Zemanem řešil Síkela podporu menších podniků i Green Deal

 
Osmým dnem ve středu pokračovaly rozhovory kandidátů na ministry ve vládě nového premiéra Petra Fialy (ODS) s prezidentem Milošem Zemanem. Po schůzce v Lánech už mají kandidáti na ministra vnitra Vít Rakušan (STAN), který v rámci agendy svého resortu zkritizoval situaci v České poště a načrtl své plány pro vnitro, a také adept na ministra průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Rakušan do Lán dorazil v předstihu, stavil se za prezidentem i na hřbitově - je tu pochovaný Tomáš Garrigue Masaryk. Síkela se Zemanem řešil podporu malých a středních podniků, Green Deal či energetickou soběstačnost.
08.12.2021 07:30 |

podobné články

Osobnosti: Petr Fiala (5392 článků) , Miloš Zeman (27907 článků) , Vít Rakušan (624 článků)

„Neznámý“ Síkela byl u Zemana. Lipavský by mohl závidět. Padl konkrétní návrh pro Česko

 
Kandidát na ministra obchodu a průmyslu Jozef Síkela (za STAN) po jednání s prezidentem Milošem Zemanem hovořil zejména o nutnosti transformace české ekonomiky, což podle něj musí být provázáno s evropským green dealem. „Je to šance k transformaci českého průmyslu a energetiky, pokud ji nevyužijeme, ekonomické náklady budou velmi vysoké, protože ztratíme konkurenceschopnost,“ prohlásil Síkela.
08.12.2021 18:10 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (27907 článků)

Najděte řešení do dvou týdnů: Ministr Síkela zaúkoloval ERÚ kvůli cenám energií

 
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) požaduje od Energetického regulačního úřadu (ERÚ), aby předložil návrhy řešení současné situace na energetickém trhu. Úřad je má dodat do 14 dnů. Do jednoho měsíce pak Síkela chce dostat strategický výhled, případně i konkrétní legislativní návrhy. Řekl to dnes novinářům po jednání se zástupci ERÚ.
11.01.2022 11:35 |

podobné články

Ostrá přestřelka: Síkela se opřel do Babiše za plýtvání, Jurečka zmínil „snůšku blábolů“

 
Principem vládnutí bývalé koaliční vlády Andreje Babiše (ANO) bylo kupovat si voliče a rozdávat peníze. Bývalá vláda přitom neřešila, zda postupuje účelně. Ve Sněmovně to dnes prohlásil ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) v debatě před mimořádnou schůzí, na níž chtěla opoziční hnutí ANO řešit rostoucí ceny energií a pomoc podnikatelům. Síkela bývalou vládu zkritizoval za plýtvání penězi. Babiš vzápětí odmítl, že by jeho vláda mohla za zdražení energií a růst inflace. Kabinet Petra Fialy (ODS) naopak obvinil z neschopnosti a nekompetentnosti. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) označil Babišovo vystoupení za snůšku neuvěřitelných blábolů.
17.02.2022 16:00 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (25895 článků) , Petr Fiala (5392 článků) , Marian Jurečka (1088 článků)