Článek

Pražská botanická zahrada rozšířila sbírku vzácných rostlin

 
Jsou tajemné, nebezpečné a na Zemi rostou od dob, kdy ji obývali dinosauři. Pravěké cykasy, které patří k nejvzácnějším na světě, získala Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji.
20.11.2021 12:10 |

podobné články

Podobné články

Záplava orchidejí: Botanická zahrada vystavuje tisíc barevných rostlin

 
Botanická zahrada hlavního města Prahy zahajuje v pátek 3. března velkou výstavu orchidejí. Událost se bude věnovat úchvatným rostlinám z amerického kontinentu od severu k jihu. V tropickém prostředí dostanou lidé příležitost nasát atmosféru a vůni rostlin, které jsou součástí výroby těch nejluxusnějších parfémů. Krásy ze světa exotické flóry mohou lidé v pražské Troji obdivovat do neděle 19. března, o víkendech expozici ozvláštní doprovodný program.
02.03.2017 19:05 |

podobné články

Pražská botanická zahrada zahájila jaro s květinovým logem

 
Pražská botanická zahrada v Troji zahájila jaro s novým vizuálním stylem a květinovým logem. Hlavním motivem je osmnáct bylin a dřevin složených do tvaru písmene B. Na dnešní tiskové konferenci jej představila ředitelka zahrady Věra Bidlová spolu s autory ze Studia Najbrt. Zahrada za novou vizuální podobu zaplatila 400.000 korun. A chystá další investice, mimo jiné i do webových stránek a navigačního systému.
24.03.2015 15:20 |

podobné články

Otevřená pražská zoo i botanická zahrada! S omezenou kapacitou, co vše je k vidění?

 
Zoologická zahrada a trojská botanická zahrada v Praze se dnes otevřely návštěvníkům. Omezená je návštěva vnitřních výstavních prostor i počet lidí v areálu. V areálu zoo může být v jednu chvíli nejvýše 5000 lidí, uvedl ředitel zoo Miroslav Bobek. Zoo dnes k 16:00 navštívilo 234 osob, informovala mluvčí Lucie Dosedělová.
03.12.2020 12:40 |

podobné články

Botanická zahrada pořádá burzu afrických fialek. Představí se nové barvy a tvary květů

 
Pražská botanická zahrada pořádá o tomto víkendu burzu afrických fialek. Milovníci pěstování květin se tu budou moci dozvědět o novinkách této záliby, zároveň si také obohatí svou sbírku. Návštěvníkům se budou věnovat odborníci.
19.04.2018 11:05 |

podobné články

Pražská zoo i botanická zahrada znovu otevírají: Tyhle novinky čekají na návštěvníky!

 
V pondělí se po velmi dlouhé pauze znovu otevře pražská zoologická i botanická zahrada. I když znovuotevření budou provázet protiepidemická opatření jako je omezený počet návštěvníků, zavřené vnitřní pavilony, nebo povinnost nosit respirátor, návštěvníci se mohou těšit na novinky. V zoo jsou to mimo jiné malí klokani a slůňata, v botanické zase Pražany očarují například rozkvetlé magnolie.
10.04.2021 07:15 |

podobné články

Provoněná Troja: Botanická zahrada láká na vůně exotických rostlin, koření i bylinek

 
Kde to kvete, tam to voní. A kde jinde je Praha více rozkvetlá, než na trojských svazích, kde se nachází Botanická zahrada hl. m. Prahy. Díky jejímu ojedinělému projektu Vonná stezka to přitom nejsou jen rozkvetlé květiny, ke kterým si lze přivonět, ale také i koření nebo dokonce zdejší parfém.
11.08.2020 10:50 |

podobné články

Botanická zahrada modernizuje vstupy: Vzniknou nové restaurace, služby i maskování

 
Botanická zahrada v pražské Troji chystá rekonstrukci tří vstupů do svého areálu. Větší rozšíření se plánuje pro brány z ulice K Pazderkám a u tropického skleníku Fata Morgana. Menší úpravy, které ale přinesou velkou estetickou změnu, se chystají na třetí vstup z Trojské ulice.
23.01.2018 16:35 |

podobné články

Osobnosti: Fata Morgana (27 článků)

Botanická zahrada v Troji zalévá pitnou vodou. Nový vodovod má přivést užitkovou z Vltavy, město vypíše tendr

 
Botanická zahrada bude v budoucnu zalévat vodou z Vltavy, a nikoliv pitnou jako dosud. Pražský magistrát vypíše výběrové řízení na výstavbu vodovodu, jenž užitkovou vodu z řeky do Troji dopraví. Zakázka by měla vyjít maximálně na 22 milionů korun.
11.12.2018 12:30 |

podobné články

MHMP: Trojská botanická zahrada slaví 50. narozeniny

 
Trojská botanická zahrada letos slaví půl století své existence. Výročí bude připomínat řadou akcí, oblíbených výstav i novinkami. Celý narozeninový rok se ponese v duchu oslavy krásy rostlinného těla.
23.01.2019 16:10 |

podobné články

Trojská botanická zahrada v roce 2020: Nové vstupy, výstava i skleník – to vše návštěvníky letos čeká

 
Botanická zahrada hl. m. Prahy zahajuje už svou 51. sezonu. K půl kulatinám, které proběhly loni, si přitom nadělila značné množství projektů a inovací, které právě letos mají finišovat. S novinkami, které lze v botanické zahradě čekat, seznámili novináře její ředitel Bohumil Černý a náměstek primátora pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček (STAN).
22.01.2020 18:25 |

podobné články

VIDEO: Unikátní záběry: Botanická zahrada tak, jak ji neznáte. Jak se mění okolí Fata Morgany?

 
Botanická zahrada hl. města Prahy prochází řadou podstatných změn. Kvůli pandemii koronaviru musely být zrušeny dvě výjimečné výstavy, zrovna tak došlo ke komplikacím v rámci stavebních projektů. Ten největší počítá ve výstavbě objektu ve svažitém vstupním prostoru skleníku Fata Morgana. Na to, jak práce pokračují, i jak nádherně v botanické zahradě nyní je, jsme se podívali nevšedně - doslova z ptačí perspektivy.
28.04.2020 18:40 |

podobné články

Osobnosti: Fata Morgana (27 článků)

Botanická zahrada na pražském Albertově: Původně sídlila na Smíchově. Proč ji přestěhovali?

 
Skrytá oáza klidu se nachází jen pár kroků od rušného Karlova náměstí. Botanická zahrada na Albertově je méně známá než její sestra v Troji. Historie zahrady sahá až do roku  1775, kdy byla založena na pražském Smíchově. Kvůli četným povodním se však v roce 1898 přestěhovala na Albertov a od konce 2. světové války působí pod hlavičkou Univerzity Karlovy. Chloubou exteriéru Botanické zahrady na Albertově je vzrostlý jinan dvoulaločný s odhadovaným stářím přes 130 let a kolekce Středoevropské květeny z roku 1904 udržovaná dodnes.
14.07.2020 05:25 |

podobné články

Botanická zahrada bez bariér. Nový vstup umožní navštívit zahradu i vozíčkářům

 
Ve středu Botanická zahrada slavnostně otevřela nový bezbariérový vstup pro své návštěvníky. Nový vstup se nachází na jižní straně botanické zahrady, přímo pod vinicí sv. Kláry a díky němu mají do areálu snadnější přístup nejen vozíčkáři, ale i maminky s kočárky. Původně se plánovalo, že nový vstup bude otevřen už v únoru, pandemie koronaviru ale zdržela dodávky materiálu, a tak slavnostní otevření mohlo proběhnout až o více jak půl roku později.
23.09.2020 18:10 |

podobné články

Miniaturní zeleň uprostřed odkvétající přírody: Botanická zahrada na podzim uvádí výstavu bonsají

 
Ještě na jaře se zdálo, že bude muset Botanická zahrada hl. m. Prahy kvůli koronavirové pandemii odřeknout program většiny svých výstav. Zrušeny byly například výstavy orchidejí či motýlů. Mračna se stahovala také nad oblíbenou výstavou bonsají, která se zjara neuskutečnila. Až teprve nyní „atypicky“ začátkem října se zájemci dočkali. A vyplatilo se, uvidí i třeba netradičně „plodící“ bonsaje.
01.10.2020 19:50 |

podobné články

Botanická zahrada v Troji během koronavirového spánku: Velké změny – nové víno, lávka i výstavy

 
Botanická zahrada je s krátkými přestávkami už rok uzavřená veřejnosti. Ta zatím nemá možnost vidět, k jakým změnám během pandemie došlo a jaké se dále chystají. Třeba zda je opět v ohrožení mimořádně oblíbená výstava motýlů, která se ve skleníku Fata Morgana koná rok co rok zjara, nebo zda bude možné ji přesunout. V rozhovoru s ředitelem Botanické zahrady hl. m. Prahy Bohumilem Černým jsme se dozvěděli i o novince, kterou ocení zvláště milovníci vína.
20.03.2021 06:25 |

podobné články

Osobnosti: Fata Morgana (27 článků)

VIDEO: Barevná fantazie v botanické zahradě! Prohlédněte si kvetoucí rostliny z ptačí perspektivy

 
S květnem a teplým počasím se Botanická zahrada v Troji zahalila do nádherných barev jara. Kromě cibulovin rozkvetly i sakury či magnólie. Milovníci nejen těchto nádherných rostln, ale i dobrého vína si tak přijdou na své. Botanická zahrada navíc prodloužila otevírací dobu do večerních osmi hodin. Podívejte se, co všechno je v květnu k vidění!
12.05.2021 07:05 |

podobné články

Botanická zahrada vystavuje orchideje: Jedna velká jako člověk, další jako z vosku

 
Půvabné, svůdné, obrovské i titěrné, hrající všemi barvami. Orchideje potěší srdce i duši. Pestrý a tajemný svět Jižní Ameriky rozkvetl v botnické zahradě v pražské Tróji. Miniatury a giganti Ekvádoru ve skleníku Fata Morgana návštěvníkům představí téměř tisíc těchto nádherných a pozoruhodných rostlin, a to jak vzácných přírodních druhů, tak pestrou škálu vyšlechtěných kultivarů.
24.09.2021 05:40 |

podobné články

Osobnosti: Fata Morgana (27 článků)

Česká krajina: Květinám z Červeného seznamu ohrožených druhů pomohla pastva divokých koní

 
Pastva divokých koní a dalších velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice pomohla v lokalitě zvýšit počty vzácných rostlin, které jsou zařazené na Červeném seznamu ohrožených druhů České republiky. Zároveň za sedm let proměnila původně jednotvárné porosty několika málo druhů trav v druhově bohaté květnaté louky. Ukázal to výzkum vědců z Botanického ústavu Akademie věd České republiky. Důležitý přitom není jen samotný nárůst počtu druhů rostlin a šíření těch vzácných, ale také obrovská plocha, na které k pozitivní změně díky velkým kopytníkům došlo.
24.11.2021 12:55 |

podobné články

Botanická zahrada opět otevřená pro návštěvníky: Zrovna tu rozkvetla Havlova sakura!

 
V trojské botanické zahradě postupně výsadbou vzniká Stezka osobností, na níž má v areálu pražské botanické zahrady postupně přibýt na 150 rostlin, dřevin a stromů, jež se ve volné přírodě téměř nevyskytují či jsou před úplným vymizením. Symbolicky je tam sázejí slavné osobnosti. A protože se právě zahrada znovu otevřela návštěvníkům a vše je v plném květu, je ideální čas vyrazit na procházku.
21.04.2020 06:40 |

podobné články