Článek

Poslední jednání důchodové komise: Na penze bude vždycky

 
Pozornost, kterou veřejná správa věnuje penzijnímu systému, je nedostatečná, řekl ve čtvrtek novinářům předseda důchodové komise Martin Potůček po jejím posledním jednání. Kolaps systému označil za mýtus.
14.09.2017 17:50 |

podobné články

Podobné články

Čeká nás ve stáří hlad? Šéf důchodové komise: Máme penze jak za socialismu, ale dnešní ceny

 
Český důchodový systém zdaleka není štědrý a je to kočkopes. Myslí si to šéf právě končící vládní důchodové komise, která diskutovala o budoucnosti penzí. Podle něj dnes velké množství seniorů nežije důstojně a to by se do budoucna mělo změnit. Komise se například shodla na tom, že by měl být zaveden minimální důchod pro všechny. „Mohlo by jít o částku 8 až 9 tisíc korun,“ řekl v rozhovoru pro Blesk.cz Martin Potůček.
25.11.2017 05:10 |

podobné články

Senioři žijí na hranici chudoby. Penze se jim zvednou průměrně o tři stovky

 
Starobní důchody se od ledna zvýší, a to v průměru o 309 korun. Porostou také invalidní a pozůstalostní penze. Zvednou se i příplatky k penzi pro odbojáře, vězně komunistického režimu a pozůstalé po nich. Na hranici chudoby je podle důchodové komise zhruba sedm procent seniorů
27.12.2016 11:15 |

podobné články

Pro oba manžele stejný důchod! Šéf vládní důchodové komise o revoluci v penzích

 
Stejná penze pro oba manžele, rovný základní důchod, ale i větší podpora zaměstnaných seniorů… Nejen tyto nápady zaznívají na zasedáních vládní odborné komise pro důchodovou reformu. Jaké tedy budou důchody? A budou vůbec? Blesku odpovídal předseda komise Martin Potůček (65).
22.07.2014 17:25 |

podobné články

Státní penze budou nízké, varuje Nečas

 
Státní penze budou s největší pravděpodobností klesat, varuje obyvatele vláda. Stupňuje proto informační kampaň k důchodové reformě, která zahrnuje mimo jiné druhý penzijní pilíř. Kampaň bude stát celkem asi 20 milionů korun. Bez reformy není situace v důchodech dlouhodobě udržitelná, řekl dnes novinářům premiér Petr Nečas.
16.04.2013 15:25 |

podobné články

Osobnosti: Petr Nečas (9271 článků)

Penze se mají zvýšit. Důchodci nad 85 let dostanou tisícovku navíc, souhlasí Sněmovna

 
Pevná část důchodů se možná zvýší o procentní bod na deset procent a lidem starším 85 let vzroste měsíční penze o tisíc korun. Změny předpokládá vládní důchodové novela, kterou ve čtvrtečním úvodním kole podpořila Sněmovna. Někteří poslanci upozorňovali na to, že se nejedná o penzijní reformu. Předlohou se bude zabývat sociální a rozpočtový výbor. Na projednání budou mít měsíc místo obvyklých dvou.
19.04.2018 13:05 |

podobné články

Důchodci si polepší! O kolik se penze zvýší?

 
Seniorkám a seniorům by měly od příštího roku růst penze více než nyní. Vládní novelu zákona o důchodovém pojištění schválila Sněmovna. Penze se budou podle normy, která míří k projednání do Senátu, zvyšovat stejným tempem jako před úspornými opatřeními pravicového kabinetu.
20.06.2014 10:25 |

podobné články

Důchody v Česku se od ledna zvýší. V průměru o dvě stovky

 
Důchody v Česku se od ledna zvýší v průměru o 200 korun. Pevná část penze, kterou mají všichni stejnou, se zvedne o 60 Kč na 2400 korun. Procentní díl penze, který se stanovuje podle odvodů a odpracovaných let, poroste o 1,6 procenta. Počítá s tím návrh nové vyhlášky, který má ČTK k dispozici. Penze se od příštího roku budou valorizovat znovu rychlejším tempem jako před úspornými škrty. Porostou tak víc, než stanoví zákon. Zvednou se i příplatky k důchodům pro odbojáře, vězně komunistického režimu a pozůstalé po nich.
16.09.2014 21:15 |

podobné články

Dřív do penze půjde více horníků. Vláda rozšířila původní omezení

 
Vláda ve středu schválila dřívější odchod do penze pro horníky, kteří začali fárat v roce 1993 a odpracovali stanovený počet směn. Do důchodu půjdou o pět let dříve. Až doteď mohli do předčasné penze jen havíři, kteří stihli odpracovat požadovaný počet směn do roku 2008. Ministerstvo práce tak chce vyřešit problémy, které přijdou po chystaném uzavírání dolů a propouštění. 
25.03.2015 16:26 |

podobné články

Vláda rozšířila počet horníků, kteří budou moct dříve do penze

 
O pět let dřív do penze budou moct chodit i horníci, kteří začali fárat před rokem 1993 a odpracovali stanovený počet směn. Schválila to dnes vláda. Až doposud mohli do předčasné penze jen havíři, kteří potřebné doby pod zemí dosáhli do konce roku 2008.
25.03.2015 19:36 |

podobné články

Srbská lékařka si změní pohlaví: Nechce se jí do penze!

 
Jedna lékařka v Srbsku se rozhodla pro změnu pohlaví, aby se vyhnula důsledkům nového zákona, podle kterého ženy odcházejí do penze o pět let dříve než muži. Podle zákona, přijatého letos v červenci, mají ženy pracující ve státním sektoru odcházet do penze v 60 letech, zatímco muži v 65. Cílem je uspořit výdaje státního rozpočtu.
13.10.2015 23:20 |

podobné články

Koaliční experti se shodli na věku pro odchod do penze. Kdy se můžete těšit na důchod?

 
Expertní skupina složená ze zástupců vládních stran se dohodla na maximálním věku pro odchod do penze. Lidé narození před rokem 1971 by podle ní měli do důchodu odcházet v 65 letech. Návrh nyní zamíří do vlády. České televizi (ČT) to dnes večer potvrdil lidovecký místopředseda Jan Bartošek. Věk nástupu do penze není v ČR pevně stanoven.
10.01.2016 22:01 |

podobné články

Češky můžou závidět. Polky půjdou do důchodu v 60, co na to Marksová?

 
Poláci půjdou do důchodu v 65 letech, Polky ale už v 60. Snížení věkové hranice pro odchod do penze schválili ve středu tamní zákonodárci, vláda tak plní předvolební slib konzervativní vládní strany Právo a spravedlnost (PiS). Předchozí liberální vláda zvýšila věkovou hranici pro odchod do důchodu na 67 let pro obě pohlaví. Podle analytiků polská ekonomika vyšší výdaje na penze neutáhne. Pro srovnání: V Česku mají jít muži i ženy do penze podle kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD) v 65 letech.
16.11.2016 18:55 |

podobné články

Pohádkový návrh vládní důchodové komise: Do penze v 58 letech!?

 
Do důchodu by se mělo odcházet tak, aby si ho člověk ještě užil. Měl by v něm v ideálním případě strávit poslední čtvrtinu života. Navrhuje to odborná komise vládě.
13.12.2014 05:05 |

podobné články

Poslanci vzali na vědomí závěrečnou zprávu vyšetřovací komise k Opencard

 
Poslanecká sněmovna hlasy 137 poslanců kývla na závěrečnou zprávu vyšetřovací komise k Opencard. Se zprávou dolní komoru v pátek seznámil místopředseda komise Daniel Korte (TOP 09), samotný předseda komise Bronislav Schwarz (ANO) a člen komise Ivan Gabal (KDU-ČSL). Podle Schwarze komise pro Opencard již podala trestní oznámení na policii a státní zástupkyni Dagmar Máchovou. Komise se měla zaměřit na postup vyšetřování počátků projektu Opencard.
23.01.2015 14:42 |

podobné články

Osobnosti: Daniel Korte (132 článků) , Dagmar Schwarz (5 článků) , Daniel Schwarz (1 článek)

Státní penze budou razantně klesat, obhajoval Nečas reformu

 
Premiér Petr Nečas (ODS) se v úterý zapojil do informační kampaně vlády k důchodové reformě. Připomněl, že státní penze budou v nejbližších letech s největší pravděpodobností klesat až na polovinu, a lidé by proto neměli spoléhat pouze na ně. Samotný premiér se do druhého pilíře zapojí v květnu a zvolí konzervativnější strategii dluhopisných fondů.
16.04.2013 15:35 |

podobné články

Osobnosti: Petr Nečas (9271 článků)

Penze porostou rychleji, slibuje vláda

 
Čeští důchodci mohou počítat s tím, že se jim už od příštího roku budou zvedat penze stejně rychle jako před úspornými škrty před pár lety. Kabinet premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) to uvádí jako jednu ze svých priorit v programovém prohlášení. Současně by se měl zrušit druhý důchodový pilíř a měl by se připravit návrh nové důchodové reformy.
10.02.2014 20:45 |

podobné články

Paroubek: Zeman podpořil akci komise proti Bakalovi

 
Ve čtvrtek navštívili Pražský hrad k jednání s prezidentem republiky Milošem Zemanem předseda sněmovní komise vyšetřující úpadek těžební společnosti OKD Lukáš Černohorský z Pirátské strany a člen komise Josef Hájek z hnutí ANO. Byli to právě Piráti a hnutí ANO, kteří iniciovali ve sněmovně vznik vyšetřovací komise k úpadku OKD. Podle předsedy této komise by komise měla seznámit veřejnost se svými závěry a s výsledky svého vyšetřování v měsíci říjnu.
05.05.2018 17:20 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (21141 článků) , Lukáš Pražský (20 článků)

Důchodové a sociální reformy prošly: Opozice ale zatínala pěst

 
Poslanci dnes hlasovali o zákonech, které jsou páteří vládních reforem – na stolech měli zákony důchodové a sociální. Všechny normy si koalice sice odhlasovala, ovšem opozice - a to zvláště ČSSD - je tvrdě kritizovala nejenom ve sněmovně, ale i na pozdějším brífinku. ČSSD obvinila vládu, že důchodovou reformou tuneluje lidem penze. Kvůli novele sociální, kde jsou obsaženy tvrdší podmínky pro výplaty v nezaměstnanosti, se prý socialisté dokonce obrátí na Ústavní soud.
09.09.2011 14:15 |

podobné články

Předseda důchodové komise: Lidé by si měli spořit dlouho a ne málo

 
Předseda odborné komise pro důchodovou reformu Martin Potůček byl hostem čtvrtečního Interview ČT24. Vysvětloval, proč doporučili zrušení druhého důchodového pilíře a naopak proč doporučili jiná kladná opatření, která našemu důchodovému systému pomohou. Mezi nimi je i povinnost zaměstnavatelů přispívat na penze lidem, kteří vykonávají těžká povolání.
21.05.2015 19:16 |

podobné články