Článek

Překvapivý objev: Stavitelé už před 11 tisíci lety znali geometrii

 
Civilizace lovců a sběračů nebyla tak primitivní, jak bychom se mohli domnívat. Dokázala třeba sestrojit rovnostranný trojúhelník a stavět úžasné věci dávno před egyptskými pyramidami nebo Stonehenge.
22.05.2020 09:50 |

podobné články

Podobné články

První lidé obývali Ameriku už před 22 tisíci lety, zjistili archeologové

 
Američtí archeologové nalezli při vykopávkách nedaleko Washingtonu kamennou čepel, která má dokazovat, že Ameriku obývali lidé už před 22 tisíci lety. Staří čepele odhadli na základě  datování lebky mastodonta, která byla nalezena poblíž. Historici se až doposud domnívali, že první lidé se na území USA objevili 'teprve' před 15 tisíci lety.
13.08.2014 11:57 |

podobné články

Černý víkend pro „stavitele“ výstav: Kvůli koronaviru tratí v Česku stamiliony

 
Minulý víkend dostal mezi českými výstavářskými firmami přízvisko černý. Bylo totiž zrušeno deset významných mezinárodních veletrhů a akcí, a některé dokonce čtyři dny před zahájením. „Stavitelé“ výstav, kteří jsou závislí zejména na zahraničních akcích, se ocitli ve stamilionových ztrátách. Nemají peníze pro zaměstnance a některým firmám tak hrozí krach. Prezident Asociace výstavářů Jiří Carda řekl Blesk Zprávám, že chce požádat vládu o pomoc.
05.03.2020 05:15 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Černý (155 článků) , Jiří Černý (155 článků)

Stavitelé dálnic v Číně jsou nejrychlejší i nejlevnější, v Česku ale neuspěli

 
Jsou nejrychlejší i nejlevnější. Pro čínské stavitele dálnic a železnic není žádná meta nedosažitelná. Svědčí o tom trať do Tibetu i silnice budované mezi třítisícovými velikány pohoří Ťien-šan.
09.08.2010 11:20 |

podobné články

Čína šokuje: Chce mrakodrap vysoký téměř kilometr!

 
Čínští stavitelé mají velkolepé plány. Chtějí za dvě miliardy dolarů postavit ve Wu-chanu nejvyšší mrakodrap světa. Architektonicky má vycházet z Eiffelovky a bude téměř kilometr vysoká. Jenže možná nebude nejvyšší budovou planety, pokud dokončí svůj návrh také stavitelé ze Saúdské Arábie.
02.07.2014 09:25 |

podobné články

Víno se v Gruzii vyrábělo už před osmi tisíci lety!

 
Kanadští archeologové učinili nebývalý objev v pohoří Gruzie. Lidé doby kamenné, kteří tam žili před osmi tisíci let, uměli vyrábět víno. Z hroznů révy ho kvasili a uchovávali v hliněných nádobách. Zbytky primitivních obalů na nápoj i s jeho rezidui se podařilo odkrýt na úbočí gruzínského Kavkazu. A radioizotopová analýza prokázala, že je nápoj starý více než osm tisíc let.
17.11.2017 17:30 |

podobné články

Jednorožci opravdu existovali. Byli to chlupatí obři s rohem mezi očima, dokládá objev

 
Jednorožci podle vědců opravdu chodili po Zemi, a to před 29 tisíci lety. Nové poznatky dokládá objev lebky v Kazachstánu.
30.03.2016 09:45 |

podobné články

Správa jeskyní ČR: Hlavní turistická sezona skončila, některé jeskyně zvou návštěvníky i v zimě

 
Nejnavštěvovanějšími jeskyněmi v České republice v letošní turistické sezoně byly tradičně Punkevní v Moravském krasu s 203 tisíci návštěvníky za prvních deset měsíců roku, na druhém místě to byly Koněpruské na Berounsku s téměř 84 tisíci turisty, na pomyslné bronzové příčce se umístily Bozkovské dolomitové jeskyně na Semilsku s 67 tisíci příchozími zájemci. Pořadí tří „finalistů“ je stejné jako loni.
03.11.2019 16:30 |

podobné články

Senzační objev na Sibiři! Vědci našli zkameněliny neznámých tvorů

 
Za senzační objev označují ruská média nález kosterních pozůstatků neznámých tvorů, kteří na Sibiři žili před 350 miliony let. Objev ruských, švédských a francouzských vědců je výsledkem tříleté práce.
17.10.2013 08:20 |

podobné články

OBJEV: Karlův most stavitelé utěsnili a odpružili mechem

 
Archeologové překvapili neobvyklým nálezem v základech Karlova mostu. Našli mech, který těsnil a rozkládal váhu zdiva.
19.05.2009 11:40 |

podobné články

ÚŽASNÝ OBJEV v Luxoru! Archeologové nalezli obří sochu faraona-stavitele

 
Archeologové objevili obří sochu egyptského faraona Amenhotepa III. Píše to v úterý agentura AFP.
26.04.2011 18:20 |

podobné články

Hugo a jeho velký objev - kouzelný příběh s citem pro dětskou duši

 
S nejvyšším počtem jedenácti nominací jde do souboje o americké Oscary film režiséra Martina Scorseseho Hugo a jeho velký objev, který ve čtvrtek 2. února vstupuje do českých kin. Překrásný působivý snímek pro celou rodinu natočil Scorsese podle ceněné knihy Briana Selznicka Velký objev Huga Cabreta.
04.02.2012 11:20 |

podobné články

Osobnosti: Martin Scorsese (98 článků) , Brian Selznick (2 články)

Unikátní objev českých archeologů: Našli sedm tisíc let starou studnu!

 
Unikátní objev učinili na konci loňského roku olomoučtí archeologové. U Uničova nalezli sedm tisíc let starou studnu. Podobný objev nebyl v Česku zaznamenán padesát let.
26.01.2016 12:20 |

podobné články

Rusové objevili nejstarší šperk, vyroben byl před padesáti tisíci lety

 
Část kamenného náramku, který je podle vědců nejstarším z dosud známých šperků, našli ruští archeologové v Denisově jeskyni na Altaji. Ozdoba pochází z doby před 40 až 50 tisíci lety, napsala ruská agentura RIA Novosti.
07.02.2011 11:05 |

podobné články

První Čech, který objel svět na kole: Dostál se před 20 lety vrátil do Prahy s 60 tisíci kilometry v nohách

 
Před dvaceti lety bylo Staroměstské náměstí plné spousty fanoušků. Z Prahy totiž právě vyjížděl Vítězslav Dostál s cílem objet celý svět na kole. O tři roky a tři dny později s šedesáti tisíci kilometry v nohách nakonec dorazil vyčerpaný, ale šťastný. I když to vůbec nebylo jednoduché...
21.09.2017 07:35 |

podobné články

Znali se! Princ Andrew a údajná sexuální otrokyně na jedné fotce

 
Britský princ Andrew, který je druhým synem královny Alžběty II., je nadále terčem britských médií kvůli podezření, že měl před lety sexuální styk s nezletilou Američankou. Ślechtic se vrátil do Británie a řeší, jak skandál zvládnout. Daily Mail uveřejnil fotku, ze které vyplývá, že princ a Virginie se znali.
05.01.2015 13:26 |

podobné články

Ložnicové trendy: Nebojte se netradičních vzorů!

 
Ložnice je místo, kam za vámi nemohou pracovní problémy a starosti běžného života. Udělejte ze své ložnice oázu, která vás vždy naladí na tu správnou vlnu. A jaká je nejsnadnější cesta? Vybrat si to správné povlečení. Zkusíte raději extravagantní, jemně elegantní nebo dáte přednost geometrii?
13.06.2013 16:05 |

podobné články

Čtveřice výtvarníků rozpráví s geometrií v letohrádku Hvězda

 
Stanislav Kolíbal, Stanislav Diviš, Petr Písařík a Karel Štědrý konfrontují svá geometricky abstraktní díla se stavbou, která je oslavou geometrie.
10.09.2014 13:41 |

podobné články

Osobnosti: Karel Štědrý (131 článků)

Ladislav Trojan: Na svůj fígl si každý herec stejně musí přijít sám

 
Herec Ladislav Trojan (84) začínal svou hereckou kariéru dětskou rolí princezny, dnes pro změnu hraje Pána Boha. Inženýrem se nestal zejména kvůli deskriptivní geometrii a konec natáčení vůbec prvního českého seriálu strávil v rumunské nemocnici. Největší radost mu dělají rodiny jeho synů.
17.05.2017 00:10 |

podobné články

Osobnosti: Ladislav Trojan (26 článků)

DPP získal špičkově vybavený měřící vůz pro metro. Kontroluje geometrii tratí i ojetí kolejnic

 
Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) ode dneška nově disponuje špičkově vybaveným měřícím vozem pro kontrolu kolejového svršku v pražském metru.
21.09.2018 21:41 |

podobné články