Článek

Premiéra Rusalky byla událost. Co ji ohrozilo?

 
Před 120 lety měl v Národním divadle v Praze premiéru jeden z klenotů české opery - Rusalka. Dílo Antonína Dvořáka se proslavilo doma i ve světě a už při svém prvním představení v něm účinkovali nejlepší tuzemští sólisté té doby. S operou se pojí i několik zajímavostí - před její premiérou se prý například odehrálo malé drama.
31.03.2021 08:10 |

podobné články

Osobnosti: Antonín Dvořák (154 článků)
Podobné články

Z Rusalky udělali v Londýně "maloměstskou štětku", diváci ji vypískali

 
S bučením diváků a s naprosto protichůdnými kritikami se setkalo v pondělí první uvedení Rusalky Antonína Dvořáka v Královské opeře v londýnské Covent Garden. Tvůrci inscenace zasadili děj do současnosti a podle kritika listu The Daily Telegraph udělali z Rusalky "štětku z maloměstského bordelu".
29.02.2012 10:10 |

podobné články

Osobnosti: Antonín Dvořák (154 článků)

Národní divadlo uvedlo novou inscenaci Dvořákovy Rusalky

 
Nové nastudování Dvořákovy Rusalky uvedlo pražské Národní divadlo v rámci hudebního festivalu Pražské jaro. Téměř čtyřhodinová inscenace byla přijata s rozpaky týkajícími se jak scénické podoby, tak i hudebního nastudování a pěveckých výkonů.
15.05.2009 11:40 |

podobné články

V Londýně zprznili českou klasiku! Z Rusalky udělali prostitutku

 
Londýnská Královská opera uvedla nekonvenční verzi Rusalky, jejíž děj je zasazen do nevěstince, píše v úterý portál deníku Daily Telegraph.
28.02.2012 20:25 |

podobné články

Stovky lidí sledovaly v centru Prahy přenos Rusalky z New Yorku

 
Přes tisíc lidí, a další stovky těch, kteří se zastavili jen na chvilku, sledovalo v sobotu večer na pražském náměstí Republiky alespoň část přímého přenosu Dvořákovy Rusalky z newyorské Metropolitní opery (MET) do kin. Český titul její dramaturgie zvolila poprvé.
08.02.2014 22:55 |

podobné články

Libretista Rusalky byl všestranný umělec, činorodý až do smrti

 
Básník, dramaturg, divadelní a filmový režisér, libretista Dvořákovy Rusalky a autor Princezny Pampelišky. Od úmrtí Jaroslava Kvapila uplyne letos sedmdesát let.
10.01.2020 18:40 |

podobné články

Osobnosti: Jaroslav Kvapil (4 články)

Střelecké cvičení slovenské pohraniční policie ohrozilo civilisty

 
Cvičení slovenské pohraniční policie na střelnici v Michalovcích na východě země ohrozilo civilisty. Mimo areál totiž vyletěly čtyři střely a za frekventovanou silnicí zasáhly budovy stavebních firem a zaparkovanou Avii. Informoval o tom ve středu zpravodajský server Pravda.sk.
23.02.2011 09:25 |

podobné články

Hamáček chce kvůli kauze ruského agenta exemplární trest: Ohrozilo to spoustu životů

 
Ten, kdo do veřejného prostoru vypustil informaci o údajném příjezdu ruského agenta s ricinem do Prahy, by měl být exemplárně potrestán. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to dnes řekl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Podle něj to ohrozilo spoustu životů a zkomplikovalo práci českým bezpečnostním službám. Kvůli úniku utajovaných informací už dříve podala trestní oznámení Bezpečnostní informační služba (BIS).
17.05.2020 14:00 |

podobné články

Osobnosti: Jan Hamáček (2760 článků)

Kentauři, mořští koníci, rusalky a Dagmar Havlová na jevišti Janáčkovy opery

 
Novou Rusalku na jevišti Janáčkovy opery svěřilo vedení brněnského Národního divadla režiséru Vladimíru Morávkovi. Zvědavost, jak se jeho výtvarná imaginace protne s Dvořákovou a Kvapilovou secesní pohádkou, byla veliká.
27.02.2012 11:35 |

podobné články

Osobnosti: Dagmar Havlová (1350 článků) , Vladimír Morávek (38 článků)

Rusalka jako cesta za poznáním

 
Ve středu má na scéně pražského Národního divadla premiéru nastudování Dvořákovy Rusalky v režii šéfa operního souboru Jiřího Heřmana a pod taktovkou šéfdirigenta Pražské komorní filharmonie Jakuba Hrůši.
13.05.2009 13:20 |

podobné články

Zostudili Rusalku!

 
S bučením diváků a zdrcujícími kritikami se setkalo nové nastudování Dvořákovy opery Rusalka v londýnské Covent Garden. Tvůrci zasadili děj do současnosti a podle Daily Telegraphu udělali z Rusalky »štětku z maloměstského bordelu«!
01.03.2012 12:11 |

podobné články

Tajemství Troškovy Rusalky. Tak vypadá zákulisí slavné opery

 
Podívejte se za zavřené dveře Státní opery. Jak probíhají přípravy na představení a kdo se skrývá v kostýmech nadpřirozených postav?
19.09.2014 07:00 |

podobné články

Ministryně Šlechtová s pivem, dívky v plavkách, árie z Rusalky... Přečtěte si, jak probíhal český den na EXPO v Miláně

 
REPORTÁŽ Na Všeobecné světové výstavě EXPO 2015 v Miláně si rozhodně Česká republika ostudu neudělala; naopak, průběh přípravy i výsledek expozice by příjemně překvapily mnohé české občany, u nichž se jinak zvedne vlna vlastenectví a národní hrdosti jen při mistrovství v hokeji. Přesvědčili jsme se o tom během Národního dne České republiky, který v pátek zahájila jako první Národní den evropské země ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.
18.05.2015 21:16 |

podobné články

Národní muzeum: Dvořákova Rusalka v Americe

 
Metropolitní opera v New Yorku představí nové nastudování Rusalky. Světovou premiéru slavného Dvořákova díla doprovází výstava unikátního rukopisu opery ze sbírek Národního muzea, který se představí vůbec poprvé ve své historii v zahraničí.
30.01.2017 19:50 |

podobné články

Zeman chce být znovu prezidentem. Video zachytilo, co řekl svým věrným

 
Miloš Zeman chce vydržet na Hradě až do roku 2023. Záměr usilovat o druhé prezidentské období oznámil na slavnostním večeru u příležitosti čtvrtého výročí své inaugurace. Ve Španělském sále ho v tu chvíli poslouchala tisícovka hostů, kteří dostali pozvánku na Hrad a vyslechli si předtím například árie z Dvořákovy Rusalky. Veřejně to Zeman oznámí v pátek před polednem a poté bude v neděli hostem pořadu Blesk.cz S prezidentem v Lánech.
09.03.2017 20:35 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (25140 článků)

Zeman na Hradě 2: Sobotka, Babiš i Horáček hodnotí prezidentův velký plán

 
Miloš Zeman se konečně rozhodl promluvit o své další prezidentské kandidatuře. Publikum mu dělala tisícovka příznivců shromážděná na koncertě ve Španělském sále Hradu. Zemanovo oznámení bylo přídavkem po áriích z Rusalky nebo Prodané nevěsty. S reakcí na prezidentova slova obratem přišli snad všichni klíčoví hráči na české politické scéně i Zemanovi soupeři v přímé volbě.
10.03.2017 00:15 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (25140 článků)

Rusalka je zpět v Čechách! Originální rukopis Antonína Dvořáka se vrátil po 25 letech

 
Originální rukopis slavné opery Rusalka od Antonína Dvořáka (†62) se vrátil z výstavy v New Yorku zpět do Čech. Bude tu vystaven po dlouhých 25 letech spolu s dalšími unikáty ze života slavného skladatele.  Kromě rukopisu se můžete těšit i na Dvořákův americký náčrtník, první vydání libreta opery, dopisy adresované skladateli nebo první nahrávky árií z opery, které jsou připraveny k poslechu. „Představeny jsou i různé kostýmní návrhy Rusalky vytvořené během 20. století a nechybí ani opravdové kostýmy ze sbírek Národního divadla,“ prozradila Blesku mluvčí Národního muzea Lucie Broncová.
12.04.2017 07:45 |

podobné články

Osobnosti: Antonín Dvořák (154 článků)

Bohouškovi Sobotkovi tleskám, smál se zlý muž TOP 09 Korte kvůli Babišovi, jenž zničí ČSSD

 
ROZHOVOR Poslanec TOP 09 Daniel Korte se hrdě hlásí k tomu, že je reakcionář. ČSSD podle něj nyní sklidí to, co zasela propagací třídní nenávisti, a Andrej Babiš, kterého nazývá Burešem, ji dovede na hranici volitelnosti. Korte z toho má neskrývanou radost. Nečasova vláda podle něho udělala spoustu dobrého, zvyšování daní mezi to nepočítá. Špiclování premiéra policií podle něho ohrozilo bezpečnost státu. Budoucnost TOP 09 vidí dobře, i když ne ve všem souhlasí s jejím předsedou.
31.01.2014 18:10 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (21437 článků) , Daniel Korte (132 článků)

Smrt zpěváka Petra Muka byla nešťastná událost

 
Za nešťastnou událost označila v pondělí policie úmrtí zpěváka Petra Muka, který před týdnem zemřel ve věku 45 let. "Šlo o nešťastnou událost," řekl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Žádné bližší podrobnosti uvést nechtěl. "Věc dál nebudeme komentovat," prohlásil.
31.05.2010 15:25 |

podobné články

Osobnosti: Petr Muk (410 článků)

Odstartovala největší plesová událost roku! Jak se smetánka připravovala na Ples v Opeře?

 
Státní opera v Praze dnes hostí největší událost zimy. Právě v těchto minutách začal Ples v Opeře, na kterém se tradičně sešla smetánka spolu s politiky a celebritami. Ano, abyste se dostali na takovou událost, musíte být opravdovým boháčem. To, že máte peníze, ještě ani zdaleka neznamená, že máte vkus a správné chování. To se koupit nedá.
06.02.2016 21:15 |

podobné články