Článek

Potvrzeno: Vláda schválila návrhy krizového ošetřovného a Izolačku. Kdy spustí kompenzace?

 
Vláda schválila návrhy na zavedení krizového ošetřovného ve výši 80 procent základu výdělku a také příspěvek až 370 korun za den k náhradě mzdy či platu pro lidi v karanténě. Na twitteru to oznámila ministryně práce v demisi Jana Maláčová (ČSSD). K tomu, aby novely začaly platit, musí je ještě přijmout Sněmovna a Senát a podepsat prezident.
19.11.2021 13:15 |

podobné články

Podobné články

Vláda zvažuje snížení ošetřovného, lidem se prý nechce do práce

 
Chaos a koaliční spor kolem ošetřovného pro rodiče dětí ve školkách a na prvním stupni základních škol nekončí. Vláda dokonce od minulého týdne jedná o snížení ošetřovného zpět na 60 procent. Kabinet totiž zjistil, že se lidé při pobírání cca 500 korun denně do práce nehrnou, a nejasné podmínky v tom, kdo a kdy může ošetřovné pobírat, vše ještě komplikují.
12.05.2020 17:40 |

podobné články

Sněmovna schválila navýšení ošetřovného: Míříme do Senátu, slaví Maláčová

 
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová byla podpořena Pirátskou stranou a Sněmovna schválila návrh na zvýšení ošetřovného. Chtěla, aby se navýšilo o 20 %, a to zpětně, aby rodiny a samoživitelé nestrádali. Vláda návrh schválila už v pátek a Sněmovna v úterý, musí se tedy počkat na vyjádření Senátu.
21.04.2020 19:40 |

podobné články

Vláda schválila kompenzace za proticovidová opatření

 
Vláda ve středu  schválila sérii podpůrných programů, které mají pomoci uzavřeným nebo omezeným provozům překonat krizi způsobenou pandemií koronaviru. Vláda prodloužila program Antivirus A a zvýšila podporu. Kromě toho rozhodla, že přispěje podnikatelům na komerční nájmy, a schválila pokračování programů COVID–⁠kultura a COVID–sport. Kompenzace dostanou i zájezdoví autobusoví dopravci. Ministerstvo financí také odloží podnikatelům zasaženým zákazy úhradu některých daní.
14.10.2020 17:25 |

podobné články

Kuriózní koalice: Snížení ošetřovného podpoří ANO, komunisté a ODS

 
Sněmovnu čeká boj o ošetřovné. Hnutí ANO a ČSSD se ve vládě neshodly, jak přesně se mají podmínky ošetřovného upravit, a shoda není ani na tom, jak dlouho mají rodiče čerpat až 80 procent platu. Ve Sněmovně tak podle informací Novinek vzniká alternativní návrh na čerpání nižsího ošetřovného v původní výši 60 procent a hnutí ANO zřejmě najde podporu u KSČM a paradoxně i u opoziční ODS. Debata je i o tom, zda by se děti měly vrátit do škol povinně.
13.05.2020 07:25 |

podobné články

Veřejný ochránce práv: Ombudsman vyzval ministra k úpravě podmínek ošetřovného pro OSVČ

 
„Ošetřovné“ pro OSVČ poskytované Ministerstvem průmyslu a obchodu má být obdobou ošetřovného poskytovaného zaměstnancům. Stejně jako ošetřovné pro zaměstnance by tedy ani ošetřovné pro OSVČ nemělo být ovlivněno exekucí, jinak by popíralo svůj účel. Ombudsman na to upozornil ministra průmyslu a obchodu a doporučil mu podmínky ošetřovného pro OSVČ upravit.
26.05.2020 22:35 |

podobné články

Maláčová doufá v dohodu o prodloužení ošetřovného. Babiš: „Není to urgentní“

 
Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) očekává brzkou dohodu koalice na úpravě ošetřovného kvůli karanténám ve školách. Řekla to novinářům. Navrhuje prodloužit vyplácení dávky z devíti dnů na celou dobu případné výuky na dálku, a to na školáky do 13 let. Premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý řekl, že změna ošetřovného není urgentní, není to teď pro vládu téma, musí se sjednotit postup hygieniků a Maláčová by měla o změně nejdřív jednat s vicepremiéry za ANO Alenou Schillerovou a Karlem Havlíčkem.
04.09.2020 18:40 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (23830 článků) , Honza Havlíček (63 článků)

Sněmovna zřejmě podpoří příspěvek pro lidi v karanténě. Řešit bude i vyšší ošetřovné

 
Lidé v nařízené karanténě nebo izolaci patrně budou znovu dostávat příspěvek až 370 korun za den k náhradě mzdy či platu. Sněmovní sociální výbor doporučil poslancům, aby předlohu dosluhující vlády ANO a ČSSD schválili. Na návrh sněmovní většiny ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Pirátů a STAN ale podpořil zkrácení platnosti opatření. Sněmovna bude návrh zákona projednávat odpoledne. Projedná také návrhy na obnovení krizového ošetřovného a kompenzace pro živnostníky.
01.12.2021 08:50 |

podobné články

Osobnosti: Petr Fiala (2400 článků)

Vládní novinky: Stav nouze žádá do 16. března, zákaz cest mezi kraji nebude. A co školáci?

 
Vláda dnes schválila žádost o další prodloužení nouzového stavu. Sněmovnu požádá o prodloužení opět o 30 dní. Nyní končí 14. února, dle nového vládního plánu by se měl protáhnout až do 16. března. Jaké jsou další vládní novinky? Vláda schválila třeba nový systém vyšších kompenzací pro podnikatele či denní bonus za karanténu až do výše 370 Kč, tzv. Izolačku. Zákaz cest mezi kraji vláda neřešila, podle ministra Jana Blatného (za ANO) pro další omezení pohybu lidí nyní není důvod.
08.02.2021 12:00 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (23830 článků)

Vláda schválila pravidla kurzarbeitu, ošetřovnému se vyhnula. Schillerová: Podpora existuje

 
Vláda schválila nová pravidla kurzarbeitu. V pátek ráno to sdělil premiér Andrej Babiš (ANO). Zkrácená práce s částí mzdy od státu by se mohla zavést od listopadu. Navázala by na dočasný program Antivirus. Kabinet rovněž schválil zvýšení příspěvku na mzdu lidí s handicapem o 800 korun. Na projednání tzv. krizového ošetřovného se nedostalo, podle ministryně Aleny Schillerové (ANO) není opatření na pořadu dne.
25.09.2020 08:30 |

podobné články

Úřad vlády: Testování, krizové ošetřovné i příspěvek pro lidi v karanténě

 
Vláda schválila pravidelné testování zaměstnanců a OSVČ, i návrhy na znovuzavedení krizového ošetřovného a příspěvku pro lidi v karanténě.
19.11.2021 16:20 |

podobné články

ČSSZ: Podmínky pro čerpání krizového ošetřovného se od 1. března 2021 nemění

 
Na základě usnesení vlády ze dne 26. února 2021 dochází 1. března 2021 k uzavření všech školských zařízení (mateřských a základních škol, dětských skupin) s výjimkou školských zařízení, působících při zdravotnických zařízeních, a pro děti členů integrovaného záchranného systému. Rodičům i nadále zůstává nárok na ošetřovné v případě uzavřeného vzdělávacího zařízení. Výše ošetřovného činí 70 % redukovanéhodenního vyměřovacího základu, přičemž výše je min. 400 Kč za den.
01.03.2021 10:10 |

podobné články

Petice za obnovení ošetřovného u pracovníků v profesích, nezbytných pro chod státu

 
My, níže podepsaní, žádáme Ministerstvo práce a sociálních věcí, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Ministerstvo zdravotnictví, aby s okamžitou platností obnovili možnost čerpání krizového ošetřovného na děti, jejichž rodič je zaměstnanec složek kritické infrastruktury.
16.04.2021 18:15 |

podobné články

Vláda kompenzace podmiňuje odmítnutím náhrady škody

 
Vláda připravila kompenzace pro podnikatele, které zasáhla opatření v souvislosti s koronavirovou krizí. Peníze však vyplatí jen za podmínky, že se vzdají jakýchkoliv nároků na náhradu škody. Opatření vyhlašována v režimu nouzového stavu totiž podle krizového zákona umožňují náhradu škody.
15.10.2020 20:35 |

podobné články

Pražský magistrát hostil setkání pracovníků krizového řízení

 
Na Magistrátu hlavního města Prahy se konalo setkání pracovníků krizového řízení působících na území hlavního města Prahy. Setkání se uskutečnilo ve Velkém jednacím sále Zastupitelstva a organizovalo ho oddělení krizového managementu magistrátu. Cílem bylo nejen seznámit pracovníky s tématy krizového řízení jednotlivých organizací, ale především navázat vzájemné osobní kontakty.
30.06.2017 18:30 |

podobné články

Vláda schválila zvýšení ošetřovného: Virus nesmí položit rodiny na lopatky, míní Maláčová

 
Při pátečním jednání vlády se schválilo navýšení ošetřovného ze 60 procent na 80 procent. Návrh podala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, o čemž informovala už ve středu na svém Twitteru s tím, že nechce, aby koronavirus položil rodiny na lopatky.
17.04.2020 16:36 |

podobné články

Vláda schválila návrhy změn krizové legislativy i pilotní projekt testování ve školách

 
Vláda předloží Parlamentu tři návrhy změn krizové legislativy, které reagují na zkušenosti z probíhající pandemické krize. Novelu ústavního zákona o bezpečnosti České republiky, navazující novelu krizového zákona a návrh nového zákona o mimořádných opatřeních při epidemii onemocnění covid-19 projednala vláda Andreje Babiše na jednání v pondělí 15. února 2021.
15.02.2021 21:10 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (23830 článků)

Vláda zvažuje, že sníží výši ošetřovného. Chce dostat lidi zpět do práce

 
Vláda jedná o snížení ošetřovného zpět na 60 procent. Důvodem je zjištění, že lidem se při pobírání cca 500 korun denně nechce do práce. Situaci ztěžují i nepřesné podmínky, kdo a kdy může ošetřovné čerpat, píše server Novinky.cz.
12.05.2020 21:45 |

podobné články

Až 350 Kč hotelům za lůžko „obsazené“ virem, 900 milionů na kulturu. Vláda tasila nové kompenzace

 
Stát poskytne provozovatelům ubytovacích zařízení kompenzace za 72 dní, kdy museli mít kvůli vládnímu opatření proti koronaviru zavřeno. Příspěvek bude podle kategorie a třídy ubytování činit 100 až 330 korun za pokoj a noc. Schválila to v pondělí vláda. Organizátoři kulturních podniků, kteří kvůli koronaviru museli své akce zrušit nebo přesunout a nepobírají dotace od státu, budou navíc moci čerpat peníze z programu podpory podnikatelům v kultuře, který předložila společně ministerstva průmyslu a kultury. V programu by podle ministra Havlíčka měla být téměř miliarda korun a měl by pořadatelům a organizátorům kompenzovat 50 procenty náklady za zrušené či odložené akce.
20.07.2020 20:25 |

podobné články

Vláda schválila izolačku i krizové ošetřovné. „V žádném případě,“ smetl Babiš plošný lockdown

 
Vláda ANO a ČSSD se dnes vrátila k opatřením proti šíření covidu-19, o kterých jednala ve čtvrtek. Ministerstvo zdravotnictví a další úřady dostaly za úkol připravit ke schválení konkrétní texty návrhů. Kabinet schválil krizové ošetřovné 80 procent základu výdělku a příspěvek až 370 Kč za den v karanténě, informovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). I po dnešku budou pokračovat jednání kabinetu v demisi s příslušnými svazy, aby na pondělním zasedání vlády mohli ministři rozhodnout i o podobě kompenzací. Vláda také upřesnila testování ve firmách. Premiér Andrej Babiš (ANO) také dodal, že se rozhodně neplánuje v ČR zavést tvrdý lockdown, jako k tomu došlo v Rakousku.
19.11.2021 07:00 |

podobné články