Článek

Pražská Loreta po 100 letech změnila melodii. Takhle zní

 
Po zhruba sto letech se ve středu změnila melodie, kterou hraje známá zvonohra Lorety na pražských Hradčanech. Místo písně Tisíckráte pozdravujeme Tebe budou Pražané a návštěvníci hlavního města každou hodinu slýchat barokní mariánskou melodii Maria, Maria, nad slunce jasnější.
20.05.2020 19:30 |

podobné články

Podobné články

Hradčanská loreta není jediná: Máme jich u nás desítky

 
Při vyslovení slova "loreta" se většině z nás vybaví známé turistické lákadlo Pražského hradu. Loreta na Hradčanech se svými ambity, Svatou chýší a kouzelnou zvonkohrou však není jedinou svého druhu, loretánských kaplí najdeme v našich zemích několik desítek. Tu nejsevernější ukrývá Rumburk nedaleko česko-německých hranic.
08.09.2017 13:15 |

podobné články

Loretánská zvonohra po 100 letech mění melodii! Ozdravná kúra pro vzácný mechanismus, říkají správci

 
Sto let poslouchali Pražané ze zvonohry Lorety na Hradčanech píseň Tisíckráte pozdravujeme Tebe, od 20. května 2020 tomu ale bude jinak! „Profláklou“ melodii nahradí barokní mariánská skladba Maria, Maria, nad sluce jasnější. Změna je návratem k původní tradici – v 18. století se totiž písně měnily desetkrát až dvanáctkrát ročně a i automat zvonohry tak byl navržen. U jedné nové melodie ale nezůstane. Měnit se budou častěji, vzácnému mechanismu to totiž podle správců zvonohry prospěje.
20.05.2020 10:40 |

podobné články

Nahý Topolánek je trhák, parodují ho ve vyzváněcí melodii

 
Zahraniční popularita Mirka Topolánka se opět o něco zvýšila. Zasloužil se o to nahý snímek z Berlusconiho vily, na kterém má být právě český expremiér a díky kterému v Itálii vyrobili upravenou melodii do telefonu. Jde o parodii na jiný spot.
09.06.2009 13:00 |

podobné články

Osobnosti: Mirek Topolánek (2287 článků)

Slovenského violistu na koncertě vyrušil mobil, zaimprovizoval vyzváněcí melodii

 
Slovenského violistu Lukáše Kmitě v židovské synagoze v Prešově vyrušil při hraní skladby od Johanna Sebastiana Bacha zvuk mobilního telefonu zřejmě jednoho z posluchačů. Skladbu přerušil a po krátké pauze zaimprovizoval na svůj nástroj jednu z nejprofláklejších vyzváněcích melodií. Sklidil za to v publiku velký ohlas.
24.01.2012 17:21 |

podobné články

Jára Cimrman porazil v albové hitparádě popové hvězdy

 
Žebříček nejprodávanějších alb minulého týdne ovládla nahrávka koncertního provedení slavných melodií, odcizených z operetní fresky Járy Cimrmana Proso. „Vědecký tým” českých cimrmanologů, vedený Zdeňkem Svěrákem, na tomto projektu dokázal, kdo je skutečným autorem světově proslulých melodií z Netopýrů, Polských krví a mnoha dalších operet. Až za hudebním odkazem českého génia jsou v hitparádě hvězdy tuzemské a světové hudby. Žebříčky fyzických zvukových nosičů jsou už v dnešní době anachronismem, nemapují skutečný stav hudební scény, což jasně ukazuje i věkové složení interpretů.
23.10.2013 14:50 |

podobné články

Osobnosti: Jára Cimrman (291 článků)

Baculka Adel všem »vypálila rybník«: Nazpívá zase novou bondovku: Zuby si brousila celá řada hudebníků

 
Zpěvák Gary Barlow ze skupiny Take That tento týden prohlásil, že by si nepřál ve svém životě nic víc, než smět napsat a nahrát ústřední melodii ke čtyřiadvacáté bondovce. Sázkaři dávají největší šance britskému zpěvákovi Samu Smithovi, hovoří se také o Laně Del Reyové. Ale ústřední melodii zřejmě nazpívá opět Adele. Za píseň k poslední bondovce Skyfall získala Oscara. A nový film s titulem Spectre navíc točí stejný tým.
23.01.2015 10:31 |

podobné články

Osobnosti: Gary Barlow (44 článků) , Sam Smith (70 článků)

Led Zeppelin v písni Stairway to Heaven neukradla melodii, rozhodl soud

 
Legendární britská rocková skupina Led Zeppelin neukradla pro svou píseň Stairway to Heaven melodii ze skladby Taurus kapely Spirit. Shodla se na tom dnes porota losangeleského soudu.
23.06.2016 20:25 |

podobné články

Osobnosti: Led Zeppelin (48 článků)

Tvořil i pro Edith Piaf. Zemřel oscarový skladatel (†86) fimových melodií. TUHLE určitě znáte!

 
Zemřel legendární skladatel filmových melodií Francis Lai (†86). Ten má na svědomí hudbu u filmů jako Love Story a Muž a žena. I když neznáte jeho jméno, melodie jsou vám známé více než dost. Původně však Francis hrál jen na harmoniku.
08.11.2018 18:20 |

podobné články

Osobnosti: Francis Lai (3 články)

Tvořil i pro Edith Piaf. Zemřel oscarový skladatel (†86) filmových melodií. TUHLE určitě znáte!

 
Zemřel legendární skladatel filmových melodií Francis Lai (†86). Ten má na svědomí hudbu u filmů jako Love Story a Muž a žena. I když neznáte jeho jméno, melodie jsou vám známé více než dost. Původně však Francis hrál jen na harmoniku.
08.11.2018 18:36 |

podobné články

Osobnosti: Francis Lai (3 články)

Flea (57) z Red Hot Chilli Peppers: Oženil se s Melodií

 
Rtuťovitý baskytarista skupiny Red Hot Chili Peppers, jenž si říká Flea (57), je podruhé ženatý! A jak se na muzikanta sluší a patří, oženil se s... Melodií! Totiž s módní návrhářkou s perskými kořeny Melody Ehsaniovou (39).
24.10.2019 12:10 |

podobné články

Osobnosti: Red Hot (7 článků)

100 let republiky, 100 předmětů, 100 příběhů

 
Aktovka Jana Palacha, první československá antikoncepce, Nobelova cena Jaroslava Heyrovského nebo nádoba na pivo z roku 2400 před naším letopočtem, kterou nalezli českoslovenští egyptologové. Jedinečné exponáty můžete vidět na výstavě připravené Univerzitou Karlovou (UK) s názvem: 100 let – 100 předmětů – 100 příběhů.
12.05.2018 12:05 |

podobné články

Osobnosti: Jaroslav Heyrovský (7 článků)

Zhubla 100 kilogramů a stala se z ní kočka: Takhle dnes vypadá Sanny z VyVolených

 
Je to rok od doby, kdy Sandra Bartošová alias Sanny redakci eXtra.cz přiznala, že ve svém životě od svého působení ve druhé řadě reality show VyVolení mnohé změnila. Zhubla téměř 100 kilogramů a svou aktuální váhu si udržuje. Se změnou životního stylu se kvalita jejího života rapidně změnila. Dnes by málokdo poznal ženu, která v reality show byla rozhodně prostorově nejvýraznější...
08.05.2020 22:10 |

podobné články

Osobnosti: Sandra Bartošová (11 článků)

Případy plukovníka Kubiceho. Mafie, kaluže krve a válka policajtů

 
UVNITŘ VIDEO Ministr vnitra Jan Kubice má za sebou několik klíčových případů jako Antropoid, Pokr a Loreta, ale i válku policajtů. Jeho blízký podřízený Zdeněk Macháček na něj, jako na bývalého šéfa, pěje pouze samou chválu. Spolu dělali na ruské mafii U Holubů. Nicméně tu rozkrýval i Josef Doucha, který byl pak „odstřelen“ za důvěrné styky s mafií, což se ale později stalo i Macháčkovi. Mezi dvěma výše jmenovanými se tak vlastně odehrála válka policajtů, i když to oba popírají.
22.04.2011 14:25 |

podobné články

Osobnosti: Jan Kubice (680 článků)

Bauchovo osudové dílo jde do dražby

 
Obraz Loreta z roku 1945, osudové dílo malíře Jana Baucha, se bude v neděli odpoledne dražit v Hotelu Hilton-Prague.
06.05.2011 14:00 |

podobné články

Televizní milionář Červín sbalil tuhle nádhernou blondýnku: Přišla o oko pádem ze 4.patra

 
Michal Červín z reality show Vem si mě má novou přítelkyni. S půvabnou blondýnkou chodí teprve týden. Sympatická Loreta (22) nám prozradila, proč nosí na levém oku bílou pásku. "Vypadla  jsem před lety ze 4. patra. Jen zázrakem jsem přežila, ale bohužel jsem přišla o oko. S páskou se cítím líp," prozradila Super.cz.
29.12.2011 10:45 |

podobné články

Osobnosti: Michal Červín (124 článků)

Milionář Červín je bez peněz, jeho milenka bez oka

 
To je ale páreček! Michal Červín (41), kterého proslavila reality show Vem si mě, má už  týden novou holku. Na jeho milence je nejenom zvláštní jméno - Loreta, ale i to, že přes levé oko nosí bílou pásku.
29.12.2011 12:10 |

podobné články

Osobnosti: Michal Červín (124 článků)

Bauchův obraz Loreta se bude dražit

 
Nedělní aukce Galerie Art v pražském hotelu Hilton nabídne kolekci klasiků českého moderního malířství.
23.04.2016 06:55 |

podobné články

Litevci zase slib nesplní, všímá si Jan Urbach

 
Litevský Sejm do konce tohoto funkčního období nepřijme zákon o psaní nelitevských jmen. Předsedkyně Loreta Graužiniene tento týden řekla, že není taková možnost na posledních dvou zasedáních do 9. října, kdy se konají parlamentní volby.
27.09.2016 09:50 |

podobné články

Soutěž Poznávejte ČESKO s Nedělním Aha! IV.

 
Tajemných míst je po české zemi plno, stačí jen píchnout prstem do mapy. Třeba monumentální torzo čtyřboké patrové barokní kaple sv. Jana Nepomuckého nedaleko obcí Týnec a Loreta u Klatov. Sem stojí za to přijít v noci a zaklonit hlavu. Jste rázem v jiném světě, nakukujete do vesmíru, vlastně jste spíš jeho součástí.
23.07.2017 05:15 |

podobné články