Článek

Předseda Sněmovny chce upravit schvalování předloh i veta klubů

 
Poslanci by mohli mít při schůzích Sněmovny větší časový prostor pro schvalování zákonů, urychlit by se mohlo schvalování většiny mezinárodních smluv a zjednodušit by se mohlo projednávání některých zpráv. Vyplývá to z návrhu novely zákona o jednacím řádu dolní komory, kterou předložil její předseda Radek Vondráček (ANO). Předloha upravuje také například procedurální veta, která mohou uplatnit poslanecké kluby nebo skupiny poslanců.
08.12.2018 10:55 |

podobné články

Podobné články

Ukrajinci chtějí zbavit Rusy práva veta v OSN. Katastrofa, zní z Moskvy

 
Pokud přijdeme o právo veta, skončí to pro svět katastrofou, varuje Rusko. V OSN právě probíhají debaty o reformě Rady bezpečnosti OSN a Francie navrhla, že by právo veta mělo být omezeno. Ukrajinský ministr zahraničí Pavel Klimkin (47) dokonce rovnou prohlásil, že by Rusku mělo být právo veta odebráno.
03.09.2015 13:20 |

podobné články

Koalice hledá klíč ke zkrácení obstrukcí, ČSSD hrozí ústavní stížností

 
Jednací maratón, který způsobily obstrukce poslanců ČSSD, chce koalice zkrátit tím, že by se z kontroverzních předloh vrácených Senátem stal jeden bod. K němu by se omezila debata na dvakrát deset minut pro každého z poslanců. Nyní je tato lhůta pro každou z předloh.
03.11.2011 16:25 |

podobné články

Sněmovna zřejmě zažije obstrukce. Kvůli schvalování restitucí

 
Sněmovna by ve středu mohla zažít obstrukce. Opoziční ČSSD pohrozila zdržováním při rozhodování o vládním návrhu zákona o majetkovém vyrovnání mezi státem a církvemi. Poslanci mají na dnešek naplánována konečná schvalování předloh. Církevní restituce jsou mezi nimi a mohlo by se na ně dostat.
13.06.2012 09:05 |

podobné články

Poslanci zřejmě schválí úpravy pro zprůhlednění schvalování zákonů

 
Poslanci asi budou muset zdůvodňovat všechny pozměňovací návrhy k zákonům, stejnou povinnost budou mít i výbory. Veškeré navrhované úpravy předloh navíc bude před jejich schvalováním ve sněmovně posuzovat předem určený garanční výbor, vydá k nim stanovisko. Předpokládá to návrh na změnu zákona o jednacím řádu dolní komory, který dnes poslala sněmovna do závěrečného schvalování. Uskuteční se zřejmě v pátek. Na úpravě se shodli představitelé všech frakcí.
23.09.2014 20:11 |

podobné články

Zemřel spisovatel Petr Šabach. Autor knižních předloh k filmům Pelíšky, Pupendo a spoustě dalších

 
Po těžké nemoci zemřel spisovatel Petr Šabach - autor několika knižních předloh ke slavným českým filmům.
17.09.2017 12:40 |

podobné články

Osobnosti: Petr Šabach (29 článků)

Přituhuje. Agresivita a zpupnost uprchlíků, nejsou zde vítáni. Plané žvanění. Zemanova slova vyvolala poprask a toto nám řekli Sobotka, Kalousek, Filip, Škromach či Okamura

 
Prezident republiky Miloš Zeman pro Blesk řekl, že k uprchlíkům by se měly zmínit tři věty: „První věta zní: Nikdo vás sem nezval. Druhá věta: Když už tady jste, musíte respektovat naše pravidla, stejně jako my respektujeme pravidla, když přijedeme do vaší země. Třetí věta: Když se vám to nelíbí, běžte pryč.“
03.08.2015 17:01 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (22546 článků)

Vilímec (ODS): Letošní schvalování státního rozpočtu mělo neobvyklý průběh

 
Letošní schvalování státního rozpočtu mělo neobvyklý průběh v mnoha ohledech. Jeden z nich ale zůstal bez povšimnutí. Během schvalování pozměňovacích návrhů ve 3. čtení byl totiž fakticky odstaven rozpočtový výbor sněmovny. Vládní koalice jeho usnesení nerespektovala, byť její vlastní poslanci na půdě výboru návrhy podpořili.
12.12.2014 16:06 |

podobné články

Klaus podráží vládu, připojil se Schwarzenberg ke kritice prezidentova veta

 
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se připojil ke kritikům veta, které v pondělí uplatnil prezident Václav Klaus na zákony daňové reformy. Podle šéfa TOP 09 prodlevy ve schvalování penzijní reformy poškozují Českou republiku. Změnu prý bylo nutné provést už před 15 lety, prohlásil Schwarzenberg v New Yorku.
25.09.2012 08:20 |

podobné články

Osobnosti: Václav Klaus (9401 článků) , Karel Schwarzenberg (3798 článků)

Poslanci dnes mají rozhodovat o trojici zákonů, které jim vrátil Senát

 
Poslanci by dnes měli rozhodnout o trojici předloh vrácených Senátem. Jde například o novelu zákona o dani z nemovitých věcí, v níž chtějí senátoři upravit zdanění pozemků pod rybníky. Na pořad by se mohly dostat také normy ve druhém čtení, kdy je možné podávat pozměňovací návrhy. Schůze sněmovny začne odpoledne.
20.01.2015 06:37 |

podobné články

Hnutí ANO navrhuje upravit přestávky pro kluby i přednostní práva

 
K námětům vítěze voleb, hnutí ANO, na úpravy jednání Sněmovny patří zkrácení přestávek na porady poslaneckých klubů, omezení okruhu řečníků s přednostním právem a prodloužení doby pro schvalování zákonů. Místopředseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes ČTK řekl, že jde o návrhy do debaty, ke změnám by byla nutná širší shoda stran. Do dolní komory se jich dostalo o víkendových volbách devět, což je nejvyšší počet od vzniku samostatného Česka.
23.10.2017 12:50 |

podobné články

Novela veřejných zakázek míří do závěrečného schvalování

 
Sněmovna dnes odeslala do závěrečného schvalování vládní novelu zákona o veřejných zakázkách. Jde o předlohu, která má zprůhlednit jejich zadávání a kterou vládní VV již dříve označily za klíčový nástroj v boji s korupcí. Ze zákona mají vypadnout například tzv. losovačky. Na adresu předlohy dnes zazněly kritické hlasy jak z opozičního, tak i z koaličního tábora. O konečné podobě novely poslanci rozhodnou až při jejím závěrečném schvalování.
26.10.2011 19:40 |

podobné články

Sněmovna opět odložila schvalování církevních restitucí

 
Sněmovna v úterý podle očekávání opět odložila na příští schůzi schvalování církevních restitucí, odmítnutých levicovým Senátem. K prosazení chybí ODS a TOP 09 hlasy poslanců LIDEM kolem vicepremiérky Karolíny Peake. Svou podporu podmínili přijetím daňové novely o zamýšleném zvýšení DPH, proti čemuž se bouří část občanských demokratů. Sněmovna kvůli tomu odložila schvalování restitucí už na minulé schůzi.
18.09.2012 17:30 |

podobné články

Osobnosti: Karolína Peake (1613 článků)

Poslanci rozhodnou o vracení majetku církvím a o růstu důchodů

 
Poslanci rozhodnou na červnové schůzi o církevních restitucích, o nižší valorizaci důchodů a o zákonu k přímé volbě prezidenta. Na programu je také řada předloh v úvodním kole schvalování. Jeho návrh zatím čítá přes stovku bodů, je mezi nimi i sledované potvrzení stíhání poslance Davida Ratha. Očekává se, že schůze potrvá tři týdny.
03.06.2012 10:00 |

podobné články

Osobnosti: David Rath (4481 článků)

Poslanci rozhodnou o vracení majetku církvím a o růstu důchodů

 
Poslanci rozhodnou na červnové schůzi o církevních restitucích, o nižší valorizaci důchodů a o zákonu k přímé volbě prezidenta. Na programu je také řada předloh v úvodním kole schvalování. Jeho návrh zatím čítá přes stovku bodů, je mezi nimi i sledované potvrzení stíhání poslance Davida Ratha. Očekává se, že schůze potrvá tři týdny.
03.06.2012 10:05 |

podobné články

Osobnosti: David Rath (4481 článků)

Poslanci by mohli rozhodnout o úpravě senátních volebních obvodů

 
Poslanci by dnes mohli rozhodnout o úpravě senátních volebních obvodů. Hned několik předloh by měli poslat do závěrečného schvalování. Jde například o novelu o přeshraniční péči a o evropské občanské iniciativě. Je také možné, že se sněmovna vrátí k projednávání návrhu KSČM na zrušení lustračních zákonů.
07.02.2014 06:25 |

podobné články

Sněmovnu čeká druhé kolo volby nového ombudsmana

 
Sněmovna by dnes mohla absolvovat druhé kolo volby nového ombudsmana. Poslanci budou vybírat opět mezi zástupcem veřejného ochránce práv Stanislavem Křečkem a někdejší zástupkyní Annou Šabatovou, kteří neuspěli ve čtvrtečním prvním kole. Na programu má dolní komora také schvalování předloh.
14.02.2014 06:45 |

podobné články

Osobnosti: Anna Šabatová (393 článků) , Stanislav Křeček (269 článků)

Poslance čeká schvalování předloh a debata o Vrběticích

 
Poslanci by měli rozhodnout o předloze, která by zrušila vojenský újezd Brdy a zmenšila další výcvikové prostory. Před schvalováním jsou také novely zákonů o zadávání zakázek, o posuzování vlivů staveb na životní prostředí a o ochraně zemědělského půdního fondu. Potom by se měla Sněmovna věnovat problematice výbuchů muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku.
12.12.2014 09:05 |

podobné články

Jednací řád Sněmovny se možná změní. Co by mohlo být jinak?

 
K návrhu na rozšíření časového prostoru pro sněmovní schvalování zákonů, urychlení schvalování většiny mezinárodních smluv a zjednodušení projednávání některých zpráv v dolní parlamentní komoře by se vláda měla postavit neutrálně. Podle podkladů pro pondělní schůzi kabinet k novele předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO) uvede, že uznává autonomii zákonodárného sboru ve věcech jeho vnitřního fungování.
15.12.2018 21:10 |

podobné články

O zdanění benefitů chce ČSSD jednat už zítra, ODS chystá obstrukce

 
Třebaže středeční schůze Sněmovny skončila zvýšením mateřské, poslanci se již chystají na další dvě mimořádná jednání. Ve čtvrtek má být na pořadu například přehlasování senátního veta o krajském referendu. ODS avizovala, že se znovu vrátí k taktice předešlých týdnů, díky které se jí dařilo schvalování levicových návrhů bránit.
24.02.2010 13:45 |

podobné články