Článek

Přední americký ekonom rozložil západní sankce proti Rusku. Jednu po druhé

 
Bývalý výkonný ředitel hospodářského výboru Kongresu USA a ekonom James Galbraith zpochybňuje závěry mainstreamových novinářů, politiků a ekonomů, že kvůli sankcím, zejména na dovoz ruské ropy a plynu do Evropy, se položí ruská ekonomika. Argumentuje tím, že Evropa musela nakupovat ropu a plyn na světových trzích za světové ceny. Jeho podrobnější závěry byly zveřejněny v pořadu Aby bylo jasno.
20.04.2023 22:05 |

podobné články

Podobné články

Ekonom Kohout: Příští rok nebude pohodový. Sankce proti Rusku? Jde o něco jiného, než nám říkají

 
ROZHOVOR Uznávaný ekonom Pavel Kohout s prezidentem Milošem Zemanem souhlasí například v podpoře Izraele, ale jeho obdiv k Rusku a k Číně nechápe. „Rusko funguje do značné míry jako obnovený a poněkud reformovaný carský režim. Čína je jiná věc. Její ekonomika očividně prosperuje, sice na dluh, ale obyvatelům se daří lépe. Ale čínská špionáž a krádeže západních technologií představují skutečně riziko pro Evropu i pro Ameriku. Na Čínu bychom se měli dávat pozor, protože na rozdíl od Ruska představuje skutečné riziko. A pokud jde o čínské investice, žádná země na světě ještě nezbohatla z čínských investic. Ať si je Čína klidně nechá,“ prohlásil přední ekonom, který byl členem Národní ekonomické rady vlády a radil několika ministrům financí i vládám.
18.12.2018 04:55 |

podobné články

Osobnosti: Pavel Kohout (258 článků) , Miloš Zeman (27907 článků)

Generál Kostelka, exministr obrany: Putinova popularita je obrovská, opozice slabá. Rusové přežijí sankce i o chlebu a vodě. Zatvrdí se a nikdo s nimi nehne

 
Expert přes leteckou bezpečnost, exministr obrany a bývalý velvyslanec v Rusku Miroslav Kostelka upozornil, že obviňování ruského prezidenta Vladimira Putina z viny za sestřelení malajsijského letadla jeho postavením v Rusku neotřese. „Spoléhat na to, že se objeví nějaká velmi silná vnitřní opozice v Rusku, je podle toho, jak jsem situaci v Rusku znal a jak ji trochu stále ještě sleduji, v současné době fikcí. Popularita Putina byla v červnu kolem sedmdesáti tří procent. Rusové jsou lidi, kteří přežijí o chlebu a vodě. Takže se spíš bojím, že sankce budou kontraproduktivní,“ vysvětlil přední český odborník v otázkách vojenské bezpečnosti v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz svůj postoj k tragédii na Ukrajině, hledání viníků i přitvrzení sankcí vůči Rusku ze strany Evropy.
23.07.2014 09:05 |

podobné články

Bilion dolarů nás stál boj proti Rusku, píše ekonom. Ceny: To nejhorší přijde

 
„Na oltář vítězství jsme s vidinou zničit ruské hospodářství položili 1 bilion dolarů za vyšší náklady za energie,“ komentuje ekonom Pavel Šik článek agentury Bloomberg, vypočítávající, že Evropu v důsledku ruské války na Ukrajině zasáhl nárůst energetických nákladů ve výši zhruba 1 bilionu dolarů a upozorňující na to, že „nejhorší krize za poslední desetiletí v Evropě teprve začíná“. Dle Šika současná data ukazují, že „sankce nefungují“. „Sankce jsou jen prázdná, arogantní a alibistická gesta k tomu, aby politici nemuseli jednat,“ míní. Odlišný pohled sdílel The Washington Post – sankce dle jeho analýzy Rusko značně drtí.
21.12.2022 14:20 |

podobné články

Osobnosti: Washington Washington (234 článků) , Washington Washington (234 článků)

Až 190 bank ohrožených. Na účtu dobré, na trhu špatné. Je toho víc

 
„Je možné jednoduše říci, že ne Rusko, ale naši západní politici a média proti svému obyvatelstvu vedli a vedou hybridní válku,“ píše ekonom Pavel Šik a hodnotí, že sankce uvalené na Rusko toho prý příliš nezměnily. „Obyčejní Rusové sankce nepocítili, a tudíž netlačí na svou vládu, aby válku ukončila,“ shrnuje, že sankce v Rusku nevyvolaly protiválečné nálady. Na svou sankční politiku tak podle něj doplatil zejména Západ, který se prý stal „zlodějem surovin chudších zemí“. Vážné varování mezitím přišlo k americkému bankovnímu sektoru. Může prý zkolabovat až 190 bank.
27.03.2023 16:20 |

podobné články

Plyn a byznys: Britové byli přistiženi, že tajně dojednávali, aby se jich sankce proti Rusku nedotkly

 
Jak je to s případnými tvrdými sankcemi proti Rusku za jeho agresi vůči Ukrajině? Britské listy nabízí překlad článku z The Guardian, kde se píše, že ministři EU se rozdělili na „jestřáby a holubice“. Server také předkládá překlad dokumentu, který jasně dokladuje, že Británie hledá cesty, jak zabránit, aby se jí sankce namířené proti Rusku dotkly. V dokumentu se praví, že „Británie by neměla nyní podporovat obchodní sankce, ani by neměla uzavřít londýnské finančnické centrum Rusům."
04.03.2014 09:00 |

podobné články

Moskva hrozí „bolestivou odpovědí“. Nové sankce USA proti Rusku straší i EU

 
Moskva ve středu kritizovala rozhodnutí americké Sněmovny reprezentantů, která schválila nové sankce vůči Rusku, KLDR a Íránu. Nespokojenost se však ozývá i z EU. Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker varoval USA, že Unie zareaguje, pokud sankce budou ohrožovat energetickou bezpečnost EU. Otázkou však je, jak na sankce zareaguje Donald Trump, který je jejich odpůrcem.
26.07.2017 22:10 |

podobné články

Osobnosti: Donald Trump (5979 článků)

EU uvalí na Rusko další sankce. Postihy představilo i USA, Biden cílí na oligarchy a Kreml

 
Evropská unie v sobotu uvalí další sankce na Moskvu kvůli ruské agresi na Ukrajině. Členské státy Rusku pozastaví doložku nejvyšších výhod a omezí používání kryptoměn, aby jejich prostřednictvím ruský stát a elity neobcházely sankce. Zakážou také vývoz luxusního zboží do Ruska a dovoz výrobků ze železa a oceli, oznámila dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Nová opatření představují čtvrtý balík sankcí proti Rusku kvůli jeho invazi na Ukrajinu, koordinovaný se Spojenými státy a dalšími spojenci ze skupiny G7. USA dnes v souvislosti s invazí na Ukrajinu uvalily sankce na další ruské oligarchy. Je mezi nimi i rodina kremelského mluvčího Dmitrije Peskova, 12 poslanců ruské Státní dumy a deset členů představenstva ruské banky VTB
11.03.2022 19:55 |

podobné články

USA zavádějí nové sankce proti Rusku. Zlato už nedovezou

 
Spojené státy zavádějí nové sankce vůči Rusku, cílí i na ruský zbrojní průmysl. Sankce se týkají i zákazu dovozu zlata z Ruska, v úterý to oznámilo americké ministerstvo financí, informují Novinky. Ohlášené sankce byly podle agentury AFP dohodnuty na summitu představitelů skupiny velkých světových ekonomik G7.
28.06.2022 20:45 |

podobné články

Sankce zachránily Putina, je populárnější, než dříve. Oskar Krejčí vysvětluje, nad čím si Západ může ukroutit hlavu

 
Politolog Oskar Krejčí se v rozhovoru pro PrvníZprávy.cz zamýšlí nad tím, jak Rusko ve skutečnosti ovlivnily západní sankce. Vedly k udržení popularity ruského prezidenta Putina, rozhodně pána Kremlu nepoškozují, jak by si to asi Západ přál. Sankce totiž budou úspěšné až tehdy, když Vladimir Putin pane. Tak to alespoň vidí Krejčí. A přidává ještě jeden aspekt, z něhož usuzuje, že sankce škodí spíše Západu než Rusku.
03.04.2016 06:50 |

podobné články

Osobnosti: Vladimir Putin (5003 článků)

Velká ruská odveta a fatální dopad. Šéf podnikatelů prozradil, co způsobil Nečas

 
Tvrdé sankce proti Rusku, které mají potrestat Rusko za vměšování se do bojů na východě Ukrajiny a sestřelení dopravního letounu Malajsijských aerolinek, se dotknou i českých firem a mohou mít dopad i na zaměstnanost, potvrzují podnikatelé. Prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák je totiž přesvědčen, že dopady budou rozsáhlé. Nesouhlasí tak s tvrzením premiéra Bohuslava Sobotky, že sankce proti Rusku nebudou mít v Česku velké dopady. Přesto sankce vůči Rusku považují čeští podnikatelé za správné.
01.08.2014 07:20 |

podobné články

Stát se rozložil a přestal fungovat, řekl před lidmi premiér Sobotka

 
REPORTÁŽ Tohle skončilo. Řekl premiér a předseda Bohuslav Sobotka o vytahování peněz z důchodců a rodin s dětmi. Pustil se i do výstavby. Jsme asi jediní v Evropě, kde se zastavila jakákoliv výstavba rychlostních silnic a dálnic, letos neotevřeme žádný úsek, protože stát se postupně rozložil a přestal fungovat.
02.05.2014 07:30 |

podobné články

Osobnosti: Bohuslav Sobotka (9581 článků)

Tvrdší sankce vůči Rusku se ČR nedotknou, tvrdí premiér Sobotka

 
České republika při úterním rozhodování o hospodářských sankcích proti Rusku postupovala tak, aby pomohla udržet jednotný postup celé Evropské unie vůči Rusku a současně ochránila co nejvíce tuzemskou ekonomiku a pracovní místa. Uvedl to ve středu v tiskovém prohlášení premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, podle něhož dohodnuté sankce nebudou mít žádný zásadní vliv na českou ekonomiku. Předseda opoziční TOP 09 a bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg nevyloučil, že se sankce Česka dotknou, považuje to ale za malou oběť. Opoziční ODS má premiérův názor za alibismus.
30.07.2014 14:55 |

podobné články

Osobnosti: Karel Schwarzenberg (4073 článků) , Bohuslav Sobotka (9581 článků)

Český účet za sankce vůči Rusku jde do desítek miliard

 
Český účet za sankce vůči Rusku přijde nejméně na 19 miliard. Nový odhad přinášejí Lidové noviny s tím, že se týká jednoho roku od letošního září. Efekty sankcí se navíc přelévají do dalších oborů, které přímo nezasáhly. Ty prý mohou mít silnější dopad než samotné sankce proti Rusku.
05.09.2014 07:21 |

podobné články

„Putin je agresor, útok plánoval měsíce!“ Biden ohlásil zdrcující sankce proti Rusku

 
Americký prezident Joe Biden vystoupil ve čtvrtek večer k ruské krizi. Ohlásil nové zdrcující sankce proti Rusku, které ve čtvrtek ráno zaútočilo na Ukrajinu. „Putin je agresor a jeho země ponese důsledky,“ uvedl, že sankce týkající se hlavně exportu budou mít minimální dopady pro USA a spojence a maximální pro Rusko.
24.02.2022 20:40 |

podobné články

Osobnosti: Joe Biden (940 článků)

Vážné ohrožení USA, ale i nás. Přečtěte si více o plánované ruské ekonomické odvetě

 
Sankce proti Rusku, nebo sankce Ruska proti světu? Obojí je, jak se zdá, aktuálně ve hře, i když ta první varianta je mediálně více propíraná. O té druhé informují spíše média alternativního typu a spojují tyto sankce s vyhrocenou hrou o americký dolar, světovou měnu a zlato. Zlato proto, že by opět případnou novou měnu krylo tak, jak tomu bylo v minulosti. Zjišťovali jsme víc.
26.07.2014 08:45 |

podobné články

Jiří Vyvadil: Díky za sankce. Rusko je dnes opět supervelmoc

 
Tak nám ve čtvrtek hlavouni EU opět prodloužili sankce proti Rusku. Mimochodem. Co bylo úvah mezi jestřáby, že je třeba vyostřit sankce na nejvyšší míru, zaplavit Azovské moře válečnými plavidly NATO a že prostě se Rusko musí svíjet v předsmrtné křeči…Votápkové, Honzejkové, Anýžové atd. doslova běsnili. Tusk dramaticky dopředu před kamerami prohlašoval, jaké budou přijaty další sankce…
15.12.2018 11:35 |

podobné články

Sankce fungují! jásá Lipavský. Ale z Ukrajiny jde jiný hlas

 
České ministerstvo zahraničí prohlašuje, jak těžce dopadají ekonomické sankce na Rusko. „Kreml o dopadech sankcí lže, jelikož na ruskou ekonomiku dopadají tvrdě. Cílem sankcí je zastavit Putinovu agresi,“ uvádí Lipavského ministerstvo. Jak to se sankcemi je? Už v červnu Vladimir Putin řekl, že sankce problémy způsobují, nicméně má za to, že kvůli nim bude Rusko samostatnější a nezávislejší. A podle posledních zpráv sice Rusové rozebírají letadla na součástky, ale turecké banky se připojily k ruskému platebnímu systému a i dle poradce prezidenta Volodymyra Zelenského jsou západní sankce na Rusko nedostatečné a v současné podobě jde z fosilních paliv Kremlu víc peněz než kdy jindy.
09.08.2022 14:05 |

podobné články

Osobnosti: Vladimir Putin (5003 článků)

Rusko se rozhodlo zavést sankce proti Američanům

 
Rusko zavedlo vlastní sankce proti devíti americkým představitelům v odvetě za americké sankce vyhlášené po ruském ovládnutí Krymu. "Nesmí být žádné pochyby: na každý nepřátelský výpad Rusko přiměřeně odpoví," uvedlo ruské ministerstvo zahraničí. Stalo se tak jen několik minut poté, co americký prezident Barack Obama ohlásil, že dosavadní protiruské sankce Spojené státy rozšiřují. 
20.03.2014 20:40 |

podobné články

Osobnosti: Barack Obama (2512 článků)

Pokud Západ odstaví Putina, může to být teprve začátek globálních otřesů i jaderného střetu, varuje ekonom

 
ROZHOVOR hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda říká, že sankce USA a EU proti Rusku ničemu nepřispějí a evropské země jsou jimi zasaženy více než USA. Může nás poškodit opuštění ruských trhů. Sankce ale podle něj nesouvisí s vyjednávanou dohodou TTIP. Pokud Západ ekonomicky odstaví Putina, může to dle něho teprve být začátek, a nikoli konec, fatálních globálních otřesů, a to pochopitelně včetně jaderného střetu.
10.09.2014 17:21 |

podobné články