Článek

Poslední sbohem Jiřině Šiklové (†85): Se signatářkou Charty 77 se přišel rozloučit i Schwarzenberg

 
Ve čtvrtek se uskutečnilo poslední rozloučení s respektovanou socioložkou, publicistkou a spisovatelkou Jiřinou Šiklovou, která zemřela 22. května ve věku 85 let. Sbohem jí přišla dát řada blízkých i těch, co ji uznávali. Na místě byl i čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg nebo někdejší ministr vnitra Jan Ruml...
03.06.2021 10:25 |

podobné články

Osobnosti: Jiřina Šiklová (138 článků)
Podobné články

Zádušní mše za disidentku Jiřinu Šiklovou (†85): Popel je na nic, tělo patří do země, říkala

 
Rodina i přátelé z disentu se v pražském kostele Nejsvětějšího Salvátora loučili ve čtvrtek se signatářkou Charty 77 a socioložkou Jiřinou Šiklovou (†85). Poslední sbohem jí přišli dát i Karel Schwarzenberg (83), Petr Pithart (80) či Olga Sommerová (71).
04.06.2021 05:05 |

podobné články

Osobnosti: Petr Pithart (224 článků) , Olga Sommerová (140 článků) , Karel Schwarzenberg (4009 článků) , Jiřina Šiklová (138 článků)

Zádušní mše za Šiklovou (†85): Halík ji vyprovodil do nebe!

 
Rodina i přátelé z disentu se v pražském kostele Nejsvětějšího Salvátora loučila ve čtvrtek se signatářkou Charty 77 a socioložkou Jiřinou Šiklovou (†85). Poslední sbohem jí přišli dát i Karel Schwarzenberg (83), Petr Pithart (80) či Olga Sommerová (71).
04.06.2021 05:10 |

podobné články

Osobnosti: Petr Pithart (224 článků) , Olga Sommerová (140 článků) , Karel Schwarzenberg (4009 článků) , Jiřina Šiklová (138 článků)

Dojemný pohřeb socioložky a disidentky Jiřiny Šiklové (†85): Vyprovodil ji kněz Halík i pravnoučata

 
Velký smutek prožívá rodina, přátelé, kolegové a známí socioložky, propagátorky genderových studií a signatářky Charty 77 Jiřiny Šiklové (†85). Zemřela 22. května, ve čtvrtek se s ní její nejbližší rozloučili v kostele Nejsvětějšího Salvátora v Křižovnické ulici na Starém Městě. Dorazila zhruba stovka lidí. Smuteční hosté se postupně usadili v rouškách do lavic, byl mezi nimi například bývalý český premiér Petr Pithart či nynější předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, které se Šiklovou pojilo dlouholeté přátelství.
03.06.2021 10:25 |

podobné články

Osobnosti: Jiřina Šiklová (138 článků) , Tomáš Halík (577 článků)

Hraběnku Bernadettu Kinskou (†94) uložili do rodinné hrobky: Rozloučit se přišel i Karel Schwarzenberg

 
Dvě desítky lidí se přišly rozloučit se šlechtičnou Bernadettou Kinskou (†94), která před čtrnácti dny podlehla těžké nemoci. Obřad byl tichý a skromný a pozůstalí neskrývali smutek a slzy. Poslední sbohem hraběnce přišel dát i bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (78).
28.02.2016 21:00 |

podobné články

Osobnosti: Karel Schwarzenberg (4009 článků)

Pětatřicáté narozeniny Charty 77. Oslavme je tolerancí, vyzývá hejtman

 
Senátor a hejtman Olomouckého kraje v jedné osobě Martin Tesařík (ČSSD) se vrací k výročí Charty 77. Tento v českých moderních dějinách klíčový dokument letos oslavil pětatřicetiny. Při příležitosti výročí uveřejnění Charty senátor vyzývá k větší tolerantnosti. České občany k uplatňování tolerantních principů zavazuje prý sama podstata Charty. Její autoři za ni podle senátora ručili vlastními životy a je proto na místě dbát jejich odkazu.
05.02.2012 09:15 |

podobné články

Osobnosti: Martin Tesařík (22 článků)

Začala předvolební kampaň, takže vypuklo zcela mimořádné šílenství. Klus ve stopách Šiklové a Svěráka, trucspolek plivající na Gotta. Petr Žantovský vysvětluje, co tyto lidi spojuje

 
TÝDEN V MÉDIÍCH Společným znakem všech témat, která se objevují v nejnovějším přehledu mediálních zajímavostí uplynulého týdne, je vzrůstání nenávisti a neporozumění mezi skupinami lidí. Jako první příklad uvádí Petr Žantovský iniciativu zpěváka Tomáše Kluse, jenž jde ve stopách Jiřiny Šiklové a Zdeňka Svěráka, kteří také vždy vyrazili před volbami špinit jednoho a adorovat druhého. Ze stejného soudku je i aktivita Asociace spisovatelů namířená proti Karlu Gottovi, nebo bývalého novináře BBC horujícího proti vyváženosti v médiích, ale také volání akademika po tom, aby někteří nemohli vstoupit do diskuse.
11.08.2018 08:15 |

podobné články

Osobnosti: Tomáš Klus (1082 článků) , Jiřina Šiklová (138 článků)

Jiří Baťa: O mrtvých jen dobře. Ale také pravdivě

 
K nedávnému úmrtí paní Jiříny Šiklové jsem si mj. přečetl osobní vzpomínku, kterou na Aktuálně.cz napsal Michal Plzák, ředitel nakladatelství Kalich, které vydává knihy Jiřiny Šiklové a je spoluautorem knižního rozhovoru s ní z roku 2011, nazvaného Bez ohlávky.
27.05.2021 07:45 |

podobné články

Osobnosti: Jiřina Šiklová (138 článků)

Schwarzenberg: Během kampaně žiju jako mnich. Sex mi chybí každý den

 
Už jen pár dní zbývá do druhého kola volby prezidenta. Oba kandidáti musí absolvovat spoustu debat či výjezdů a mají plný program. Karel Schwarzenberg si postěžoval, že poslední dobou toho moc nestíhá. Musí si také odepřít tělesné rozkoše. Další články k tématu: Klaus se Zemanem podvádějí české voliče, zlobí se Schwarzenberg Benešovy dekrety jsou právně vyhaslé, ujišťoval Schwarzenberg Zeman má nakročeno na Hrad, v průzkumu poráží Schwarzenberga Schwarzenberg popletl dekrety, Zeman byl na štíru s řeckými důchody Turnovem otřásá petice pro knížete. Na Hrad ho tlačí lékaři i kazatel Mládí Zemana a Schwarzenberga: knihomol v kraťasech a milovník padlých žen
25.01.2013 11:16 |

podobné články

Osobnosti: Karel Schwarzenberg (4009 článků) , Karel Zeman (335 článků)

Zdeněk Zbořil promluvil o Jiříně Šiklové a dalších milovnících petic. Nebude se jim to líbit

 
Politolog Zdeněk Zbořil se v rozhovoru pro První zprávy.cz vyjádřil k situaci v amerických i českých médiích. Obul se nejen do americké CNN.
01.07.2017 16:10 |

podobné články

Na genderovou korektnost se čerpají granty, jde o prachy. Doktor Uzel vypustil názory, které určitě mnohé vytočí. Třeba i o Jiříně Šiklové

 
REPORTÁŽ Nesmyslnost třetího pohlaví. Militantní feministky, od kterých dala ruce pryč i Jiřina Šiklová. Genderová korektnost, vyučovaná za evropských dotací na Karlově Univerzitě. Na besedu do plzeňské městské knihovny dorazil sexuolog Radim Uzel, jenž si před několika desítkami přítomných nebral servítky. Planetu neohrozí oteplování, ale plodnost a natalita, které výrazně napomáhá moderní medicína. Řešilo se též, proč mladí muži z arabského světa nyní tak zarputile míří do Evropy. A v Americe, tam se už z harašení úplně zbláznili dokonale, protože právníci doporučují před každým sexuálním stykem raději podepsat revers, než se nechat za léta popotahovat po soudech a čelit mediálně výživným skandálům.
17.05.2018 14:55 |

podobné články

Osobnosti: Radim Uzel (124 článků) , Jiřina Šiklová (138 článků)

Čestnými občany Prahy 1 budou dnes jmenováni Šiklová a Potměšil

 
Vedení Prahy 1 dnes večer v Divadle Archa udělí čestné občanství socioložce Jiřině Šiklové, herci Janu Potměšilovi, in memoriam pak spisovateli Jiřímu Stránskému a humanitární pracovnici Marii Schmolkové. Akce bude zároveň připomínat 30 let od sametové revoluce. Součástí bude tematická výstava a audiovizuální instalace. Ceremoniál začne ve 20:00.
11.11.2019 06:15 |

podobné články

Osobnosti: Jan Potměšil (102 článků) , Jiří Stránský (69 článků) , Jiřina Šiklová (138 článků) , Jan Potměšil (21 článků)

Smutek za Jiřinu Šiklovou (†85): Skvělá a obětavá žena, mluvila bez obalu, říkají blízcí

 
Propojení odborné erudice, občanské angažovanosti a neutuchající potřeby pomáhat druhým oceňují přátelé a kolegové na Jiřině Šiklové, která v sobotu zemřela ve věku 85 let. Jako socioložka řešila důležité problémy každodenního života, jako jedna z prvních prosazovala v Česku principy genderových studií a jako kamarádka se starala o problémy svých blízkých do posledních dnů svého života.
23.05.2021 14:05 |

podobné články

Osobnosti: Jiřina Šiklová (138 článků)

Připomínka založení Charty 77 uctila Havla

 
Setkání, které dnes v zaplněném pražském Divadle Archa připomnělo 35 let od založení Charty 77, mělo charakter pocty nedávno zemřelému prezidentovi Václavu Havlovi. Vedle bývalého prezidenta a jednoho z prvních mluvčích Charty 77 hosté ve svých příspěvcích vzpomněli také další signatáře, například Jiřího Hájka nebo Jana Patočku, z jehož díla přečetl ukázku Jáchym Topol. Součástí setkání bylo vystoupení Marty Kubišové, Vlasty Třešňáka a skupiny Spirituál kvintet.
06.01.2012 22:10 |

podobné články

Osobnosti: Václav Havel (6029 článků) , Vlastimil Třešňák (12 článků) , Marta Kubišová (510 článků) , Jan Patočka (13 článků) , Jáchym Topol (67 článků) , Jiří Havel (436 článků) , Jiří Havel (436 článků)

Nadace Charty 77 se pře s knihovnou o udílení ceny Václava Havla

 
Nadace Charty 77 a Knihovna Václava Havla vedou spor o udělování zamýšlené Havlovy mezinárodní ceny, předseda správní rady a zakladatel nadace František Janouch a šéf knihovny Martin Palouš si budou své pozice vyjasňovat v březnu. Janouch dnes ČTK telefonicky ze Stockholmu řekl, že Havlovo jméno u ceny by mělo být spojeno s Nadací Charty 77, neboť Charta 77 hrála velkou roli v jeho životě a on naopak v jejím.
16.02.2012 21:00 |

podobné články

Osobnosti: Václav Havel (6029 článků) , Martin Palouš (9 článků)

ÚSTR připomene výročí Charty 77 výstavami i kampaní na twitteru

 
Zahraniční výstavou i kampaní na twitteru chce Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) připomenout 40. výročí založení Charty 77. Význam tohoto společenství, které usilovalo o dodržování lidských práv, představí ÚSTR v cizině ve spolupráci s Českými centry a ministerstvem zahraničí v březnu, řekl ČTK náměstek ústavu Ondřej Matějka. Ještě dříve bude pořádat venkovní výstavu o nejznámějších tvářích Charty 77 a instaluje dočasný pomníček v místě, kde ujížděli s prohlášením Václav Havel a Pavel Landovský před komunistickou Státní bezpečností.
30.12.2016 07:00 |

podobné články

Osobnosti: Václav Havel (6029 článků) , Pavel Landovský (200 článků) , Václav Matějka (12 článků) , Ondřej Havel (78 článků)

Akce ÚSTR k výročí Charty 77

 
U příležitosti 40. výročí zveřejnění Prohlášení Charty 77 pořádá Ústav pro studium totalitních režimů následující akce: Pomník v Dejvicích připomene zatčení chartistů a výstavu Nemohli jsme mlčet. Lidé Charty 77.
04.01.2017 17:10 |

podobné články

Mluvčí Charty 77 Rejchrt: Některým lidem jsem podpis rozmlouval

 
Evangelický kněz, publicista a mluvčí Charty z roku 1980 Miloš Rejchrt se v den výročí podpisu Charty 77 vyjádřil k jejímu podpisu i k tomu, co poté následovalo. Rozhovor s ním přinesl Český rozhlas Radiožurnál ve svém pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.
06.01.2017 21:15 |

podobné články

Připomeňte si mluvčí Charty 77. U Národního divadla začala výstava

 
Jaké to bylo, být členem Charty 77? To přibližuje aktuální výstava před Národním divadlem s názvem Nemohli jsme mlčet – Lidé Charty 77. Šestnáct upomínkových panelů si můžete prohlédnout až do 27. ledna na náměstí Václava Havla.
08.01.2017 14:10 |

podobné články

Osobnosti: Václav Havel (6029 článků)

Přirovnání Martina C. Putny k opici. Od zhnuseného signatáře Charty 77

 
Oslavy čtyřicátého výročí Charty 77 probíhají celkem klidně. Ostatně platí, že jde o minulost a ta zpravidla nebudí vášně. Jeden se signatářů charty, Václav Vlk starší, má za to, že je to i tím, že statečnost se v Česku neodpouští. Více pozornosti by tomu prý pan Vlk ani nevěnoval, kdyby nebylo článku „katolické buzny“ Martina C. Putny.
11.01.2017 20:35 |

podobné články