Článek

Přeměna chrámu Hagia Sophia na mešitu je jen vrcholek ledovce. Český europoslanec varuje před dalšími kroky Turecka

 
Evropa coby nositelka osvíceneckých tradic se nám ztrácí. Uvedl to alespoň europoslanec Ivan David (SPD) ve svém komentáři pro server VašeVěc.cz.
16.07.2020 18:20 |

podobné články

Osobnosti: Ivan Ivan (1860 článků) , David David (779 článků) , David David (587 článků)
Podobné články

Ještě více islamizovat Turecko: Chrám Hagia Sofia se může přeměnit zpět na mešitu

 
Chrám Boží Moudrosti (Hagia Sofia) v tureckém Istanbulu bude možné opět přeměnit na mešitu. Turecký Nejvyšší správní soud tak podpořil další bod v islamizaci země, která nabírá na obrátkách kvůli značné podpoře od vlády prezidenta Recepa Erdogana. Ten bude mít společně s vládními politiky v otázce přeměny chrámu poslední slovo; již dříve se však pro opětovnou přeměnu na mešitu vyslovil, jelikož se snaží dosáhnout větší podpory u tureckých islamistů a nacionalistů. Ti významný chrám považují za symbol historické porážky křesťanské Konstantinopole.
10.07.2020 17:20 |

podobné články

Turci udělali mešitu z chrámu Hagia Sophia. Řekové kvůli památce UNESCO zuří

 
Chrám Boží moudrosti (Hagia Sophia) je památkou UNESCO v tureckém Istanbulu. Má bohatou minulost křesťanskou i islámskou, ale v moderní historii sloužil jako muzeum pro všechny věřící. Jenže po dobu ramadánu je z něj teď mešita. Chrám kdysi – ještě v dobách Konstantinopole – patřil k nejvýznamnějším v celém křesťanském světě. Řecko krok Ankary odsoudilo jako „neslučitelný s demokracií“.
08.06.2016 20:40 |

podobné články

Chrám Hagia Sofia se po 85 letech změní v mešitu. Mozaiky a fresky má zakrýt i laser

 
Mozaiky a fresky v istanbulském chrámu Boží Moudrosti (Hagia Sofia) budou během muslimských modliteb zakryty závěsy či laserem, řekl novinářům v pondělí mluvčí turecké vládní strany Ömer Çelik. Turisty hojně navštěvovaná dominanta Istanbulu se má podle pátečního rozhodnutí prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana přeměnit na mešitu poté, co byla 85 let muzeem. První velká modlitba se v ní má konat 24. července. Podle agentury Reuters ale není jasné, jak by mělo laserové zakrytí fungovat.
14.07.2020 08:40 |

podobné články

„Vadí jim muslimové,“ hřímá Erdogan. Turci kritizují Řeky kvůli mešitě v Hagia Sofia

 
Turecko dnes ostře odsoudilo řecké reakce na páteční muslimské modlitby v istanbulském chrámu Hagia Sofia, který se po dva týdny starém rozhodnutí tureckého prezidenta přeměnil z muzea opět na mešitu. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis řekl, že krok Turecka je urážkou civilizace 21. století. Mluvčí tureckého ministerstva zahraničí mu dnes odpověděl, že Atény by se měly „probudit z byzantského snu“ a přestat používat Hagii Sofii jako záminku pro vyjádření svého nepřátelství k islámu, uvedla agentura Anadolu.
25.07.2020 22:10 |

podobné články

Chrám Hagia Sofia se smí přeměnit na mešitu, rozhodl soud. A Erdogan to potvrdil

 
Istanbulský chrám Boží Moudrosti (Hagia Sofia), který nyní funguje jako muzeum, je možné legálně přeměnit zpět na mešitu, rozhodl soud v Turecku. Informovala o tom v pátek agentura Anadolu. Konečné slovo má vláda a prezident Recep Tayyip Erdogan, který změnu užívání stavby potvrdil dekretem. Plány na případnou přeměnu budovy z 6. století, která je na seznamu světového dědictví UNESCO, vzbudily vlnu kritiky, k níž se přidaly například Spojené státy nebo představitelé pravoslavné církve.
10.07.2020 16:15 |

podobné články

Osmdesátnice Lorenová na party zářila a předvedla luxusní dekolt

 
Italská herečka Sophia Lorenová příští rok oslaví 80. narozeniny, ale stále svou krásou dokáže okouzlit. Tento týden byla jednou z hvězd, které se objevily na večírku k 50. výročí kultovního kalendáře Pirelli. V přiléhavých stříbrných šatech doslova zářila. Další články k tématu: Sophia Lorenová vyhrála soudní spor, který se táhl téměř 40 let Sophia Lorenová v novém filmu hraje svou vlastní matku Sophia Lorenová pózovala pro kalendář Pirelli Sophia Lorenová oženila syna
22.11.2013 16:37 |

podobné články

Osobnosti: Sophia Loren (93 článků)

Řecko drží smutek za turecký chrám, přeměněný na mešitu: Je to urážka civilizace

 
Po celém Řecku se v pátek rozezněly zvony. Tamní křesťané smutnili kvůli proměně kdysi největšího křesťanského chrámu – Hagia Sofia – v mešitu. O zklamání Řeků informuje agentura Reuters.
25.07.2020 15:35 |

podobné články

Ivan David: Evropa, coby nositelka osvíceneckých tradic, se nám ztrácí

 
Biskup Augustinos, hlava řecké pravoslavné církve v Německu, řekl k přeměně chrámu Hagia Sophia na mešitu: „Evropa se vzdává sama sebe. Je-li v Evropě stavěna jedna mešita za druhou, je-li postavena obří mešita v Kolíně nad Rýnem, a pak islám, ať už má kdekoli slovo, zničí všechno, jako je naše kultura, naše křesťanská kultura, lidská práva, historie, všechno - to není dobré znamení!“
16.07.2020 09:30 |

podobné články

Osobnosti: Ivan Ivan (1860 článků) , David David (779 článků) , David David (587 článků)

Teplá voda v Kanadské pánvi může úplně roztavit arktické ledovce

 
Arktické ledovce ohrožuje obrovská masa teplejší vody lapená v Kanadské pánvi. Tam ji donesly proudy z jihu. Teplejší voda přitom stoupá k hladině, kterou kryjí ledovce. Jenže protože je teplá, tyto ledovce taví odspodu. Podle vědců z Yaleovy univerzity hrozí, že kvůli masám teplejší vody roztají ledovce ve většině Arktidy.
31.08.2018 10:30 |

podobné články

Chrámem Hagia Sofia se rozezněla první muslimská modlitba po 90 letech. Prezident přihlížel

 
Tisíce lidí, včetně tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a členů jeho vlády, v pátek podle agentury Reuters dorazily na první velkou páteční modlitbu muslimů v istanbulském chrámu Hagia Sofia po téměř 90 letech. Místní média přinesla záběry davů lidí, kteří časně ráno běželi k bezpečnostním stanovištím, kde se kontrolovalo mimo jiné to, zda mají roušky kvůli koronaviru.
24.07.2020 13:00 |

podobné články

Tisíce muslimů dorazily na modlitby do chrámu Hagia Sofia. V Řecku znějí na protest zvony

 
Istanbulský chrám Hagia Sofia se dnes po 90 letech otevřel jako mešita. Podle serveru ČeskéNoviny.cz, jenž se odvolává na agenturu Reuters, dorazily na první velkou páteční modlitbu tisíce lidí. Přítomen byl i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
24.07.2020 18:50 |

podobné články

Generál: Teror? Jen vrcholek ledovce. Migranti nám mohou provést i toto...

 
ROZHOVOR Exministr obrany a bývalý velvyslanec České republiky v Rusku Miroslav Kostelka vítá rozhodnutí vlády nepřijmout žádného migranta z Řecka a Itálie na základě migračních kvót. „Považuji ty odporné teroristické útoky na lidi pouze za vrchol ledovce. Hlavní nebezpečí podle mě spočívá právě v možném vytvoření diaspor kulturně a sociálně neslučitelných s naší evropskou civilizací, kde mohou probíhat právě procesy radikalizace. Demokracie dává možnost v horizontu možná desítek let, ale taky i možná v kratším období, aby tyto diaspory získaly politická práva a sílu tvořit politiku států, zákony a pravidla života, které by mohly být zcela odlišné od našich, historicky přijatých pravidel a zvyků,“ varuje v rozhovoru s ParlamentnímiListy.cz.
06.06.2017 14:10 |

podobné články

Chrám postavený křesťany je v ohrožení: Muslimové z něj chtějí udělat mešitu

 
Několik tisíc muslimů z různých částí Turecka se dnes ráno shromáždilo před istanbulským chrámem Boží Moudrosti (Hagia Sofia) a požadovalo, aby se z této kulturní památky stala mešita. Původně křesťanský byzantský chrám byl mešitou do třicátých let 20. století, kdy z něj tehdejší vůdce Mustafa Kemal Atatürk udělal muzeum.
28.05.2016 14:00 |

podobné články

Vizionář Ivan Mládek (73): Hele, Čecha, ješitu, nechce v Praze mešitu!

 
Před dvaceti lety Ivan Mládek složil písničku, která se až nepříjemně dotýká současnosti. Zpívá se v ní: "Hele, Čecha, ješitu, nechce v Praze mešitu, na Boha si potrpí, Alláha tu nestrpí, z Mohameda - proroka chyt by asi amoka. ... Hele, Čecha, ješitu, nechce v Praze mešitu, bojí se o jitrnice, o dvanáctku ještě více, sobě ale škodí, po štěstí si chodí, z kopce proti Nuslím halekal by muslim. Budil by nás po ránu, ale podle Koránu, nemusel by, což je u nás tabu, celej život mít jen jednu babu...“
06.12.2015 12:10 |

podobné články

Osobnosti: Ivan Mládek (170 článků)

Hagia Sofia: Největší katedrála světa!

 
Zcela právem tahle stavba fascinuje miliony turistů z celého světa. Bývalý chrám a později mešita Hagia Sofia je jedním z největších magnetů turecké metropole Istanbul.
11.08.2014 09:55 |

podobné články

Zažehnutí plamene naděje muslimů... Publicista vybírá z posledních výroků Erdogana a varuje

 
Politolog a publicista Pavel P. Kopecký se zaměřil na politiku tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, jenž nechal přeměnit chrám Hagia Sofia z muzea opět na mešitu. „Nová islámská rétorika má jen krýt jeho agresivní politiku v oblasti Malé Asie,“ píše Kopecký v komentáři pro MF Dnes. Ukazuje tím na rozchod s NATO a EU, které jen využívá.
08.08.2020 10:35 |

podobné články

V Nizozemí to vře. Kvůli mešitě, která údajně podporuje radikály

 
Ve třetím největším městě Nizozemí, v Haagu, se vede boj o mešitu. O mešitu As Soennah. Nizozemská média upozorňují, že duchovní působící v této mešitě omlouvají ženskou obřízku nebo teroristy bojující na území Sýrie. Existuje navíc podezření, že mešitu podporovala kontroverzní kuvajtská organizace RIHS. Ta financuje salafistické školy a mešity ve více než padesáti zemích.
20.05.2018 08:25 |

podobné články

Němci varují turisty, ať se v Istanbulu vyhnou památkám. České úřady vyčkávají

 
Česko zatím nebude vydávat varování před cestami do Turecka. Německo vyzvalo své občany, aby se vyhýbali místům, kde se soustředí větší množství lidí. Při úterním výbuchu v centru Istanbulu poblíž jeho největších památek – Modré mešity a chrámu Hagia Sofia – zemřelo nejméně 10 lidí.
12.01.2016 12:10 |

podobné články

Babička utratila milion, aby vypadala jak Sophia Loren, místo toho vypadá jak pornoherečka!

 
Tomu se říká chytit třetí (čtvrtou, pátou?) mízu. Žena jménem India Buchen (54) se na stará kolena rozhodla, že bude "vypadat jako Sophia Loren!":http://www.extra.cz/sexualni-bohyne-v-duchodu-sophia-loren-i-jeji-kolegyne-nemely-problem-se-svlekat
16.08.2014 20:31 |

podobné články

Osobnosti: Sophia Loren (93 článků)